Bugün, 19 Ocak 2021 Salı

Gülüş Teke


BAYKUŞ NOTLARI

BAYKUŞ NOTLARI


Zamana, eskitme hatta yok etme gücü verilmiş olmalı.

Varlık zincirini koparmak insanı aşan bir durum. İnsanın ihtiraslı iştahı dünyayı kemirirken, nefretin yalnızlığını paylaşan ruhlar, samimiyetsiz tenleri karargâh edinir.

 İhtimallerin mümkün dahilinde olması ise bizleri teselli edecek kadar kuvveti değildir. Fikir çarpıntıları, zihnin krizini tetikler mi?

 Düşüncenin kabarık hesabını kapatıp biran önce gitmek için kendimizi tasfiye mi etmeliyiz?

Sevinçlerimizin bedelini bizlere misliyle ödeten hayat, titrek bir hazzın önünde bizi iki büklüm bırakarak her gün artan kamburumuzla bizi yaşamaya zorlarken, bilinçsizliğin zirvesindekilerinin anlamsız mutluluğunu kıskanmamızı mı istiyor?

Yoksa, onların bu bilinçsizliğinin bedelini bizlere mi ödettiriyor? Mutsuzların gözyaşlarını, mutluların kerih soluklarıyla kurutan bu hayata ne kadar katlanılabilinir?

Makullüğün kıyılarına uzanıp arınmış bir zihinle karmaşadan halas olmak bilinçli insanların ütopyası mıdır?

Kulaktan dolma, mesnetsiz bilgilerin doğurduğu piçler tefekkür ve sorularla döllediğimiz zihnimizi, her gün tekme tokat döverek düşük yapmaya zorlarken kendine bir hami bulamayan bellekler için, bu hayat sürgün yeri değildir de nedir?

 Nasıl bir ifşa, bilincimizi sarsarak bizleri tekrar harekete geçirebilir? Sınırı belirsiz tedirginliklerimizin coğrafyasında, hangi bilgi ekilip biçilebilinir?

Tekdüzelik celladı elindeki tırpanla zihnimizi tıraşlarken ağzımızda geveleyegeldiğimiz bilgileri tükürecek bir zemin arayışına girmemiz kaybolmamıza neden olabilir mi?

 Bilgi evrenselliğinin nabzını yoklarken, kendi kalbimizin atışlarına kulaklarımızı kapamak doğru bir davranış mıdır?

 Kendi kalp atışını duyamayan bir bireyi bu sessizlik hangi kritik noktalara sürekler?

Her şeyin yavanlaştığı bu çağda tekdüzeliğin verdiği tiksintiyi gidermenin yolu farklılıklara doğru yönelmemizin gerçekçiliğini gösteren edinimlerimizin cazibesi midir?

 YAZARLAR