Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tarih: 27.12.2014 15:06:36/ 868okunma / 0yorum

OSMAN XUNAW: “SAHNE BİR ÖZGÜRLÜK YERİDİR.”

Devlet Televizyonu TRT 6’da, Kürdçe bilen insanların yoğun ilgisini çeken bir dizide ( Cîran Cîran ) , sevilen bir karaktere (Ape Salim) yaşam vererek, Kürd izleyicilerinden hayli geçer not alan Tiyatro Sanatçısı Osman XUNAW’a, başta tiyatro olmak üzere, güncel konular ve kendisi hakkında sorular yönelttim. Kürdlerin severek izlediği, ciddi bir hayran kitlesi de olan Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw hakkında -ne az ne de çok- artık ne kadar bilmemiz gerekiyorsa; verdiği kısa/yerinde cevaplarla, kelime kelime, kendi(si)ni anlatıyor. İyisi mi hiç uzatmadan; siz değerli izleyicileri (pardon, okurları), Sayın Xunaw’la baş başa bırakıp, iyi seyirler (pardon, okumalar!) dilemek.


Hazırlayan: Metin AYDIN (biblohayat@hotmail.com) 

— Tiyatro sanatçısı Osman Xunaw kimdir? 

Osman Xunav, Mardin/Derikli, Derike bağlı Mamîcank köyünden. Ailecek, 1972’den beri de Diyarbakır’dayız. 

—Niçin tiyatroyu seçtin? 

İlkokul yıllarında birinci sınıftayken bir piyeste oynamıştım ve sonra ilkokul bittikten sonra tiyatro hiç oynamadım ve izlemedim. Siyasal ve politik bir ailede büyüdüğüm için ortaokulda siyasetin içinde buldum kendimi. Sonra anladım ki, kendimi ve dilimi, kültürümü, tiyatroyla en güzel yansıtabilir ve dile getirebilirim. Onun için tiyatroyu seçtim. 

—Sahne sana ne ifade ediyor? 

Sahne bana özgürlüğü ifade ediyor. Ne olursan ol, en güzel şeyleri sahnede söylüyorsun. Pratik yaşamında olmayan şeyleri de sahnede söylüyorsun. Onun için sahne bana özgürlüğü ve de doğruyu ifade ediyor. 

—Tepeden tırnağa politik bir coğrafyada tiyatroyu sana sevdiren neydi? 

Ben zaten tiyatroyu sevmiştim, o da beni sevmişti, bu sevmesi bana cesaret veriyordu ve tüm dile gelmeyen siyasal, sosyal ve politik olayları, destanları, hikâyeleri söyleyebilecek bir sevgiydi ve seviyordum. 

—Tiyatro dışında başka bir sanatsal alanla ilgileniyor musun? 


Şiirle ilgilenmeyi seviyorum, ama kendi halimde.. Ama tüm sanat dallarını seviyorum, hele dengbêjlik (halk ozanı) üzerine araştırmalar ve dinlemeyi, çok çok seviyorum. 

—Şimdiye değin hangi oyunlar ve rollerde oynadın? 

Bu ülkenin sorunlarıyla ilgili oyunlar ve karakterlerde oynadım; yani politik oyunlarda çok oynadım. Komedi oyunlarda ve rollerde de oynadım. 

—Genel olarak sanatın, özelde de tiyatronun hayattaki rolü nedir? 

Sanat yaşamdır, ileriyi görmektir, paylaşmaktır, sevmektir. Tiyatro çok büyük samimiyettir ve hayatınıza özgürlük katar. O yüzden bana hep tiyatrocu demelerini seviyorum, oyuncu demelerini sevmiyorum. Oyunculuk bu süreçte ve tüm süreçlerde hep yerlerde gidiyor. 

—Sence tiyatro “mesaj” vermeli midir? 

Kuşkusuz vermelidir. Sanat kendi içindeki mesajı vermelidir, sanatın içindeki mesaj, insanı insana, insanla oynama mesajı olmalıdır. Direk insana mesajını vermelidir. 

—Hangi karakterleri oynamaktan zevk alıyorsun ve neden? 

Karakter ayırmam, çünkü ben oyuncuyum. Yaş itibariyle ilgili roller ve karakterler olur. 
Bütün karakterleri de oynarım. Toplumun içindeki gerçekleri oynamalı ve yaşadığım toprakları renk, dil, ırk, inançları rencide etmeyecek tüm projelerde oynarım. Oyuncu kurallarım yoktur. 

—TRT 6 kanalındaki dizi (Ciran Ciran) ile orada oynadığın karakter (Ape Salim), Kürd izleyicilerden çok ilgi görüyor. Bu serüveninle ilgili aldığın tepkileri anlatır mısın? 

Apê Salim, 80’li yıllarda, herkes gibi o da işsizlik yüzünden ve politik sebeplerden dolayı gurbette gitmiş biridir. 25 yıl uzakta (İngiltere) yaşamış ve sonra da ülkeye dönüş yapmıştır. Herkes gibi biriktirdiklerini yatırım yapar, bir cafe açar ve kızıyla birlikte çalıştırır. Salim’in bu oynadığı tip (karakter) bütün Türkiyelilerin yaptığı bir türden şeylerdir... O yüzden Salim’i çok seviyorlar. Salim’i kılıbık sanıyorlar, Salım kılıbık değil, Salim herkesin eşit ve adaletli yaşamasını ister. Ve insan haklarına çok saygılıdır. Salım bunları yaptığı için kılıbık sanıyorlar. Öyle bir sistemde yaşıyoruz, bunları yapana kılıbık diyorlar! Evet, çok büyük bir ilgi var, çok büyük bir sevgi var, bu sevgi ve ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum tüm halklarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

—Tiyatro ve dizi oyunculuğu arasında bir fark var mı? 


Kuşkusuz çok fark var, örneğin tiyatro sahnesinde oyunu oynarken çok büyük oynamalısın ve sesini en arkadaki seyirciye bile ulaştırmalısın. Hata yapma şansın yok! Şaşırma gibi bir lüksün yok! Dizideyse şansın çok, şaşırabilirsin, çok hata yapabilirsin, çünkü tekrardan çekiliyor. Büyük oynamak zorunda değilsin, bağırmak zorunda değilsin. Bana göre tiyatro çok samimi, solundaki seyirciyle nefesleriniz bir birine karışıyor, daha önce dediğim gibi sahne bir özgürlük yeridir, dizilerde bu çok yok; istediğin gibi çekip yayınlıyorsun. 

—TV’lerde seslendirme çalışmaların oluyor mu? 


Ben filmlere dublajı sevmiyorum, ama karşı da değilim. Seslendirme yapmışım, ama dublaj yapmamışım. (Çevrinin çevrisini sevmiyorum) Ama o da olmalı, fakat ben yapmıyorum. 

—Son olarak neler söylemek istersiniz? Teşekkürler.


Aslında sonuç olarak değil de, sanatçı olmak güzeldir. Sanatçı ruhlu da olmak çok güzeldir. Sanatçı duygu insanıdır, aşk insanıdır, yaşama yaşam katan insanıdır. Ben böyle görüyorum. Sanatçılığımı böyle de yaşamaya çalışıyorum. Hayat paylaştıkça güzel oluyor, doğru yaklaşım, doğru görmek ve doğru aktarmaktır nihayetinde sanatçı. Ben çok teşekkür ederim, bana vakit ayırdığınız için. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv