Bugün, 11 Temmuz 2020 Cumartesi

Marangozlar gitti, kahvehaneleri turistlere mekan oldu

Süleyman Toparlı, ?Marangozlar Çarşısında bulunan tarihi kahvehane kapılarını gençlere ve turizme açtı.?

         Mardin´de marangozlar çarşısında bulunan ve ismini bulunduğu çarşıdan alan tarihi Marangozlar Kahvehanesi, gençlere ve turizme kapılarını açtı.

          Onlarca Marangozhanenin bulunduğu marangozlar çarşısı, hazır mobilya ve fabrikasyon ahşap işlemeye yenik düşünce, eski hareketliliğini kaybetti. Marangoz ustaları işyerlerini kapatınca, Marangozlarda ismini alan kahvehane de yapısını değiştirdi.

         Kahvehane sahibi Süleyman Toparlı, Marangozların oturduğu kahvenin tarihi dokusuna dokunmadan, günün şartlarına uyarladıklarını söyledi.

                         Mezopotamya´ya hakim

       Konumu ve tarihi yapısı ile Mardin ile bütünleşen yapının, Mezopotamya Ovasına hakim bir noktada bulunması müşterilerin ilgisini çektiğini ifade eden Süleyman Toparlı ?Marangozlar kahvesi bir adres bildirme yeridir, sanatkarların, esnafın buluşma mekanıdır. Onu kapatmayı içimize sindiremedik. İç donanımında değişiklikler yaptık. Sedirler koyduk, eski eşyalar yerleştirdik. Kapılarımızı gençlere ve turistlere açtık.? Dedi

                   Kitap okumak isteyenleri bekliyoruz

      Kahvehanenin bir köşesine  kitaplık koyduklarını kaydeden Toparlı, ? Sakin bir ortamda, demli çay veya kahvesini içerken   kitap okumak ve Mezopotamya Ovasını seyretmek isteyen gençleri ve turistleri bekliyoruz. Otantik bir mekan. Amacımız Mardin´in turizmine katkı sağlamaktır? şeklinde konuştu.

 

 

 

YAZARLAR