Mizaru & Kikazaru & Iwazaru
Mizaru & Kikazaru & Iwazaru
Tarih: 25.07.2019 09:48:52 / 2321okunma / 0yorum
Latif Sakız

Zaman öyle bir zaman olmuş ki susmak – susturulmak en mantıklı yaklaşım olarak algılanıyor. Milletin oluşabilmesi için toplum, toplumun oluşabilmesi için aile ve en nihayetinde beşere ihtiyaç vardır. Milletin topluma, toplumun aileye ve dolayısıyla bireylerin birbirine bağlı bir zincir halkaları olduğunu bilmeyen yoktur. Bireyin kendine, ailesine, toplum ve devlete karşı hak ve sorumlulukları vardır. Gel gör ki bu hak ve sorumlulukları yerine getiren bir avuç insanın ayıplandığını, ötekileştirildiğini görmek beni ve tüm sorumluluk sahibi bireyleri elim kederler içine düşürmektedir.

         Toplumun bu sorumlulukları yerine getirenleri “sorunlu kişi” olarak görmesi genel anlamda ilerleyebilmek adına adım atmak isteyenleri, müteşebbisleri, aktivistleri köreltmekte ve çözüm noktasında hareketsizliğe itmektedir. En basit durumları bile büyük bir öfke patlamasıyla, nefret içerikli söylemle, ötekileştirmeyle, şiddetin çeşitli kollarını  (psikolojik, fiziki, cinsel, ekonomik vb…) uygulamakla kendini tatmin eden ve kendince haklı gerekçelerle zeytinyağı misali su yüzeyine çıkan bireylere karşı toplumun sessiz kalması, toplumun ne denli ağır bir travmatik pozisyonda olduğunun bariz göstergesidir. Son yıllarda şahit olduğumuz bu öfke nöbetleri, gerek işlerini yapmakta olan bireylere, gerek savunmasız olan kadınlara-çocuklara, gerek kaldırımda duran bir ağaca, gerekse bankamatik makinesine orantısız bir şekilde uygulanmaktadır. Çok büyük bir teessürle okuduğumuz, gördüğümüz bu haberler ve durumlara karşı (hukuksal tepki zaten mümkün değil ki, bu durumlarda “Sana ne kardeşim? Sana ne oluyor? yaklaşımları net bir şekilde ortaya konuluyor) yorum yapmaya korkar hale gelen bireylerin akıbeti önümüzdeki dönemlerde o haber manşetlerinden çok da farklı olmayacaktır.

         Öz kültürümüzde meslek erbaplarına karşı saygıyı ve hürmeti bizlere öğreten büyüklerimizin izinden gitmemek, bizlere emanet edilen kadın ve çocuklara karşı hıyanet etmek , “Kıyametin yarın kopacağını bildiğin halde elindeki tohumu toprakla buluştur.” diyen güzel peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa´ya (S.A.V) bile itaatsizlik ve isyan, kamu malına bilerek ve isteyerek zarar vermek hangi insanlığa sığar! Bunları yapanlara karşı hukuki kurallar çerçevesinde geri bildirim yapmak yerine sessiz kalmak, o kişilere destek vermekten başka bir şey değil! Bireylerin içinde bulunduğu bu davranışların çözümü amaçlı, yetkililerin ciddi bir yasal düzenleme getirmesinin elzemliğini dile getirmek bile insanlık için ayrı bir ayıp! Adalet mercilerinin bu olumsuzlukları yapan bireylere karşı gerekli müeyyideleri uygulayamaması-yasal boşlukların olması ayrı bir muamma! “Eğitim şart!” diyen ünlü sanatçının vecizesinin altında çok derin manalar olduğunu ve tüm bireylerin bu vecizeyi iyi algılamasını diliyorum.

         Toplumdaki tüm bireylerin ekonomik, sosyal, kültürel, fiziksel, psikolojik, sanatsal vb… eğitimlerden geçmesi günümüzde olmazsa olmazlardan. Özellikle bu topraklarda yaşayan bireylerin aynı eğitimleri duble alması gerekmektedir.

Mani dininin temeli olan “Üç mühür” de temsil edilen ağız, el ve kalbin mührü; Türk İslam, Bektaşi öğretisinde “el, bel ve dile sahip olmanın” öneminin uzantısı olan ve 17. yyda Japonya´da ortaya çıkan Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru felsefesi emoji dünyasında sıklıkla karşılaştığımız lakin gerçek manada tanımadığımız ve dahi yanlış bildiğimiz üç bilge maymun felsefesidir… Türkçemizdeki “üç maymunu oynamak” deyiminin görmemize, duymamıza, bilmemize karşın, sorumluluk almaktan kaçındığımız anlamında kullanılır. Görmedim, duymadım, bilmiyorum ifadeleri ile gerçeği görmezden gelmek minvalinde ele alınan üç maymun´un esasında bilinenin ötesinde ve ziyadesiyle mistik bir yerde durur. Bu felsefeye göre Mizaru gözlerini kapatarak kötüyü görmez. Bu, kafayı kuma gömmek değil aksine tam tersine kötü ve iyiyi ayırt edecek bilgeliğe sahip olmakla ilgilidir. Kikirazu, kulaklarını kapatarak kötüyü duymaz. Bu yaklaşımı, gerçeklerden kaçmakla ilgili değildir. Bilakis faydası olmayan ve yalan bilgi barındıran durumlardan uzak kalmak anlamını taşımaktadır. Iwazaru ise ağzını kapatarak, kötüyü konuşmaz. Pısırık olduğu anlamına gelmemeli tam aksine dedikodu yapmamak, boş yere konuşmamak, başkalarına zarar verecek haber ve verileri yaymak yerine bilgece suskunluğunu korumak anlamlarını barındırmaktadır.

Toplumumuzun da Mizaru gibi kötüye alet olmaması, Kikirazu gibi yalana alet olmaması ve Iwazaru gibi yanlışa alet olmamasını temenni ediyorum.

Sürçülisan ettiysem affola…

 

 

Anahtar Kelimeler: Mizaru, Kikazaru, Iwazaru
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BİZİM DE BİR KENT KONSEYİMİZ VAR - DI (08 Aralık 2019 - Pazar)
GÖ N Ü L L Ü L Ü K (05 Aralık 2019 - Perşembe)
İLKLERİN ÖNEMİ (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Sayfa:
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
MAZIDAĞI ve FOSFAT
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
HASTA SEVGİLER MEZARLIĞI
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
SU
Latif Sakız
Latif Sakız
BİZİM DE BİR KENT KONSEYİMİZ VAR - DI
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
GÖMLEKLER KIRK DÜĞMELİ
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
Özgünlük ve Farklılıklar
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Hercümerç (Minimal Metinler)
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Mardin ve Tanıtım Günleri
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
GİTMELER
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Barış Korhan
Barış Korhan
ENGEL SİZSİNİZ
Metin Aydın
Metin Aydın
YENİ(DEN) DEFTER!
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Tanıdım İnsanları
Sedat Eriş
Sedat Eriş
İMAMOĞLU´NU BEKLEYEN TEHLİKE-2 (Dünden Devam)
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv