Bugün, 29 Kasım 2020 Pazar

Mardin 2’nci Organize Sanayi Bölgesi Yatırıma hazır

2.OSB’de yatırım yapmak için müracaat edenler arasında en iyi 72 yatırımcı belirlenerek, arsa tahsisi yapılacak

       Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde Ortaköy Beldesi yakınlarında toplam 632 Bin metrekare alan üzerinde  kurulması planlanan 2.OSB’de   İlk etapta 5 bin kişinin istihdam edileceği belirtildi. 2.Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde çalışmalara hız kazandırıldı. Yol, su ve kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları tamamlanan OSB’de bir yılda tamamlanması öngörülen elektrik çalışmalarının 4 ay içerisinde tamamlanması için de çalışmalar aralıksız devam ediyor. Alman, Katar ve Iraklı yatırımcıların da Türk İş insanlarıyla ortaklaşa fabrikalar kuracağı OSB’de teknoloji, istihdam ve büyük yatırımlar hedefleniyor.

YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILAR FAVRİKALAR KURACAK

OSB’deki çalışmaları yerinde inceleyen Mardin Vali Yardımcısı Recep Aydın, alt yapı çalışmalarında sona gelindiğine dikkat çekerek, kanalizasyon, yollar ve su alt yapısının tamamlandığını, elektrik alt yapısının ise yılsonuna kadar tamamlanacağını kaydetti. Vali Yardımcısı Aydın, ““Geçtiğimiz günlerde elektrik ihalemiz yapılmıştı. Yaklaşık bir yıllık süre öngörülüyordu. Ancak müttehidimiz elektrik işini 4 ay içerisinde tamamlayacak. Havalar müsaade ettiği sürece bu gerçekleşecek. Ama biz çok uzayacağını düşünmüyoruz. Yani havalar kötü olsa bile 6 ayı geçmez diye düşünüyorum. Elektrik işimiz devam ediyor, İnşallah hayırlı olur. Başvurular devam ediyor. Biz gerekli elemeleri yaptığımız zaman en kısa sürede İnşallah biz organize sanayimizi faaliyete geçirmeye çalışacağız. İşlerin hızlanacağı döneme geldik. 2013’ten beri şöyle geriye baktığımız zaman çok fazla bir şey yokmuş gibi gözüküyor. Ama artık işlerin hızlanacağı döneme girdik. Yani çok yakın zamanda fabrikalarımızın yükseldiğini hep beraber göreceğiz” dedi.

İLK ETAPTA 5 BİN İSTİHDAM

Mardin 2’nci OSB Müdürü Mahmut Acay, OSB’nin 104 Hektar alandan oluştuğunu belirterek, büyüklükleri değişen 72 sanayi parselinin olduğunu kaydetti. Almanya, Katar, Irak ve farklı yabancı ülkelerden yatırım müracaatlarının bulunduğunu ifade eden Acay, istihdam yaratıcı yatırımlara öncelik verileceğini vurguladı. Teknoloji ve Mardin’in geleceğe taşıyacak katma değeri yüksek sanayi projelerini de ön planda tutacaklarını söyleyen Acay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Toplamda 632 Bin metrekare sanayi alanımız var. İlk etapta 5 bin kişilik bir istihdam düşünüyoruz. İkinci etabımızda 5 Bin dönümlük genişleme alanımız var, organizemizin arka tarafında. Orası olursa zaten bölgenin istihdam sorunu kalmayacak diye düşünüyoruz. Şu anda altyapımız, kanalizasyon, su, yol, bunlar tamamen bitti. Elektrik altyapı çalışmalarımıza da başladık. Müteahhidin bize taahhüdü 4 ay içinde bitireceği. Bunlar bittikten sonra tahsislere geçebiliriz. Şimdi farkındaysanız adalara ayırmışız. Bizim 7- 8 tane adamız var. Bu adaları sektörlere göre dağıtacağız. Birinci hedefimiz teknolojiyi buraya getirmek. Teknolojiyi getiremezsek ikinci hedefimiz istihdam, işsizliği önleyici yatırımları buraya yönlendirmek. Üç, bölgenin kaderini değiştirecek yatırımlar. Büyük yatırımları buraya geçmek, buna göre talepler de var. İnşallah bunları değerlendirip en güzel tesisleri kuracağız. Alman yatırımcımız var, Katarlı var. Iraklı var. Tabii Türk iş ortaklığında var. Yabancı yatırımcılarımız var” dedi.


YAZARLAR