Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Tarih: 28.9.2019 07:53:34/ 277okunma / 0yorum

       Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Mardin´de bu yılki hedefimiz, bir milyonu yatılı 5,5 milyon turist. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile bu heyecanımızı somut hale getirme arzusundayız." dedi. 

      Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi. 

         Toplantıya Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şehmus Dinçel,  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,  sivil toplum kuruluş temsilcileri, ilçe kaymakam ve belediye başkanları katıldı. 

        Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 2000 yılında ilin, UNESCO geçici listesine aday olması için başvuru yapıldığını ifade ederek “Masal şehir  Mardin´de turizmde önemli gelişmeler yaşanıyor. Mardin, Mezopotamya´nın bir masal şehri. Eğitimi, kültürü, medeniyetiyle yüzyıllardır bu bölgede önemli bir şehir. Hem de bu bölgede önemli bir destinasyon merkezi. Son 2 yılda önemli bir ivme yakaladığına işaret ederek, iş birliğiyle yürütülen çalışmalarla kentte geçen yıl 750 bini yatılı, 3,5 milyon turist ağırladık. İnşallah huzur devam edecek” dedi. 

              "Mardin çok zengin bir birikime sahip"

         UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz UNESCO´nun işleyişi hakkında bilgi vererek , “  "Türkiye´de 18 mirasımız var. Pek çok yılı değerlendirmeden geçmişiz. Mardin 2000 yılında geçici listeye girmiş ama o yıllarda UNESCO´ya hiç dosya hazırlayıp sunmamış. 1998 yılından sonra 2011 yılına kadar ara vermişiz. Keşke o dönemde iyi hazırlanıp, dosya sunabilseydik. O yönünü hızlandırıyoruz şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak, yereldeki yönetici paydaşlarımızla çalışmalara devam ediliyor” dedi. 

           Öcal, Mardin´in somut olmayan kültürel miras açısından da çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, "Mardin çok zengin bir birikime sahip. Somut olmayan miras bakımından son derece renkli, son derece kapsayıcı, son derece model oluşturucu güçlü bir mirasa sahip. Bu işlenebilir, pek çok unsurlarıyla değerlendirebilir. Öncelikle bu kültür envanterine somut olmayan mirasların kaydedilmesi lazım. Mardin kendisini il envanteri ile güçlü tutmalı ki ulusal envantere girebilecek miras alanlarını oluştursun” diye konuştu. 

     Toplantıda AK Parti Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya ve Şehmus Dinçel  Mardin´in tarihi kimliği ve yapıları ile bir çok dünya kenti , aynı koruma alanında olması gerektiğine vurgu yaptı. 

     Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Mardin Artuklu Üniversitesine büyük bir görev düştüğünü belirterek konu hakkında geniş bilgiler verdi.

               Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü  Prof.Dr.İbrahim Özçoşar ise şöyle seslendi

          “Ben Mardin  Artuklu Üniversitesinin rektörü olarak tarihçi, kimliğimizle Unesco´nun mirası tarihi ve kültürel yapıyı korunmasına yönelik saygı duyuyor ve destekliyorum.

         Akademisyen kimliğimizle koruyan, yaşatan, tanıtan, kazandıran yönlerini destekliyor. Tüketen .harcayan. harap eden yan etkilerinin bertaraf edilerek MB´in ön gördüğü gibi ;çevre ve kültür bilinci inşa eden düşük etkili ekolojik turlar ve tesis tasarımlar üzerinde çalışan, korumak için  finansal faydalar sağlayan, yerel halk için maddi getirisi olan, insan haklarını destekleyen  kültür turizmini desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Turizmin; tarihi ve kültürel eserlerin anıtlarını, soyut değerlerin taşıma kapasitesini  gözeterek  aşınmasını önleyen, karbon ayak izini gözeterek çevreye ve insana  saygılı yönünün güçlendirilmesini  önemsiyorum. Turizmi geliştirirken; bir çevreyi verili güzel ve yüce kavramlarına karşıtlık yaratan  kavramlara korumanın, fiziksel çevrenin hangi  öğelerinin korunmasını gerektiğine ilişkin güncel bilimsel  düşünceye dayalı korunmanın ,belirli bir alanda yaşayanların özel  yaşam örüntülerini korumak  ve dış müdahaleleri önlenmesinin gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu

            Artuklu ilçe belediye başkanı Abdulkadir Tutaşı ise yaptığı konuşmasında şöyle dedi

    “Mardin´in 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle dünya kültür mirası  listesine germesi için ilk  başvuru 1981 yılında yapılmıştır. Ancak bölgede yaşanan sıkıntılar nedeniyle rafa kaldırılan dosya,1988  yılında  yeniden işleme konulmuş olup , dönemin Valisi  Mustafa Temel Koçaklar ve Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı´ın büyük çabalarıyla,2000 yılında kültür ve Turizm  bakanlığınca “Kültürel Peyzaj” olarak Dünya geçici Mirası Listesi´ne önerilmiştir.” Dedi.

                           UNESCO VE MARDİN İSTİŞARE TOPLANTISINA KİMLER KATILDI

Mustafa Yaman Mardin Valisi ve Büyükşehir belediye başkan vekili

 Prof. Dr. İbrahim Özçoşar Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü

Mehmet Öçal  Oğuz. Unesco Türkiye Milli Komisyonu Başkanı

Cengiz Demirkıran Ak Parti Mardin Milletvekili.

Şeyhmus Dinçer Ak parti Mardin Milletvekili

Doç. Dr. Lokman Toprak MAÜ Turizm fakültesi Dekan Yardımcısı

Mehmet Deniz Müze Müdür vekili, Abdurrahman Şahin .MBŞ Belediyesi, Abdurrahman Kesen ,

Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Artuklu Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Tekin Dündar Midyat Kaymakamı, Mehmet Balıkçı Nusaybin Kaymakamı, Hamza Türkmen Ömerli Kaymakamı, Bayram Türker Savur kaymakamı, Abdulkadir Tutaşı Artuklu Belediye Başkanı, Şeyhmus İleri Midyat Belediye Başkan Vekili, Hüsamettin Altındağ Ömerli Belediye Başkanı, Prof.Dr. Vahap Özpolat MAÜ Rektör Yardımcısı,. Kenan Özçelik Mardin Ticaret sanayi Odası Başkan Vekili, Suphi Özer GAP idaresi Kalkınma başkanlığı Koordinatör, Alaettin Aydın Mardin Kültür ve Turizm Müdürü, Hadi Çomaktekin Mardin Gençlik Ve Spor İl Müdürü, Mehmet Emin Ergel Mardin Aile .Çalışma Ve Sosyal Hizmetleri İl Müdür vekili, Mesut Ağrakçe Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Orhan Akyol Afet ve Acil Durumu Planlama  Müdürü, Çemil Çelik Mardin İl Göç İdaresi Müdürü, Murat Kamal Mardin İl Planlama Ve Koordinasyon Müdürü, İsa  Tunç Mardin Esnaf Odalar Birliği Başkanı, Önder Duyan Mimarlar Odası Başkanı, Özgür Azat Güngör  Otelciler Derneği Başkanı, Sevim Balgün Mardin Kültür Turizm ve Tanıtım Erneği Başkanı, Berna Yağçı Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı Temsilcisi, Yılmaz Hiçbezmez  Mardin Süryani Kadim Deyrulzafaran Manastırı Vakfı Başkan Vekili, İbrahim Bilen TÜRKSAB Mardin temsilcisi, Aysel Tumba Sosyal Girişimci Turizmci, ve turizmciler katıldı.

                       

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında muhtarlar ile bir araya geldi.
 Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dicle Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altında “2008-2017 yılları için, İllerin GSMH´den aldığı paylara göre, sırası en çok değişen iller arasında Mardin 3. Sırada yerini al
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanına kurulan Kızılay Standına üniversitenin öğrenci ve idari personelleri destek verdi.
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallerde yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi.
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Mardin´in Midyat ilçesinde, dur ihtarına uymayarak kaçan bir araçta yapılan aramada 15 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
  Altındağ Görevine Döndü
Altındağ Görevine Döndü
Geçtiğimiz günlerde, kurumun önünü açmak için görevinden ayrıldığını açıklayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ görevine döndü.
 Mardinli Gençler Uçacak
Mardinli Gençler Uçacak
Mardin´de Yükseliyoruz sloganı ile, turizm hizmetine giren sıcak hava balonlarını Mardinli gençler uçuracak
  Altındağ görevinden ayrıldı
Altındağ görevinden ayrıldı
DiKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “kurumun ve yatırımların önünü açmak için görevimden ayrılma gereği duydum”
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru, Ankara´da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarında görücüye çıktı.Mardin Standını Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ziyaret etti.
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Kalekim Mardin´in Artuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde aşure etkinliği düzenledi.
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin´de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen ´Teröre lanet kardeşliğe davet´ mitingine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.
 Şehit Babanın,  oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Babanın, oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Abdullatif Emen, 13 Eylül 1993 yılında şehit düşen babasının yanında toprağa verildi. yana
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv