CİNSEL İSTİSMAR VE YAPILACAKLAR
CİNSEL İSTİSMAR VE YAPILACAKLAR
Tarih: 11.9.2018 19:46:08 / 771okunma / 0yorum
Barış Korhan

Cinsel istismar, bir kişinin kendi rızası dışında cinsel yönden sözlü veya fiziksel olarak taciz edilmesidir. Son günlerde maalesef gündemde oldukça fazla yer almaktadır.

Cinsel istismara karşı yapılacak en etkili çözüm ve önlem eğitimdir. Okullarda öncelikle öğretmen, öğrenci ve velilere bu konuda eğitim verilmelidir. Bireyde cinsel istismara uğramış şüphesi oluşmuşsa onunla cesaretlendirici, yardım edici bir şekilde konuşulmalı ve son olarak olay yetkili birimlere ivedilikle bildirilmelidir.

Cinsel istismarla mücadelede ebeveyn olarak yapabileceğiniz 10 şey

 -Cinsel istismar sadece cinsel organlara değil, bedenin tümüne yönelik dokunuşları, bakışları, konuşmaları, sevme ve hitap biçimlerini; cinsel içerikli görseller göstermeyi, kendi bedenine veya bir başkasının bedenine dokunmasını talep etmeyi ve benzerlerini kapsar. Cinsel istismar kavramına yaklaşımınızı sorgulayın.

-Çocuğunuzun bedeninin kendisine ait olduğunu öncelikle siz kabul edin. Zorla öpmek, sıkıştırarak sevmek, sizi öpmesini istemek gibi masum görünen taleplerinizi sorgulayın. Birlikte uyumak, giyinmek, yıkanmak ile ilgili aile içi sınırlar belirleyin, bunlara karşılıklı saygı duyun.

-Giysilerini, çamaşırlarını, bezini kamusal alanlarda değiştirmeyin, giydirirken her defa iznini alın. Bedenine yönelik izinsiz her müdahalenin yanlış olduğu bilincini kazanmasını sağlayın.

-Çocuğunuza hayır deme becerisi kazandırın. Zaman zaman sebebini açıklayarak siz de hayır deyin, o hayır dediğinde buna saygı duyduğunuzu gösterin. 

-Çocuğunuz rahatsız hissettiği bir durumu ifade ettiğinde duygularını hafife almayın. Rahatsız hissettiği durumları sizinle paylaşmaya devam etmesi için iyi bir dinleyici olun.

-Çocuğunuza cinsel organlarını takma isimlerle değil, bilimsel isimleri ile öğretin. Bu konuda kendinizi geliştirin, bilgilenin.

-Çocuğunuzu güvenli internet kullanımı hakkında bilgilendirin. Kullanımını, yaş ve gelişim özelliklerine göre sınırlandırın ve takip edin.

-Çevrenizdeki yetişkinlerle çocuklara yönelik taciz, istismar gibi konular üzerinde konuşma denemeleri yapın, kelimeleri sesli olarak telaffuz etmekten korkmayın. Unutmayın, cinsel şiddet konuşuldukça azalır.

-İstismar olabileceğini düşündüğünüz her durumu mutlaka ihbar edin. Çocuk istismarında cezasızlığa karşı sesinizi çıkarın.

-Çocuklarla beden, duygular, sınırlar ve cinsel gelişim üzerine konuşmanızı kolaylaştıracak pek çok kaynak var. Cinsiyetçi olmayan kaynaklardan yararlanın, konu ile ilgili atölye ve seminerlere katılın.

Dikkat!

Unutmayın ki! Bu önleyici-koruyucu mesajlar;

  • Cinsiyetlerinden bağımsız olarak tüm çocuklar için geçerlidir.
  • Korkutucu değil,güçlendirici bir dil ve yaklaşımlaverilmelidir.
  • Çocukların kendilerini değil, sahip oldukları hakları korumayı temel almalıdır.
Anahtar Kelimeler: CİNSEL, İSTİSMAR, YAPILACAKLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Engelli Engelsizler (20 Ocak 2019 - Pazar)
OKUMA(MA) KÜLTÜRÜ (28 Aralık 2018 - Cuma)
BİSTURİ´Yİ SADECE OKUMALISINIZ! (04 Aralık 2018 - Salı)
AŞK VE ŞİİR (04 Ekim 2018 - Perşembe)
ŞİİR DURAĞI (28 Haziran 2018 - Perşembe)
TEKNOLOJİ VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI (23 Haziran 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv