Bugün, 19 Ocak 2021 Salı

Mehmet ÇELİK


Gazeteciler ve İdareciler Günü!

Gazeteciler ve İdareciler Günü!


     10 Ocak, yaşam koşulları birbirine benzer, farklı sorumluluklar yüklenen, görevlerini sürdürürken zaman zaman çatışan, temel amaçları hizmet olan, Gazetecilerin ve İdarecilerin günü.

       İdareciler, vatandaşın huzuru, refahı ve güvenliğini, devleti ve hükümeti temsil sıfatıyla vatandaşın canının ve malının korunması için her türlü güvenlik önlemini alan, halkın taleplerini ve ihtiyaçlarını devlet adına tespit eden, hizmet verdikleri yerlerin, ekonomik kalkınmasına dönük projeleri gündeme taşıyan, sosyal ve kültürel değerlerine sahiplenirken, hizmet ve faaliyetlerini basın mensupları aracılığıyla hedef kitlelerine duyurur.

        Gazeteciler ise, vatandaşın taleplerini, uğradıkları haksızlıkları,, mağduriyetlerini ve idarecilerin yürüttüğü hizmetlerdeki eksiklik ve  aksakları mensup oldukları mecralara yansıtarak, halkın yaşam şartlarının iyileştirilmesi için  vatandaş ile idareciler arasında köprü oluşturmayı görev edinir.

 

          İdareciler günü;  10 Ocak 1971 Yılında Mülki İdare Amirleri sınıfının ihdası ile yapılan ilk mesleki toplantının başlangıç olarak kabul edilmesiyle, Türk İdareciler Derneği tarafından 1978 Yılı Genel Kurulu'nda ''10 Ocak İdareciler Günü'' kabul edilmiştir.

         Gazeteciler Günü  1961 yılında, gazete patronlarına karşı direnen ve “Basın” gazetesini çıkararak patronları pes ettiren ve haklarını alan basın emekçilerinin zafer günüdür.

        Günler farklı şekillerde  kazanılsa da, her iki kesimin görevleri ve üstlendikleri sorumluluklar gereği aynı platformda bulunur.

        İdareciler, hizmetteki aksaklık ve eksikliklere dikkat çeken gazetecilere çoğu kez içerlenir, gazeteciler de kamuoyu adına dikkat çektikleri eksiklik ve aksaklıkların giderilmesinden haz duyar.

         Vatandaşlar, idarecilerden hizmet talebinde bulunur, gazetecilerden ise yapılmayan, aksayan  ve eksik yapılan hizmetlerin neden yapılmadığını sorgulamalarını ister.

         Gazeteciler, törenlerde ve açılışlarda, idarecilerin övgüsüne, olaylarda ve olumsuzluklar da ise tepkisine mazhar olur.

        Her iki meslek grubunun ortak değerler etrafında kilitlendiği anlar var, karşı karşıya geldikleri zamanlar da.

         Evet dostlar bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler ve İdareciler günü.

          Her yıl 10 Ocak gününü” idarecilerle  birlikte kutlardık. Ya bir kahvaltı da ya da çaylı pasta eşliğinde.

          Bu yıl pandemi mi vurdu günümüzü?

          Yoksa idarecilerin bakış açısı mı değişti?

           İdareciler günü kutlu olsun…    YAZARLAR