Bugün, 8 Mart 2021 Pazartesi

Mardin’in altın sarısı taş evleri

Mardin’de evler ve konaklar, güneşin altında aldığı renk ve her birinin kendine özgü süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

 

 

Açık renkli sarımsı kalker taş (katori) üzerine ustaların özenle işlediği desenler, şehrin özgün dokusunu oluşturuyor. Kentin sarının sonsuz tonlarına sahip taşları da kesme taş işçiliği mirası da, Mardin’i daha da değerli kılıyor.

Mardin Evleri turizm anlamında da büyük bir potansiyele sahip

Mardin evleri hakkında bilgi veren Araştırmacı Yazar İbrahim Yüksel, Mimarlık harikası Mardin evleri geleneksel yaşayışın birer simgesi haline geldiğini ifade etti.

Teraslanmalar ile birbirinin manzarasını kesmeyen evler kullanıcıların sosyalleşebilmeleri açısından da oldukça işlevsel hale geldiğini belirten Araştırmacı Yazar İbrahim Yüksel,” Yarı açık ve açık avlular, teraslar, geniş balkonlar, ocaklık ve asma kat gibi mekanların bir arada buluştuğunu söyledi.

Mardin Evleri turizm anlamında da büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Yüksel,” . Bölgenin kullanılabilir malzemesi olarak çıkarılan kolay şekil verilebilen sarı kalker taşı oyma ve desen yapmaya müsait olduğu için dantel misali süslemelerle kaplı bir mimari ile karşılaşmaktayız. Yüksek tavanlı evler kışın soğuk, yazın sıcak ikliminden korunmak amaçlı içe dönük olarak inşa edildiğini ifade eden Yüksel, “Tarihsel geleneği sürdürerek çağdaş mimarlıkla bütünleşen evler kullanıcı profiline göre şekillenmiş olup tepeden altın saçılmış gibi bir izlenim uyandırmaktadır. Özgün mimarlığın ön plana çıktığı bu yerleşimin tarihi M.Ö 4500’ lere dayanmaktadır. Güneye yönlenen yapılar en iyi cepheyi ve verimli saatlerde güneşi içeri almayı hedeflemiştir. Mardin’deki evler, kalenin eteklerinden ovaya kadar birbiri üzerine yükselen teraslar şeklinde tepenin güney tarafına yapılmıştır. Volkanik bir bölge olan, kentte tarihsel gelenek günümüze kadar sürdürülmüş ve özgün bir mimari yapı ortaya çıkmıştır.” dedi

Hiçbir evin gölgesinin birbiri üzerine düşmüyor

Mardin evleri hiçbir evin gölgesinin birbiri üzerine düşmediğine dikkat çeken Yüksel,” Taş evler hakkında şu bilgileri aktardı. “Mardin’de bulunan bütün yapıların ön tarafları cepheye doğru bakmaktadır. Tepenin eğimi üzerine ve Mezopotamya ovasına açılan kapılar en az iki katlı olacak şekilde yapılmıştır. Bu yapıların en ilginç özelliklerinden biri de hiçbir evin gölgesinin birbiri üzerine düşmemesidir. Güneş ısılarının tersine göre düzenlenen dar sokaklar ise iklim şartlarına göre yazın aşırı sıcağında gölgede kalarak Mardin halkını sıcaktan korumuştur. Mardin evlerinde kullanılan taşlar, soğuk ve sıcakta daha fazla sertleşen bir yapıdadır. Taşların yapılarından dolayı evler yazın serin, kışın ise sıcak olmaktadır.” diye konuştu

Mardin taşı hava ve güneşle buluşunca sertleşip sağlamlaşıyor

Taş ustaları Mardin taşı için, “Ocaktan ilk çıkarıldığında peynir gibi yumuşak, kesilmeye ve işlenmeye uygun olduğunu ifade ediyor.

Taş ustası Aziz Demir ise, Mardin taşı hava ve güneşle buluşunca sertleşip sağlamlaştığını söyledi. Demir,” İlk çıkarıldığında beyaz olan taş, havayla temas ettikçe, güneşte kaldıkça altın sarısına yakın bir renk almaya başlıyor. Ustalar işlenmesi kolay taşları hem yapıda hem de süslemede kullanıyorlar. Bu nedenle Mardin taşından yapılan evler birer sanat eseri gibi görenleri kendine hayran bırakıyor. Yine taşlar kolayca işlendiği için Mardin evleri adeta nakış gibi işleniyor. Güneş yansıması ile birlikte evler altın sarısı gibi parlıyor.”

Mardin sinemacılar için doğal film platosu sunuyor

 Mardin’deki evler, konaklar, sokaklar sinemacılar için doğal bir film platosu sunuyor. Buradaki konaklarda çekilen diziler, Mardin popüler bir il olmasını sağladı. Bir dönem binlerce insan dizilerin çekildiği konakları görmek için Mardin’e geldi.


YAZARLAR