Bugün, 5 Mart 2021 Cuma

Mehmet ÇELİK


Büyükşehir Belediyesinde Sular Durulmuyor

Büyükşehir Belediyesinde Sular Durulmuyor


       

  Mardin Büyükşehir Belediyesinin  eski Kayyım Döneminde meydana gelen yolsuzluk dosyaları, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler tarafından Cumhuriyet savcılığına bir bir gönderiliyor.

           Müfettiş raporlarına yansıyan ve Cumhuriyet  Savcılığının soruşturma başlattığı dosyalarda ileri sürülen yolsuzluk iddiaları dudak uçuklatıyor.

             Dosyalar incelenirken ve soruşturulurken, tutuklamaların da ardı arkası kesilmiyor. Eski Kayyım döneminde kilit noktalarda çalışan daire başkanları ve yetkilendirilen genel sekreter yardımcısı adeta diken üstünde duruyor.

            Milli Eğitim Müdürlüğünde Müfettiş iken, Kayyım Döneminde, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı,  Kent AŞ. Yönetim Kurulu Üyeliği, MARSU Yönetim Kurulu Üyeliği, İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı olmak üzere belediyenin ihale komisyon başkanlığı görevini de yürütenler, soruşturma kapsamında alınan ifadelerinde, her şeyi prensi konumunda oldukları, Vali ve Kayyım Belediye  eski Başkanı Mustafa Yaman’ın talimat ve direktifleri doğrultusunda yaptıklarını, ihale dosyalarının da “Bey-tül Malcı” lakaplı, Vali Yaman’ın yakını olduğu ileri sürülen  ve tüm yolsuzluk dosyalarının baş kahramanı olarak görülen  kişi tarafından düzenlendiğini söylediklerini öğrenmek şaşırtıcı değil mi?

         Bir yöneticinin “Suç olduğunu bilmiyordum, imzaladım. Dosyalarda yolsuzluk olduğunu bilmiyordum Vali imzala dedi  imzaladım. Ya da çok birime bakıyordum okumadan, içeriğini bilmeden imzaladım” demesi  ne kadar inandırıcı olabilir, ileriki süreçte takip edip göreceğiz? Tutuklu Yargılanan bazı yöneticilerin soruşturma kapsamına alınan farklı dosyalarda da adlarının geçiyor olması ileri sürülen iddiaların doğruluğunu kuvvetlendiriyor. Bir koltukta 6 karpuz taşımanın beraberinde getirdiği sıkıntılar. Zamanında Vali’nin sağ kolu, sürekli yanında  dolaşan dönemin yetki donanımlı prensler şimdi suçu valilerine yüklemek istiyor!

          Kent AŞ.  Eski Genel Müdürlüğü görevini üstlenen ve belediyenin başka birimlerinde yetkili çalışan yetkililerden bazılarının   geçmiş tarihli tutanak imzaladıkları iddialar arasında.  1 Milyon 945 bin liralık kefaletle  tutuksuz yargılandığı dillendirilen bir kamu görevlisinin bu miktardaki parayı nasıl temin ettiğinin sorgulanmasının kamu vicdanını rahatlatması noktasında gerekli değil mi?

         Süreç içinde, öne çıkan yolsuzluk iddiaları, ne  adı geçen kişiler ne de avukatları tarafından şimdiye kadar yalanlanmamış olması iddiaların doğru olduğu düşüncesini kuvvetlendiriyor.

          İthal müteahhitlere davet usulü ile verilen ihalelerin de soruşturma kapsamına alınması gerektiğine inananlardanım.

          Mardin halkı ve belediye çalışanları, yolsuzluk soruşturmalarının bir an önce tamamlanması ve hizmetlerin sürdürülmesi beklentisi içinde.

          Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş giydiği ateşten gömlek içinde kurduğu kadrosu ile hem yolsuzlukların bir an önce ortaya çıkartılması hem de geçmişte hizmette yapılan hata, eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor.

         Ancak hareket kabiliyetinin önünü kesen, Büyükşehir Belediyesinin içinde bulunduğu borç batağı ile nasıl mücadele edeceğini de merak etmiyor değiliz!

          Büyükşehir Belediyesinde görevli yöneticiler, daire başkanları, memurlar soruşturmanın bir an önce tamamlanması beklentisinde…

            Ortak inanç adaletin yerini bulacağı yönünde…

          Mardin Büyükşehir Belediyesinde sular ne zaman durulacak?

           Herkes merakla bekliyor!

 

 YAZARLAR