Bugün, 12 Temmuz 2020 Pazar

Hasan Anuk


TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ

TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ


Bugün kutlama günü değil farkındalık günüdür...
Bugün illaki bir kutlama yapacaksak biz engelli bireylerin fedakar cefakar kendi hayatını engelli çocuklarına adayan ANNE leri kutlar ellerinden öper saygı lar sunarız..
TEKRAR bugüne gelince...
Engel Olmayın!
3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde talebimizi yeniliyoruz! Engelliler için erişilebilir ve yaşanabilir bir HAYAT istiyoruz! Engellilerin insan hakları için bugün ve her gün buradayız!
Tüm dünyada 1992 yılından beri 3 Aralık tarihi Engelliler Günü olarak idrak ediliyor. Bu yıl teması ?2030 Kalkınma Gündemine Doğru: Engellilerin Katılımını ve Liderliğini Teşvik Etmek? olarak belirlenen Dünya Engelliler Günü, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi´nde belirtildiği gibi kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir kalkınma için engellilerin güçlendirilmesine odaklanıyor. 2030 süreci ?kimseyi arkada bırakmadan?, bir başka deyişle tüm hak öznelerinin içerildiği, katılımının sağlandığı ve kararlarda söz sahibi olduğu bir dünya için Birleşmiş Milletler´in ilan ettiği 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi´nin hayata geçirilmesini öngörüyor. Engellilik tüm bu hedeflerin kesişim noktasında yer alan konulardan biri; tıpkı kadınlar, yaşlılar, çocuklar, yoksullar, mülteciler gibi.
Dünya Engelliler Günü; toplumun her alanında engellilerin insan haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı artırmayı amaçlıyor.
Engellilerin insan hakları için bir gün değil her gün çalışan bizler, engelliler için eşit yurttaşlık temelinde, erişilebilir bir yaşam istiyoruz. 3 Aralık bu gün ve HER gün bizim mücadele günümüzdür....
Sevgi ve saygıylaYAZARLAR