Savur İlçesine Dev Tekstil Yatırımı
Mardin´in Savur İlçesine 47 milyon in TL´lik dev tekstil yatırımı
Tarih: 9.6.2018 12:58:45/ 1615okunma / 0yorum

              Mardin´in Savur ilçesine bir tekstil firması tarafından devlet desteğiyle 47 milyon 450 bin TL´lik yatırım yapılarak, 3 bin kişinin istihdam edileceği bir fabrika kurulacak. Mardin´in en güzel ilçelerinden biri olan Yeşil Savur  dev bir tekstil yatırımına ev sahipliği yapılacak. Dinle Kalkınma Ajansı ile Akar Tekstil Firması arasında protokol imzalandı.

            İlçede, Akar  tekstil firması tarafından, devlet teşviki ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) desteğiyle 47 milyon 450 bin TL yatırımla tekstil fabrikası kurulacak. Fabrika, ilk etapta bin 500 ardından  3 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, hükümetin bölgeye teşviklerinin yatırımcıların ilgisini çekmeye başladığını hatırlatarak “Özellikle yabancı sermaye ve yabancı tecrübenin bölgeye gelmesi rekabeti artıracak, göçü önleyecek ve işsizliğin azalmasına da önemli katkı sunacak. Beklentimiz bölgeden göç eden vatandaşlarımızın geri gelmesidir” dedi.

              Tekstilde Türkiye´de ilk 10´a giren Akar Tekstil  firmaya destek verdiklerine dikkat çeken Altındağ, “Akar Tekstil firmasını Mardin´e davet ettik. 6. Bölge Teşvikinden faydalandırmak istedik. Hem burada yatırım yapsın hem göçün önlenmesinde ciddi bir katkı sağlasın istedik. Hakikaten çarpan etkisi sayesinde çok büyük geniş bir sahaya yayılacak. Savur´da kurulacak yaklaşık 47 milyon liralık bir yatırım. İlk etapta 500 ile başlayıp istihdamı 2 bine sonrasında 3 bine çıkartacak. 3 bin insanın çalıştığı hazır giyim tekstil fabrikası olacak. Bu ve bunun gibi firmaları Mardin´e kazandırmaktan, bölgeye kazandırmaktan büyük bir mutluluk duyacağız ve en büyük görevimiz bu olacak diye konuştu.

            Bölge, yatırımcı için büyük şans

        Teşviklere değinen Altındağ, “6. Bölge Teşvikinde arazinin tahsisi var, makinede indirim var. Yurtdışından makine getirecekseniz KDV indirimi var. İşçilerde de işçi işveren stopaj vergisinin büyük oranda desteği var, enerji desteği var. Dolayısıyla Mardin´de, Siirt´te, Şırnak´ta ve Batman´da yatırım yapmak yatırımcı için büyük bir şans. Hem onlar kazanacak hem bölgemiz kazanacak” dedi.

Huzur ve güven ortamı yatırımcıyı  getirir

         İş dünyası için Türkiye´nin en güvenilir bölgesinin bu bölge olduğunun altını çizen  Altındağ, “Devletimiz çok şükür huzur iklimini çok iyi bir şekilde  yakalayıp  tesis etti. Dünyada hem güvenliği sağlayan hem de yatırım yapan başka bir ülke yok. Ülkemiz hem güvenliğimizi sağlıyor hem de ´Yatırımınızı yapın´ diyor. Bu ülkenin çok güzel bir motifidir. Yatırımcılar huzur ve güvene  gelir. Huzurun olduğu yerde yatırım, turizm, her şey olur. Dolayısıyla şu an Türkiye´nin en huzurlu illeri Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak olan TRC 3 bölgesidir. Tüm yatırımcılarımıza sesleniyoruz. Yatırım yapın, gelin bize size yardımcı olalım, sizde kazanacaksınız, bölgemiz de kazanacak.”

           İlçelerimizin insan gücü potansiyeli yüksek

               Mardin merkez, Midyat, Nusaybin ve Kızıltepe´nin, insan gücü, iş alanları ve yatırım  potansiyeline sahip olduğunu belirten Altındağ, “Kızıltepe Türkiye´nin 60 ilinden daha büyük. 360 bin nüfuslu bir yer ve müthiş potansiyeli var. Nusaybin İpekyolu üzerinde ve gümrüğü olan potansiyeli olan çok kıymetli bir ilçemiz. Midyat, Mardin´le yarışıyor. Geri kalan diğer ilçelerimizin de yapısını bozmamak adına bu tür yatırımlar pozitife dönüşür. Çünkü Savur da yatırım olursa, Savur´dakiler göç etmez. Eğer Derik´te yatırım olursa Derik´tekiler göç etmez. Nitekim Mazıdağı´ndaki gibi dolayısıyla bu sefer terse dönüşler başlar. Bizim işimiz ilçeler arasındaki farkı azaltmak daha sonra iller arası bölgeler arası ve nihayet ulusal çapta iyi bir noktaya getirmek gerekir” Şeklinde sözlerini sürdürdü.

  Akar Tekstil 70 milyon Avro cirosu ve  2 bin kişiye istihdam sağlaması ve bir çok ünlü markaya ürün hazırlaması ve yılda 30 milyon adet ihracat kapasitesi ile dikkatleri çekiyor.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Savur İlçesine Tekstil Yatırımı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
- Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Önen, kentin iklim ve toprak yapısı itibariyle sert kabuklu meyve üretiminde bölgede marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin´de Bulgur Sektörü yatırımcıları, Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun başkanlığında acil durum toplantısı yaptı.
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kepenç Un Fabrikası Yönetim Kurulu başkanı Alettin Kepenç ”Buğday kalitesinden asla ödün vermeyen bir fabrikayız”
 UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
Güneydoğu Un Sanayiciler Derneği yönetim kurulu, Dicle Un Sanayiciler Derneğine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv