Uzmanlardan ´aşı´ uyarısı
Prof. Dr. Esin Şenol: “Aşı ihmal edilen bir konu olduğu için çok sayıda yetişkin ölümü gerçekleşiyor”
Tarih: 15.10.2018 08:01:53/ 357okunma / 0yorum

Mardin´de düzenlenen “Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu” sona erdi. Uzmanlar, aşının ihmal edilen bir konu olduğu için çok sayıda yetişkin ölümü gerçekleştiğini belirterek, aşı uygulamalarının yolda yürümekten daha az riskli olduğunu vurguladı. 

  Sağlık Bakanlığı ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği işbirliğiyle Mardin´de düzenlenen “5. Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu” sona erdi. İki gün süren sempozyumun ardından basın toplantısı yapıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıya, KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve KLİMİK Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, Sempozyum Genel Sekreteri Uzm. Dr Yeşim Yıldız, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz ve Mardin İl Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hidayet Bakaç katıldı. 

   “Aşı, ihmal edilen bir konu” 

  Toplantıda konuşan Prof. Dr. Esin Şenol, erişkin aşılanmasının, tüm yaşam boyunca aşılama gerçeğinin içinde ancak biraz ihmal edilen bir konu olduğunu bildiklerini ifade etti. Bu yüzden çok sayıda erişkin ölümünün gerçekleştiğine dikkat çeken Şenol, “Önümüzde bir grip sezonu var. Grip aşılaması için çok önemli erişkin grupları var. Eğer grip aşısı olsalardı, ölümleri önlenebilecek erişkinler var. Bunların başında da gebeler, yaşlılar ve özel hastalığı olanlar geliyor. Bunu hem uygulayıcı hekim arkadaşlarımızla hem de önerici hekim arkadaşlarımızla paylaşmak üzere bilimsel verilerini izini sürmek ve en büyük muradımız olan insanı sağlıklı ve uzun yaşatmak misyonuna hizmet etmek üzere bu sempozyumu gerçekleştirdik” dedi. 

    “Aşı yolda yürümekten daha az riskli” 

  Erişkinlerin aşı olmaya çekindiğini anlatan Prof. Dr. Alpay Azap ise oysa aşıların gösterilmiş ciddi yan etkilerinin olmadığını ve çok sayıda faydalarının olduğunu vurguladı. Gerçekleştirilen her uygulamanın risklerinin olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Azap, “Aşılar da tamamen risksiz değildir. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, aşı uygulamaları yolda yürümekten daha az risklidir. Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor, sadece ABD´de bir yılda 20 kişiye yıldırım çarpıyor. Oysa aşıya bağlı ciddi alerji nedeni ile ciddi bir yan etki nedeni ile ölen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ne yazık ki insanlarımız doğru kaynaklardan bilgilenmiyorlar. Çağımız internet çağı, internette dolaşan bilgilere çok fazla itibar ediliyor. Bu noktada biz özellikle şu tavsiyede bulunuyoruz lütfen sağlıkla ilgili konuda doğru bilgiye ulaşmak istiyorlarsa, o konuda uzmanlık derneklerinin ne dediklerine bakmaları gerekiyor” diye konuştu. 

    “Grip aşısı felç ve kalp krizinden koruyor”

  Grip sezonunun başlayacağını anlatan Azap, bu aşının sadece gripten korumadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Azap, “Yine yapılan bilimsel çalışmalarda çok net bir şekilde biliyoruz ki grip aşısı, özellikle yaşlı kişilerde felç geçirilmesini de engelliyor. Kalp krizi geçirmesini de engelliyor. Avrupa´da eğer aşı yapılma oranı yüzde 75´e çıkartılacak olunursa sadece Avrupa´da yılda 40 bin kalp krizi sonucu ölüm engellenir. O yüzden aşılar gerçekten faydaları saymakla bitmeyecek ürünlerdir. Ve ciddi yan etkileri son derece nadirdir. Halkımızı biz aşı olmaya davet ediyoruz. Grip sezonu için mutlaka grip aşılarını olsunlar. Yine erişkinlerin olması gereken aşılardan bir tanesi zatürre aşısı, yine onunda sadece zatürre den değil felç ve kalp krizinden koruduğunu gösteren çalışmalarımız var o yüzden bu iki aşıyı ben özellikle vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzmanlardan uyarısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MAU Merkezi Araştırma Laboratuvarından iddialı adım
MAU Merkezi Araştırma Laboratuvarından iddialı adım
Altyapısı ve akademik kadrosuyla sürekli gelişen Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nın çok kapsamlı çalışmaları ve bilimsel faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi.
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinlikleri
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinlikleri
İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Yavuz” Mardin genelinde nisan ayı boyunca İl ve ilçelerimizde Otizm Farkındalık çalışmaları devam edecektir”
Mardin Çimento´dan İSG Seferberliği
Mardin Çimento´dan İSG Seferberliği
Mardin Çimento Genel Müdürü İhsan Erçin´den iş sağlığı ve güvenliği seferberliği
Türkiye´de bir ilk , Sokak Köpeğine katarakt ameliyatı
Türkiye´de bir ilk , Sokak Köpeğine katarakt ameliyatı
Mardin´de Sokak Köpeği Ayaz´a katarakt ameliyatı yapıldı
 Dargeçit´te Bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
Dargeçit´te Bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
Madde Bağımlılığıyla Mücadelede, Farkındalık Yaratmak İçin Bisiklet Sürdüler
Mardin adliyesinde kan bağışı
Mardin adliyesinde kan bağışı
Hakim ve savcılar, başka yaşamlara umut olmak için kan bağışında bulundu.
 Efsane Başkan Vefat etti
Efsane Başkan Vefat etti
Mardin Belediye Başkanlığını kısa bir süre yapan ve seçimlere bir yıl kala görevinden istifa eden Avukat Murat Sadioğlu Vefata etti.
Mardin´de Donanımlı Hayvan Hastanesi
Mardin´de Donanımlı Hayvan Hastanesi
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Hayvan Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışı yapıldı.
Ömerli Devlet Hastanesi Sil Baştan
Ömerli Devlet Hastanesi Sil Baştan
Ömerli Devlet hastanesinin fiziki yapısı bir yılda yenilendi, modern cihazlarla donatıldı
Nurcan  Hemşirenin Mardin Sevdası
Nurcan Hemşirenin Mardin Sevdası
Okul yıllarında sevdalandığı Mardin´e 27 yıl sonra görev için geldi
 Mardin´de Kanser taraması
Mardin´de Kanser taraması
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ve Artuklu KETEM işbirliğiyle belli yaş gruplarında kanser taraması devam ediyor
Taksi ´de doğum Haberine açıklama
Taksi ´de doğum Haberine açıklama
Mardin Sağlık-Sen Şube Başkanı Dr. Ünverdi “ Haberi; Dargeçit ilçemiz konum itibari ile ilimizin en ücra noktasında yer almasına rağmen; gece gündüz demeden 7 gün 24 saat zorlu şartlar altında hizmet veren sağlık çalışanlarının emeklerine yapılan bir haksızlık olarak görüyoruz”
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin Devlet Hastanesi´nde Türk Kızılayı´nın da destekleriyle “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla kök hücre bağışı etkinliği düzenlendi
            Sağlık Bakan Yardımcısı Alp Meşe, Mardin´de incelmelerde bulundu.
Sağlık Bakan Yardımcısı Alp Meşe, Mardin´de incelmelerde bulundu.
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe´ye, Mardin´de inceleme ve değerlendirme ziyaretlerinde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz eşlik etti
MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
Yürüyüşe katılanlar giydikleri tişörtün üzerinde "Yaşama Yolculuk, Heyecanlı Bekleyiş, Doğuma 3 Kala, Hayat Doğumla Başlar” cümleleri yer aldı.
Uzmanından ağız sağlığı uyarısı
Uzmanından ağız sağlığı uyarısı
Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, sağlıklı bir toplum olmak için herkesin ağız ve diş sağlığına daha fazla özen göstermesi gerektiğini söyledi.
Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda karnından 7 şişe kist çıkarıldı
Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda karnından 7 şişe kist çıkarıldı
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Tok´un karında şişlik, şiddetli ağrı ve çocuk isteği ile kendilerine başvurduğunu ifade etti.
Mardin´de anlamlı organ bağışı
Mardin´de anlamlı organ bağışı
Mardin´de örnek bir kampanyaya imza atan Artuklu 1071 Eğitim ve Kültür Derneğinin yüzlerce üyesi organ bağışında bulundu.
Organ bağışı için çağrı
Organ bağışı için çağrı
Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, tüm sağlık çalışanları başta olmak üzere herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet etti.
Mardin´de sindirim sistemi hastalıklarına dikkat çekildi
Mardin´de sindirim sistemi hastalıklarına dikkat çekildi
Farkında Ol, Geç Kalma” sloganı ile düzenlenen sindirim sistemi hastalıkları bilgilendirme Programı Mardin´de gerçekleştirildi.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv