SEFİLLER
SEFİLLER
Tarih: 14.01.2020 18:36:50 / 199okunma / 0yorum
Ceylan Alkan

Victor HUGO

“Ölmek bir şey değil, yaşamamak korkunç”

 

          Bir insanın yaşama hakkını elinden almak, aslında onu yaşarken ölüme mahkum etmektir bana göre. Hele ki, işlemiş olduğu suçun cezasını fazlasıyla çekmiş, çilesinin bittiğini zanneden biri için, gök kubbe içinde mahkumiyet asla bitmez. Tıpkı Jean Valjean gibi… Eseri okurken adeta beynimi kemiren adalet, vicdan ve merhamet kavramlarının bir kez daha  hayatımızın ‘olmazsa olmazlarından´ olması gerektiğine şahitlik ettim. Bir çoğumuzun bu kavramları sadece kendine bir mağduriyet isabet ettiği zaman tanıdığı bir gerçek. İnsanları yargılamak kolaydır fakat adil yargılamak zordur. İkisi arasındaki ince çizgiye dikkat edilmediği takdirde bir insanın tüm hayatına mal olabilecek bir karara varılmış olur. Dönemin adaletsizce hükmedilen kanunlarının bedeller ödettiği nice insan hikayelerine rastlarsınız Sefiller romanında. İşlenilen ufak suçlardan ötürü çekilen büyük çilelere… 

          Fransız edebiyatının ünlü yazarlarından Victor Hugo, 1840-1860 yılları arasında gerçek yaşamdan esinlenerek yazdığı eserine,  Bienvenu Myriel adında bir din adamının hayatıyla giriş yapmış. Yaşamı boyunca iyilik kavramının içselleştirilmiş sesini duyamayan ya da duyurulmamış bir insanın kalbine dokunarak onu iyileştirmesi açısından isabetli olmuş kanaatindeyim.  Hem de toplumdan adeta tecrit edilmiş bir insanın hikayesinin baş kahramanı olmak, herkesin harcı olmasa gerek.

            Bienvenu Myriel, dönemin kralı Napolyon tarafından Diny´ye din adamı olarak atanmış, şehre kız kardeşi Baptistin ve hizmetçisi Madam Magluar ile gelmiştir. Din adamlarına tahsis edilen  bir saraya yerleştirilmelerine rağmen, hemen bitişiklerinde bulunan ve hastalar için koşulları yetersiz kalan bir hastaneyle yer değişikliği yapan Myriel, şu cümleleri kurar; “siz beş ya da altı odalık küçücük bir binaya yirmi altı kişiyi sığdırmaya çalışıyorsunuz, oysa en azından altmış kişiyi barındıracak bu kocaman sarayda, biz yalnızca üç kişiyiz. Siz hastalarınızla buraya ben de sizin bulunduğunuz binaya yerleşeceğim” diyerek kısa zaman içinde yaptığı iyiliklerle oldukça sevilen biri olmuştur.

         Jean Valjean; Anne ve babasını küçük yaşlarda kaybetmiş, henüz 20´li yaşlarda bir gençti. Eniştesini kaybetmesinin akabinde, yedi yeğeninin de sorumluluğunu alır. Çocukların aç hallerine dayanamaz ve onların  karınlarını doyurmak için ekmek çalar ve bu suçtan ötürü yıllarını kürek mahkumu olarak geçirir. Uğradığı haksızlığı bir türlü kabullenemeyen Jean Valjean, ceza süresi dolmadan bir kaç kez kaçmaya teşebbüs eder. Bu davranışı zamanın katı ve acımasız kanunları gereği on dokuz yıllık bir bedel ödemesine ve kaçış senaryolarıyla ünlenmesine sebep olmuştur. Yaşamış olduğu onca sıkıntı onun içindeki iyiliği ve iyiye olan inancını silip atmıştı. Hapis hayatının bitmesiyle kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan Jean Valjean için her şey daha da zor ve çekilmez hal alır. Ne var ki, cezaevine mutsuz ve pişman giren mahkum, oradan çıktığında umutsuzluğa düşmüş, hiçbir şeye aldırmadan taş gibi sert yürekli bir adam oluvermişti. Cezasının bitmesi tam bir özgürlük sayılmazdı onun için, sayılmadı da… Kürek mahkumiyetinden kurtulmuştu fakat suçlu olmaktan bir türlü kurtulamayacaktı. Digne sokaklarında girdiği hiçbir han ona yemek ve yatacak yer vermemişti,  perişan halde kalakalmıştı. Ta ki, bir din adamı olan Bienvenu Myriel ile yolları kesişinceye kadar. Jean Valjean, ona evini ve sofrasını açan din adamının gümüş kaplarını çalıp kaçar, yakalanıp karşısına getirilmesine rağmen, iki şamdanlığı da iş kurması için ona hediye eden  Myriel, kimseye onun çaldığını fark ettirmez, onu bağışlar. Din adamının ona bu denli yaklaşması kalbine dokunur. Her şey düzelmez belki ama ruhunu kötülüklerden arındığını hisseden Valjean, içindeki iyinin tekrar ortaya çıkmasıyla  kimsenin tanımayacağı yeni kimliğiyle hayatına devam etmeye çalışır. Bulunduğu kasabada ticaret yapar ve Madeleine  Baba adıyla, zengin ve yardımseverliğiyle tanınır.

          Fantine, kızına bakabilmek pahasına, onu han işleten bir aileye emanet eder. Madeleine Baba´nın iş yerinde çalışmaya başlar ve kazandığı parayı kızının giyim ve ihtiyaçları için aileye gönderir. Zira Thenardier ailesi, Cosette adındaki  küçük kıza gereken önemi vermez, onu handa hizmetçi gibi çalıştırır. O sırada Madeleine Babanın bilgisi dışında  uğradığı iftira sonucunda işten çıkarılan Fantine için ve acı dolu günler başlar. O kadar acı çeker ki, bir vesile ile Madleine Babayla karşılaştıklarında tanınmaz haldedir. Onun bu durumundan bihaber olan Madeleine Baba, kendini bu durumdan  sorumlu hisseder ve bakımını üstlenir. Üstlenir üstlenmesine fakat durumu oldukça ciddidir ve son isteği kızını görmektir.   

          Gerçek kimliğini saklayan Jean Valjean, geçmişinden ne kadar kaçarsa kaçsın arkasında bir gölge gibi iz süren müfettiş Javert vardır.  Javert, kanunlara bağlılığıyla tanınır. Jean  Valjean´a aşırı kuşkucu ve suçlu gözüyle baktığından bir türlü peşini bırakmaz ve her gittiği yerde onun izini sürer. Belediye başkanlığı yaptığı sırada ondan kuşkulandığı için ihbarda bulunur fakat Jean Valjean adıyla başka biri yakalanınca , gelip belediye başkanı olan Madeleine´den af diler. Onun yerine mahkemeye çıkarılan kişinin suçsuz yere yargılanmasına vicdanı razı olmayan Jean Valjean, mahkemeye gider ve gerçek kimliğini açıklar.

          Cosetta,  küçük yaştan itibaren, annesi tarafından Thenardier ailesinin yanında emaneten bırakılmasına rağmen iyi yetişmiş, sevecen, sempatik ve akıllı bir kızdır. Jean Valjean  yani gerçekte Madleine Baba, Cosetta´yı Thenardier ailesinin yanından alıp kendi yanında büyütmek ve yetiştirmek ister. Bir miktar para karşılığında aile Cosetta´yı ona vermeyi kabul eder. Annesini kaybeden Cosetta için tek çıkış manevi babasına bağlanmaktı. Birlikte  başka şehre yerleşip kendilerine bir düzen kurma yoluna girerler. Her gün Cosetta´yla birlikte bir parka giderler. Orada karşılaştığı Marius adındaki genç, Cosetta´ya aşık olur ve onunla evlenmek ister. Bir sokak çatışmasında esir düşen Javert, Jean Valjean tarafından serbest bırakılmasına rağmen, bu durumu gururuna yediremez ve hayatına son verir. Bu çatışmada yaralanan ve baygın haldeki Marius´u yer altında sırtında taşıyan Madeleine, bu durumu minnet duymaması adına ondan saklı tutar. Evlilikleri gerçekleşen Cosetta ve Marius  ayrı bir evde hayatlarını sürdürmektedirler. İnzivaya çekilen Jean Valjean, ölüm döşeğindeyken kızına, kendisine din adamı Myriel´in vermiş olduğu şamdanlığı vererek hayata gözlerini yumar.   

           Dünya Klasikleri arasında yer alan Sefiller´i  gerek kişi gerekse olay analizleriyle ayrıntılı bir şekilde vermemin sebebi, herkesin okumuş olduğunu ümit ederek, o döneme tanıklık eden karakterleri iyi tanımamız gerektiğine inandığımdandır. İyilik ve merhametin dokunduğu her el, başka ellerin de güzelleşmesine vesile olur. Denize atılan bir cismin  dalga etkisini  gösterir. Hayatta bir motto var ki,onu hayatın neresine koyarsanız koyun bağrında güzellik taşır ve ben de sözlerimi onunla bitirmek istiyorum; “her zaman, her yerde ve her daim iyilik” vesselam…

   

Victor HUGO, Sefiller, Kitap Zamanı, 582  Sayfa

Anahtar Kelimeler: SEFİLLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Martı Jonathan Livingston - Richard Bach (06 Şubat 2020 - Perşembe)
Küçük Kara Balık (22 Ocak 2020 - Çarşamba)
ÇAĞ GEÇİTLERİ (25 Aralık 2019 - Çarşamba)
KONUŞMALAR (15 Aralık 2019 - Pazar)
Hercümerç (Minimal Metinler) (05 Aralık 2019 - Perşembe)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde (26 Kasım 2019 - Salı)
MARDİNİM (20 Kasım 2019 - Çarşamba)
TUTUNAMAYANLAR (04 Kasım 2019 - Pazartesi)
HUZURSUZLUĞUN KİTABI FERNANDO PESSOA (14 Ekim 2019 - Pazartesi)
Suç ve Ceza (01 Eylül 2019 - Pazar)
Ölüm Divanı (03 Ağustos 2019 - Cumartesi)
GÜN DOĞMADAN (16 Temmuz 2019 - Salı)
"hercümerç - minimal metinler” (06 Temmuz 2019 - Cumartesi)
MİNİMA MORALİA (24 Haziran 2019 - Pazartesi)
EDEBİYAT NEDİR? (02 Haziran 2019 - Pazar)
KUR´AN ŞEHR-İ RAMAZAN (11 Mayıs 2019 - Cumartesi)
BİSTURİ ( HUZURSUZ METİNLER ) (28 Nisan 2019 - Pazar)
YÜZYILLIK YALNIZLIK (19 Nisan 2019 - Cuma)
SOFİE´NİN DÜNYASI (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM (22 Mart 2019 - Cuma)
SEN BUNA DEĞERSİN (12 Mart 2019 - Salı)
VADİDEKİ ZAMBAK,HONORE DE BALZAC (25 Şubat 2019 - Pazartesi)
Yolun Sonu (12 Şubat 2019 - Salı)
Sevgiden Taştı, Taşacak Bir Yürek (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
"Bilmek" değil, "Olmak" (25 Ocak 2019 - Cuma)
BİR KİTABA DOKUNMAK (04 Ocak 2019 - Cuma)
Sayfa:
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Temsilde Kadın
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Bülbülün Kırk Şarkısı-İskender Pala
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
Öyle Unutuluyorsun ki
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
AŞK GELENEĞİ
Latif Sakız
Latif Sakız
MUHTEŞEM MARDİN KALESİ
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
İnsanda gurur olmalı
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
ANLAMAK VE ANLAYAN SEVGİ
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
Belki bir gün
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ÜTOPYAM
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
SEYYAH
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv