Bugün, 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Savur´da Meslek Yüksek Okulu var, barınacak yer yok

Mardin Artuklu Üniversitesi, Savur Meslek Yüksek Okulu Dr. Zeynelabidin Erdem Yerleşkesinde eğitim gören öğrencilerin barınacak yerleri yok.

         Mardin´inin Savur ilçesinde ? otel, pansiyon ve Yurt? olmaması Meslek Yüksek okulunda eğitim gören öğrencileri  perişan etti.

       Öğrenci Temsilcisi Metin Ekinci ?Bizler Mardin´in Savur ilçesi Artuklu ilçesi Meslek Yüksek okulu  Dr.Zeynelabidin Erdem Yerleşkesinde, Türkiye´nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen ve eğitim gören öğrencileriyiz. Bu okulda 160 öğrenci bulunmaktadır .Bankacılık ve Kadastro  Bölümünde okuyoruz. İlçede otel, pansiyon  ve yurt yok. Kalacak yerlerimiz yok, Perişan bir haldeyiz. Büyüklerimize buradan sesleniyoruz, Lütfen bu yurt sorununa çare bulsunlar, aksi takdirde önümüzdeki günlerde birçok öğrenci  kalabilme sorunu yüzünden Savur´a gelip okumaz, ya kayıt donduracağız ya da eğitime ara vereceğiz?. Dedi.

            Memurlar da sıkıntılı

       Savur ilçesinde gören yapan memurlar da ev yokluğundan sıkıntı yaşıyor. Bölgede en pahalı ev kiralarının Savur ilçesinde olduğu ileri sürülüyor. Çeşitli kurumlarda görev yapan memurların bir kısmı kiralık ev bulamadıkları için, taşımalı sistem uygulaması ile  Artuklu veya çevre  ilçelerde konaklıyor.

      TOKİ bir an önce temel atsın

      Yıllardır, arsa belirlenmesine ve bazı vatandaşların peşinatlarını yatırmalarına rağmen, TOKİ´nin temel atmaması ilçede üzüntü ile karşılanıyor. Yerle seçimler öncesi TOKİ yapacakları konutlarla ilgili tanıtın toplantısı yapması, umutların yeşermesine neden oldu. Vatandaşlar TOKİ konutlarının ilçeye rahatlama sağlayacağını ifade ediyor.

               Hayırseverlere çağrı

         Mardin güzelleştirme derneği eski  başkanı Davut Birol, öğrencilerin perişan durumda olmalarına duyarsız kalınmaması gerektiğini belirterek ?Mardinli olarak öğrencilerin çağrısına katılıyorum.  Mardin?de bir yurt yapabilecek  iş adamı yok mu? Durumu iyi olan, zenginlerimizin bu konuya duyarlı olmasını  bekliyoruz.  Savur´dan  Aziz Sancarlar çıkıyor. Savur ilçesinde devlet mi yapar, kişiler mi yapar, kim yaparsa yapsın acilen bir öğrenci yurdu yapılsın? dedi.

YAZARLAR