MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
Tarih: 23.10.2015 11:50:17/ 1055okunma / 0yorum

           Röportaj:Adnan Avuka

                          Mehmet Çelik

           Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile farklı bir mekanda, hasta ve hastane sorunlarını konuştuk.

            Gazeteci dostum Adana Avuka ile günün yorgunluğunu giderdiğimiz mahalle kahvehanesinde, kahvelerimizi yudumlarken, yoldan geçen Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi  Bingül ile göz göze geldik. Kısa bir selamlaşmadan sonra adet yerini bulsun diye “Hocam Kahve İkram edelim” dedik.

            Ve Uz.Dr. Mehtap Bingül,” İki abim kahve içmeye davet eder de hayır dermiyim hiç.?”  Deyip, kahvede oturan, oyun oynayan erkeklerin arasından geçip masamıza geldi.

           Meğer Dr. Bingül, mahalle kahvesinin önünden her geçtiğinde “ Ben bir gün burada oturup kahve içeceğim” dermiş. Kahvede emekli doktorlar, emekli memurları görünce merak ediyormuş. Ve kahvesini yudumlarken “Kısmet bugüne imiş” cümlesi ağzından dökülüverdi.

           Doktor hanıma da kahvesini söyledik. Küçücük bir masa, caddeye bakan yönde oturunca yoldan gelen gidenin de selamını almak,arada bir sohbeti kesip hal hatır sormak gerektiğini de unutmadı doktor hanım.

           Dr. Mehtap Bingül, sağlık kökenli bir aileden geldi. Rahmetli babası Kazım Bingül Mardin Devlet Hastanesinde başladığı görevini orada tamamladı, sağlık memurluğu,ameliyat teknisyenliği ve vatandaş ile doktorlar arasında tercümanlık yapmış uzun yıllar. Yöre insanında saygın bir izlenim bırakmış.

            Ve Çocuklarını kız-erkek ayırımı yapmadan okutmuş.          Eczacı,Avukat,Doktor,öğretmen,Mühendis. Ailede okumayan yok.Dr. Mehtap Bingül babalarından gördükleri insani sevme ve saygı duyma özelliğini bir yaşam felsefesi yaptıklarını,her şeyden önce vatandaşa,insana hizmet etmenin bir tutku halini aldığına  vurgu yapıyor.

             Kahvehanede okey taşları,kağıt hışırtıları ve oyuncuların homurtuları arasında sohbetimizi sürdürüyoruz. Mahalle kahvehanesine belki de bu kadar erkek arasına oturup kahve içen ilk kadın doktordu Mehtap Bingül.

           Sıra Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin genel durumunu sormaya geldi.

           Hastanede  8 kadın doğum uzmanı,7 çocuk hastalıkları uzmanı,2 çocuk cerrahi uzmanı,bir çocuk psikiyatri uzmanı bir biyokimyacı ve bir kardiyoloji uzmanı ile hastane hizmetleri verdiklerini söyledi.

              Hastanenin fiziki şartlarının çok iyi olmadığından şikayetçi. Hastane SGK hizmet binası ve hastanesinden dönüştürülmüş,eklemelerle iyileştirme çalışmaları yapılmış, ancak istenilen bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi konuma getirilememiş. Ama verilen hizmette kalite,insan odaklı hizmetten hiç ödün verilmemiş.

            Aylık doğum rakamlarını soruyoruz. Ayda 700 dolayında doğum gerçekleşiyor hastanede. Yatan çocuk hasta sayısı bu rakamdan biraz daha yüksek..

            Mevcut Hastanenin hasta trafiğine fiziki şartlardan dolayı cevap vermede gönlündeki yeterlilikte olmadığını düşünüyor Dr.Bingül.

            - Doktor sayısı yeterli mi? Sorumuza..

            Dr. Bingül- Aslında doktor sayımız yeterli. Ancak ilçe hastanelerine geçici görevlendirmeler olunca, zaman zaman daralmalar yaşıyor arkadaşlarımız.Haklı olarak kadın doğum uzmanı olmayan ilçe hastanelerine geçici görev ile doktor arkadaşlarımız gidiyor. Bu görevlendirmeler, İlimize gönüllü tayin yaptırmak isteyen,hastanemize gelmek isteyen doktorları da biraz düşündürüyor.

             Mardin Haber-Yatak Sayısı yeterli mi?

             Dr. Mehtap-    Yatak sayımızı yeterli bulmuyoruz. Sürekli göç alan,nüfus artışı yüksek bir ilde yaşıyoruz.Benim idealimdeki kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi 300-400 yataklı hastanedir.Bölgeye hitap edecek bir hastane.Keşke Mardin Devlet Hastanesi yapıldığı zaman 600 yataklı düşünülseydi. O zaman bütün alanları kapsayıcı olurdu.Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları entegre olmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü yeni doğan bir bebekte komplikasyonlar olabilir ve çocuk cerrahi uzmanına ya da çocuk uzmanına acil ihtiyaç duyulabilir. Kadın Doğumu ayrı Çocuk Hastalıklarını ayrı yapmamak gerektiğini düşünüyorum.

               Mardin Haber-Ne zaman taşınıyorsunuz?

          Dr. Bingül. Mardin Devlet hastanesi yeni binasına taşındı.Eski hastanenin elden geçirilmesi gerekir. Bu bütçe işidir, yöneticilerimizin tasarruf ve taktirinde. Ne zaman onarım ve donanımı tamamlanır bize de taşının denilirse taşınırız.

             Mardin Haber-Bu ara Mevsimsel hastalıklarda artış var mı?

        Dr.Bingül- Her mevsimin kendine has özellikleri ve beraberinde getirdiği hastalıklar var.Yaz mevsimini hastalıkları ile geride bıraktık. Yaz mevsiminde çocuklarda ishal vakalarında artış oluyor.Bunları atlattık. Sonbahara geçiş döneminde farklı hastalıklara,üst solunum yolu enfeksiyon ve rahatsızlıklarına tanık oluyoruz.Annelerin mevsime göre çocuklarını giydirmeleri ve beslemeleri konusunda taviyelerde bulunuyoruz. Bizi rahasız edecek boyutta vakamız şükürler olsun yok.

          Kahve içimi süresi,sohbetle ve ilin temel sağlık sorunlarıyla harmanlanınca uzadı. Her şeyden önce İlimizde,ülkemizde ve Ortadoğu´da huzur ve güvenin tesis edilmesi ortak temenni ve arzusu ile  Başhekim Uz.Dr. Mehtap Bingül ile kendiliğinden oluşan mini röportajımızı sonlandırıyoruz.

           Teşekkürler Doktor Mehtap.

           

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Temsilde Kadın
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Bülbülün Kırk Şarkısı-İskender Pala
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
Öyle Unutuluyorsun ki
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
AŞK GELENEĞİ
Latif Sakız
Latif Sakız
MUHTEŞEM MARDİN KALESİ
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
İnsanda gurur olmalı
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
ANLAMAK VE ANLAYAN SEVGİ
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
Belki bir gün
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ÜTOPYAM
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
SEYYAH
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv