Prof. Dr. Esin Şenol´dan "aşıda bilgi kirliliği" uyarısı
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol: "Bir kere çocukluk çağı aşılaması dediğimiz bir takvim var Türkiye´de ve mümkün olduğunca üç tane daha aşının alınmasını hedefliyor ve planlanıyoruz”
Tarih: 31.10.2018 21:59:55/ 410okunma / 0yorum

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, Türkiye´de 23-24 bin civarında aşı reddinin oluştuğunu ifade ederek, “Bir kere çocukluk çağı aşılaması dediğimiz bir takvim var Türkiye´de ve mümkün olduğunca 3 tane daha aşının alınmasını hedefliyor ve planlanıyoruz” dedi. 

  Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, aşı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şenol, aşıyla ilgili büyük bir bilgi kirliliği söz konusu olduğunu ifade ederek, “Aşıyı reddedenler artıyor. 23-24 bin civarında bir aşı reddinden söz ediyoruz ve bunun aşıyı yaptırmış olanların da sağlığını tehdit eder duruma geleceğine inanıyoruz. Dolayısıyla aynı Fransa gibi, Avrupa ülkeleri gibi, bunu bir zorunluluk kılmanın gerekliliğine inanıyoruz. Çünkü siz bir topluluğa girdiğinizde kendi başınıza verdiğiniz o kararın sonuçlarını diğer o toplulukta bulunan herkesin yaşayacağını, bütün okul çocuklarının, kreş çocuklarının yaşayacağını bilmeniz gerekiyor. Aşı altında toplumsal bir sorumluluk ve dediğim gibi aşı ile ilgili çeşitli hurafeleri dile getirmek ve aslında bir zamanlar ‘dünya düzdür´ diyenleri bana anımsatıyor. Hiçbir temeli yok ve gerçekten alarm verici boyutlara ulaşmakta ama bunun önlemlerini alacak durumda. Hem merkezi otorite, hem bakanlık hem de bizler bunun önünü alacak durumdayız diye düşünüyoruz” dedi. 

   "Üç yeni aşı daha yapılmalı"

  Türkiye´de çocukluk çağı aşılaması dedikleri bir takvim olduğunu belirten Şenol, üç tane daha aşının alınmasını hedeflediklerini dile getirdi. Şenol, "Mümkün olduğu kadar dünyadaki oranları yakalayan çok güncel bir aşılama programı oranında önerilen bütün aşılamaların yapılmasını ve buna ek olarak da ayrıca meningogok aşısı, beta virüs aşısı, human papillomavirus aşısı gibi aşıların yapılmasını istiyoruz. Ve biliyorsunuz beş yaşına kadar çocuklarda çok ağır seyrediyor, onun için bu bize dünyada grip pandemisi sırasında yapılan tespitlerden kalan çok önemli bir bilgi. Dolayısıyla mutlaka 6 ay ile 5 yaş arası çocukların da grip aşısını mevsimsel olarak yaptırmasını istiyoruz” diye konuştu. 

     "Sağlıklı yaşamanın 16 kuralından birisi aşılanmaktır"

  Türkiye´de çocukluk çağı aşılamasında çok iyi oranların yakalandığını söyleyen Prof. Dr. Şenol açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  "Bu aşı reddi 23 binlere ulaşan aşı. Reddi dışında Türkiye genelinde yüzde 97-98 gibi rakamlar duyacaksınız. Bizim soruşturmamız erişkin bağışıklaşmasında, erişkinler kendilerinin artık çocuklukta yapılan aşılar nedeni ile bir daha enfeksiyona sıkıntısız olduklarını düşünüyorlar; oysa dünyada çok gelişen ülkelerde, batı Avrupa´da bile enfeksiyon ölümleri birinci sırada. Bunu hatırlatmak istiyorum. Üstelik enfeksiyon duyarlılığı artan bir erişkin grubu ile karşı karşıyayız. Hemen aklımıza ne geliyor, yaşlanan nüfus geliyor. Yaşlanan nüfus yeniden çocukluk çağı bağışıklığına dönmüş, bağışıklığı desteklenmesi gereken grup. Onları fonksiyonel yaşatmak istiyorsak sağlık sistemine, kendilerine ve yakınlarına bir yük olmaktan çıkartmak istiyorsak aşılanmalarını mutlaka hatırlatmalı ve yaptırmalıyız. Sağlıklı yaşamanın 16 kuralından birisi aşılanmaktır.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Dargeçit´te Bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
Dargeçit´te Bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
Madde Bağımlılığıyla Mücadelede, Farkındalık Yaratmak İçin Bisiklet Sürdüler
Mardin adliyesinde kan bağışı
Mardin adliyesinde kan bağışı
Hakim ve savcılar, başka yaşamlara umut olmak için kan bağışında bulundu.
 Efsane Başkan Vefat etti
Efsane Başkan Vefat etti
Mardin Belediye Başkanlığını kısa bir süre yapan ve seçimlere bir yıl kala görevinden istifa eden Avukat Murat Sadioğlu Vefata etti.
Mardin´de Donanımlı Hayvan Hastanesi
Mardin´de Donanımlı Hayvan Hastanesi
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Hayvan Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışı yapıldı.
Ömerli Devlet Hastanesi Sil Baştan
Ömerli Devlet Hastanesi Sil Baştan
Ömerli Devlet hastanesinin fiziki yapısı bir yılda yenilendi, modern cihazlarla donatıldı
Nurcan  Hemşirenin Mardin Sevdası
Nurcan Hemşirenin Mardin Sevdası
Okul yıllarında sevdalandığı Mardin´e 27 yıl sonra görev için geldi
 Mardin´de Kanser taraması
Mardin´de Kanser taraması
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ve Artuklu KETEM işbirliğiyle belli yaş gruplarında kanser taraması devam ediyor
Taksi ´de doğum Haberine açıklama
Taksi ´de doğum Haberine açıklama
Mardin Sağlık-Sen Şube Başkanı Dr. Ünverdi “ Haberi; Dargeçit ilçemiz konum itibari ile ilimizin en ücra noktasında yer almasına rağmen; gece gündüz demeden 7 gün 24 saat zorlu şartlar altında hizmet veren sağlık çalışanlarının emeklerine yapılan bir haksızlık olarak görüyoruz”
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin Devlet Hastanesi´nde Türk Kızılayı´nın da destekleriyle “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla kök hücre bağışı etkinliği düzenlendi
            Sağlık Bakan Yardımcısı Alp Meşe, Mardin´de incelmelerde bulundu.
Sağlık Bakan Yardımcısı Alp Meşe, Mardin´de incelmelerde bulundu.
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe´ye, Mardin´de inceleme ve değerlendirme ziyaretlerinde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz eşlik etti
MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
Yürüyüşe katılanlar giydikleri tişörtün üzerinde "Yaşama Yolculuk, Heyecanlı Bekleyiş, Doğuma 3 Kala, Hayat Doğumla Başlar” cümleleri yer aldı.
Uzmanından ağız sağlığı uyarısı
Uzmanından ağız sağlığı uyarısı
Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, sağlıklı bir toplum olmak için herkesin ağız ve diş sağlığına daha fazla özen göstermesi gerektiğini söyledi.
Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda karnından 7 şişe kist çıkarıldı
Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda karnından 7 şişe kist çıkarıldı
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Tok´un karında şişlik, şiddetli ağrı ve çocuk isteği ile kendilerine başvurduğunu ifade etti.
Mardin´de anlamlı organ bağışı
Mardin´de anlamlı organ bağışı
Mardin´de örnek bir kampanyaya imza atan Artuklu 1071 Eğitim ve Kültür Derneğinin yüzlerce üyesi organ bağışında bulundu.
Organ bağışı için çağrı
Organ bağışı için çağrı
Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, tüm sağlık çalışanları başta olmak üzere herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet etti.
Mardin´de sindirim sistemi hastalıklarına dikkat çekildi
Mardin´de sindirim sistemi hastalıklarına dikkat çekildi
Farkında Ol, Geç Kalma” sloganı ile düzenlenen sindirim sistemi hastalıkları bilgilendirme Programı Mardin´de gerçekleştirildi.
ÖMERLİ DEVLET HASTAHANESİ YENİ VİZYONUNA KAVUŞTU
ÖMERLİ DEVLET HASTAHANESİ YENİ VİZYONUNA KAVUŞTU
Ömerli Devlet Hastanesinin Acil Servisi, Yatan 16 hasta ünitemiz hasta kabulüne başlandı
Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı
Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sağlık personeline grip aşısı yapılıyor.
Mardin´de psikiyatri hastalarının ürünleri sergilendi
Mardin´de psikiyatri hastalarının ürünleri sergilendi
Mardin Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören psikiyatri hastalarının yaptığı el işi ürünler sergilendi
Tüp bebek bile imkansız dediler doğal yollarla hamile kaldı
Tüp bebek bile imkansız dediler doğal yollarla hamile kaldı
Diyarbakır´da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer´in uyguladığı akupunktur ve yumurta detoks tedavisinin ardından doğal yollarla hamile kalmanın sevincini yaşıyor.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv