Bugün, 12 Temmuz 2020 Pazar

MARDİN´DE 75 ADET DEPREM TOPLANMA ALANI VAR

Mardin İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Davut Esen Afetlere Hazırlık Yılı Projesi´ kapsamında düzenlenen ve Ekim ayı teması olan ?Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları´ hakkında açıklamalar bulundu.

Gazetecilerle birlikte İl binasında bir araya gelen Mardin  İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Davut Esen, Mardin´de Afet ve Acil Toplanma Alanları hakkında çeşitli  bilgiler verdi.

Bu yıl AFAD Ekim ayının ana teması "Toplanma Alanları " olarak belirlendiğini belirten Mardin  İl Afet ve Acil Durum Müdürü Davut Esen, Mardin genelinde 75 adet afet ve deprem toplanma alanları bulunduğunu söyledi.

Türkiye´de  olmak üzere Mardin´de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladığını belirten Esen,"  Eylül ayında ana tema ilk yardım çantası olan " Afet çantasını" tanıttık. Ekim ayının ana teması ise "Toplanma Alanları" oldu. Bu konuda  vatandaşlarımıza gereken bilgileri aktarmaya çalışıyoruz. Toplanma alanlarını tabela ile belirledik. AFAD´ın, afet ve acil durum toplanma alanlarını E-Devlet´e taşımasıyla birlikte, vatandaşlar bu bilgiye anında ulaşabilir" dedi.

Her evde mutlaka Afet çantası hazır olmalıdır

Ülkemiz geçen yıl 22 bin üzerinde deprem kaydedildiğine dikkat çeken Esen," Bu durum dünya standartların çok üzerindedir. Türkiye depremde en fazla can kaybının yaşandığı 3.cü ülke konumundadır.  Bölgemizde en yakın fay hattı Lice- Hakkari hattındadır. Mardin fay hattında değildir.  Ama bu illere yakın olduğumuz için ister istemez sarsılırız.  Her ihtimale karşı her zaman depreme hazırlıklı olmalıyız. Türkiye´de önlem alma kültürünü geliştirmek gerekir. Bakanlığımızın hazırladığı bu proje çok önemlidir. Halka iyi yansıtılması ve anlatılması konusunda üzerimize büyük görevler düşmektedir. Geçtiğimiz Eylül ayının ana teması "Afet Çantası" olarak belirlendi.Bu konuyu ildeki okullardaki öğrencilere anlatmaya çalıştık. Kurumlarda anlatmaya çalışıyoruz. Her evde mutlaka Afet çantası kapının önünde hazır olarak bulunması gerekir. 12 ayda, 12 temayı kapsayan Afetlere Hazırlık Yılı ile Afetlere Hazırlık Yılı ile toplumda önlem alma kültürünü önceleyen zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek için önemli bir adım atıyoruz" şeklinde konuştu.

YAZARLAR