Mardin´de Uyum Buluşmaları
Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak Ve Yükümlükleri Toplantısı Mardin´de Yapıldı
Tarih: 27.2.2019 19:20:46/ 406okunma / 0yorum

            Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “uyum Buluşmaları” nın 10.cusu, Mardin Valiliği ve Mardin İl Göç Müdürlüğünün ev sahipliğinde yapıldı. Mardin Hilton Garden IN otelde yapıldı.

             Suriyeli göçmen ve  sığınmacıların sorunları ve sosyal yaşama uyumlarının sağlanmasını hedefleyen toplantıya Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Artuklu İlçe Kaymakamı Ve Belediye Başkanı Şakir Öner Öztürk, Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz, Göç İdaresi Genel Müdür yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Göç İdaresi  Genel Müdürlüğü, Uyum ve İletişim Daire Başkanı Genel Müdür yardımcısı Dr. Aydın Kadıoğlu, , ICMPD  Proje Sorumlusu Melike Özberk, ve birçok daire müdür ve üst düzey yetkili ile çok sayıda Suriyeli göçmen ve sığınmacı katıldı.

           Toplantıda açış konuşması yapan  Mardin İl Göç Müdürü Selçuk Şatana,

           İçinde bulunduğumuz çağın göç çağı olduğuna vurgu yaparak, 21. Yüzyılda kitlesel göçlerin, dünya coğrafyasında belirleyici olduğunu söyledi. Şatana  “ Ülkemiz bu kitlesel   göç akınlarına, sahip olduğu ve gelişmekte olan  potansiyeli sebebiyle erken dönem maruz kalmıştır. Ve yakın zamanlarda benzeri görülmemiş bu göç hareketliliği karşısında Dünya´nın birçok ülkesine kıyasla çok daha etkin  çözüm ve politikalar geliştirilmiştir.” Dedi.

         Tarih Boyunca Dünya´nın bütün coğrafyalarından gelen sığınmacılar için güven ve merhamet sığınağı  olan Anadolu topraklarında, Türkiye Cumhuriyetinin, Dünya´nın en fazla sığınmacı kabul eden ülkesi konumunda olduğunu kaydeden Şatana      “Göç idaresi genel Müdürlüğü ülkemizin tarihi boyunca mağdur, mazlum ve  muhacirlere uzanan yardım elinin 21.şüzyılda Türk teşkilatımız içinde çağın gerekliliklerine  uygun bir kurum olarak temayüz etmesidir.” Şeklinde konuştu.

.

             Proje Sorumlusu  Melike Özberk ise yaptığı konuşmasında “Göç idaresi genel Müdürlüğü uyum iletişim dairesi başkanlığımızca ve uluslararası göç politikaları geliştirme merkezi işbirliği ile düzenlenen ”Uyum Buluşmaları”nin 10.su  Mardin´de gerçekleşmesi memnuniyetimizi burada belirtmekte  fayda görüyoruz. Tüm illerimizde düzenli  olarak yaptığımız bilgilendirme toplantıları aracılığıyla da kurduğumuz yüz yüze iletişim  önemine ve gücüne inanmaktayız. Göçün zorluklarına rağmen son yıllarda belli nedenlerden  ötürü göç hareketlerindeki çeşitli ve buna bağlı  olarak da  yerinden edilme oranları artmıştır, Uluslararası kuruluşların anlık olarak yayımladığı verilere göre sadece bir günde ortalama 44.400 kişi zorla yerinden edilmektedir. “ dedi.

         Göç İdaresi  Genel Müdürlüğü, Uyum ve İletişim Daire Başkanı Genel Müdür yardımcısı Dr. Aydın Kadıoğlu, ,  ise dünyaya göç eden  insanlara sahip çıkan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

           Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan göçmen ve sığınmacılara selam getirdiğini  söyledi. Ok “ Göç dalayası dünyayı kasıp kavuran bir gerçek. Bunu zahmete, zulme çevirmek yerine, bilimle yönetmekten yanayız. Dünyanın çeşitli ülkelerinden  gelen 25 içişleri bakanı ile yapılan toplantıda, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Suriyeli kardeşlerimizle nasıl ortak bir uyum sağladığımız anlattı. Bakanımızdan da size selam getirdim. Ortak bir gelecek için size hizmet eden görevlilere yardımcı olmanızı istiyoruz. Aynı kültürün, aynı coğrafyanın çocuklarıyız” dedi

              Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı  Mustafa Yaman, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, 10.cu uyum buluşmalarında, yaptığı konuşmada Türkiye´nin yıllardır muhacirlere kapılarını açık tuttuğuna dikkat çekerek,” Göçü önlemenin imkanı yok. Beyin göçü, istihdam göçü, iklim göçü, zorunlu göçler, yurdunda baskıya maruz kalan insanların göçü. Bu göçleri aza indirmek, göç edenlerin, göç ettikleri yerdeki insanlarla uyumlarını sağlamak bu günün konusu. Anadolu yıllardır, koşularının sıkıntılı anlarında yanlarında olmuş, komşularının sıkıntılarına göğüs germiştir. Kafkaslardaki sıkıntılardan, Çerkezler, Ahıska Türkleri, Orta Asya´dan kaynaklı, Irak, İran, Suriye´den, Çin´den gelen  Balkanlardan gelen muhacirler..  Bu bakımdan ülkemiz muhacirlere ev sahipliği yapmada hem  fedakardır hem de tecrübelidir. 90 bine yakın siz değerli misafirlerimizi ilimizde  ağırlıyoruz. Daha önce Derik, Nusaybin ve Midyat´taki kamplarda misafirlerimizi ağırlıyorduk. Kampları kapattık, siz değerli misafirlerimizi Mardin´in içinde, aramızda barındırıyoruz. Kamu görevlisi arkadaşlarım hizmetin en iyisini sizlere vermeye çalışıyor” dedi

          Toplantının ardın Suriyelilere dağıtılan anket formunda, verilen hizmetlerden memnunyet ve şikayetlerini doldurmaları istendi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mardin Uyum Buluşmaları
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104 Yıl Dönümü
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma çok yıldızlı bir otel için araştırma yapıyor.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkez´inde düzenlendi.
 Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Başka illerde bulunan televizyonlarda tanıtımlarını yapan Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına tepki
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı Gazeteciler Cemiyetleri Mardin´de bir araya gelerek, yerelde sorunlarını masaya yatırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Mardin TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu Başkanlığına Deniz Hitay yeniden seçildi.
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Mardin Savurkapı Mahalle Muhtar adayı Murat Cura, verdiği vaatlerle dikkat çekiyor.
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin desteğiyle Artuklu Belediyesi tarafından yürütülecek 2 milyon 500 bin lira bütçeli ´Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi´nin tanıtımı yapıldı.
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yerel yönetim olarak desteklerimiz devam ediyor”
Bülent Arınç Mardin´de
Bülent Arınç Mardin´de
TBMM eski Başkanı Ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç Mardin´de
Veysi Şahin´den Teşekkür
Veysi Şahin´den Teşekkür
Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Vefat eden annesinin taziyesi için arayan ve gelenlere teşekkür etti.
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Yeni nesil  gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Yeni nesil gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Artuamlığı konferans sklu Kaymakalonunda yapılan törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv