Zeytin´in Sultanları
İş insanı Emine Tuncer ve Akademisyen Prof.Dr Dilek Sivri Özay, zeytinin izinde buluştu. Zeytin aşığı iki kadın farklı bölgelerde, dünya çapında iki altın madalya aldırmayı başardı.
Tarih: 2.08.2019 09:13:25/ 981okunma / 0yorum

        Bir tarafı Mardinli, Edremit´te yaşayan İş insanı Emine Tuncer ve Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi Yağ alanında uzman Prof.Dr. Dilek Sivri Özay, Zeytin´in izinde buluşunca, Edremit ve Derik ilçeleri  iki altın madalyaya kavuştu ve iki  zeytin yağı markası ortaya çıktı.

      Edremit´te yaşayan ve turizm alanında uğraş veren, Emine Tuncer, başarı hikâyesini paylaşımcı bir dille anlattı. Edremit´te önce kendi adı ile bir zeytin yağı markası yaratan Emine Tuncer, Zeytin´in izini, Anadolu´da, Mezopotamya topraklarında takip etmeye başladı. Balıkesir´de  ürettiği  zeytin yağı altın madalya aldı  ve bir marka ortaya çıkardı.

     Emine Tuncer, farklı alanlarda başarıyı yakalamaya çalışan, hayal ve emellerinin peşinde koşmaktan yorulmayan bir hiperaktif çocuk gibi.  Edremit ilçesinde bir zeytin yağı  fabrikasına ortak olunca, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisi Zeytinyağı alanında uzman Prof.Dr. Dilek Sivri Özay´ı fabrikaya davet eder. Ortağının tüm kuşku ve diretmelerine rağmen “ Londra´da yarışmaya katılacağız, marka yaratacağız, bunu ancak bir uzman denetimi ve gözetiminde yapabiliriz” der ve Özay´ı yağ fabrikasına getirir. Zeytinyağı alanında uzman    Prof.Özay, sıkım dönemlerini gözetler ve ağacından yeni alınmış zeytinlerin soğuk sıkımı ile asit oranı düşük zeytin  yağı elde edilir. Özel tasarlanmış şişelerle  Edremit Zeytinyağı Londra´da düzenlenecek yarışmaya gönderilir ve mutlu sona ulaşılır. Altın Madalya alınır ve bir marka yaratılır.

    Emine Tuncer Haliç Üniversitesinde Bioenerji eğitimi almış, pazarlama iletişim ve marka uzmanı. Hedeflerini büyük tutmuş yaşamı boyunca ve çoğuna ulaşmış.

    Anne tarafı Mardin olan Tuncer, Zeytinin ana yurdunun Anadolu ve Mezopotamya olduğunu, Mardin´in Derik İlçesinde yetiştirilen ve  dar alanda tüketilen “halhali” zeytinlerinin markalaştırmak ve her yıl Londra´da düzenlenen yarışmaya göndermek amacıyla, Derik kaymakamı Hakan Kafkas ile buluşur. Durumu dinleyen Kaymakam Kafkas, her desteği sağlayacağını, Derik Zeytininin tanıtımı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını söyler. Emine Tuncer “ Zeytuni Emine Tuncer Markasını kurdum. Zeytin ve zeytin yağının benim hayatımda ayrı bir yer oluşturdu. Mardin benim memleketim. Burada yetişen, kalitesine tanık olduğum, tadı ve aroması farklı zeytinleri dünya gündemine taşımak istiyordum. Özay hoca ile yola çıktık ve başardık. Hedefimiz Türkiye´nin en özel, değeri anlaşılamamış ve ya bilinmeyen zeytinyağı  türlerini keşfedip Anadolu gurme serisi oluşturmak.” Dedi.               

      Bundan sonraki iş,  Emine Tuncer, Prof.Dr. Dilek Sivri Özay ve tasarım ekibine kalır. Derik ilçesinde günlük toplanan zeytinler,  ilçede bulunan tesislerde soğuk sıkım yapılır, özel tasarlanmış şişe ve ambalajlara doldurulur ve Londra´da düzenlenen “Londan olive oil” Zeytin yağı yarışmasına gönderilir.  

      Dünyanın çeşitli ülkelerinden 430 marka zeytin yağının katıldığı yarışmada, dünyada ünlü zeytinyağı gurmelerinin, tadımcılarının uzun süren çalışmaları sonunda Derik İlçesinde üretilen Zeytinyağı dünyanın en kaliteli zeytin yağı unvanını alarak altın madalya  ile ödüllendirilir.

