Köylüler Elektrik Arızasını Gidermeye Çalıştı
DEDAŞ’tan umudunu kesen köylü kendi arızasını kendisi gidermeye çalıştı
Tarih: 19.8.2014 14:49:34/ 354okunma / 0yorum

Mardin’in Kızıltepe İlçesi Dikmen 2 Elektrik trafosuna bağlı 50 köy üç gündür trafonun patlamasından dolayı elektriklerinin olmadığını belirtti. Defalarca yetkililerle görüştüklerini belirten köylüler sorunun çözülmemesi üzerine kendi çabaları ile tutmuş oldukları elektrikçilerle trafoyu tamir ettiklerini dile getirerek “Bunu DEDAŞ’ın yapması gerekirken ne yazık ki bizler yapıyoruz. Bunun yanı sıra DEDAŞ yarım gün göndermiş olduğu dört elemanını da buradan çekerek tamir yapmasını engelledi. Devamlı bizlere hırsız gözü ile bakarak hiçbir sorunumuzu gidermiyorlar. Şimdi de bizler kendi imkânımızla trafoyu tamir ediyoruz ve yaklaşık 20 milyar ücret ödeyeceğiz” dedi.

 sık elektrik kesintilerinin ve dalgalanmalarının olduğu bölgede elektrik sorunları bir türlü giderilmezken bölge çiftçileri yaşanan bu sıkıntıdan dolayı trilyonlarca zarara maruz kaldı. TEİAŞ’ın özelleşmesi ile beraber kendilerine hiçbir hizmet yapılmadığını kendilerine yapılması gereken hizmeti de kendi imkânları ile kendilerinin yaptığını belirten köylüler durumdan artık rahatsız olduklarını söyledi. En ufak bir arızanın bile artık bir çözüme kavuşmadığını, hükümetten bir medet ummadıklarını ifade eden köylüler kendi imkânları ile arızaları gidermeye çalıştıklarını kaydetti.

 köye elektrik gücü sağlayabilecek olan Kızıltepe ilçesine bağlı Dikmen 2 geçici trafosu 2011’den bu yana 80 köye elektrik verdiği için devamlı arızalanmaktadır. Sık sık arızalanan trafonun bakımı için defalarca DEDAŞ’a başvurduklarını ancak hiçbir sonuç alamadıklarını belirten çiftçiler ise kendi imkânları ile tamir ettiklerini dile getirdi.

 olarak yapılan trafo hizmete konulmadı”

 (Hêşerî) köyünde çiftçilik yaptığını belirten köylülerden Mahsum Ertaş adlı yurttaş, yaşanan sıkıntıdan dolayı Şubat ayında bitimi gerçekleştiren Dikmen 2 trafo merkezine dikkat çekerek “Burada sık sık elektrik kesintisi yaşanıyordu ve bu nedenle de yaklaşık 150 köye güç sağlayabilecek olan Dikmen 2 trafo merkezini kurdular. Şubat ayında enerjide bıraktılar. Ama özel şirketin eline geçmesi ile beraber sadece 4 direk için bir türlü bu enerji köylülere verilmedi. Ve bizler hala geçici trafo üzerinde enerjimizi sağlamaktayız. Ama buda devamlı arıza vermektedir. Çünkü gücü kaldırmıyor” dedi. Dikmen 2 trafo merkezinin hizmete konulması için her başvurularının çeşitli gerekçelerle red edildiğini ifade eden Ertaş, kimi zaman da çiftçilerin elektrik borçlarının öne sürülerek yapılmadığını söyledi.

 şirketleri sırtımızda zenginleştirdiler”

 bağlı şirketlerin özel şirketlerin eline geçmesi ile beraber halkın sömürüldüğüne vurgu yapan Ertaş “Bizler bu halkın evladıyız. Bu halk için çalışıyoruz. Ama ne yazık ki hiçbir milletvekili bizim bölge çiftçimizin halini görüpte bu işe el atmıyor. Eğer devlet bu şirketin arkasında olmasaydı bu şirket bu şekilde halka davranırmıydı. Hiçbir şekilde bu durum böyle olmazdı. İşte bu şirketlerin hepsi gelip halkın belinden zengin olduktan sonra yerini başkasına bırakıyor ve bizler her zaman bu durumda kalıyoruz. Hatta AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ buraya gelip sadece fotoğraf çekmekle yetiniyor. Hiçbir soruna çözüm olmuyor. İşte maksat ben gittim gördüm.  Bir halkın yanında olması gerekli olan milletvekili ne yazık ki özel şiirketlerin yanında yer alıyor. Hepimiz biliyoruz ki bu özel şirketler byük rantlarla devletten bu ihaleleri alıyor buna rağmen vekil bize hırsız muamelesi yapıyor.Hırsız olan biz değiliz bu ihaleleri veren ve alan kişilerdir ” şeklinde konuştu.

 imkânımızla arızayı gideriyoruz”

 50 köyde 3 gündür yaşanan elektrik sıkıntısını gidermek için kendi imkânları ile arızayı gidermeye çalıştıklarını belirten Tarlabaşı (Hûmran ) köyü muhtarı Şinasi Çeçen adlı yurttaş ise “Üç gündür elektriğimiz trafo patlaması nedeni ile kesilmiştir. Bizler bunun için Valiye bile çıktık. Ama bize bir şey yapamayacaklarını söylediler. DEDAŞ ile konuştuk onlarda yapmadı. Siz onu bırakın malzemeler bizden olmasına rağmen sadece bize yardımcı olan 4 elemanını DEDAŞ buradan çekerek arızayı onarmalarını engelledi. Bizlerde kalkıp kendi imkânımızla 14 tane elektrikçi tuttuk ve trafoyu onarmaya çalışıyoruz.  Tüm masrafları bizler karşılıyoruz. Kablosundan tutun işçinin yemeğine kadar hepsini bizler karşılıyoruz. Bunun yanı sıra bizlerde onlara yardım ederek çalışıyoruz. Yaklaşık 20 milyar paramız gidecek. Ama yetkililer bize yardım etmeyince bizler artık umudu onlardan keserek bunu yaptık” dedi.

 20 milyar zarar trilyon oldu”

 kesilmesi ile beraber trilyonlarca zarara maruz kaldıklarını ifade eden Işıkören köylülerinden Kadri Cevheroğlu adlı yurttaş ise “Bizler bu trafonun tamiri için gidecek olan 20 milyara bakmıyoruz. Çünkü trilyonlarca zarara maruz kaldık. Şuan 300 bin dönüme yakın mısır tarlası yanmış durumdadır. Acaba bunun zararını kim karşılayacak. Devlet daha 20 milyarlık arızayı gideremedi. Şimdi de bunumu karşılayacak. Köylü milletin efendisidir diyorlar ama ne yazık ki baktığımız zaman köylüye çiftçiye her zaman hırsız gözü ile bakıp muamele ediyorlar. Herkes devlette hırsızlık yapıyor sonra dönüp çiftçinin boyuna atıyor. Hep çiftçimi hırsız olmuş çiftçi çoluk çocuğunun ekmeği peşinde koşuyor” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallerde yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi.
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Mardin´in Midyat ilçesinde, dur ihtarına uymayarak kaçan bir araçta yapılan aramada 15 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
  Altındağ Görevine Döndü
Altındağ Görevine Döndü
Geçtiğimiz günlerde, kurumun önünü açmak için görevinden ayrıldığını açıklayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ görevine döndü.
 Mardinli Gençler Uçacak
Mardinli Gençler Uçacak
Mardin´de Yükseliyoruz sloganı ile, turizm hizmetine giren sıcak hava balonlarını Mardinli gençler uçuracak
  Altındağ görevinden ayrıldı
Altındağ görevinden ayrıldı
DiKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “kurumun ve yatırımların önünü açmak için görevimden ayrılma gereği duydum”
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru, Ankara´da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarında görücüye çıktı.Mardin Standını Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ziyaret etti.
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Kalekim Mardin´in Artuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde aşure etkinliği düzenledi.
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin´de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen ´Teröre lanet kardeşliğe davet´ mitingine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.
 Şehit Babanın,  oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Babanın, oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Abdullatif Emen, 13 Eylül 1993 yılında şehit düşen babasının yanında toprağa verildi. yana
Şehitleri Anma, Annelere Destek Yürüyüşü
Şehitleri Anma, Annelere Destek Yürüyüşü
Mardin´de bir gurup bayraklarla, şehitleri anma ve Diyarbakır´da otur eylemi yapan annelere destek yürüyüşü yaptı.
Mardin Şehidine Ağladı
Mardin Şehidine Ağladı
Mardin´in Ömerli İlçe Kırsalında terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonda, Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva şehit düştü.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv