Piyanist Prof. Oytun Eren Mardin´de konser verecek
Mardin Artuklu Üniversitesi, 2020 Yılı Teması Sevme Sanatı tanıtım gecesinde, Prof. Oytun Eren konser verecek
Tarih: 18.02.2020 15:13:10/ 717okunma / 0yorum

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Oytun Eren, Rektörlük Binası Vali Kılıçlar Salonunda   25 Şubat  Salı Günü Saat 19.00´da  tarihinde konser verecek

                    Oytun Eren Kimdir.

             1977´de Antalya´da doğdu. Aslen Giresunlu olan Oytun Eren, ilk piyano eğitimine 1992 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi´nde Faris Akarsu ile başladı. 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümüne kabul edilerek Volkan Barut ile armoni, kompozisyon; Prof. Özkan Manav ile  yine kompozisyon, orkestrasyon ve kontrpuan çalışmalarında bulundu. 1997 yılında aynı kurumun piyano bölümüne kabul edilerek lisans çalışmalarını Prof.  Metin Ülkü ile sürdürdü. 2002 yılında Almanya- Freiburg Müzik Yüksek Okulu´nda Prof. Tibor Szasz´ın solistlik sınıfına kabul edilerek yüksek lisans düzeyinde piyano eğitimine başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Türkiye´ye dönüş yaparak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı´na öğretim görevlisi olarak kabul edildi. Aynı kurumda Prof. Zöhrap Adigüzelzade ile başladığı sanatta yeterlik çalışmalarını 2007 yılında “Müzik Sanatında Biçim ve Yorumlama” adlı tezle sona erdirdi. 2015 yılında Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Yayınları´ndan çıkan “Klasik Batı Müziği Tarihinde Kırılma Anları” adlı kitabıyla profesör olan olan Oytun Eren; halen  Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı´nda görevine devam etmektedir.

             Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında vermiş olduğu yüzden fazla konserlerle solistlik kariyerini devam ettiren sanatçı, etkileyici resitalleriyle göz doldurmaktadır. Barok dönemden yirminci yüzyıla kadar uzanan geniş repertuvarını, teknik yönden çalınması oldukça zor olan besteleriyle güçlendirmesi, kendisini diğer piyanistlerden ayıran en önemli unsur olmuştur. Bunun yanı sıra sık sık verdiği doğaçlama konserleriyle de emprovizasyon çalgıcılık geleneğini sürdürmesi, orijinal bir yorumcu kimliğine bürünmesini sağlamıştır.

          “Sağlam bir teknik, güçlü bir hafıza ve geniş bir müzikalite sahibi olan Eren, icra ettiği eserleri en ince ayrıntılarına dek tanıyan ve inceleyen, bestenin ve bestecinin stil özelliklerini araştırıp her an yorumlarında gözeten gerçek bir sanatçı...”

                                                                                      Prof. Aziz KORTEL

 “Gelişmiş ve parlak bir tekniğe sahip olan Oytun Eren, müzikalitesi, stil bilgisi ve sağlam teorik altyapısı ile birlikte, derin düşünülmüş ve gereken standartların içerisinde orijinal yorumlar sergileyen bir piyanisttir. Özellikle icrası pek güç olan çağdaş eserleri çok üstün bir seviyede yorumlamaktadır. Tanınmış çağdaş bestecilerin başyapıtlarından ve kendi bestelerinin dışında, klasik müzikte neredeyse kaybolmuş olan emprovizasyon sanatını başarı ile yapıyor...”

                                                                                            Prof. Judith ULUĞ

Sanatçı, solistlik kariyerinin yanı sıra kompozisyon çalışmalarını da yoğun bir biçimde sürdürmektedir. Piyano için yazmış olduğu dinamik besteler oldukça dikkat çekicidir. Özellikle ritmik yönden ortaya koyduğu enerjik yapı ve virtüözite sınırlarını zorlayan teknik anlayış ile sanat çevresinden övgü dolu eleştiriler almıştır. Karmaşık ve anormal hızlı ritim yapısı ile “Alaşşağa”, virtüözite sınılarını zorlayan teknik anlayışı ile “Ebrulama”, soprano ve piyanonun geleneksel birlikteliğini alt üst eden tınısıyla “Hasretinden Prangalae Eskittim” ve geleneksel Alevi müziğine  yaptığı ilginç göndermelerle “Haydar” adlı eseri, sanatçının en önemli eserleri arasında yer alır.

Eren´in Alaşşağa isimli bestesi dikkat çekicidir. Yerel müziklerimize özgü deyişlerin, ilk kuşak bestecilerimizden başlayarak ancak pek azında bu denli özgün ve ilgi çekici bir yaklaşımla batı müziği çalgılarına aktarıldığını belirtmeliyiz...”