     Altın Madalya ile birlikte yeni bir marka doğar.  Emine Tuncer şöyle anlatır “ Derik İlçe Kaymakamı her türlü desteği verdi ama dereceye gireceğimize inanmıyor gibi görüntü veriyordu. Aradım altın madalya bizim deyince tereddüt etti. Madalya ve plaket görünce  mutlu oldu. Bizim amacımız bölge çiftçisinin yetiştirdiği, ürettiği ürünlerin karşılığını almasıdır. Çiftçilerin ürünleri markalaşırsa hem kendi ekonomileri düzelir hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Benim sağlıklı yaşam konusunda hassasiyetim var. Güneydoğu insanında kolesterol var, mide rahatsızlıkları var, yüksek tansiyon ve kalbe dayalı hastalıklar var. Zeytin yağı bilimsel verilere göre bütün bu hatlıkların ilacı. Zeytin yağı üretimini arttırıp  insanımız  bu ilaç değerindeki yağ ile tanıştırmak buluşturmak hedefimizdir”

 

     Derik İlçe Kaymakamı Hakan Kafkas, Prof. Dr. Dilek Sivri Özay ve Emine Tuncer,   Londra´da düzenlenen  “Londan Olive oil”  uluslararası Zeytin Yağı Kalite yarışmacında, altın madalyaya layık görülen Derik Zeytinyağı için,  Mardin´de yapılan altın madalya lasmanı töreninde başarıya ulaşmanın haklı gururunu yaşadılar.

        Prof.Dr. Dilek Sivri Özay ve Emine Tuncer “ Zeytinin izinde” çıktıkları yolculuğun yeni buluşma adresini, Mardin´in Artuklu İlçesine bağlı ve tarihte askeri garnizon kenti, turizmde ise  güneydoğunun efesi olarak yerini alan Dara olarak belirlediler. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarını incelemek ve yeni bir marka yaratmak için Dara antik kentinde incelemeler yapacaklar.

               Zeytin´in izinde yolculuğa çıkan Tuncer ve Özay bölgede “ Zeytinin Sultanları” lakabı ile tanınıyor.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Zeytin Sultanları
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Aydın´da toplandı
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Aydın´da toplandı
Toplantıya Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik de katıldı.
Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı
Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı
Mardin Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği, Dicle Kalkınma Ajansı´nın desteklediği Tarihi Mardin´in Yayalaştırılması Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı.
MARDİN´DE 75 ADET DEPREM TOPLANMA ALANI VAR
MARDİN´DE 75 ADET DEPREM TOPLANMA ALANI VAR
Mardin İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Davut Esen Afetlere Hazırlık Yılı Projesi´ kapsamında düzenlenen ve Ekim ayı teması olan ‘Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları´ hakkında açıklamalar bulundu.
Mardin´de  Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Mardin´de Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Mardin´de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. Kuruluş Yılı dönümü coşku ile kutlandı
PTT´nin  Kuruluş Yıl Dönümü  kutlandı
PTT´nin Kuruluş Yıl Dönümü kutlandı
Mardin´de PTT´nin 179 Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Gittiği 26 Ülkede Türkiye´yi Temsil Etti
Gittiği 26 Ülkede Türkiye´yi Temsil Etti
Mardin´de çocukluğundan beri uçurtma ile uğraşan ve yaptığı uçurtmalar ile uluslararası birçok festivallere katılan uçurtma ustası Zahit Mungan, gittiği 26 ülkede Türkiye´yi temsil etti.
Mardin Bulguruna Coğrafi İşaret Belgesi
Mardin Bulguruna Coğrafi İşaret Belgesi
Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Faysal Sun “ Kaliteli bulgurumuz için, 2016 yılında yaptığımız Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurumuzun neticesini Antalya Yörex fuarında aldık”
Deyrulzafaran Manastırında Mehmetçik´e dua
Deyrulzafaran Manastırında Mehmetçik´e dua
Mardin Deyrülzaferan Manastırı´nda düzenlenen ayinde Türkiye´deki azınlık cemaatleri temsilcileri, Mehmetçik için dua etti.
Mardin Şehidini Uğurladı
Mardin Şehidini Uğurladı
Derik İlçesi Çataltepe Mahallesinde ev taraması esnasında şehit düşen Jandarma Uzm.Çvş Muhammed Önek, düzenlenen törenin ardından Gaziantep´e uğurlandı.
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında muhtarlar ile bir araya geldi.
 Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dicle Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altında “2008-2017 yılları için, İllerin GSMH´den aldığı paylara göre, sırası en çok değişen iller arasında Mardin 3. Sırada yerini al
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanına kurulan Kızılay Standına üniversitenin öğrenci ve idari personelleri destek verdi.
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv