Nevzat Özpelitoğlu Balıkesir´den yaman bir Vali geçti: MUSTAFA YAMAN
Balıkesir´den bir gazetecinin kaleminden Vali Yaman
Tarih: 8.10.2019 21:11:14/ 281okunma / 0yorum

 

          Şu an Vali ve Belediye Başkanı olarak ülkemizin en önemli illerinden Mardin´de hizmet veren Vali Mustafa Yaman hakikatten yaman bir Vali idi. Balıkesir´deki garip gurebanın, fakir fukaranın Babası, yoldaşı, dert ortağıydı. Balıkesir´de 21 aylık hizmet döneminde sadece kendisi değil hanımı da kurduğu hanımlar komisyonuyla fakir fukara ve ihtiyaç sahiplerini arayıp buluyor dertlerine ortak oluyorlardı. Vali Mustafa Yaman ve eşinin en önemli özellikleri ise: bu hizmetlerini ifa ederken yanlarında bir fotoğrafçı veya ısmarlama bir gazeteci gezdirmemeleri ve reklamdan kaçınmalarıydı. Allah bilsin yeter inancıyla çalışıyorlardı. Nokta kadar hizmeti noktalı virgül kadar uzatanlara inat..!

         Aynı dönemde şehrin bazı Belediye Başkanları da yolda gördükleri bir çocuğu hemen kucağına alıyor, yaşlı bir ninenin elini öpüyor, bir dedenin boynuna sarılıyor ve işin en ilginç yanı ise yanında çanta gibi gezdirdiği fotoğrafçısı hemen bu fırsatı kaçırmıyor ve bir gün sonra gazetelerde falan il veya ilçe Belediye başkanı halk ile iç içe diye duygu istismarı yapıyorlardı. Ismarlama el öpmeyi veya bir çocuğu kucaklamayı hizmet diye yutturmaya çalışanların yerlerinde şimdi yeller esiyor. Ama reklamsız Allah rızası için hizmet eden Vali Mustafa Yaman Mardin´de hem Vali ve hem de Belediye Başkanı olarak yaman hizmetler yapıyor, destanlar yazıyor, terör örgütlerine göz açtırmıyor.

        Vali Mustafa Yaman Balıkesir´de 21 ay valilik yapmış ve bu 21 ay içersinde geceli gündüzlü yaptığı çalışmalarıyla Balıkesir´deki irili ufaklı fincancı katırlarını ürkütmüş, uykularını kaçırmış, rahatlarını bozmuştu. Yalan, iftira, şantaj ve düzmece haberlerle yıpratılmak istenen Vali Mustafa Yaman nihayet 30.05.2016 tarih ve 2016/8864 sayılı Bakanlar kurulu kararı ve Cumhurbaşkanımız Tayyip Beyin oluru ile Mardin Valiliğine atandı. Sözün burasında bir hatıramı anlatayım: soğuk bir sonbahar akşamı Kuvva-i Milliye mahallesinde bir dost ziyaretine gidiyordum. Benim önümde Vali Beyin arabası vardı. Ben de ağır ağır onu takip ediyordum. Vali Beyin arabası aniden yolun sağına yanaştı ve durdu. Yavaşça ben de durdum. Yolun kenarında bir çöp konteynırı ve içersini karıştırıp kartonları toplayan bir vatandaşımız vardı. Resmi Plâkalı araba çöp konteynırının yanında durunca karton toplayan garip adam tabii olarak korkmuş ve konteynırdan uzaklaşmaya başlamıştı. Tam o esnada Vali Mustafa Yaman arabasından çıktı ve yüksek sesle; dur hele dur biraz bekle diyerek, Selâmünaleyküm dedi ve garip adama yaklaştı.

          Vali Bey garip adamın omzuna elini koydu ve 10 dakika kadar konuştuktan sonra cebinden bir şey çıkarıp çöp konteynırından karton toplayan adamın eline zorla sıkıştırdı ve adama tekrar selâm vererek akşam karanlığında yoluna devam edip gitti. Ben halâ yolun kıyısında bekliyordum. Bu defa ben garip adama yaklaştım. Garip adamda az evvelki korkudan eser kalmamıştı. Heyecanla karışık bir sevinç vardı yüzünde. Hayrola kimdi o az evvel gelen dedim. Adam anlattı: Valla birader resmi arabayı görünce biraz korktum hemen kaçayım diye düşündüm. Ben zabıta falan geldi zannettim. Adam selâm verince biraz rahatladım. Adam Balıkesir Valisiymiş.

         Halimi hatırımı sordu evimin adresini aldı, elime de şu parayı sıkıştırdı. Evinin ihtiyaçlarını giderirsin, çoluğuna çocuğuna bir şeyler alırsın, müsait bir zamanda vilâyete gel beni bul dedi. Vali Beyden Allah razı olsun, Allah´ımız Devletimize zeval vermesin. İşte Vali Mustafa Yaman böyle yaman bir Valiydi. Akşamın alaca karanlığında oluşan bu yardımlaşmayı Vali Mustafa Yaman, Mustafa Yamanın şoförü, karton toplayan garip adam, ben ve Allah´ımız biliyordu. Fotoğraf yok, reklam yok sadece samimiyet ve Allaha tevekkül vardı. Peki, bunu neden anlattım? Balıkesir Merkez Altıeylül ilçesinin garibi bol mahallelerinden olan, Dinkçiler Mahallesi Dalkıran Sokak 20 numaralı yıkık evin harabeleri arasında 88 yaşında bir garip kadın sokakta yatıp kalkıyor da ondan..! Melahat Atay teyzenin elindeki dilekçe ile Valilik, Kaymakamlık, Aile ve sosyal politikalar müdürlüğü ve nihayet Belediye Başkanlığı arasında şaşkına döndürülmesi ve sonunda yine yıkık evinin duvarlarının dibinde yaşam mücadelesine devam etmesi aklıma geldi de ondan
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mardin Emniyet Müdürü Çetinkaya “Önce Huzur”
Mardin Emniyet Müdürü Çetinkaya “Önce Huzur”
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Derneği üyeleri, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Mardin Fuara damgasını vurdu
Mardin Fuara damgasını vurdu
Mardin, Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine damgasını vurdu
Mardin´in Yeni Emniyet Müdürü Çetinkaya
Mardin´in Yeni Emniyet Müdürü Çetinkaya
Resmi Gazetede Yayımlanan Emniyet Müdürü Kararnamesi ile Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne atandı.
Mardin Emniyet Müdürü Değişti
Mardin Emniyet Müdürü Değişti
Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan Onar Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğüne atandı
Mardin Şahmaran Kadın Platformu´ndan taciz açıklaması
Mardin Şahmaran Kadın Platformu´ndan taciz açıklaması
Derik İlçesinde temizlik görevlisinin öğrencilere cinsel istismar davası öncesi, Mardin Şahmaran Kadın Platformu bir açıklama yaptı.
Demirkaya´dan Ahilik Haftası açıklaması
Demirkaya´dan Ahilik Haftası açıklaması
Mardin AK Parti Milletvekili Cengiz Demirkaya, Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası etkinlikleri nedeni ile açıklama yaptı.
Aşure´de Kadın Dayanışması
Aşure´de Kadın Dayanışması
Mardin Valiliği Yalım Aile Destek Merkezi, bünyesindeki öğretici ve kursiyerler aşure etkinliği düzenledi
İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır´da, oturma eylemi yapan anneleri ziyaret etti
İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır´da, oturma eylemi yapan anneleri ziyaret etti
Çocukları dağa kaçırıldığı iddiasıyla oturma eylemi başlatan ailelerin sayısı 11´nci gününde 28´e yükseldi. Kulp´ta yaşanan patlama nedeniyle kente gelen
Şehit Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva için mevlit okutuldu
Şehit Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva için mevlit okutuldu
Mardin´de Şehit Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva ve güvenlik güçleri için Mevlid-i Şerif okutuldu.
Gazi ve Şehit Aileleri Mardin´de
Gazi ve Şehit Aileleri Mardin´de
İl Emniyet Müdürü Onar, şehit annelerinin elini öptü
   Eylem Hazırlığında 2  Terörist Yakalandı
Eylem Hazırlığında 2 Terörist Yakalandı
Mardin Emniyet Müdürlüğü ile MİT Başkanlığı ekiplerinin ortak operasyonu ile Metropollerde eylem yapma hazırlığında olan 2 terörist yakalandı.
Şehit güvenlik korucusu tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı
Şehit güvenlik korucusu tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı
Ömerli İlçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan güvenlik korucusu Evren Başçı, tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin babası Abidin Başçı, ´´Vatan sağ olsun. Bayrak için can vermeye hazırız´´ dedi.
Güneydoğu Basını, Batman´a Çıkarma yaptı
Güneydoğu Basını, Batman´a Çıkarma yaptı
Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğinde, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF) bünyesindeki 9 ilin gazetecileri bir araya geldi.
Artukbey´e bir ödül daha
Artukbey´e bir ödül daha
Türkiye Avrasya Tüketicileri Koruma Derneği, Artukbey´i önerilen marka ödülüne layık gördü
Mardin Şehidini Dualarla Uğurladı
Mardin Şehidini Dualarla Uğurladı
Mardin´in Ömerli ilçesinde PKK´lı teröristlerin yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan jandarma uzman onbaşı Mehmet Acar, dualar ve gözyaşları arasında toprağa verildi.
Yaman, birimleri ziyaret etti
Yaman, birimleri ziyaret etti
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, birimleri ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Mardin  Balon turizmine kapılarını açtı
Mardin Balon turizmine kapılarını açtı
Mezopotamya´nın antik kentinde ilk balon havalandı. Vali Mustafa Yaman ve il protokolü ilk uçuşu gerçekleştirdi.
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin´den  Logo Açıklaması
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin´den Logo Açıklaması
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin´den, belediyenin yeni logosu ile ilgili açıklama geldi.
GGF Başkanı  Çelik´e bir görev daha
GGF Başkanı Çelik´e bir görev daha
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Mardin gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik Turizm ve Tanıtma Platformu Mardin Temsilciliğine getirildi.
Mardin´de yollar buz tuttu 18 araç kaza yaptı 9 kişi yaralandı
Mardin´de yollar buz tuttu 18 araç kaza yaptı 9 kişi yaralandı
Mardin-Midyat karayolu üzerinde i Buzlanma meydana geldi 18 araç birbirine girdi, 9 kişi yaralandı
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv