Mardin´de Sağlık Yönetimi Sorunları Masaya yatırıldı.
Mardin´de Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof.Dr. Murat Alper´in başkanlığında gerçekleştirilen “Verimlilik Yerinde Değerlendirme Rehberi ve İlaç, Tıbbi Sarf Malzeme ve Tıbbi Cihaz Verimlilik Analizi bilgilendirme” toplantısını 5 İl´in sağlık yöneticileri katıldı.
Tarih: 28.8.2018 12:17:19/ 356okunma / 0yorum

     Haber: Mehmet Çelik

      Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü  Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanlığı koordinasyonunda,  Mardin´de, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak illerinin sağlık yöneticilerinin  katılımıyla, Verimlilik Yerinde Değerlendirme Rehberi ve İlaç, Tıbbi Sarf Malzeme ve Tıbbi Cihaz Verimlilik Analizi bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

           Toplantı öncesi Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü   Prof. Dr. Murat Alper ve beraberindeki heyet, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr .Ahmet Ağırakça ve Genel Sekreter Şahin Arpağ´ı ziyaret etti.

           Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi  çok maçlı salonunda gerçekleştirilen toplantıda  açılış konuşmasını yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz; "Bu toplantı ilimiz ve bölgemiz sağlık hizmetinde kaliteli, verimli ve etkin sunumunda bize büyük katkı sunacaktır. Sağlık Bakanlığının sağlık hizmetlerinin sunumunda yöneticilerin hastane hizmet süreçlerini daha etkin takip edebilmesi ve problemlere erken müdahale edilebilmesi amacıyla başlatılan bu uygulamanın sağlık hizmetlerinin takip edilebilir ve ölçülmesi açısından önem arz ettiği kanaatindeyim. Ayrıca stokların düzenlenmesi, uygun bir şekilde yönetilmesi, mali kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasında da oldukça fayda sağlayacaktır. Böyle önemli bir toplantının ilimizde yapılmasını uygun gören başta Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ve ekibine Mardin İl Sağlık Müdürlüğü olarak teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim." dedi.

         Toplantının devamında konuşan Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ‘´Sağlık Bakanlığının yayımladığı Verimlilik Rehberi´nde sağlık tesisi yöneticilerinin tıbbi, idari ve mali süreçlere proaktif olarak katılması ve yöneticilerin sağlık tesisindeki sorunlu alanları tespit ile erken müdahale edebilmesi hedeflenmektedir.

       İl Sağlık Müdürlüklerinin, başhekimliklerin, hastane müdürlüklerinin, hastaneleri yönetme tarzını standartlaştırıyoruz ve odaklanması gereken noktaları gösteriyoruz. Acil servis, yoğun bakım, poliklinik ve tüm randevulu işlemlerde süreçlerin kayıt altına alınarak veri doğruluğunun artırılıp, acil servis ve poliklinik yoğunlukların azaltılması, randevu sürelerinin, tetkik ve işlem sonuç verme sürelerinin kısaltılması, ameliyathanelerin etkin kullanımı, yoğun bakım ve diğer hizmet süreçlerinin iyileştirilmesi de bu kapsam çerçevesinde planlanmaktadır.

        Sağlık Bakanlığı, kamuda zaman ve kaynak israfının önüne geçmek için "Verimlilik Yerinde Değerlendirme Rehberini yayımlayarak, Rehberde yer alan yeniliklerden birisi de hastane hizmet süreçlerinin "Yönetici Takip Ekranları" ile takip edilmesi. Bundan böyle sağlık tesisi yöneticileri tıbbi, idari ve mali süreçlere aktif olarak katılacak.

        Sisteme veriler tek tek işlenecek. Sağlık tesisinin tıbbi, idari ve mali verilerini istatiksel olarak geliştirilen Yönetici Takip Ekranından takip edecek yöneticiler, aksayan yönlere doğrudan müdahale ederek kaynak ve zaman israfının önüne geçecek. Randevular, poliklinik hizmetleri ve diğer hastane hizmetleri daha hızlı tamamlanacak." ifadelerini kullandı.

          Genel Müdür Alper, geçmiş yönetim anlayışında yörecilere hiçbir şekilde karışılmadığını, bunun iyi tarafları kadar kötü taraflarının da bulunduğuna dikkat çekerek “ Olması gereken standart hizmet anlayışının  net olarak ortaya konulmasıdır. Biz sanayici değiliz, insan sağlığı ile ilgileniyoruz. Bunun için kalite, iyi yönetim ve idarecilerin belli yöntemlerle farkındalık yaratması hizmet akışını kolaylaştıracak ve kaliteyi arttıracaktır. Ayna yatak ve hasta kapasiteli iki hastanenin birine 10 diğerine 20 personel çalıştırıyorsanız yanlıştır . Birinde çalışanlar fazla nöbet tutar bu da haksızlıktır. İl Sağlık Müdürü, Başhekimler, Hastane Müdürleri çalışma esaslarını bilecek, biz de bunu yeri geldiğinde soracağız, eksiklik ve aksaklıkları ortadan kaldıracağız” dedi

        Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanı Uzm. Dr. Cihan Döğer “Verimlilik Yerinde Değerlendirme Rehberi ve İlaç, Tıbbi Sarf Malzeme ve Tıbbi Cihaz Verimlilik Analizi bilgilendirme” konulu bir sunum yaptı.

          Toplantıya Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanı Uzm. Dr. Cihan Döğer, Sağlık Bakım Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanı Bilgen Bağcı Aydın, Tedarik Planlama Stok ve Lojistik Yönetimi Daire Başkanı Uzm. Ecz. İrem Mühürcü, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Sait Avar, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak illerinin İl Sağlık Müdürleri, Mardin  ve Bölge Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanları ve Başkan Yardımcıları, Verimlilik ve Kalite Uzmanları, Sağlık           Tesisleri Başhekimleri, Verimlilik ve  Kaliteden Sorumlu Başhekim Yardımcıları, İdari Mali Hizmetler Müdürleri, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri, Bilgi İşlem Sorumluları, Biyomedikal Eczacılık Hizmetleri, Klinik Mühendislik ve Ayniyat Çalışanları, Verimlilik ve  Kalite Birimi ile sağlık müdürlüğü çalışanları katıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖMERLİ DEVLET HASTAHANESİ YENİ VİZYONUNA KAVUŞTU
ÖMERLİ DEVLET HASTAHANESİ YENİ VİZYONUNA KAVUŞTU
Ömerli Devlet Hastanesinin Acil Servisi, Yatan 16 hasta ünitemiz hasta kabulüne başlandı
Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı
Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sağlık personeline grip aşısı yapılıyor.
Mardin´de psikiyatri hastalarının ürünleri sergilendi
Mardin´de psikiyatri hastalarının ürünleri sergilendi
Mardin Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören psikiyatri hastalarının yaptığı el işi ürünler sergilendi
Tüp bebek bile imkansız dediler doğal yollarla hamile kaldı
Tüp bebek bile imkansız dediler doğal yollarla hamile kaldı
Diyarbakır´da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer´in uyguladığı akupunktur ve yumurta detoks tedavisinin ardından doğal yollarla hamile kalmanın sevincini yaşıyor.
Uzmanlardan ´aşı´ uyarısı
Uzmanlardan ´aşı´ uyarısı
Prof. Dr. Esin Şenol: “Aşı ihmal edilen bir konu olduğu için çok sayıda yetişkin ölümü gerçekleşiyor”
Mardin´de 5´inci Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu başladı
Mardin´de 5´inci Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu başladı
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol: “Aşı, insanın ortalama ömrünü 25 yıl kadar uzatmış bir uygulamadır
Gaziantep Akademi hastanesinde Mutluluk Tablosu
Gaziantep Akademi hastanesinde Mutluluk Tablosu
Özel Gaziantep Akademi hastanesinde erken doğan dördüzler taburcu edildi.
Mardin Büyükşehir Belediyesinden çevre dostu proje
Mardin Büyükşehir Belediyesinden çevre dostu proje
Artuklu ilçesinin bir bölümü ve Yeşilli ilçesine hizmet eden tesis, 2050 yılı nüfus yoğunluğuna göre yapılarak günlük olarak 8 bin metreküp suyu temizliyor
 Sağlık Müdürlüğünden, mevsimsel grip uyarısı
Sağlık Müdürlüğünden, mevsimsel grip uyarısı
Mardin İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz "mevsim geçişlerinin yaşandığı bu zamanlarda ani hava değişikliklerinin grip ve soğuk alınganlığına neden olabilir"
ASKOM Bölge Toplantısı Mardin´de yapıldı.
ASKOM Bölge Toplantısı Mardin´de yapıldı.
Mardin´de yapılan Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu toplantısına, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak il Sağlık Müdürleri ve 100 dolayında yönetici doktor katıldı.
Mardin´de ‘Dünya Yürüyüş Günü´ etkinliği
Mardin´de ‘Dünya Yürüyüş Günü´ etkinliği
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” nedeniyle etkinlik düzenledi
Artuklu Belediyesinden engelli dostu projeler
Artuklu Belediyesinden engelli dostu projeler
Mardin´in Artuklu Belediyesi ilçede dezavantajlı gruplara destek olan çalışmalara devam ediyor.
Kızıltepe´de ‘şarbon´ şüphesi
Kızıltepe´de ‘şarbon´ şüphesi
64 yaşındaki kadın ‘şarbon´ şüphesiyle tedavi altına alındı
Mardin´de Sağlık-Sen´de  Dr.Ünverdi dönemi
Mardin´de Sağlık-Sen´de Dr.Ünverdi dönemi
Mardin Sağlık-Sen Şube Başkanlığı seçimlerini kazanan Dr. M.Selim Ünverdi ve yönetim kurulu üyeleri seçim kurulundan mazbatalarını aldı.
DMD hastası çocuk kök hücre nakli bekliyor
DMD hastası çocuk kök hücre nakli bekliyor
Mardin´de DMD hastası 8 yaşındaki çocuk, hastalığından kurtulabilmek için kök hücre nakli bekliyor
Mardin´de ‘Halk Sağlığı Haftası´ kutlamaları halaylarla başladı
Mardin´de ‘Halk Sağlığı Haftası´ kutlamaları halaylarla başladı
Mardin´de 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri halaylarla başladı.
Kemoterapi Ünitesinde Kapasite Arttırıldı.
Kemoterapi Ünitesinde Kapasite Arttırıldı.
Mardin Devlet Hastanesinde bulunan, Kemoterapi Ünitesi kapasitesi arttırılarak hizmet yelpazesi genişletildi.
Mardin´e, 18 Uzman ve 92 pratisyen doktor atandı
Mardin´e, 18 Uzman ve 92 pratisyen doktor atandı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki hastane ve sağlık kuruluşlarına 18 uzman ve 92 pratisyen doktor ataması yapıldı.
Binlerce kişi bu haberi bekliyordu! Artık devlet ödeyecek
Binlerce kişi bu haberi bekliyordu! Artık devlet ödeyecek
Binlerce kişi bu haberi bekliyordu! Artık devlet ödeyecek
Mardin´de Kronik ruhsal hastalara ev ziyareti
Mardin´de Kronik ruhsal hastalara ev ziyareti
Mardin Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, kronik ruhsal rahatsızlığı bulunan hasta ve ailelerine evde ziyaretlerine başladı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin
Sağanak
Bugün
20 / 11 °C
Fırtına
Çarşamba
17 / 13 °C
Sağanak
Perşembe
17 / 13 °C
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv