Bugün, 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Mardinli İlk Kadın Roman Yazarı

Sevim Uçar Ayanoğlu Mardinli İlk Kadın Roman yazarı unvanı ile 3. Romanı kitapçı raflarında yerini aldı.

           Mardin´e uzun yıllar öğretmenlik yapan Sevim Uçar Ayanoğlu, 3. Romanı  ?Siyah Gül? okuyucularıyla buluştu. Mardinli ilk kadın Roman Yazarı unvanına sahip olduğunu söyleyen Ayanoğlu, Romanlarında, yaşadığı Mardin´deki geniş kültür yelpazesinin etkisinde kaldığını söyledi

           Çeşitli dillerin konuşulduğu, farklı dinlerin bir arada yaşandığı kültür yelpazesi geniş kadim şehir Mardin, zengin kültür anlayışı ve asırlık tarihi, hoş görüşü, kardeşçe yaşam felsefelerini harmanlayıp yazıya döküp romanlaştıran Mardin´in ilk roman yazarı Sevim Uçar Ayanoğlu, ilk romanı ?Bahar Sürgünleri? okuyucular tarafından olumlu tepkiler aldı. Ayanoğlu ?Sen Mardinsin Sen Mariyasın? ve son olarak da ?Siyah Gül? Romanı ile yazarlık yaşamını sürdürdü. Sevim Uçar Ayanoğlu ?Mardin´de doğup büyümek, sanatı ve edebiyatı seven herkes için bir şans. Mardin´de tarihi, kültürel ve sosyal yaşam renkliliği içinde sanatçı doğuyor insan. Tarihi sokaklarda, çarşılarda bakıra, gümüşe, altına hayat veren çekiç tınıları, sokak aralarındaki Mezopotamya tılsımları, farklı dillerin türkü ezgileri, insanın  yaşam felsefelini farklı boyutlara ulaştırıyor. Ben de bu yaşam felsefi içinde doğup büyüdüm ve duygularımı romanlara dökmeye çalıştım.? Dedi.

      Yeni çıkan ?Siyah Gül? Romanını da söyle özetliyor Ayanoğlu ? Mutsuzluk denen şey belki de aşkın kimyasıydı?

        Bilmediği topraklara, tanımadığı insanlara, sevmediği bir eşe, pişmanlık duyduğu çocuklara bir inat uğruna kendini mahkûm eden güzel mi güzel bir kadın; Serap?

     Geçmişin hasretlisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı ânın şükürcüsü olan, umut bekçiliği yaparken sevdiği kadına olan hisleri bir nebze azalmayan, kalp sancısına mahkûm edilen fakat bunu içinde yaşayan, sevdasını sevdiği kadının düşüne anlatmayı tercih eden bir adam; Bekir?

     Ne olurdu bir sabah da birbirlerinin o güzel seslerine uyansalardı? Kimsenin gülmediği şu âlemde sevinçlerinden ağlasalardı? Hayat bulsalardı birbirlerinin kalplerinde cenin gibi? Bütün bildikleri birbirlerinde anlamlansaydı? Hüzün adına ne varsa çöpe atsalardı?

  ?Sen bana aitsin, öyle de kal.? demişti Bekir ama bu dileği de gerçekleşmeyenler arasında yerini almıştı. Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret istiyordu ve cesaret ödülünü almaya hak kazanmıştı her ikisi de. Serap gururunun, Bekir ise ömrünün yettiği kadar sevmişti.

       Başka bir şehirde de olsa nefes aldığına şükrediyordu Bekir; işte bazen bu kadar güzel severdi bir insan.?

    Sevim Uçar Ayanoğlu Kimdir?

Mardin doğumlu Sevim Uçar Ayanoğlu aslen Mardinlidir. İlk, orta ve lise öğrenimi Mardin´de okumuştur. Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesini bitirdi. Atandığı okul öncesi öğretmenlik mesleğine ilk atama yeri Şırnak-İdil ilçesinde göreve başlamıştır. Mardin köylerinde görevini sürdürmüş daha sonra Mardin merkezde görevini yapmıştır. Mardin´in İlk Bayan Roman Yazarı olan Sevim Uçar Ayanoğlu İlk romanı Ares yayınlarından çıkan ?Bahar Sürgünleri? Romandır. Çeşitli dillerin konuşulduğu, farklı dinlerin bir arada yaşandığı kültür yelpazesi geniş kadim şehir Mardin tüm kültür anlayışı ve asırlık tarihi, hoş görüşü kardeşçe yaşam felsefelerini harmanlayıp yazıya döküp romanlaştıran Mardin´in ilk roman yazarı Sevim Uçar Ayanoğlu ?Sen Mardinsin Sen Mariyasın? Romanı Ares yayınlarından çıkmıştır. Yazarlık serüveni devam eden Sevim Uçar Ayanoğlu okuma değer ?Siyah Gül? Romanı Akis yayınlarından çıktı.

 

 

 

 

YAZARLAR