Mezopotamya Ovasında Yerli Tohuma dönüş
Mezopotamya´nın En Eski Buğdayı Sorgül, Mardin Topraklarında Hayat Buluyor
Tarih: 27.6.2019 08:09:03/ 1553okunma / 0yorum

             Mardin´de, Topraktan Tabağa Yaşayan Toprak, Yerel Tohum Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile mülteci ve Mardinli kadınlar tarafından yeniden üretimine başlanan Mezopotamya´nın ilk yerli tohumu Sorgül´de ikinci hasat şenliği yapıldı.

        Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından uygulanan ve Şükran Ekonomik Tarımsal Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği tarafından AK Parti Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı´nın himayelerinde yürütülen projede ikinci Sorgül hasat şenliği gerçekleştirildi. Mezopotamya ovasında 70 kadın çiftçi 20 kadın ziraat mühendisi ile geçen yıl 20 ton bu yıl 440 ton yerli tohum olarak kullanılacak Sorgül buğdayının hasadı yapıldı.

Mardin´in Kızıltepe ilçesinde Rasim Tuğmaner´in arazisinde gerçekleşen etkinliğe AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi Marilena Berger ve AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, AK Parti Mardin İl Başkanlığı yöneticileri, tarım arazilerini Sorgül buğdayı için kullanan çiftçiler, mülteci ve Mardinli çiftçi kadınlar katıldı.

Renkli görüntülerin oluştuğu ikinci Sorgül hasadı şenliğinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger eşi Marilena Berger , AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı Şalvar ve çizmelerini giyerek Mardinli ve mülteci kadınlarla birlikte tarlada biçer döverler ile hasat yaptı. Berger´in yöresel halk oyunları gösterisine katılarak yöresel kıyafetleri ile halay çekmesi büyük alkış aldı.

 AB´den 40 bin proje desteği

Christian Berger, hasat şenliğinde yaptığı konuşmada Mardin´de bulunmaktan ve böyle bir projeye destek vermekten büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, projenin AB ve Türkiye işbirliğinin çok farklı yönlerini ortaya koyduğunu söyledi. Berger, “Burada bu tohumların yeniden keşfedilmesi için çalışmalar yürütülüyor, yeniden bu tohumların ekimi yapılarak ardından bu gıdaların Avrupa´ya ulaştırılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Tarım alanının Türkiye ve AB arasındaki en güçlü işbirliği çalışmalarından. Uzun yıllardır IPARD´ı destekliyoruz. Bu kapsamda kırsal kalkınmayı destekleyen çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye´de tarımı destekliyoruz. 40 bin kadar projeye destek verdik ve bu kapsamda 76 bin kadar istihdam sağladık. Bu çalışmalara destek vermemizin başka bir sebebi de Tarımın AB´de son derece önemli bir alan ve sektör olması. Bütçenin önemli bir kısmının da bu alanın desteklenmesi için ayrılmış olması” dedi.

Artuklu İlçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, çiftçi bir aileden geldiğini ve halen çiftçilik yaptığını belirterek “Dünyanın en kaliteli buğdayı Mezopotamya ovasında yetişir. Yerel tohumlarımıza sahip çıkmak ve onları gelecek nesillere taşımamız gerekir. Ebru hanım güzel bir girişimde bulundu. Kendisini tebrik ediyorum” dedi.

´12 bin yıl öncesine ışık tutacağız´

Mardin´de projenin uygulamaya geçmesinde büyük emek sarf eden proje koordinatörü şef Ebru Baybara Demir, dünyada yaşlanan küresel ısınmaya 12 bin yıl önce yerli ve milli tohum olan Sorgül ile ışık tutacaklarını söyledi. Demir, şöyle dedi:

"Mezopotamya topraklarındaki buğdayı çoğaltmak için neler yapabiliriz düşüncesiyle tarımsal araştırma enstitüsünden buğday çeşitlerinden 11 tanesine ulaştık. Bunların numunesiyle birlikte 4 kadın mühendisimizle bölgede tohumların saha araştırmasına başladık. Bu saha araştırmalarından sonra 2 ton buğday bulduk ve 70 kadın çiftçimizle birlikte bu projemizde 102 dönüm arazide bu tohumu ekerek çoğaltmak için bir çalışma başlattık. Çiftçi maalesef verim düşük olduğu için bunu kabul etmiyor ve Sorgül´ü kullanmak istemiyor. Fakat önümüzde yaklaşan sadece Türkiye´nin değil dünyanın sorunu olan iklim değişikliğine bağlı kuraklıkla karşı karşıyayız. Bu tohumlar susuz yetişiyorlar. Ve susuzluğa karşı da su kaynaklarımızı çok iyi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple tarımda susuz tarıma geçmenin gerekli olduğunu dünya göstermek istiyoruz. Biz bu tohumlar su vermedik. Su vermeden yetiştirdik. Bu projede en önemlisi Suriyeli kadın çiftçilerin geleneksel tarım bilgisi aslında bu tohumların yetiştirmemiz de çok ön ayak oldu. Çünkü Türkiye olarak tarımda daha öndeyiz. Onlar hala geleneksel tarım bilgileriyle tarım yapmaya çalışıyorlar. Onların geleneksel bilgileri, bizim mühendislerimiz profesyonel bilgileri yan yana getirip aslında çok başka tarım yöntemlerini ortaya koyduk. İlk hasattan 20 ton aldık. Biz bunları satmadık, amacımız bunu daha da çoğaltmak. Daha sonra 6 çiftçimizle birlikte 650 dönüm araziye ektik. Kadın çiftçi sayımız 310, kadın mühendis sayımız da 24 oldu. Projeyle daha çok kadın çiftçinin hayatına dokunacağımızı düşünüyoruz."

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIZILTEPE TSO´DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
KIZILTEPE TSO´DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.
 Mazıdağlı Kadınlar Marka mağazalara ürün hazırlıyor
Mazıdağlı Kadınlar Marka mağazalara ürün hazırlıyor
GAP İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında Mazıdağı Çok Amaçlı Toplum Merkezine devam edenle kadınlar ünlü markalara ürün dikiyor
Mardin, Zirveye Çıktı
Mardin, Zirveye Çıktı
Mardin Standı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde ziyaretçilerin akınına uğradı.
TOBB/TEPAV´ın Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaları devam ediliyor
TOBB/TEPAV´ın Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaları devam ediliyor
Mardin Maü-Oda/Borsa Para-Kredi Araştırması 2019´a Göre Genel İktisadî Konjonktür İş Âlemi İle İlişkilere De Yansıyor.
Kızıltepe Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi Oldu
Kızıltepe Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi Oldu
Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, TOBB ve Ticaret Borsaları tarafından kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.`nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte Ticaret Borsalarının Elektronik Ürün Senetlerine ( ELÜS) ilişkin borsacılık faaliyetlerinin değişeceğini kaydetti.
Buğday fiyatlarının hareketliliğine, bulgurculardan tepki
Buğday fiyatlarının hareketliliğine, bulgurculardan tepki
Mardin´de bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle hububatta verim düşüklüğü yaşanırken, bunu fırsata dönüştürenlerin buğday fiyatlarını artırması sanayicilerin tepkisine neden oldu.
Şeftali Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele
Şeftali Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele
ÖMERLİ İLÇE TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ŞEFTALİ BAHÇELERİ BAKIM –HASTALIK VE ZARARLILAR BAKIMINDAN KONTROL EDİLDİ
Mardin ve Granada Ticaret Odaları Kurumsal  Kapasite artırımında işbirliği yapacak
Mardin ve Granada Ticaret Odaları Kurumsal Kapasite artırımında işbirliği yapacak
Granada Ticaret ve Sanayi Odası İş birliği ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası´nın Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi tanıtıldı
DİKA´dan Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
DİKA´dan Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Dicle Kalkınma Ajansı´nın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajans´a sunulan “Midyat´ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz” projesi hayata geçiriliyor.
 Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyimciler İstanbul Zirvesinde buluştu
Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyimciler İstanbul Zirvesinde buluştu
Mardin Tekstil Ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Halil El, bölgemizdeki yatırım fırsatlarını anlattı.
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldığını söyledi.
 Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan gelen Zine Tatar, eşi Ahmet Tatar ile birlikte Mardin´de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge  genç nüfusu ile insan cevheridir”
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge genç nüfusu ile insan cevheridir”
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) başkanı Halil El´in “Genç nüfusumuz bölgemizin kalkınması ve ülkemizin ihracatı için işlenmesi gereken büyük bir cevherdir."
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve TÜYAP yöneticileri Midyat ilçesine çıkarma yaptı
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv