Bugün, 19 Ocak 2021 Salı

Dr.Ayşegül Erkaymaz Bayrak


En uzun yıl

En uzun yıl


Günlerden bir gündü, bir yıl veya bin yıl önceydi... Bir virüs koca bir insanlığı, insanlığımızı sınıyordu. Sahi ne çok sürdü bu yıl öyle değil mi? Bitmek bilmedi bir türlü.

Virüsle mücadelede sağlık ekipleri hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde ve filyasyon ekiplerinde yorgunluktan bitap düşerken yine de çalışıp didindi, hasta olanlara yetebilmek için. Oysa ki bulaşıcı hastalıklardan korunmada en iyi yol koruyucu hekimlik (yani daha hasta olmadan, virüsü kapmamak için atılan her türlü adım) olsa da tüm yük hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına, dolayısıyla hekiminden hasta bakıcısına kadar orada çalışan herkesin omzuna yüklendi. Bu yükü taşımak öyle sosyal medya hesaplarımızdan konu hakkında basitçe atıp tutmak, sağlık ekiplerine aklımızca had bildirmek kadar kolay değil. Üstelik yeni mutasyon sonucu bulaşma hızının %70 arttığı gösterilen Covid19 haberleri kulaklarımıza çalınırken, hiç değil.

Dünya sağlık örgütü alarma geçmiş durumda. Tıp dünyası tedirgin bir heyecanla takip ediyor olayları. Hatta ülkemizde de Cumhurbaşkanının talimatı ile bazı önlemler bile alınmaya başlandı.

Yayılım hızı giderek artan ve hastane kapasitelerini çabucak doldurabilecek bir hastalıkla karşı karşıya olduğumuza göre artık sağlık sektöründe emek veren herkese biraz daha saygılı olabiliriz bence, ne dersiniz?

Mesela iğnenin canımızı yakması şiddete meyilimizin bahanesi olmasın ya da aldıkları nöbet/mesai ücretlerinin azlığından yakındıklarında kimse onlara hazine yağmacısı muamelesi yapmasın. Meslektaşları ve ekip arkadaşları teker teker yoğun bakıma alınıp, hayatlarını yitirirken onların moral bozukluklarını önemsizleştirmektense, destek olalım. Bu savaşta virüse karşı aynı saftayız. Unutmayalım ki onlar toplumu korumak ve hastalarımızın tedavilerini sağlamak için ordalar.

Maske, mesafe, hijyen ile sağlıklı kalın.

Doctorclub Awards 2020 ve KAHEV

Hazır köşe yazmışken onlardan da bahsetmeden edemeyeceğim. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Doctorclub Awards Türkiye sağlık ödüllerinin “Yılın sivil toplum kuruluşları” kategorisindeki ödülünü Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) aldı. Sonuna kadar da hak ediyordu, yürekten kutluyorum. Benim de hizmetlerini yakından takip ettiğim bu kuruluşla gurur duyuyorum.

Peki KAHEV kim mi? Yeterli geliri olmayan başarılı öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için burslar vererek; okullarda kütüphaneler, bilim laboratuvarları kurarak aydınlık geleceğimizin inşaasına umut oluyor.

Kadın hekimler eğitime destek vakfı, binlerce kadın hekimden oluşan, mucizevi bir kuruluş: kısa adıyla KAHEV. Sizler de KAHEV’in sitesini ziyaret edip oradaki hesap numaralarına dilerseniz bağışta bulunabilirsiniz.YAZARLAR