                                                                                   Prof. Özkan MANAV

“Oytun beni baştan itibaren icra ettiği yapıtlarda ortaya koyduğu derinlemesine anlayışla etkiledi. Onun ses ve piyano için bestelediği bir yapıttan da çok etkilenmiştim. Son zamanlarda bu derece iyi bir müziğe ender olarak rastladığımı belirtmeliyim...”

                                                                                Prof. Tibor SZASZ

Oytun Eren, Türkiye´nin dışında Fransa, Almanya, Avusturya, İtalya, Bratislava ve Polonya gibi ülkelerde de birçok masterkurs ve konser etkinliklerinde bulunmuştur. Özellikle kendi bestelerinin yer aldığı konserler büyük ilgi uyandırmıştır. Eren, 2010 yılında  Cemal Reşid Rey Konser Salonu´nda, şef Faris Akarsu yönetimindeki Filarmonia İstanbul Orkestrası ile kariyerinin en önemli konserlerinden birini gerçekleştirmiştir. “Bir Beethoven Akşamı” adlı gecede sanatçı, Beethoven´ın “3. Piyano Konçertosu´nun yanı sıra, yine Beethoven´ın 14 yaşında bestelemiş olduğu konçertosunun(1774) Türkiye´deki prömiyerini gerçekleştirerek bir ilke imza atmıştır. Bunun yanı sıra, 2016 yılında Bratislava´da Anadolu Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Murat SÜMER yönetiminde çalmış olduğu “Çaykovski 1. Piyano Konçertosu” ile büyük beğeni toplayarak hem yurt içi hem yurt dışında dikkatleri üzerine çekmiştir. Son olarak  Şef Cem Mansur ve Erdem Çöloğlu  ile Türkiye´de oldukça az çalınan “Schnittke Piyano Konçertosu”nu seslendiren sanatçı konser çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Prof. Jaques Rouvi̇Er, Prof. Hans Leygraf, Prof. Boris Bloch, Prof. Tibor Szasz, Andrzej Tatarski̇, Vedat Kosal gibi önemli piyanistlerin master kurslarına katılmış olan Oytun Eren, 1999 yılında Ankara´da düzenlenen “Kültür Bakanlığı Klasik Batı Müziği Dalında Genç Yetenekler Piyano Yarışması´nda ikincilik, 2000 yılında Edirne´de düzenlenen “Uluslararası Yılın Genç Müzisyeni yarışması´nda yine ikincilik ödüllerine layık görülmüştür.”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mardin Piyanist Oytun Eren konser verecek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Geleceğin Mektepli Turizmcileri
Geleceğin Mektepli Turizmcileri
Mardin Artuklu Üniversitesi, Turizm Fakültesi öğrencileri ünlü şeflere taş çıkartıyor
 Piyanist Prof. Oytun Eren´den, muhteşem bir konser
Piyanist Prof. Oytun Eren´den, muhteşem bir konser
Mardin Artuklu Üniversitesi, 2020 Yılı Teması Sevme Sanatı tanıtım gecesinde, Prof. Oytun Eren´in verdiği konsere piyano severler akın etti.
Marangozlar gitti, kahvehaneleri turistlere mekan oldu
Marangozlar gitti, kahvehaneleri turistlere mekan oldu
Süleyman Toparlı, “Marangozlar Çarşısında bulunan tarihi kahvehane kapılarını gençlere ve turizme açtı.”
Artuklu Belediyesi EMITT 2020 fuarında
Artuklu Belediyesi EMITT 2020 fuarında
Tutaşı, “İlçemizin ve ilimizin tanıtımı için aktif bir şekilde çalışıyoruz”
Mardin´de Doğa Temalı Fotoğraf Sergisi
Mardin´de Doğa Temalı Fotoğraf Sergisi
Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği tarafından Mardin´de ‘Doğa Bizde Kalsın´ temalı fotoğraf sergisi açıldı.
 Gülüş Teke´nin “40 Düğme” Romanı çıktı
Gülüş Teke´nin “40 Düğme” Romanı çıktı
Mardin Söz Gazetesi Yazarı, Şair-Yazar Gülüş Teke´nin “ 40 Düğme” Romanı, kitapçılarda raflardaki yerini aldı.
3. Aralıksız Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri başladı
3. Aralıksız Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri başladı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi´nin düzenleyeceği 3. Aralıksız Kültür, Sanat, Edebiyat Günleri Yazar ve Edebiyatçı Hayati İnanç´ın programı ile başladı.
İpek Yolu Masal Konserine Yoğun İlgi
İpek Yolu Masal Konserine Yoğun İlgi
İpek Yolu Masal Konserine Yoğun İlgi Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi´nin Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği "İpek Yolu Masal Konserine´´ yoğun katılım gerçekleşti.
Gazeteci ve  Fotoğraf Sanatçısı Adanan Avuka, Tekirdağ´da sergi açtı
Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adanan Avuka, Tekirdağ´da sergi açtı
Vali Aziz Yıldırım, Fotoğraf Sanatçısı ve Gazeteci Adnan Avuka´nın Tekirdağ ve Mardin´in hak ettiği yere gelmesi amacıyla gerçekleştirdiği Mardin&Tekirdağ Kardeşlik Köprüsü adlı sergisinin açılışına katıldı.
BEYAZSU´DAKİ İLK SOSYAL TESİSİN AÇILIŞI ÜNLÜ SANATÇILARIN KATILIMI İLE YAPILDI
BEYAZSU´DAKİ İLK SOSYAL TESİSİN AÇILIŞI ÜNLÜ SANATÇILARIN KATILIMI İLE YAPILDI
Mardin´in Nusaybin ile Midyat ilçeleri arasındaki Beyazsu mesire alanında kurulan ilk sosyal tesis, ünlü sanatçıların katıldığı programla açıldı.
Metin Aydın Kızıltepe´de Okurları İle  Buluştu
Metin Aydın Kızıltepe´de Okurları İle Buluştu
Yazar -Şair Metin Aydın; Kızıltepe´de Daktilo Cafe´nin ev sahipliğini üstlendiği etkinlikle okurlarla bir araya geldi.
Mardin´de İyilik ve Fikir Kampı
Mardin´de İyilik ve Fikir Kampı
İyilik İçin Mardin Fikir ve Yazılım Geliştirme Kampı´na yoğun ilgi
Mardinli Kuaförün başarısı
Mardinli Kuaförün başarısı
Mardinli Kuaför ve makyaj uzmanı Gönül Hair Makeup,Türkiye Sihirli Eller Turban Tasarım Yarışmasında üçüncü oldu.
“HERCÜMERÇ-MİNİMAL METİNLER” OKUYUCUSUYLA BULUŞTU
“HERCÜMERÇ-MİNİMAL METİNLER” OKUYUCUSUYLA BULUŞTU
“HERCÜMERÇ-MİNİMAL METİNLER” OKUYUCUSUYLA BULUŞTU
Mardinli İlk Kadın Roman Yazarı
Mardinli İlk Kadın Roman Yazarı
Sevim Uçar Ayanoğlu Mardinli İlk Kadın Roman yazarı unvanı ile 3. Romanı kitapçı raflarında yerini aldı.
Mardin´de, öğretmen, Veli ve Öğrencilerin Şiir buluşması
Mardin´de, öğretmen, Veli ve Öğrencilerin Şiir buluşması
Mardin´de, Şehit İlhan Varank Ortaokulu´nda, öğretmenler ,veliler ve öğrenciler şiir etkinliğinde buluştu
Kızıltepe´de sahura kadar satranç oynuyorla
Kızıltepe´de sahura kadar satranç oynuyorla
Türkiye Satranç Turnuvası Mardin İl Temsilciliği ve Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Kızıltepe´de ‘Hikmet Usta Sahur Satranç Turnuvası´ düzenlendi.
METİN AYDIN, GÜZEL SANATLAR LİSESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU
METİN AYDIN, GÜZEL SANATLAR LİSESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU
Şair, Yazar, Eğitmen Metin Aydın, Mardin´in Artuklu Said Nursi İmam Hatip Lisesi´nin Konferans Salonu´nda, Mardin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileriyle buluştu.
 Mardin-Kapadokya hattı
Mardin-Kapadokya hattı
Turizmci Ali Murat Yıldız, Kapadokya´dan, Mardin´e çıkarma yaptı.
Huzur Şehri Mardin" Fotoğraf sergisi
Huzur Şehri Mardin" Fotoğraf sergisi
Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin gerçekten fotoğraf sanatçısı için çok önemli bir şehir. Her sokak her cadde, her bina size poz veriyor”
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Yalnızlık Sözleri 1
Sadun Ertaş
Sadun Ertaş
CORONA KARANTİNA GÜNCESİ-1
Fatma Karsak
Fatma Karsak
Kendimize Zarar Veriyoruz
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Bu Kavga Niye?
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
Virüsün Çeşidi Farklı
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
CORONA (COVİD- 19)
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
Temiz Yürek ve Verdiklerimiz
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Yanlış yapıyoruz arkadalar
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
BİR KADINDAN NOT VAR
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
VAZGEÇME
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ŞİİR DENEMELERİM
Latif Sakız
Latif Sakız
MUHTEŞEM MARDİN KALESİ
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv