Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Tarih: 28.09.2019 07:53:34/ 358okunma / 0yorum

       Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Mardin´de bu yılki hedefimiz, bir milyonu yatılı 5,5 milyon turist. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile bu heyecanımızı somut hale getirme arzusundayız." dedi. 

      Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi. 

         Toplantıya Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şehmus Dinçel,  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,  sivil toplum kuruluş temsilcileri, ilçe kaymakam ve belediye başkanları katıldı. 

        Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 2000 yılında ilin, UNESCO geçici listesine aday olması için başvuru yapıldığını ifade ederek “Masal şehir  Mardin´de turizmde önemli gelişmeler yaşanıyor. Mardin, Mezopotamya´nın bir masal şehri. Eğitimi, kültürü, medeniyetiyle yüzyıllardır bu bölgede önemli bir şehir. Hem de bu bölgede önemli bir destinasyon merkezi. Son 2 yılda önemli bir ivme yakaladığına işaret ederek, iş birliğiyle yürütülen çalışmalarla kentte geçen yıl 750 bini yatılı, 3,5 milyon turist ağırladık. İnşallah huzur devam edecek” dedi. 

              "Mardin çok zengin bir birikime sahip"

         UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz UNESCO´nun işleyişi hakkında bilgi vererek , “  "Türkiye´de 18 mirasımız var. Pek çok yılı değerlendirmeden geçmişiz. Mardin 2000 yılında geçici listeye girmiş ama o yıllarda UNESCO´ya hiç dosya hazırlayıp sunmamış. 1998 yılından sonra 2011 yılına kadar ara vermişiz. Keşke o dönemde iyi hazırlanıp, dosya sunabilseydik. O yönünü hızlandırıyoruz şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak, yereldeki yönetici paydaşlarımızla çalışmalara devam ediliyor” dedi. 

           Öcal, Mardin´in somut olmayan kültürel miras açısından da çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, "Mardin çok zengin bir birikime sahip. Somut olmayan miras bakımından son derece renkli, son derece kapsayıcı, son derece model oluşturucu güçlü bir mirasa sahip. Bu işlenebilir, pek çok unsurlarıyla değerlendirebilir. Öncelikle bu kültür envanterine somut olmayan mirasların kaydedilmesi lazım. Mardin kendisini il envanteri ile güçlü tutmalı ki ulusal envantere girebilecek miras alanlarını oluştursun” diye konuştu. 

     Toplantıda AK Parti Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya ve Şehmus Dinçel  Mardin´in tarihi kimliği ve yapıları ile bir çok dünya kenti , aynı koruma alanında olması gerektiğine vurgu yaptı. 

     Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Mardin Artuklu Üniversitesine büyük bir görev düştüğünü belirterek konu hakkında geniş bilgiler verdi.

               Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü  Prof.Dr.İbrahim Özçoşar ise şöyle seslendi

          “Ben Mardin  Artuklu Üniversitesinin rektörü olarak tarihçi, kimliğimizle Unesco´nun mirası tarihi ve kültürel yapıyı korunmasına yönelik saygı duyuyor ve destekliyorum.

         Akademisyen kimliğimizle koruyan, yaşatan, tanıtan, kazandıran yönlerini destekliyor. Tüketen .harcayan. harap eden yan etkilerinin bertaraf edilerek MB´in ön gördüğü gibi ;çevre ve kültür bilinci inşa eden düşük etkili ekolojik turlar ve tesis tasarımlar üzerinde çalışan, korumak için  finansal faydalar sağlayan, yerel halk için maddi getirisi olan, insan haklarını destekleyen  kültür turizmini desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Turizmin; tarihi ve kültürel eserlerin anıtlarını, soyut değerlerin taşıma kapasitesini  gözeterek  aşınmasını önleyen, karbon ayak izini gözeterek çevreye ve insana  saygılı yönünün güçlendirilmesini  önemsiyorum. Turizmi geliştirirken; bir çevreyi verili güzel ve yüce kavramlarına karşıtlık yaratan  kavramlara korumanın, fiziksel çevrenin hangi  öğelerinin korunmasını gerektiğine ilişkin güncel bilimsel  düşünceye dayalı korunmanın ,belirli bir alanda yaşayanların özel  yaşam örüntülerini korumak  ve dış müdahaleleri önlenmesinin gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu

            Artuklu ilçe belediye başkanı Abdulkadir Tutaşı ise yaptığı konuşmasında şöyle dedi

    “Mardin´in 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle dünya kültür mirası  listesine germesi için ilk  başvuru 1981 yılında yapılmıştır. Ancak bölgede yaşanan sıkıntılar nedeniyle rafa kaldırılan dosya,1988  yılında  yeniden işleme konulmuş olup , dönemin Valisi  Mustafa Temel Koçaklar ve Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı´ın büyük çabalarıyla,2000 yılında kültür ve Turizm  bakanlığınca “Kültürel Peyzaj” olarak Dünya geçici Mirası Listesi´ne önerilmiştir.” Dedi.

                           UNESCO VE MARDİN İSTİŞARE TOPLANTISINA KİMLER KATILDI

Mustafa Yaman Mardin Valisi ve Büyükşehir belediye başkan vekili

 Prof. Dr. İbrahim Özçoşar Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü

Mehmet Öçal  Oğuz. Unesco Türkiye Milli Komisyonu Başkanı

Cengiz Demirkıran Ak Parti Mardin Milletvekili.

Şeyhmus Dinçer Ak parti Mardin Milletvekili

Doç. Dr. Lokman Toprak MAÜ Turizm fakültesi Dekan Yardımcısı

Mehmet Deniz Müze Müdür vekili, Abdurrahman Şahin .MBŞ Belediyesi, Abdurrahman Kesen ,

Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Artuklu Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Tekin Dündar Midyat Kaymakamı, Mehmet Balıkçı Nusaybin Kaymakamı, Hamza Türkmen Ömerli Kaymakamı, Bayram Türker Savur kaymakamı, Abdulkadir Tutaşı Artuklu Belediye Başkanı, Şeyhmus İleri Midyat Belediye Başkan Vekili, Hüsamettin Altındağ Ömerli Belediye Başkanı, Prof.Dr. Vahap Özpolat MAÜ Rektör Yardımcısı,. Kenan Özçelik Mardin Ticaret sanayi Odası Başkan Vekili, Suphi Özer GAP idaresi Kalkınma başkanlığı Koordinatör, Alaettin Aydın Mardin Kültür ve Turizm Müdürü, Hadi Çomaktekin Mardin Gençlik Ve Spor İl Müdürü, Mehmet Emin Ergel Mardin Aile .Çalışma Ve Sosyal Hizmetleri İl Müdür vekili, Mesut Ağrakçe Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Orhan Akyol Afet ve Acil Durumu Planlama  Müdürü, Çemil Çelik Mardin İl Göç İdaresi Müdürü, Murat Kamal Mardin İl Planlama Ve Koordinasyon Müdürü, İsa  Tunç Mardin Esnaf Odalar Birliği Başkanı, Önder Duyan Mimarlar Odası Başkanı, Özgür Azat Güngör  Otelciler Derneği Başkanı, Sevim Balgün Mardin Kültür Turizm ve Tanıtım Erneği Başkanı, Berna Yağçı Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı Temsilcisi, Yılmaz Hiçbezmez  Mardin Süryani Kadim Deyrulzafaran Manastırı Vakfı Başkan Vekili, İbrahim Bilen TÜRKSAB Mardin temsilcisi, Aysel Tumba Sosyal Girişimci Turizmci, ve turizmciler katıldı.

                       

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Midyat Belediyesi WhatsApp şikayet hattı kurdu
Midyat Belediyesi WhatsApp şikayet hattı kurdu
Mardin´in Midyat İlçe Belediyesi artık WhatsApp hattından da vatandaşların taleplerini alabilecek.
İnternet Gazetecileri Federasyonu Bursa´da kuruldu
İnternet Gazetecileri Federasyonu Bursa´da kuruldu
Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, İnternet Gazeteciler Federasyonu Kurucu üyesi beş dernek arasında yerini almaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Kadınlar Lavanta Çiçeği Yetiştirecek
Kadınlar Lavanta Çiçeği Yetiştirecek
DİKA, Artuklu, Dargeçit, Ömerli ve Derik belediyeleri ile “Bir Dünya Kadın Projesi” protokolünü imzaladı.
 Uçak seferleri arttırılsın açıklaması
Uçak seferleri arttırılsın açıklaması
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Ticaret Ve Sanayi Odaları eş zamanlı uçak seferlerinin attırılması için basın açıklaması yaptı.
İş Makineleri Dualarla Hizmete gönderildi
İş Makineleri Dualarla Hizmete gönderildi
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığınca MARSU Hizmetine alınan 16 iş makinesi düzenlenen törenin ardından dualarla hizmete gönderildi.
Tutaşı, “Çağın gereklerini takip ediyoruz”
Tutaşı, “Çağın gereklerini takip ediyoruz”
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, “İlçede yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için web sitemizi de günün şartlarına uygun hale getirdik” dedi.
TGK´DAN KINAM
TGK´DAN KINAM
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Mısır polisinin Anadolu Ajansının Kahire ofisinde 4 çalışanı gözaltına almasını kınadı.
Ak Parti Faruk Kılıç´tan  “Çalışan Gazetecileri Günü” buluşması
Ak Parti Faruk Kılıç´tan “Çalışan Gazetecileri Günü” buluşması
AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Mardin il genelinde görev yapan yaygın ve yerel basının temsilcileriyle Yay Grand otelde basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıya Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ve Onur Kurulu Başkanı duayen gazeteci Adnan Avuka ile Barış ve İnsan Hakları aktivisti Cemil Aydoğan´da katıldı.
Rektör Özcoşar´a Öğrenci Danışman
Rektör Özcoşar´a Öğrenci Danışman
Mardin Artuklu Üniversitesi, yeni yönetim anlayışı çerçevesinde öğrenciler arasından seçilecek bir temsilcinin ‘rektör danışmanı´ olarak atanacağını açıkladı.
 Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Ödülleri Sahiplerini Buldu
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Ödülleri Sahiplerini Buldu
Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (ŞUÇGAD), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle düzenlenen gecede, GGF tarafından 1.si düzenlen özendirme yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri verildi.
Milletvekili Demirkaya´dan Gazeteciler Günü Mesajı
Milletvekili Demirkaya´dan Gazeteciler Günü Mesajı
AK Parti Mardin Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Cengiz Demirkaya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
İŞ DÜNYASI VE STK´LARIN ETKİN İSİMLERİ KOBİ´LER İÇİN MARDİN´DE BULUŞUYOR!
İŞ DÜNYASI VE STK´LARIN ETKİN İSİMLERİ KOBİ´LER İÇİN MARDİN´DE BULUŞUYOR!
TÜRKONFED, Visa ve UNDP işbirliğiyle, 27 bankanın desteğiyle yürütülen İşimi Yönetebiliyorum Projesi´nin 5. eğitimi Mardin´de gerçekleştirilecek
Mardin Şehidini Uğurladı
Mardin Şehidini Uğurladı
Resulayn´da şehir düşen Piyade Onbaşı Fatih Akbulut için Midyat İlçesinde tören düzenlendi.
KOLAYLI:BASIN ÇALIŞANLARI MESLEKİ DÜZENLEME BEKLİYOR
KOLAYLI:BASIN ÇALIŞANLARI MESLEKİ DÜZENLEME BEKLİYOR
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, 10 Ocak´ı bayram değil “dayanışma günü” olarak kutladıklarını ifade ederek,basının sorunlarına ve çözüm önerilerine dikkat çekenTGK Genel Başkanı Kolaylı,“öncelikle basın sektöründe mesleki düzenleme” yapılması gerektiğini vurguladı.
210 Kadın Esnaflığa Giriş yaptı
210 Kadın Esnaflığa Giriş yaptı
Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Tunç, kadın esnafların çoğalmasının sevindirici ve bölgeye prestij kazandırdığını söyledi.
Altındağ, “Kendi Yağımızla Kavruluyoruz”
Altındağ, “Kendi Yağımızla Kavruluyoruz”
Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, “ilçenin temel sorunlarının karşılanması yanında, istihdam yaratıcı sorumluluklarımızı da yerine getireceğiz”
YAMAN´DAN YENİ YIL ZİYARETLERİ
YAMAN´DAN YENİ YIL ZİYARETLERİ
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, nöbet tutan güvenlik güçleri, sağlık çalışanları, taksici esnafını hasta ve hasta yakınlarını ziyaret ederek yeni yılını kutladı.
AK PARTİ KIZILTEPE İLÇE BAŞKANI İSTİFA ETTİ
AK PARTİ KIZILTEPE İLÇE BAŞKANI İSTİFA ETTİ
AK Parti Kızıltepe ilçe Başkanlığı görevini iki yıla aşkın süredir sürdürmekte olan Mali Müşavir Mehmet Aydın Yücedağ, ilçe başkanlığı görevinden istifa etti.
Midyat´ta Doğalgaz Meşalesi Yakıldı
Midyat´ta Doğalgaz Meşalesi Yakıldı
Mardin´in Midyat ilçesinde yapılan alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, doğalgaz ateşi yakıldı.
Kızılay Toplum Merkezi Çok Yönlü Hizmet veriyor
Kızılay Toplum Merkezi Çok Yönlü Hizmet veriyor
Mardin´de Kurulan Kızılay Toplum Merkezi, hem eğitiyor hem meslek sahibi yapıyor
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
Belki bir gün
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Küçük Kara Balık
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
Yaşamın Amacı
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
BUNA DÜNYA DERLER"
Latif Sakız
Latif Sakız
FİLLER VE DİREKLER
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ÜTOPYAM
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
SEYYAH
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
SU
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv