Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça
Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça
Tarih: 3.12.2018 23:23:57 / 808okunma / 1yorum
Mehmet ÇELİK

           Durup dururken, nerden çıktı Artuklu Üniversitesi ve Rektör yazısı diyecek okurlarım olacak? Uzun süredir kaleme almak istediğim bugün olgunlaşan ve  yazılması gerektiğine inandığım  düşüncelerimi paylaşmak istedim.

        Asıl konuya giriş yapmadan, toplumsal ve yaşamsal birkaç konuya değinmek istiyorum.   Öncelikle insanoğlu hep kendi menfaatini kolladığı için bu menfaat ve dünyevi çıkarlar uğruna başkalarını karalamak ve kötülemekle bir iş yapmakta ise bu onun karakterini ortaya koyar.

              Bir başka insan tipi de var ki toplumun yararına neler yapabilirim diye çırpınır, kendinden daha çok halkını, milletini, toplumu ve genelin menfaatini düşünürken kendi yaşamsal faktörlerini feda  eder. Bu iki tip arasında fark vardır!

        Bu iki tip, iki ayrı karakteri temsil ederler. Dünya menfaatleri için etrafına çamur atanların bu davranışları karşısında susanlar da onların yanında yer alan ve aynı karakteri taşıyan şahsiyetlerdir. Fedakârca kendisini topluma adamış ve toplum için hayatını vermiş olanların yaptıklarını da bu gibi kimseler takdir edemezler. Takdir edip de susanlar ve dürüst insanların yaptıklarını gördükleri halde mağdur edilenlerin yanında yer almayanlar da bu söz konusu ettiğimiz zayıf karakterlerin arasında yer aldıklarını ifade etmek de her halde adaleti zedelemez. Bir de hakkı, haklıyı, haksızı ve haksızları gören ve adaletle davranan insanlar vardır ki bunların arasında yer almak, hakkı ve doğruyu savunup desteklemekle kendisini görevli görenler vardır. Bu son gruptan olmak bir fazilettir, üstün ahlaktır.

            Bu çerçevede şehrimizde olup bitenleri görerek bir tahlil yapmak istedik. Bu bir istekten ziyade insafla davranmayı bir görev olarak kabul ettiğimiz için bu yazıyı kaleme aldık. Mardin´e hizmet edenlerle bu şehrin menfaatlerini ceplerine aktarmak için sağa sola hakaret ederek menfaat devşirenleri ayırt etmek zaten akıllı ve insaflı insanların görevidir.

         Menfaat, mal mülk ve devlet ihaleleri peşinde koşup zenginlikle makam ve mevki arayanları görmez isek, insaf ve ahlakı kaybetmişiz demektir. Meselelere insaf gözüyle baktığımızda kimlerin bu şehre hizmet ettiklerini son yirmi yılı veya hatta son on yılı tahlil edersek göreceğiz. Hangi siyasilerin şehrin imarı ve kalkınması için çalıştıklarını, kimlerin ise, menfaat ve ihale peşinde koştuklarını kendi cep ve kasalarını doldurup servetlerine servet eklemek için çalıştıklarını, halkımızdan insaf sahiplerinin görüşüne bıraksak daha iyi olur düşüncesindeyim. Yönetim ve bürokraside de aynı şeyler söz konusudur. Ülkeyi kalkındırmak ve bayındır hale getirmek isteyenlerle keyiflerine bakıp sadece makamlarını kollayan bürokratları da görmek mümkün değil mi sizce?

          Biz burada bütün bunların detaylarına inmeyeceğiz. Fakat gördüğümüz bir şey var ki, hak ve hukuk çerçevesinde davrananlarla, haksızlık yaparak edep ve ahlaki ilkeleri geride bırakarak birilerine saldıranları ayırt etmemiz gerekmektedir.    Bu şehrin sevdalısı olarak, halkımızı ve  Mardin´in menfaatlerini düşündüğümüzde bir şeyler söylemeyi bir görev gördük, buna ihtiyaç duyduk.

      Gelelim asıl konuya!

       Yani Mardin Artuklu Üniversitesinin dünü ve bu gününe.

        Mardin Artuklu Üniversitesi” 2007 yılında  Malatya İnönü Üniversitesinin kuruculuk görevini üstlenmesi ile şekillenmeye başladı. Kuruluş aşamasındaki gerginlik, acemilik ve çekişmeleri bir yana bırakırsak;

   Asaleten tayin edilen ilk rektör, ilk iki yılda büyük bir öz veri ile  görevini sürdürmüş daha sonraki yıllarda Mardinli değil de, Mardin dışından getirilen bürokratların yanlış yönlendirmeleri sonunda rektör ve yardımcıları ile diğer bürokratların üniversiteyi bir yolsuzluk bataklığına sürüklediklerini hatırlıyoruz.

          Bu konuda o dönemde birçok köşe yazısı yazmış ve bu yazılardan dolayı kelli felli hemşehri ve gerçeği göremeyen meslektaşlarımdan(!) eleştiri almıştım.

            O dönemde, Üniversitede öncelikle çalışmak, Mardinlilerin ya da işinin ehli insanların hakkıydı. Ama ithal edilen memurların buraya getirilme sebebi sonradan ortaya çıktı. Bu söz konusu görevlilerin YÖK ve mahkemeler tarafından yolsuzluk şebekesi kurduklarından dolayı kamu görevlerinden çıkarılıp türlü türlü cezalar aldıklarını da öğrendik..

           Yolsuzlukları ayyuka çıkan üniversite için taze kan aranıyor, yeni rektör olacak kişilerin isimleri tartışılıyordu ki; şehrin tanınan ailelerinden birine mensup Türkiye´de de bilinen bir isme, akademik seviyeye sahip, yıllardır hayatını bir dava uğruna feda eden bir hemşehrimiz  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça´ya Rektörlük görevi verildi.

           Yeni Rektör Ağırakça´nın, bu bataklığa saplanmış Üniversite´de neler yapacağını dikkatle izledik. Gelir gelmez barış mesajları ile başlayıp herkesi, Üniversitenin huzurunu korumaya davet etti. Ardından Üniversitedeki her türlü yolsuzluğu ve gruplar arasındaki ihtilaf ve kavgayı bıçakla keser gibi kesip, devletin verdiği bütçeyi en mükemmel dürüst ilkeler ve kanunlarla yönetmelikler çerçevesinde yönetmeye başladığını müşahede ettik.

        Yaptığı büyük yatırımlarla üniversiteyi imar ettiğini dört yıl içinde gördük. Bütçeyi kullanırken çok dikkat ettiğini, rektörlükte içtiği çay ve suyun, yediği yemeğin kendi parasıyla satın aldığını,  dört ay müddetle makam aracının benzinini bizzat kendi cebinden ödediğini işitince şaşırdık, ama böyle bir davranışı takdir etmemek mümkün mü diye de düşünmeye başladık.

        Çöl görüntüsü veren, kapısı, nizamiyesi ve ihata duvarı bile olmayan tek bir ağacın bile dikilmediği bir üniversite kampüsü birden değişime uğradı.

     İstanbul Üniversitesi birikim ve kültürü ile görev yapan Rektör Ağırakça, Güneydoğunun en geniş, dijital kütüphanesini kurdu. Yüzbinden fazla kitap raflarda yerini aldı. Ahmet Hoca´nın en fazla takdir ettiğim bir davranışını da sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim. Elli yıldan beri büyük sıkıntılarla oluşturduğu 17 bin 500 ciltlik kendi kişisel Kütüphanesini Üniversiteye bağışlayarak İstanbul´dan 7 ton 700 kilo, 240 kolilik bir yükü kamyonun ücretini de kendisi vererek Mardin´e taşıdığını öğrenince şaşırmıştım. Ahmet Hocaya doğruluğunu sordum “Ben okudum, öğrencilerimiz de yararlansın” cevabını aldım.

          Diğer taraftan hayırsever hemşerimiz Servet İncioğlu ile yaptığı görüşmeler sonunda 200 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptırdı. Üniversitenin yemekhanesi, yüzme havuzu, spor alanları, yeşil alanlar ard arda mantar gibi bitmeye başladı. Olgunlaştı bir üniversite görüntüsü ortaya çıkmaya başladı.

           Bunun yanında çeşitlenen eğitim ve 6 bin 400 civarında iken bugün 11 bine çıkan öğrenci sayısı ile Mardin´in ekonomisine sağladığı katkı ile üniversite öne çıkmaya başladı.

          Mardin genelinde, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değer ve zenginlikleri yansıtan bölümler açıldı Üniversitede. Telkari, taş işlemeciliği, Beden eğitimi spor Yüksekokulu, Yabancı diller Yüksekokulu, tercüman ve mütercimlik bölümleri, Süryani dili ve edebiyatı, doğu dilleri bölümünü ayırıp Arap dili ile Fars dili edebiyatlarını ayrı ayrı bölümler olarak kurdu ve bunlara İngiliz dili ve edebiyatı bölümünü ekledi.  Sağlık Yüksekokulu bünyesindeki Beslenme ve diyetetik bölümü ile Turizm Fakültesi bünyesinde kurduğu Gastronomi ve Mutfak hizmetleri bölümü Mardin için büyük bir iftihar vesilesi oldu. Sağlık Yüksekokulu´nu Sağlık bilimleri Fakültesi´ne dönüştürme gayretleri devam ederken, Savur Meslek Yüksekokulu ile Derik Meslek Yüksekokulu onun eser değil midir?  Üniversiteyi Katar´da her yıl yapılan Üniversiteler arası Arapça Münazaralarında Türkiye´yi temsilen İslami ilimler Fakültesi öğrencileriyle katılıp birçok Arap ülkesini arkasında bırakması büyük bir başarı değil midir? 

              Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin üç yıldan beri bütün Türkiye Üniversiteleri arasında öğrenci projeleri bazında birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerini almış olmaları ODTU ve İstanbul Teknik, Bursa, Erzurum Teknik Üniversitelerine, Ankara ve İstanbul üniversiteleri gibi köklü ve büyük üniversitelere rağmen bu dereceleri Mardin Mimarlık fakültesi öğrencilerinin almış olması nasıl bir başarıdır, bunu görmeyenler insaf ve vicdandan yoksunu kimseler değil midir?

             Üniversitedeki 39 yarı faal eğitim programlarının sayısını 80 programa çıkardı.

              Bunları neden yazıyorum.  Vicdanı ile kalemi arasında muhakeme yapan ve şimdiye kadar inanmadığım hiçbir şeyi yazmayan bir gazeteci olarak;             

           Rektör, Ağırakça´ya yöneltilen, “iş yapmadı, üniversiteyi ileri taşımadı diyemeyen” yolsuzluk var diyemezler, diyemediler, diyemiyorlar. Ama siyaset üzerinden kendisine vicdan ve insaf yoksunu bir yaklaşımla saldıran bazı  siyasiler ile bu gibilerin desteğindeki haber site ve  yayın organlarında çıkan haberlere ve yorumlara kimsenin çok itibar etmediği inancını taşıyorum.

     Ahmet Hoca´nın siyasetini, dünya görüşünü ve siyasi birikimlerini bir yana bırakırsak, Siyasi arenada bu güne kadar söylemleri ve icraatları ile dikkat çektiğine tanık oluyoruz. Kimi zaman oluşan listeler üzerindeki etkinliğini dile getirdi, kimi zaman temsilci olduğunu söyledi. Bu gibi haberlerin doğru ya da yanlışlığını okurların takdirine bırakalım.

                Yolsuzluk, Üniversite bütçesinin kullanımı, mali hiçbir konunun gündeme getirilemediği halde eleştirenlerin,  “Ahmet Hoca siyasetle de ilgileniyor, siyasete müdahil oluyor” deyip sadece bu noktadan O´nu eleştiriyorlar.

               Peki acaba, üniversiteden iş ve ihale isteyip alamayanlarla siyasi menfaatleri zedelenen menfaatperest kimseler ya da yolsuzluk yapmaya kalkışan bazı bürokratların foyasını ortaya çıkardığı kimseler eleştiriyor olabilir mi?  Bunu da düşünmek gerekir değil mi?

             Ahmet Hoca´nın geçmişine baktığımızda, 1970´ten beri Milli Nizamdan bu yana bu davanın bir mensubu olarak karşımıza çıkıyor. Kanunun verdiği bir hak olarak Üniversite öğretim üyelerinin siyasi görüş beyan edebileceklerine ve hatta siyasi partilerin organlarında görev alabileceklerine dair kanunlar çerçevesinde siyasi görüş beyan etmesi hakkı değil midir?

                 Bilim insanlarının, bulundukları illerde, ekonomik dengelerin sağlanması, her alanda ihtiyaç duyulan hizmetlerin halkın nabzını ölçerek ortaya koyması, siyasi arenada halkın çıkarlarının ne olacağı gibi verileri araştırması ülke yararına katkı sağlamaz mı? Siyasi alanda yapılan bazı eksiklik ve yanlışlıkları düzeltsinler diye eski tanıdık dost ve arkadaşlarından bazı ricalarda bulunup hatırlatmalar yapmasını siyasete karışmak olarak değerlendirenlerin yanlışlıklarını dile getirdiği için eleştiriliyorsa, bu onun doğru bir iş yaptığını da göstermiyor mu?

           İçinde bulunduğumuz seçim atmosferinde, bugünlerde siyasete atılanların veya atılacakların, Ahmet Hoca´dan görüş,  fikir ve destek almak için ziyaret ettiklerini duyuyoruz.

          Eleştirenlere bakıyoruz toplumda karşılığı olmayan, itibarları bulunmayan değer verilmeyen, Mardinlilerin önemsemediği şahsiyetler olduğunu da ilave edelim. Biz Mardinliler olarak, daha yapması gereken çok hizmet olduğunu hatırlatarak, Ahmet Hocayı destekliyor, Üniversitemize ve şehrimize kazandırdıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.

                       

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Pota´nın Başakları Coşturdu. (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
Mahalle Bakkallarına Yazık! (05 Şubat 2019 - Salı)
Sporun Gücü (03 Şubat 2019 - Pazar)
Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? (09 Ocak 2019 - Çarşamba)
Yeni Yıla Merhaba! (30 Aralık 2018 - Pazar)
Teşekkürler MBB Spor! (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı (09 Aralık 2018 - Pazar)
Yönetici ve Sosyal Dokunuş (06 Aralık 2018 - Perşembe)
Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! (15 Kasım 2018 - Perşembe)
Hasankeyf´in Leylekleri! (05 Kasım 2018 - Pazartesi)
Kirlenen Siyaset mi? (31 Ekim 2018 - Çarşamba)
Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
24 Temmuz Basın Dayanışma Günü (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Aşiretler devre dışı mı? (22 Mayıs 2018 - Salı)
Kurumlar ve Makamlar... (22 Nisan 2018 - Pazar)
Hasankeyf Üzgün… (15 Nisan 2018 - Pazar)
Kadın Olmak! (07 Mart 2018 - Çarşamba)
Mardin´de Basketbol Şöleni… (24 Şubat 2018 - Cumartesi)
Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. (20 Şubat 2018 - Salı)
Yaşanmışlıklar!.. (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
Mardin´in “Kadın Kahramanı”! (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Mardin´in Efsane Valisi.. (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
Artuklu Üniversitesi Kampüsü… (21 Ocak 2018 - Pazar)
Ak Parti ve Fabrika Ayarları.. (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
Ak Parti İl Başkanı Kim Olacak? (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
Doğru Şeyleri Yanlış Yerde Tartışmak… (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
LGBT Çığırtkanlığı... (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
Mardin Valisine Teşekkürler… (16 Kasım 2017 - Perşembe)
Hop Geçidi Eziyeti!.. (01 Ekim 2017 - Pazar)
Siirt´te Genç Yönetici Rüzgarı (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
Yılın Annesi Kim Olmalı? (10 Mayıs 2017 - Çarşamba)
Evet mi? Hayır mı? (13 Nisan 2017 - Perşembe)
Çocuklara Kıymayın Efendiler! (05 Nisan 2017 - Çarşamba)
Çalışan Gazeteciler Günü (10 Ocak 2017 - Salı)
2016 Yılı Terörist mi? (29 Aralık 2016 - Perşembe)
Dolarım Yok Ki Satayım (04 Aralık 2016 - Pazar)
Depresyona Alışmak! (04 Kasım 2016 - Cuma)
İnternet Neden Kesildi? (27 Ekim 2016 - Perşembe)
Kraliyet Nişanı Erdem´e verildi. (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
Halk Aldanmış Olamaz mı? (13 Eylül 2016 - Salı)
Cemaat,Tarikat-Siyaset (07 Ağustos 2016 - Pazar)
DARBE VE SONRASI (21 Temmuz 2016 - Perşembe)
Bu Vali Mardin´de İş Yapar (23 Haziran 2016 - Perşembe)
GAZETECİLERİ DÖVMEK (12 Haziran 2016 - Pazar)
Furkan´ın Vali Amca Arkadaşı (04 Haziran 2016 - Cumartesi)
GAZETECİLER MARDİN´İ YAZDI. (01 Haziran 2016 - Çarşamba)
ELEKTRİKLER KESİLİRSE.. (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
Yeniden Merhaba! (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
Ölüm kaderi midir yoksulların? (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
HABUR NEDEN KAPALI? (21 Aralık 2015 - Pazartesi)
GARİP BİR MEMLEKET! (05 Aralık 2015 - Cumartesi)
Türkiye Ak Parti Dedi. (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
Hangi Parti Güç Kaybetti.. (16 Ekim 2015 - Cuma)
Memleketim Kan Gölü...! (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
Buruk Bayram (23 Eylül 2015 - Çarşamba)
SESSİZLİĞİN ARKASINDAKİ FIRTINA.. (07 Eylül 2015 - Pazartesi)
Erken Seçim ve Barış Günü... (30 Ağustos 2015 - Pazar)
KAN ÜZERİNE SİYASET (11 Ağustos 2015 - Salı)
BASIN BAYRAMI! (24 Temmuz 2015 - Cuma)
Suruç Saldırısını Lanetliyorum (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
Kimdir Devlet? (12 Temmuz 2015 - Pazar)
Gazetecilerin Yerel Sorunları (07 Temmuz 2015 - Salı)
Suriyeli Mülteciler Ve İnsani Yardım. (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
Kızıltepe Kaymakamı… (29 Haziran 2015 - Pazartesi)
Sayın Vali Açıklama Bekliyoruz.. (27 Haziran 2015 - Cumartesi)
Çevre Katliamına Seyirci Kalanlar (24 Haziran 2015 - Çarşamba)
AK Partide Süreç… (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
TÜRKİYE’NİN YENİ PARTİSİ… (08 Haziran 2015 - Pazartesi)
Mardin’de HDP ŞOV.. (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Artuklu Üniversitesi Hep Aynı! (24 Mayıs 2015 - Pazar)
Mardin ve Bienal.. (16 Mayıs 2015 - Cumartesi)
KENAN EVREN’İN CENAZE TÖRENİ (11 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Ak Parti Adayları Sürpriz mi? (07 Nisan 2015 - Salı)
STK`LAR ve TEMAYÜL (27 Mart 2015 - Cuma)
Mardin Valiler Cenderesi (20 Şubat 2015 - Cuma)
Mardin Valiler Cenderesi (20 Şubat 2015 - Cuma)
SEVGİLİLER GÜNÜ (13 Şubat 2015 - Cuma)
Bir Şehrin Suyu Kesilir Mi? (23 Ocak 2015 - Cuma)
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ.. (09 Ocak 2015 - Cuma)
GÜLE GÜLE 2014… (04 Ocak 2015 - Pazar)
CEMAAT SOKAĞA DÖKÜLD܅ (20 Aralık 2014 - Cumartesi)
Üniversite de sular durulacak mı? (07 Aralık 2014 - Pazar)
MARDİN‘DE GECE YARISI PROTESTOSU… (07 Ekim 2014 - Salı)
BAYRAM GELDİ… (03 Ekim 2014 - Cuma)
Mardin’de İşler Rayında Mı? (17 Eylül 2014 - Çarşamba)
Dünya Barış Günü (!) (01 Eylül 2014 - Pazartesi)
MARDİN GARİP BİR ŞEHİR… (28 Ağustos 2014 - Perşembe)
SURİYELİLERE BİRAZ DAHA HOŞGÖRÜ (26 Temmuz 2014 - Cumartesi)
GAZETECİLER GÜN܅ (23 Temmuz 2014 - Çarşamba)
BİR DOKUN BİN AH İŞİT. (01 Temmuz 2014 - Salı)
AŞKIN ADI GÜL. (07 Haziran 2014 - Cumartesi)
MERKEZ VALİLİĞİ YOLU MARDİN’DEN GEÇER (24 Mayıs 2014 - Cumartesi)
ÖLÜMÜN DİĞER ADI SOMA (15 Mayıs 2014 - Perşembe)
MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI (06 Mayıs 2014 - Salı)
ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ HEPTEN VUKUATLI (26 Nisan 2014 - Cumartesi)
YAŞLANDIK MI NE? (06 Nisan 2014 - Pazar)
SEÇİM SONUÇLARINA KURBAN ARANIYOR (04 Nisan 2014 - Cuma)
SEÇİM SONUÇLARI KOMEDİSİ (31 Mart 2014 - Pazartesi)
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ (10 Ocak 2014 - Cuma)
İKTİDAR-CEMAAT (23 Aralık 2013 - Pazartesi)
MARDİN’DE AŞİRETLER ÇATIŞMASI BEKLEMEYİN. (18 Aralık 2013 - Çarşamba)
ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ YİNE SONUNCU! (16 Aralık 2013 - Pazartesi)
VEJDİ KAHRAMAN AK PARTİ ADAYI… (08 Aralık 2013 - Pazar)
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ (03 Aralık 2013 - Salı)
ÖĞRENMENİN YAŞI YOK ! (29 Kasım 2013 - Cuma)
TEMAYÜL YOKLAMASI (13 Kasım 2013 - Çarşamba)
BİZİM KUŞAK ÇOK ŞANSLI (07 Kasım 2013 - Perşembe)
VALİ HAKLI BENCE! (23 Ekim 2013 - Çarşamba)
BUGÜN GAZETECİLER BAYRAMI MI? (21 Ekim 2013 - Pazartesi)
MARDİN DÜNYA GÜNDEMİNDE (04 Ekim 2013 - Cuma)
DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ… (01 Ekim 2013 - Salı)
BARTIN BULUŞMASI (18 Eylül 2013 - Çarşamba)
DÜNYA BARIŞ GÜNÜ... (01 Eylül 2013 - Pazar)
SURİYE-MISIR VE TÜRKİYE’NİN DURUŞU (22 Ağustos 2013 - Perşembe)
BASIN BAYRAMI (24 Temmuz 2013 - Çarşamba)
AH BÖYLE BİR REKTÖRÜMÜZ OLSA.. (19 Temmuz 2013 - Cuma)
SOSYAL DEMOKRATLAR VE MERKEZ SAĞ (29 Haziran 2013 - Cumartesi)
DAHA İYİ BİR MARDİN İÇİN VALİYE DESTEK (20 Haziran 2013 - Perşembe)
REKTÖR’ÜN KÖPEKLERİ (06 Haziran 2013 - Perşembe)
SAHİ TÜRK BAHARI MI YAŞANAN (01 Haziran 2013 - Cumartesi)
MARDİN`E HOŞ GELDİNİZ SAYIN VALİ (29 Mayıs 2013 - Çarşamba)
MARDİN’E VALİ DAYANMIYOR (13 Mayıs 2013 - Pazartesi)
REKTÖR OMAY NEDEN SUSKUN? (23 Nisan 2013 - Salı)
MEMUR-GAZETECİ VE ÇÖZÜM SÜRECİ (12 Nisan 2013 - Cuma)
DEVLETİN AJANSI BÖYLE HABER YAPARSA! (02 Nisan 2013 - Salı)
ÜNİVERSİTEDE KAZAN MI KAYNIYOR? (29 Mart 2013 - Cuma)
MEMLEKET MESELELERİ… (20 Şubat 2013 - Çarşamba)
VEYSİ İLETMİŞ TOKİ’Yİ GEÇTİ (15 Şubat 2013 - Cuma)
ÇÖZÜM SÜRECİ… (06 Şubat 2013 - Çarşamba)
GAZETECİLER GÜNÜ… (11 Ocak 2013 - Cuma)
SEVEMEDİM SENİ 2012 (01 Ocak 2013 - Salı)
MARDİN’DE NOEL RÜZGARI (26 Aralık 2012 - Çarşamba)
DEVLET FIRSATÇI OLUR MU? (09 Aralık 2012 - Pazar)
CEZA VE SİSTEM (14 Kasım 2012 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE AHLAKSIZLIĞIMI GETİRDİ (31 Ekim 2012 - Çarşamba)
KARMAŞIK BİR YAZI. (13 Ekim 2012 - Cumartesi)
SEÇMELİ KÜRTÇE DERSİ (03 Ekim 2012 - Çarşamba)
MARDİN SOKAKLARI DÖKÜLÜYOR (16 Eylül 2012 - Pazar)
MARDİN SOKAKLARI DÖKÜLÜYOR (15 Eylül 2012 - Cumartesi)
SORUNLAR YUMAĞI… (08 Eylül 2012 - Cumartesi)
MARDİN’İN BAKANI OLMAYINCA! (31 Ağustos 2012 - Cuma)
REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ (17 Ağustos 2012 - Cuma)
EDİRNE ŞANSLI (08 Ağustos 2012 - Çarşamba)
MİLLETVEKİLİ OĞLUNA DOKUNMA! (28 Temmuz 2012 - Cumartesi)
ELEKTRİK ÇİLESİ (23 Temmuz 2012 - Pazartesi)
YASAMANIN MESAJI (07 Temmuz 2012 - Cumartesi)
Balans Ayarından Etkilendik Mi? (18 Mayıs 2012 - Cuma)
MEMLEKETTE GÂVUR VAR MI? (09 Mayıs 2012 - Çarşamba)
Mardin turizme hazır mı? (26 Nisan 2012 - Perşembe)
İŞTE EMNİYET MÜDÜRÜ (14 Nisan 2012 - Cumartesi)
Habur’da Görüntü Kötü (27 Mart 2012 - Salı)
KADINLAR GÜNÜ (07 Mart 2012 - Çarşamba)
MİT- İKTİDAR- YARGI- CEMAAT (17 Şubat 2012 - Cuma)
ADALET YERİNİ NASIL BULACAK (19 Ocak 2012 - Perşembe)
GAZETECİLER GÜNÜ (09 Ocak 2012 - Pazartesi)
MİLLETİN VEKİLİ BÖYLE Mİ YAPAR (26 Aralık 2011 - Pazartesi)
MARDİNSPOR TARAFTARI OLMAK (23 Aralık 2011 - Cuma)
MARDİNSPOR ZOR DURUMDA (07 Aralık 2011 - Çarşamba)
ORTADOĞU VE DIŞ POLİTİKA (30 Kasım 2011 - Çarşamba)
EMNİYETİN BAŞARISI (25 Eylül 2011 - Pazar)
MAYIN TARLASI (13 Eylül 2011 - Salı)
MARDİNSPOR LİGE GİREBİLECEK Mİ? (28 Ağustos 2011 - Pazar)
MARDİNSPOR’UN TEMLİĞİ KALKIYOR (15 Ağustos 2011 - Pazartesi)
ELEKTRİK REZALETİ (01 Ağustos 2011 - Pazartesi)
ARTUKLU YİNE SONUNCU..! (15 Temmuz 2011 - Cuma)
ÇANAKKALEYİ GEZDİK (2) (13 Temmuz 2011 - Çarşamba)
ÇANAKKALEYİ GEZDİK (1) (11 Temmuz 2011 - Pazartesi)
ANIZ YAKMA ÖZGÜRLÜĞÜ (02 Temmuz 2011 - Cumartesi)
ABD ANKARA BÜYÜKELÇİSİYLE YOLCULUK (29 Haziran 2011 - Çarşamba)
YENİYOL EZİYETİ BİTSİN ARTIK (16 Haziran 2011 - Perşembe)
VE AK PARTİ YİNE İKTİDAR (12 Haziran 2011 - Pazar)
AK PARTİ’DE LOKOMOTİF VALİ GÜLER (03 Haziran 2011 - Cuma)
SEÇİME DOĞRU SİYASİ PARTİLER (31 Mayıs 2011 - Salı)
MARDİNSPOR DESTEK BEKLİYOR (23 Mayıs 2011 - Pazartesi)
MERHABA ANNE (07 Mayıs 2011 - Cumartesi)
AK PARTİ’DE ADAYLAR BELLİ AMA! (12 Nisan 2011 - Salı)
HOŞ GELDİNİZ SAYIN VALİ (06 Nisan 2011 - Çarşamba)
KAÇ ÇEŞİT ADAY ADAYI VAR (02 Nisan 2011 - Cumartesi)
VALİ’NİN GİDİŞİNE ÜZÜLMEDİM (14 Mart 2011 - Pazartesi)
ÖLÜM KAPIYI ÇALINCA… (17 Şubat 2011 - Perşembe)
ARTUKLU’DA CADI KAZANI (01 Şubat 2011 - Salı)
HASTANEDE ACİL REZALETİ (24 Ocak 2011 - Pazartesi)
PROJE BÖYLE OLUR (17 Ocak 2011 - Pazartesi)
MİLLETVEKİLLERİNDEN SES ÇIKMADI (08 Ocak 2011 - Cumartesi)
FOSFAT RAPORU NEREYE TAKILDI (01 Ocak 2011 - Cumartesi)
MEVLANA DERGÂHINDAN SELAM GETİRDİM (21 Aralık 2010 - Salı)
SOSYAL GÜVENLİK BAKANINA AÇIK MEKTUP (25 Kasım 2010 - Perşembe)
ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ SON SIRADA (09 Kasım 2010 - Salı)
BELEDİYE`DEN GÜZEL HİZMETLER (06 Kasım 2010 - Cumartesi)
EFENDİ VE HAZRET (01 Kasım 2010 - Pazartesi)
KUZEY IRAK–2 (MUSUL GEZİSİ) (23 Ekim 2010 - Cumartesi)
KUZEY IRAK (18 Ekim 2010 - Pazartesi)
STK`LAR NEDEN SUSKUN? (25 Eylül 2010 - Cumartesi)
ÖLÜM YOLU (12 Ağustos 2010 - Perşembe)
BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN (23 Temmuz 2010 - Cuma)
ELEKTRİKLERE NELER OLUYOR (15 Temmuz 2010 - Perşembe)
BELEDİYE BAŞKANINDAN HAKLI TEPKİ (07 Temmuz 2010 - Çarşamba)
BUGÜNE KADAR STK’LAR NEREDEYDİ (28 Haziran 2010 - Pazartesi)
ÇÖPLER CAN SIKMAYA BAŞLADI (20 Haziran 2010 - Pazar)
MARDİNSPOR’UN KADERİ BÖYLE OLMAMALI (16 Haziran 2010 - Çarşamba)
Q 7 Mİ GÖMLEK Mİ? (13 Haziran 2010 - Pazar)
REKTÖR’ÜN Q 7’Sİ VE DEDİKODU (19 Mayıs 2010 - Çarşamba)
BASIN ARACINA CEZA… (14 Mayıs 2010 - Cuma)
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ (04 Mayıs 2010 - Salı)
PARASI OLAN YAŞASIN ANLAYIŞI… (25 Nisan 2010 - Pazar)
NUSAYBİN SINIR KAPISI, ÇİLE KAPISI. (15 Mart 2010 - Pazartesi)
KONUŞALIM AMA KAVGA ETMEYELİM (26 Şubat 2010 - Cuma)
MARDİNSPOR’DA SULAR DURULMUYOR (08 Şubat 2010 - Pazartesi)
BİR HİKÂYE BİR TARİH (06 Şubat 2010 - Cumartesi)
POLİSE GÜVENMİYOR MUSUN? (01 Şubat 2010 - Pazartesi)
SARI GELİNİ ERMENİCE DİNLEDİNİZ Mİ? (20 Ocak 2010 - Çarşamba)
SEMPOZYUM MU KONSER Mİ ? (16 Kasım 2009 - Pazartesi)
BU ACELE NEDEN (26 Ekim 2009 - Pazartesi)
SIRA DIŞI BİR DOSTLUK (21 Ekim 2009 - Çarşamba)
KURUMLAR VE AMİRLER (24 Ağustos 2009 - Pazartesi)
VATANDAŞLIK GÖREVİMİZ VAR (17 Ağustos 2009 - Pazartesi)
İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ (08 Temmuz 2009 - Çarşamba)
ROJİN NEDEN KAYBETTİ… (24 Haziran 2009 - Çarşamba)
MARDİN KABUĞUNU KIRDI (10 Haziran 2009 - Çarşamba)
Sayfa:
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv