Bugün, 5 Mart 2021 Cuma

Mardin OSB Pandemi dinlemedi, Un İhracatında yine birinci.

Mardin OSB Başkan Vekili Nasır Duyan “Türkiye Un ihracatının yüzde 35’ni Mardin yapıyor”

Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde üretilen un Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ülkelerini besliyor. Türkiye’de yıllık 3 milyon ton un ihraç edilirken bunun yaklaşık 1 milyon 200 bin tonunu 42 un fabrikasının bulunduğu Mardin OSB gerçekleştiriyor. Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, un ihracatında birinciliği 2021’de de kimseye kaptırmayacaklarını belirterek,  “Bu yıl (2020) ki ihracat rakamımız 903 Milyon Dolar. Ancak 2021 için 1 Milyar Doların üstüne çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

          Mardin OSB’de yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edildiğini ve bunun bölge istihdamına önemli katma değer sunduğuna işaret eden Duyan, Mardin OSB’nin ilin ekonomisinde lokomotif görevini üstlendiğini söyledi. İhracat rakamlarının milyar dolar dolayında olduğuna dikkat çeken Duyan, her yıl ihracat rakamlarında artış sağlandığını, un, bulgur, makarna ve mercimekte en iyiler arsında olduklarını sözlerine ekledi. Mardin OSB’nin Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ülkelerinin de un ihtiyacını büyük oranda karşıladığına  dikkat çeken Duyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mardin Organize sanayi bölgesi bu yıl da ihracatta her ne kadar istediği rakama ulaşamamış olsa dahi mevcut şartlara göre iyi durumdayız. Un ihracatında yine Mardin 2020’de Türkiye birinciliği kimseye kaptırmadı. Bu alanda Türkiye birinciliğimiz var. Dünyada en fazla ihracat yapan ülke Türkiye, Türkiye’de de en fazla ihracat yapan Mardin. Yani yaklaşık Türkiye 3 milyon ton un ihraç yaparken bunun 1 milyon tonu Mardin organize sanayi bölgesi tarafından ihraç ediliyor. Bu da demek oluyor ki,  Türkiye’nin ihracatın yüzde 35´i Mardin Organize Sanayi Bölgesi tarafından yapılıyor.  Bulgurda da yaklaşık Türkiye’de un ihracatımız yani Türkiye geneli 282 bin ton bulgur ihracatımız var. Bunun 66 bin tonu yine Mardin Organize Sanayi Bölgesi tarafından ihracatı yapılıyor. Bu da Türkiye’nin yaklaşık yüzde 23- 24’ü oranındaki bulgur ihracatı Mardin tarafından yapılıyor. Makarna ihracatçıda Türkiye geneli 1,5 milyon tonun yaklaşık 40 bin tonu Mardin Organize Sanayi Bölgesi tarafından ihracatı yapılıyor. Bu yıl ki ihracat rakamımız da dediğim gibi 903 milyon dolar, Türkiye sıralamasında da geçen sene bir önceki sene 2019´da 20’nci sıradaydık bu senede 19’uncu sıraya yükseldik.  Aslında bizim hedefimiz 1 milyar doların üstündeydi. Biz ki geçmişte de Mardin bunu gerçekleştirdi. 1 milyar dolar ihracatımız oldu. Ülke şartları, biliyorsunuz dünya şartlarında özellikle bu pandemi süreci ara sıra ekonomik sıkıntılardan dolayı rakamlar her ne kadar geçen sene yani 2019´a göre yükselmiş olsa dahi hine de Mardin’in hedeflediği rakam 1 milyar doların üstü. Burada da dediğim gibi bizim amacımız ülkenin ekonomisine, bölgenin ekonomisine katma değer sağlamaktı. İhracat ve yatırıma hiç bir zaman Mardin asla hızını kesmiyor, yatırımlara da devem ediyor. Pandemi sürecinde de sıkıntı dönem geçirdik mümkün mertebe organizede çok fazla işçi çıkartmamaya özen gösterdik.  Yatırımlar pandemiye rağmen hine bölgedeki fabrika yatırımları inşaattaki olan firmalarımız halen devam ediyor. Ümit ediyorum bu pandemi süreci kısa süre biterse Mardin ihracat rakamı artık milyar doları konuşacağız. burada da çalışan sayımız şuan OSB içerisinde yaklaşık 6 bin iş insanı çalışıyor buda 6 bin kişiye iş, aş, ekmek kapısı demek.”

                Kurtay Günde 250 ton üretim

       Mardin OSB’de bir bulgur bir de un fabrikası bulunan iş insanı Aydın Kurtay, her iki fabrikasında 60 sigortalı personel bulundurduğunu pandemi döneminde işçi çıkarmadıklarını  kaydetti.  Kurtay  şunları söyledi;

“Günlük un üretimimiz 250 ton. Yıllık 50 bin ton üretimimiz oluyor. Bunun 35 bin tonunu Irak’a ihraç ediyoruz. Geri kalan 15 bin tonu iç piyasadaki bayilerimize veriyoruz. 35 tane sigortalı personelim var. Ayrıca bulgur fabrikamız var. Orada da 25 personelimiz var. Önemli olan kendi ülkesinde, kendi memleketinde yatırım yapmak. İşsizliği asgariye düşürmek için çalışıyoruz. Bu şekilde ülkemize faydalı bir sanayici olmaya çalışıyoruz. 42 tane aktif un fabrikamız var. Hepsi de Irak ve Ortadoğu ülkelerine yönelik çalışıyor. Mezopotamya buğdayı bize yetmiyor artık. Mardin bütün fabrikalarına buğdayımız yetmiyor. Buğdayın bir kısmını Rusya’dan ithal ediyoruz.”


YAZARLAR