Bugün, 5 Mart 2021 Cuma

Semih Hocaoğlu


Roller Değişti

Roller Değişti


Derken ; 2021 Bütçe Görüşmeleri de sona erdi . 11 gün devam eden görüşmeleri bu yıl daha önceki yıllardan daha fazla izleme imkanı bulduk.

Corona belası nedeniyle gece-gündüz evde kalınca ; fazla yapacak birşey olmadığından televizyonla kurulan arkadaşlık sayesinde büyük çoğunluk tercihini TRT Meclis TV'den yana kullanarak Meclis Genel Kurulunda görüşülen bütçe ile ilgili konuşmaları izledi.

65 yaş suçlusu ve mahkumiyet cezasını çekenlerden biri olarak ben de zamanın büyük bölümünü görüşmeler ile ilgili konuşmaları dinleyerek geçirdim .

Bu yıl ki bütçe görüşmeleri ; geçen yıllara göre daha değişik bir havada geçti .

Mecliste roller değişmişti sanki .

Daha önce yapılan bütçe görüşmelerinde ; iktidar partisi AKP'nin tüm konuşmacıları kendinden emin, sakın, görüşmeleri istediği şekilde yönlendirirken ; başta HDP olmak üzere diğer muhalefet partilerinin sözcüleri hırçın ve agresif konuşmaları ve tavırları ile göze batıyordu .

2021 Bütçe Görüşmeleri tam tersi bir şekilde devam etti . Muhalefet partileri ; sükuneti elden bırakmayarak, hırçınlaşmadan, üslubuna dikkat ederek ülke sorunlarına odaklanıp konuşmayı tercih ederken ; AKP ve zaman zaman küçük ortağı MHP, tavan yapan bir hırçınlıkla , sert bir üslupla ve agresif bir konuşma biçimini tercih etmişti . Öylesine gergin ve sıkıntılı hallerinden ; matematiksel olarak kabul edilmesi kesin olan bütçenin sanki kabul edilmeyeceği gibi endişeleri olduğu gözüküyordu .

CHP , HDP ve İYİ Parti dersini iyi çalışan muhalefet partileri olarak ; sorunlar yumağına odaklanıp konuşma biçimlerine özen göstererek 11 günlük maratonu tamamlarken ; AKP savunacak bir şeyi kalmamış gibi zaman zaman hakarete varan agresif konuşmalarını sürdürdü . Ekonomide, sağlıkta, eğitimde, tarımda, sosyal güvenlikte var olan sorunları rakamlara takla attırarak veya hayali ifadelerle belirtmeye çalışırken ; söylediklerine kendilerinin bile inanmadığı bir ruh haliyle bağıra bağıra , gerilerek agresifleşip durdu.

Hırçın tavırları ve sivri dilleriyle tanınan HDP'li Meral Danış Beştaş , Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Saruhan Uluç sakinliği elden bırakmadan konuşmalarını sürdürürken ; sakin ve mülayim konuşma tarzıyla tanıdığımız Bülent Turan ve Mehmet Muş bile ; bağıra çağıra konuşan , kırıcı bir üslup kullanan Muhammet Emin Akbasoglu, Özlem Zengin, Cahit Özkan'a uyacak kadar seviyeyi elden bırakmıştı .

CHP'nin sözcülerinden Selin Sayek Böke , Burcu Köksal , Gamze Taşçıer , Onursal Adıgüzel , Faik Öztrak , Mahmut Tanhan  ve Abdüllatif Şener ile birlikte ; Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç bütçe maratonuna damga vuracak konuşmalar yaptı .

İYİ Parti sözcüleri ; başta Lütfü Türkkan, Yusuf Agiralioglu , Durmuş Yılmaz ve Muvasat Dervişoğlu nokta atışlarla yaptıkları konuşmalarda iktidar sözcülerini zorladı .

MHP'nin varlığı da yokluğu da belli değildi . Cumhur İttifakı diye diye süreyi doldurmaya çalıştı . Sözcüleri " bu maç bitse de eve gitsek" havasındaydı .

Bütçe Görüşmelerinin dikkat çeken bir yönü de ; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ve katılım sağlayan bazı bakanların da aynı gerginlikte , aynı sıkıntıda , aynı telaşta oluşları ve aynı gerginlikte ve agresiflikte konuşmaları oldu . Fuat Oktay konumunu unutup bir partili gibi muhalefete yüklenmeye çalıştı . İçişleri Bakanı , Sağlık Bakanı , Dışişleri Bakanı , Sanayi ve Teknoloji Bakanı , Tarım Bakanı , Gençlik ve Spor Bakanı ile Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı da esti-gürledi .

AKP'de daha önceleri var olan ; ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra daha çok yaşanan ve belirginleşen bir yetki kullanma kargaşası var .

Hükümeti ilgilendiren konulara parti sözcüleri ; parti ile ilgili konulara hükümet üyeleri veya hükümet unsurları müdahil olup beyanatlar veriyor .

Bütçe görüşmeleri esnasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'da gördüğümüz bu durum , değişik zamanlarda başkalarınca da yapılıyor .

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun , parti tartışmalarında bir AKP'li gibi tavır alıp savunurken ; AKP Sözcüleri Ömer Çelik ve Mahir Ünal hadlerini aşıp birçok konuya bir hükümet yetkilisi gibi müdahil olup beyanatlarda bulunuyor .

Konuyu daha fazla dağıtmadan ; 2021 Bütçe Görüşmelerinde hafızalarda kalacak olan bazı söylemlerle yazıya nokta koyalım .

Görüşmelere damgasını vuran konuşmayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu yaptı .

" Ülkede yoksulluk sorunu yok "

" Kuru ekmek yiyorsa aç değildir "

" Kazansanız bile iktidar size verilmez "

" Ohhhh.. .ohhhh ... "

 

 YAZARLAR