Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman “Mardin önümüzdeki süreçte sahip olacağı destinasyonlarla, rehbersiz olarak gezilebilecek bir şehir olacaktır. Mardin eski günlerinin üstüne çıkacaktır. Bölgenin, Türkiye´nin ve dünyanın en çok gezilmek ve görülmek istenen şehri Mardin olacaktır”
Tarih: 29.1.2019 08:15:32/ 421okunma / 0yorum

Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesinin tanıtım toplantısı Dicle Kalkınma Ajansı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Artuklu İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman,Esnaf  Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, MARFOD Başkanı Özgür Azat Güngör, yatırımcı kuruluşlar, esnaflar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, son yıllarda her alanda yapılan çalışmaların gözle görülür hale geldiğini söyledi. Yaman “ Turizm alanında da önemli ilerlemeler kaydedildi. 500 bin turist yatılı, toplam 3 milyon turist günü birlik olarak tarihi kenti ziyaret etti. Bunları söylerken birileri rahatsızlık duyuyor. İçlerine sindiremiyorlar. Bu kış aylarında bile çarşı Pazar turist kaynıyor.  1997-1998 yıllarında benzer çalışmaları Beypazarı´nda yaptık. O zaman muhalefet edenler, şimdi o çalışmalara sahiplenmeye çalışıyor. Kim ne derse desin Mardin Mezopotamya´nın merkezi olacak, dünya şehri olacak. Önümüzdeki yıllarda 5 milyon turist hedefliyoruz. Bu hayal değil. Şimdiden eşinizi, dostunuzu, arkadaşlarınızı buraya yatırım yapmaya, otel, pansiyon ve hizmet alanında yatırım yapmaya davet edin. Mardin önümüzdeki süreçte sahip olacağı destinasyonlarla, rehbersiz olarak gezilebilecek bir şehir olacaktır. Mardin eski günlerinin üstüne çıkacaktır. Bölgenin, Türkiye´nin ve dünyanın en çok gezilmek ve görülmek istenen şehri Mardin olacaktır” dedi.

     Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin´in bir dünya ve turizm kenti olduğunu, mesleki anlamda tarihi çarşıları bulunduğuna dikkat çekerek, kültürel mirasın korunması ve kaybolan mesleki çarşıların canlandırılması için başlatılan çalışmalarla küçük esnafa destek sağlanacağını söyledi. Altındağ” kentin merak edilen ve ilgi çeken gastronomisi ile ilgili çalışmalarımız var. Kalenin turizme açılması, tarihi çarşıların özünü uygun restorasyonu ve caddenin yayalaştırılması, cumhuriyet alanının yeniden düzenlenmesi gibi çalışmalarımız olacak. Yaklaşık 10 milyon liralık bir projeden söz ediyorum” dedi.

        Mardin Esnaf Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, hayata geçirilecek projeyi esnaf odaları olarak destekleyeceklerini, projenin Mardin Turizmine büyük katkılar sağlayacağını söyledi. “ Mevcut proje ile ahi Evran anlayışının yeniden ortaya konulması anlayışıdır. Bu çarşılar geçmişin sanayi siteleriydi. Tekrar canlandırılması için odalar olarak desteğimiz tam olacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

    Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Yüksek Okulu Müdür Doç. Dr. Lokman Toprak, zenginleşmenin en iyi tarifinin cebe giren para ile cepten çıkan arasındaki farkın olduğunu söyledi. Toprak “ son zamanlarda, marka şehir yerine farklı söylemlerin aldığını görüyoruz. Yaşayan Kent, Dış Pazar, Sürdürülebilir turizm ve perfect turizm. Mardin´e gelen turisti konaklaması için çalışmalara başlamalıyız. Turizm gelirlerinin kentin içinde kalması için gayret göstermeliyiz. Perfect turizm anlayışı ufak pansiyonlarla dar gelirli vatandaşlara kazanç sağlamaya çalışılmalıdır.” Dedi

     MARFOD Başkanı Özgür Azad Güngör ise, kısa sürede yaşadıkları çaresizliğin sonunda refaha doğru ilerlediklerini hatırlatarak “iki yıl önce Valimiz  Sayın Mustafa Yaman sabredin her şey düzelecek demişti. Biz inanmamıştık. Üretilen projeler ve alınan önlemlerle huzur sağlandı ve turizm canlandı. Turizmciler olarak Vali Mustafa Yaman´a teşekkür ediyoruz” dedi.

             Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı paydaşlığı ve DİKA´nın  güdümlü proje desteği kapsamında geliştirilen Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması Protokolünün imza töreninde Vali Mustafa Yaman. HDP döneminden kalan 600 milyonluk borcun 250 milyonunun ödendiğini, 1400 km beton asfalt yol yapıldı, vatandaşa sosyal dokunuşlar yapıldı. Bir idarecinin suyu kesilmiyorsa, elektriği kesilmiyorsa, vatandaş ile aynı sıkıntıları yaşamıyorsa, vatandaşın sıkıntılarını çözmede başarılı olamaz, sıkıntının ne olduğunu bilemez. Biz vatandaşın sıkıntılarını biliyoruz. Ve ince dokunuşlarla çözüm arıyoruz. Belediye başkanlığı yapanlar 2 yılda ne yaptı, hangi hizmeti verdi. Gelen sayıştayım  dosyaları ile bizi suçlamaya çalışıyorlar, kara propaganda, terör dili, PKK ve FETO anlayışı ile. Dosyalar HDP dönemine aittir.” Şeklinde konuştu.

     Toplantının sonunda DİKA ve Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalanarak hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Yeni nesil  gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Yeni nesil gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Artuamlığı konferans sklu Kaymakalonunda yapılan törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
 Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, toplantıda yaptığı konuşmada, STK ve Kamu Kurumlarının işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
Kaya Ailesinin taziyesine katılan Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek “Taziye yemekleri kaldırılmalı” çağrısını yaptı.
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaman, “Fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz”
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Artuklu İlçe Jandarma Komutanlığı emrine alınan 17 köy korucusu için yemin töreni düzenlendi.
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanında düzenlenen yaya geçidi yürüyüşüyle başlatıldı.
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez´i Ankara´daki makamında ziyaret etti.
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete Sahiplerini, Basın İlan Kurumun TGK bünyesindeki Gazeteciler Temsil edecek
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
Kızıltepe İlçe Temsilcisi Mehmet Kanat ile İlçe Teşkilat Koordinatörü M. Faruk Gökdemir ve beraberindekiler Kızıltepe AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Cevheroğlu´nu ziyaret etti.
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Mardin Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda kurulan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, soğuk havalarda sokak hayvanları için sıcak bir yuva oldu.
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
Mardin´de Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından düzenlenen "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı´na Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Urfafanatik Gazetesi imtiyaz sahibi Tahir Gülebak Katıldı.
 Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığında, gerçekleşen bölge valiler toplantısında seçim güvenliğini masaya yatırdı.
Mardin´de Elektirk Kesintisi
Mardin´de Elektirk Kesintisi
Marsu ekipleri içme suyu pompa onarımı nedeniyle kısa süreli elektrik kesintisi t-yaşanacak
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv