“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
Tarih: 23.11.2015 12:48:19/ 1389okunma / 0yorum

ŞAİR SALİH AYDEMİR İLE RÖPORTAJ

ŞAİR SALİH AYDEMİR: “ ŞİİR SOKAKTA DEĞİL, ŞAİR SOKAKTA OLMALI. 

İnandığı insani değerler uğruna soluk soluğa çabalayan (üreten) nadir dimağlardan Şair Salih Aydemir . Şiiri ziyadesiyle önemseyen sağlam bir yürek işçisi.. Aklın imbiğinden damıtılmış kitaplarını okurken, okuryazarın şiirle hemhâl olması icap eder. Bu sözlerde gıdım iltifat olmadığını, Şair Salih Aydemir´i okurken hemen anlıyorsunuz. Hayatı ilmek ilmek dokuduğu şiirlerinin, sahici ontolojik kaygılar barındırdığı da kendiliğinden renk veriyor.. Şair, şiir tarifini yaparken, “ hep yarımdır insan gibi… ” diyor zaten. Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.

Hazırlayan: Metin Aydın (biblohayat@hotmail.com)

siyah su

 

suya göğü anlatmaktan geçtim
gök de suyla ilgilenmiyor artık

 

hangi toprağın tozundan kaldı gölgeler
tutup savurduğumuz anlar
tutup da soramadığımız sessizlikler

 

doğmakla kalsaydım eğer
gidip geldiğim yer unuturdu bedenimi

 

sulardan uzaklaştıkça
ten teni ağırlamaz oldu
dil altlarında saklıyoruz günleri
kulak sağır gözler kırık

 

düğmesi kopmuş yüzümüzün
seslerini dikiyorum vurulmalara
alnımızdan değil
hep içimizden açılıyor gedikler

 

günlerin rüzgarı
ölmelerin rüzgarını kesip biçti
soldu gözlerimizin çıplaklığı
uykularımızda yaşlanıyor
sevişmelerde kül oluyoruz

 

uzun ve kısa dil sularındayız
çocukların gözlerine konayım demiyorum
kendi dillerine uçsun diye
yeryüzünün bütün ırmaklarını çağırıyorum

 

(salih aydemir)

 

—Şair Salih Aydemir kimdir?

Ben kimim? Nasıl zor bir sorudur bu, anlatamam. İnsan kendine “sen kimsin?” diye sorar ve kendi kendine yanıtlamaya çalışır. Ama kendi kendine fısıldayarak. Ama bu soruyu yüksek sesle üstelik edebi kimliğimle yanıtlamak gerçekten zor. Ben biraz sözcüklerin yolundan giden, biraz hayatın içinde çarpışan otomobiller gibi nefes almaya çalışan, biraz da düş ve gerçeklik köprüsünde yatıp kalkan biriyim. Ben sanırım geçmişin gerçek olan yaşanmış acılarını biriktirmeyi huy edinerek gelecekteki şimdi´yi yansıtmaya çalışan akıl ayazıyım. Ben aslında su tadında, ağaç dalında, taş değerinde toprak uykusunda, dil şenliğinde, sokaklara düşkün bir ev tozuyum. Ben sözcüklerle sayıları birbiriyle buluşturup ve harezmi´nin sıfırına biat eden yeryüzü parçasıyım. 

Çocukluğu ve ilk gençlik çağlarını babamın yaşadığı sürgünlerle kasabalarda geçirdim. 17 yaşıma geldiğimde (ben sürgünlerden bıktım babam bıkmadı) kendi tarihimin sürgün ya da göçebeliğini tercih ettim. Ankara, Muğla, İzmir, derken İstanbul´da şimdilik son noktayı koydum. İstanbul´da yaşıyor ve öğretmenlik yapıyorum.

—Şiir sana neyi ifade ediyor?

Şiir bana hayatın hiç olmadığı olamayacağı bir sokağı, bir semti bir kenti hatta bir coğrafyayı ifade ediyor. Aramak meselesi değil, aramıyoruz çünkü zaten bunun üzerindeyiz. Üzerinde olduğumuz bir şeyi kaybetmiş değiliz, bulduğumuz bir şeyleri/değerleri yaşatmaya ve sürdürmeye devam ediyoruz. Şiir benim için arayış hali değil, hatta kaybetmişlik hali hiç değil. Tam içinde olan yani buluştuğumuz bir alandır şiir. Bunun için sizde olan ve yaşadığınız coğrafyada olan bütün değerlerle yeniden oluş biçiminizdir şiir. Bu varoluş, oluşun bir parçası olarak bizim evren tasavvufunu ya da daha özel söylersem yaşam auramızı ortaya koyabilmektir. Çünkü şiir sanıldığı gibi bir sözcükle başlayan bir sözcükle biten bir oyun değildir. Şiir her şeyle başlayıp hiçbir şeye varabilir de. Hatta hiçbir şeyden başlayıp her şeyi kucaklayan bir sanattır aynı zamanda. Şiiri, insana çok benzetirim, diğer sanat alanlarından ayırmamım nedeni de budur. Şiir, insana şundan dolayı çok benzer; hep yarımdır insan gibi... İnsan asla tam olmayan olamayan bir varlık olduğuna göre, şiir de asla tam olmayacak bir sanat gibi birbiriyle örtüşüyor. Diğer sanat alanları için bunu söyleyemem. Bu şiirin bende ne ifade ettiğini açıklıyor. Edebiyat dünyasına düzyazı ve öykü ile başlayan biri olarak şiiri tercih etmem ve bende ne ifade ettiğini açıklayabilmem tamamen şiirin insan olan en büyük benzerlik olduğunu söyleyebilirim.

—Peki niçin şiir yazıyorsun?

Niçin şiir yazdığımın yanıtını asla veremeyeceğimi de biliyorum. Çünkü bunun yanıtını verdiğim an sanırım şiirle arama kara kedi girer. Hatta şiirle bir daha ilişki kuramam. Ama bu soru için kendime verdiğim eğlendirici yanıtlardan birini paylaşmak isterim: kendimle dalga geçtiğim için, kendimi büyütürken tek tanığımın şiir olduğu için, hayata dair insani değerlere seyirci kalmadığım için şiir yazdığımı biliyorum. Özellikle şiirde bulduğum bir şey var: Bir şeyin tüm özelliklerinin bilinmesinin, tüm zamanları kuşatıcı ve herkesi tatmin edici bir tanımının verilebilmesinin mümkün olmadığını biliyoruz. İnsanın böyle bir şeye tek başına asla muktedir olamayacağını kabul etmemiz gerekiyor. İmkansız oluşunun (bu sanatın her alanı için geçerli yalnızca şiir için değil), mükemmel tanım ya da sözcüklere yani şeyler hakkında mutlak kesinlikte bilgilere sahip olabileceğimize inanan kişiler için büyük bir hayal kırıklığı yaratacağı açıktır. İşte şiir bana hep bunu fısıldıyordu ya da söylettiriyordu. Başlangıçta bu sese fazla kulak vermedim, hatta önemsemedim. Yazdıkça bu ses içimde ve kulaklarımda daha duyulur bir hale geldi ve sonunda şiirin bu sesine kendimi bıraktım. O andan itibaren niçin şiir yazdığımı anladım. Hem eksik hem sığdırılmış onca şeyleri kurgusu olmaksızın yansıtanın şiir olduğuna inandım.

—İlk şiirini ne zaman yazdın ve yayınlandığında neler hissettin?

İlk şiirimi 17 yaşımda kendi sürgünlüğümü ilan ettiğim ve kaldığım berbat bir yurtta yazdım. Yurt Ankara´da idi. Ve sol kulağımın duyumunu kaybettiğim Ankara yılları… orada yazdığım şiirlerimin hiçbirini yayımlamadım. Ama saklarım. Üniversitede seksenli yılların ortasında ki o dönemin siyasi süreçlerini bilirsin, yazmaya devam ettim. Koyu bir aktivist (sevgili metin,bu sözcüğü benim için senin kullandığını belirtmek isterim) olarak can havliyle hem kavga hem hayat hem şiir üçü bir arada hatta beşi bir yerde sürdürmeye çalışıyordum. O dönemler yerel gazetelerde yazılar yazıyordum. Öyküler yazıyordum. Edebiyata ilk girişim aslında öyküyle oldu. Şiiri nedense tuttum. Öyküler anlatır çünkü. Sonra derken karar verdim ilk tutkuma yani şiire döndüm. İlk şiirim 95 yılında yayımlandı. İnanın ilk öykümün yayımlanmasından daha büyük mutluluk duydum. Öyküde yaşadığım ama tatmadığım coşkuyu ilk şiirimin yayımlandığında yaşadım. Ve kendi kendime, evet şiir, işte şiir, evet şiir benim için dedim.

—Üretken bir şairsin.. Şiir kitaplarından bahseder misin; ilk yayınladığın kitaptan son kitaba kadar?

Öyle görüyorsanız, teşekkür ederim. İstanbul´un göbeğinde üretken olmak zordur. Şu ana kadar sekiz kitabım çıktı. Sekiz kitaba göre mi bu üretkenlik yoksa başka bir düşünceden mi? Üretkenlik de bir direnme biçimidir. Her şeye. Herkese ve hatta kendine karşı. Bu anlamda üretkenliği kabul ediyorum. Ama ortaya koyduğunuz eserler “anlaşılmazlığı”, “okunmamazlığı” ile gündeme geliyorsa yazmanın ya da üretken olmanın bir anlamı yok. Ben yine de buna takıntılı değilim. İlk kitabımla 15 yıl sonra hesaplaşıyorsam yani ikinci baskısı çıkacak olan h´içlenmeler ´e (b)önsöz yazdıysam bu bakışta çok umurumda değil. Diğer kitaplarım hep talihsizlik yaşadı. İnsani kıyımlara uğradı. Ya öldürüldü ya da sakat bırakıldı. Tabi ben de yara aldım. Beş yıl ne şiir yayımladım dergilerde ne de kitap çıkardım. Sustum. Ölü kalsaydım susmaya devam ederdim. Ölmemişim, dedim kendi kendime, bu sakatlıktan da kurtulabilirim... Ölmekten ve sakat kalmaktan kurtuldukça yeni ölmeler ve sakatlanmalar yaşıyorsunuz. Nefes aldığınız sürece varoluşunuzu anlamlandırmaya çalışıyorsunuz. Kimse için yapmadığınız hatta çocuğunuz için bile böyle bir kaygıya girmediğiniz anda samimi olamıyorsunuz kendinize, vicdanınıza. Çünkü hiçbir sanat eseri sizin özelinizi tamamlayan bir değer değildir.

—Şiirini nasıl değerlendiriyorsun?

Şiirimi sizlerin değerlendirmenizi tercih ederim.

—Şiirinde en çok ne öne çıkmakta?

Varoluş kaygıları… Her sanat bir derdi, bir kaygıyı taşır insan için. Bendeki dert ise varoluştur. Şiirlerimde varoluşa dair taşıdığım kaygılar var. Zaman zaman bunu yansıttığımı düşünüyorum şiirlerime. Şiirimdeki mesele, varlığa ve varlığımıza ilişkin iyi ya da kötü, güzel ya da çirkini gösterme çabasıdır. Bu konuda iddialı olmadığımı da belirtmek isterim. Bunu bir izlek olarak ele aldığımı ve yansıtmaya çalıştığımı söylemek istiyorum.

—Son zamanlarda şiirin (sanatın/sanatçının) sokakta (eylemde) olması gerektiği hususunda epey yazılıp çiziliyor. Katılıyor musun?

Şair sokakta olmalı masa başında değil. Şiirin sokakta olması bir durumdur. Okur tavrıdır.Bir olaydır. Yaşadığı dünyanın realitesinde olan şair dönüştürücüdür. Sıradanlığın dışında yer alır. Devlet demez, hükümet demez, din demez; eleştirel açısını koruyabilenler üretimin yeraltı dünyasında kalırlar. Çünkü dönüşmesini istedikleri hayatın nabzını tutmak zorundalar. Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı, derim. Ve ben buna inanıyorum. Şiir sokakta yaklaşımı şiirin gündeme gelmesi/getirilmesi yalnızca bir sunum. Onu sokağa taşıyacak asıl değer şairin kendisidir.

—Türkçe şiirin dünden bugüne serencamı hakkında ne düşünüyorsun?

Türkçe yazılan şiir bir ipin düğümü gibi bana göre. Düğümden sonraki ilk hamlelerde az ve kısa güzel çıkışlar oluyor ama önüne yine bir düğüm atılıyor.

—Genel olarak sanat, özelde de şiirin hayatımızdaki karşılığı nedir?

Sanat insanın vitamini, en önemli akli destekçisi… buna çok inanırım. Hayatı renklendiren bakış açısıdır. Ama önce insan kendinden başlamalı. Her anlamda beslenme bozukluğu yaşadığımız

bir coğrafyanın sanatçısı, şairleriyiz. Hastalık iki türlü ilerler: ya içeriden ya da yukarıdan. İçeriden büyüyen hastalıkları sanatçı çözer, dönüştürür ve onu sanatsal kılar. Ama dışarıdan yani yukarıdan gelen hastalığın tek başına işlenmesi ve dönüştürülmesi zor. Bu kolektif bir dayanışma ile aşılır.

—“Şiir Bir Dünya Görüşüdür” sözüyle yola çıkan (büyük emeklerle çıkardığınız) Öteki-siz dergisi üzerine konuşalım istersen.

Şiir, bir dünya görüşü ve yaşam biçimidir, dedim. Öteki-siz dergisini çıkarırken aynı zamanda bir “dert” ten bahsettim. Sanat, bir derttir. Ve şiir derdi dedim künyede. İnsanın derdi, evrenin derdi olmalı. Yaşadığımız her şeye bakabilme, anlayabilme ve yorumlayabilme çabası üretimle eşdeğerdir. Üreten insan taşıdığı soruyu bir duyguya bir düşünceye yansıtabilen insandır. Öteki-siz şiir derdi, dergisini çıkarırken iki çıkış noktam vardı: birincisi derginin boşlukları doldurmak için çıkmadığını tam tersi var olan boşlukları genişlettiğini, ikinci ise yeni doğanlar ve kaybolan şairlerin öne çıkarılması idi. Eskisi gibi olmasa da öteki-siz dergisi periyotsuz ama bu nitel değerlerine sahip çıkarak devam ediyor. 2016 nisan sayısı dosya konusu sürrealizm: neden bu konu? Kısaca şöyle açıklayayım. Sürrealizmin anlaşıldığı haliyle değil de anlaşılması zor haline ayna olmak istiyor….

—Aşk için bir “tarif” var mıdır? Ya da, senin sözcüklerinle, aşk derken ne anlamalı eşref-i mahlûkat?

Aşk için kim tarif yapabilmiş? Şiir için kim tanım oluşturmuş? Aşk derin bir sözcüktür… Böylesi bir sözcüğü işlemek, yaşamak, yansıtmak hatta sahip çıkmak anlamlıdır ve aşkın tarafı nasıl olursa olsun onu sürdürebilme biçimidir. Şiir gibi. Eğer sahip çıkıyorsanız aşkı anlatın bana….

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŞAİR SALİH AYDEMİR

1967´de doğdu. 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü´nü bitirdi. 1990-1997 yılları arasında Ankara´da gazetecilik ve t.b.m.m´de danışmanlık yaptı. İşsizler Derneği Genel Başkanlığı´nı yürüttü. 2000 yılına kadar çeşitli şiir dergilerinin yayın süreçlerinde yer aldı. 2000 yılından beri Öteki-siz Dergisi´ni çıkartıyor ve Öteki-siz Yayınevi´nin kurucularından. Şiirleri ve düzyazıları çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı. 2007-2011 yılları arasında Türkiye PEN Yazarlar Derneği Denetleme Kurulu üyeliğini ve Barış Komitesi Başkanlığını yürüttü. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi ve öğretmenlik yapıyor. Şiirleri, İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Kürtçe, Bulgarca, Rusça ve İtalyanca dillerine çevrilmiştir. Kitapları: (h)içlenmeler (Şiirsel Denemeler) (İlgi Yayınevi, 2000), Meriç Hanım (Şiir) (Öteki-siz Yayınevi, 2002), Akıl Ayazı (Şiir) (Etikus Yayınları, 2005), Hüzünlü Isırgan ( Şiir) (Şiirden Yayınları, 2007), Akıntılar (Deneme) (Babil Yayınları, 2009), Dilbendi (Şiir) (Şiirden Yayınları, 2009). Gölge Göçü (Şiir), (Şiirden yayınları, 2014), kırık iğne(şiir) noktürn yayınları, 2015).

-ŞAİR SALİH AYDEMİR´İN FACEBOOK SAYFASI: https://www.facebook.com/golge.gocu?fref=ts

 

 

 









Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şiir sokakta değil şair sokakta olmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Temsilde Kadın
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Bülbülün Kırk Şarkısı-İskender Pala
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
Öyle Unutuluyorsun ki
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
AŞK GELENEĞİ
Latif Sakız
Latif Sakız
MUHTEŞEM MARDİN KALESİ
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
İnsanda gurur olmalı
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
ANLAMAK VE ANLAYAN SEVGİ
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
Belki bir gün
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ÜTOPYAM
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
SEYYAH
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv