Rektör Özcoşar´dan Turizm İhtisas Üniversitesi Hedefine Vurgu
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar; Mardin Artuklu Üniversitesinin “Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi” olma hedefine Ankara da bir kez daha vurgu yaptı.
Tarih: 19.11.2019 17:02:14/ 254okunma / 0yorum

14-17 Kasım 2019 tarihinde Ankara´da organize edilen Travel Expo Ankara Turizm ve Seyahat Fuarı kapsamında “Sürdürülebilir Turizme Akademik Bakış” konulu bir Panel organizasyonu gerçekleştirildi.

Panele; MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar´ın yanı sıra, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Mazhar Bağlı ve Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa konuşmacı olarak katıldılar.

 Rektör Özcoşar konuşmasında, Kültür Turizmi olgusu ve önemine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Turizm endüstrisinin çok önemli bir bileşeni olan kültür turizmi; dar anlamıyla, değişik kültürleri ve kültür eserlerini görmek için yapılan seyahatler olarak tanımlanabilir. Ancak günümüzde artık; doğal alanları, anıtsal ya da sivil mimari yapıları, sanat ürünlerini, koleksiyonları, kültürel kimlikleri, gelenekleri ve dilleri kapsayan, somut ve somut olmayan kültürel mirasın tüm ürünlerini paylaşmayı ve tanımayı amaçlayan bir gezi türü olarak tanımlanmaktadır. Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre, turizm hareketlerinin yaklaşık üçte birinin (%37) sanat, müzik, tarih,  dinsel vb. kültürel nedenler ile yapıldığı tahmin edilmektedir.

 Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının sahip olduğu doğa, tarih, kültür zenginliği ve çeşitliliği, ülkemizi kültür turizmi alanında iddialı bir konuma taşırken aynı zamanda ülkemizin kültür mirasını korumak ve yaşatmak için de önemli fırsatlar da sunmaktadır. Özellikle küçük ölçekli tarihi kentler için yeni yatırım ve iş olanaklarını, ekonomik kalkınma ve rekabet gücünü artıran seçenekleri de gündeme getirmektedir.

 Mardin´in Turizm Potansiyeli

 Mardin ili coğrafi konum itibariyle Mezopotamya´dan ve Doğudan (İpekyolu) Anadolu´ya açılan ticaret yolları üzerinde olması ve Bereketli Hilal olarak adlandırılan bölgenin tam merkezinde bulunması nedeniyle, tarih boyunca birçok medeniyetin odağında yer almıştır. Bu nedenle, Mardin ili, dil ve kültürel çeşitlilik bakımından oldukça zengindir.

 Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün verilerine göre 2019 yılı itibariyle, Mardin İli sınırları içinde 133´ü Arkeolojik Sit Alanı, 4´ü ise Kentsel Sit Alanı olmak üzere toplam 137 Sit Alanı bulunmaktadır. Buna ek olarak, Sivil Mimarlık Örneği olarak 811, Kalıntı olarak 8, Dinsel Yapılar olarak 152, Kültürel yapılar olarak 69, İdari yapı olarak 15, Askeri yapı olarak 3 Endüstriyel Ticari yapı olarak 30, Mezarlık olarak ise 23 yapı olmak üzere toplam 1110 Taşınmaz kültür varlığı bulunmaktadır.

 Tarihi kimliği ve geleneksel dokusunu koruyabilmiş ve hala el sanatları üretiminin yapıldığı,  canlı kentlerden biri olan Mardin, sahip olduğu bütün değerleri ile özel bir kenttir. Kentte, farklı devletlerin egemenliği altında kaldığı süreç içerisinde dini ve sivil (profan) birçok mimari eserin inşa edilmiştir.

 Yüksek bir tepe üzerine kurulan Mardin, eğimli araziden kaynaklı, teraslama şemasıyla zaman içerisinde oluşan kent dokusuna sahiptir. Kentteki bu yerleşim şeması ve mimari açıdan kendine has özellikleriyle tarihi ortaçağ kent dokusunu büyük oranda koruduğu söylemek mümkündür. Kent, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi´ne aday olup Mardin merkez, Midyat merkez, Savur ilçe merkezi ve Dara Ören yeri gibi özgün yapılarıyla kentsel sit alanı olarak tescil edilmiştir.

 Hedefimiz Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olmak

 Bizim üniversite olarak gündemimize aldığımız konu şudur: UNESCO´nun Dünya Kültürel Miras Listesinde yer almak isteyen Mardin şehri için Mardin Artuklu Üniversitesi olarak biz ne yapabiliriz?

Üniversitemizin vizyonunu benim de içinde bulunduğum kuruluş aşamasında Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak tanımlamıştık. Bunun ile birlikte Mardin Artuklu Üniversitesi kurulduğu andan itibaren bölgenin somut kültürel varlıkları yanında dil, turizm, düşünce, din,  kültür ve medeniyet potansiyelini göz önünde bulundurarak kendisine kültür turizmini araştırma ve uygulama rolü de biçmiştir.

Aynı vizyonla devam edecek olsak; kentin tarihi dokusunu koruma maksatlı araştırmaları raporlaştırabilir ve sonuçta çok sıradan ve alışıla gelmiş tavsiyelerde bulunabilirdik. Ancak biz bir adım daha öteye geçip kentin bütününü sahiplenecek sorumluluk anlayışı ile hareket etmeyi üniversite vizyonumuza da uygun bulduk ve daha spesifik bir alana odaklanarak; Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olma kararı aldık.

 Yüksek Öğretim Kurulunun bölgesel imkânları ve gelişme alanlarını bir arada değerlendirerek üniversitelerin bulundukları bölgeye  hizmetlerinin önem kazanması ve başarılı olması için ihtisas üniversiteleri projesinden hareketle biz de; bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi  kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesinin hedefini Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olarak yeniledik. Böylece ülkemizin ilk ve tek Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olarak amacımız; Kültür Turizminin ülkemiz ve bölgemizde; her alanda kârlı (profitable), sürdürülebilir (sustainable) ve sorumlu (responsible) turizm anlayışı ile gelişmesine rehberlik etmek olacaktır.

 Yine Kültür Turizminin geliştirilmesi çalışmalarında turizmin bütün paydaşlarının ve bileşenlerinin; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü´nün (UNWTO) "Turizm İçin Etik Kuralları"na, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS´un "Uluslararası Kültür Turizmi Tüzüğü"ne, Europa Nostra´nın "Kültür Turizminin Teşvik ve Denetimi" ile ilgili "Malta Bildigesi´ne uyum çerçevesinde hareket etmelerini sağlamak Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olma temel gerekçelerimizden olacaktır.

 Mardin Artuklu Üniversitesi, odak alanı olan kültür turizmi alanını seçerken Bölgenin potansiyelini göz önüne alarak karar vermiştir. Daha doğru bir ifadeyle bölgenin potansiyelinin üniversitemizin odak alanlarını belirlemede etkili olduğu da söylenebilir.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Milli Eğitim Müdürü Sümer Görevine başladı
Milli Eğitim Müdürü Sümer Görevine başladı
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Şehmus Sümer “ okul yapımının önünü açan milletvekillerimiz teşekkür ediyorum”
Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı Görevden alındı
Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı Görevden alındı
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başarılı eğitimci Şehmus Sümer atandı.
Artuklu Üniversitesi Hizmet İçi Eğitimlerine Devam Ediyor
Artuklu Üniversitesi Hizmet İçi Eğitimlerine Devam Ediyor
Mardin Artuklu Üniversitesi hizmetlerinin kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulmasında çok önemli bir rol oynayan idari personellere yönelik yeni yönetim değerleri kapsamında "Gülümseyen Üniversite Bağlamında Kurumsal İletişim" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
MAÜ´den Uluslararası İşbirliği
MAÜ´den Uluslararası İşbirliği
Mardin Artuklu Üniversitesi´nden Uluslararası İşbirliği Hamlesi
Hayırsever İş Adamının Yaptırdığı Okul Törenle Açıldı
Hayırsever İş Adamının Yaptırdığı Okul Törenle Açıldı
Mardin´in Artuklu İlçesine Bağlı Saka Mahallesinde Hayırsever İş adamı Hasan Keleşoğlu´nun yaptırdığı okul törenle hizmete açıldı,.
Misafir Öğrenciler, Midyat´ta bir araya geldi
Misafir Öğrenciler, Midyat´ta bir araya geldi
Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencileri için düzenlediği ´Kampüse Hoşgeldin!´ programı kapsamında Midyat´ta bir araya geldi.
TEGV Mardin Savur Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” açıldı
TEGV Mardin Savur Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” açıldı
Türkiye´nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Umuda Pedal Ekibi´nin yarattığı kaynak ile hayata geçirdiği Tasarım ve Beceri Atölyelerine bir yenisini daha ekledi. Mardin Savur Öğrenim Birimi Tasarım ve Beceri Atölyesi törenle açıldı.
Artuklu Üniversitesinde hedef; Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olmak
Artuklu Üniversitesinde hedef; Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olmak
UNESCO Ve Mardin İstişare Toplantısına; Artuklu Üniversitesinin Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olma Vizyonu Damga Vurdu
Çınarbaş, Yazar-Okur buluşmasında
Çınarbaş, Yazar-Okur buluşmasında
Yazar Ahmet Çınarbaş, Midyat Söğütlü Lisesinde öğrenci ve velilerle buluştu.
Özcoşar “Üniversitede İç Barışı Sağlayacağız”
Özcoşar “Üniversitede İç Barışı Sağlayacağız”
Artuklu Üniversitesi Rektörü Özcoşar Kurmayları ile gazetecilerle buluştu, hedeflerini ve önceliklerini anlattı.
Gazetecilerden Rektör´e  hayırlı olsun ziyareti
Gazetecilerden Rektör´e hayırlı olsun ziyareti
Artuklu Üniversitesi Yeni Rektörü Özcoşar “Bulunduğu şehre değer katan bir üniversite anlayışı ile yola çıkıldı.”
Milli Eğitim Müdüründen Eğitim Mesajı
Milli Eğitim Müdüründen Eğitim Mesajı
İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması vesilesi ile bir mesaj yayımladı.
Artuklu Üniversitesin´den, Yaşayan Diller Enstitüsü Açıklaması
Artuklu Üniversitesin´den, Yaşayan Diller Enstitüsü Açıklaması
Artuklu Üniversitesi Senatosu Yaşayan Diller Enstitüsüne dönün sosyal ve yazılı medyada yaratılmak istenen algı operasyonuna karşı basın açıklaması yaptı
Mardinli Gençlere, Bilim Virüsü Bulaştırılacak
Mardinli Gençlere, Bilim Virüsü Bulaştırılacak
Bilim Virüsü ekibi, Mezopotamya´nın en önemli yerleşim yerlerinden, Dara Antik Kentinde virüsü bulaştıracak
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Yakın zamanda vefat eden kütüphanecilik camiasının tanınmış simalarından Prof. Dr. Berrin Yurdadoğ´un kişisel kütüphanesi yasal varisleri tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi´ne bağışlandı.
Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nda uygulamalı eğitim
Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nda uygulamalı eğitim
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Teknik Destek Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı personellerine gıdaların kontrolü ve araştırılmasına yönelik uygulamalı eğitim verildi.
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Yakın zamanda vefat eden kütüphanecilik camiasının tanınmış simalarından Prof. Dr. Berrin Yurdadoğ´un kişisel kütüphanesi yasal varisleri tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi´ne bağışlandı.
MARDİN´DE TAKDİR TOPLAYAN ÇAĞIN ETİK KOLEJİ YENİ DÖNEME HAZIR
MARDİN´DE TAKDİR TOPLAYAN ÇAĞIN ETİK KOLEJİ YENİ DÖNEME HAZIR
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde deneyimli öğretmen kadrosu, özgün, disiplinli ve güvenli eğitim sistemi ile taktir toplayan Çağın Etik Koleji yeni eğitim öğretim dönemine hazır.
AÜ Mezuniyet Töreninde Duygulu Anlar Yaşandı
AÜ Mezuniyet Töreninde Duygulu Anlar Yaşandı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanında düzenlenen mezuniyet töreninde, kepler havada uçuştu, konfetiler patladı, öğrenciler ve aileleri duygulu anlar yaşadı.
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri  Fakültesine Kavuştu
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine Kavuştu
Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde yer alan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu´nun geçen yıl Turizm Fakültesi´ne dönüştürülmesinin ardından Sağlık Yüksekokulu´nun Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak yapılandırılması yönünde uzun zamandır sürdürülen çalışmalar da meyvesini verdi.
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
Özgünlük ve Farklılıklar
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
HER ŞEYE RAĞMEN YAZMAK
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
MASKELİ BALO
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Hercümerç (Minimal Metinler)
Latif Sakız
Latif Sakız
GÖ N Ü L L Ü L Ü K
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
IŞIKLI YOL
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Mardin ve Tanıtım Günleri
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
GİTMELER
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Barış Korhan
Barış Korhan
ENGEL SİZSİNİZ
Metin Aydın
Metin Aydın
YENİ(DEN) DEFTER!
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Mardin ve Arapça
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Tanıdım İnsanları
Sedat Eriş
Sedat Eriş
İMAMOĞLU´NU BEKLEYEN TEHLİKE-2 (Dünden Devam)
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv