Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
Tarih: 16.5.2016 23:51:52/ 4923okunma / 0yorum

                   

           Röportaj:Mehmet Çelik

            Mardin Kızıltepe İlçesine bağlı üç köyde yerleşik, saygınlıkları ile çevrelerinde sevilen İlhan ailesi..

             Biraz şeyhlik, biraz ağalık. Ağalığı duyan farklı düşünmesin. Ağalığın yörede iki  farklı tarifi var. Yani iki çeşit ağalık unvanına sahip olunabilir. Biri kapılarını sürekli açık tutan, ekmek yediren, kazandığından çevresini yararlandıran ağa profili. Diğer ağa profili ise kuvvetine, silahına güvenen, biraz zalim, biraz katı.

            İlhanlar Şeyhliklerini iyi niyetleri ve evlilikleri, ağalıklarını da ekmekleri ve paylaşımlarıyla sağladı.

           Aile çiftçilikten, uluslararası taşımacılığa merak sardı. Sonra da fabrikalara, yatırımlara. Organize Sanayi Bölgesinde Un fabrikası Kuran Salim İlhan ile bir Kuzey Irak gezisinde tanışmıştık. Cana yakı ve alçak gönüllü. Asaletini zenginliğinin önünde ilk bakışta görebilirsiniz.

           İşadamı Sanayici Salim İlhan, günlük 300 ton kapasiteli Un fabrikasını yıllar önce kurmuş, ikincisini de önümüzdeki günlerde hizmete açacak.

           Salim İlhan ile dünü, bugünü konuşacağız.

          Ticaret Hayatı Nasıl Başladı?

               Biz köyde büyüdük. Ve uzun süre çiftçilik yaptık. Gelişen teknoloji, hayat şartları bizi bir anda uluslararası taşımacılık sektörüne sürükledi. Hem ürünlerimizi taşıyor daha iyi fiyatlarla pazarlıyorduk. Hem de bazı firmaların mallarını dış ülkelere götürüyorduk. Güzel de kazançlar sağladık.

         Fabrika kurma işi nasıl doğdu?

     Nakliyecilik yaparken, ihracatın nasıl yapıldığını öğrendik. Mallarını taşıdığımız firmaların dış bağlantıları ile tanıştık. Ve ihracatın kazanımlarını gözlemledik. Kuzey Irak pazarında iyi bir çevremiz oldu ve karşılıklı güven sağladık. Bir anda başka firmaların mallarını taşıyacağımıza kendi mallarımızı neden taşımıyoruz dedik ve Un Fabrikası kurduk.

       Neden Un? Başak Alanlara neden yatırım yapmadınız?

     Neden un sorusu yerinde bence. Un bizim için entegre bir yatırım oldu.. Geniş bir arazimiz var. Buğday ekiyoruz. Ve uluslararası taşımacılık yapıyoruz. Yanı tarlalarımızda yetiştirdiğimiz buğdaylarımızı fabrikamızda un haline getiriyoruz ve unu yine araçlarımızla dış ülkelere taşıyıp ihraç ediyoruz. Birbirlerini tamamlayan hizmetler anlayacağınız.

       Bir Un Fabrikanız var, ikincisine neden ihtiyaç duydunuz?

      Rekabet gücümüzü arttırmak için ikinci fabrikayı kurdum. Bizim ailenin toplam 12 un fabrikası var. Benim yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Marova Un Fabrikası 10 dönüm alan üzerine kurulu ve günde 300 ton kapasiteli. Dış ülkelere ihracat yapıyorsanız güçlü olmanız bir anda istenilen malı ulaştırmanız, teslim etmeniz gerekir. Gaziantep Fabrikalarının gücü yüksek. İhracatta başarı rekabet gücü  ile orantılıdır. Biz günde 300 ton üretim yaparken onlar bin tonlar üretiyorlar. Rekabet gücümüzü arttırmak için 18 dönüm alan üzerinde günlük  700 ton üretim kapasiteli Mirac Un fabrikamızı kurma kararı aldık. Ağustos ayında hizmete açmayı hedefliyoruz.

        Neden Mirac? Marova markası ile devam etseydiniz?

       Geçen sene Mirac kandiline denk gelen bir anda ikinci un fabrikamızı kurmaya karar verdik. Düşündük Mirac kandilinde  fabrikayı kurmuşuz, bereket getirsin, hayırlı olsun  diye fabrikanın ismini Mirac Un koyduk.

             Kaç kişiye İstihdam Sağlıyorsunuz?

        Şimdilik 35 kişiye istihdam sağlıyoruz. İkinci fabrikanın devreye girmesi ile bu sayı 75´e çıkacak. Gıda üretiminde istihdam yaratma alanları diğer yatırımlara göre azdır. Ama biz bunu en yüksek sınırda tutuyoruz.

            Rekabet gücü sadece üretimle mi ilgili?

         Hayır! Tabi ki. Başka faktörler de var. Bir örnek verecek olursak, yine Gaziantep´e dönmemiz gerekir. Kredi kullanırken bizim bir çok taşınmazımızı bankalar teminat olarak kabul etmiyor. 18 milyon liralık yatırım yapıyorum bunun çok az bir bölümü için kredi kullanabiliyorum. Gaziantep´te böyle bir yatırım yapan bir iş adamı bunun iki katı kadar kredi kullanabilir.

            Geri ödemesi olunca kredi sıkıntı olmaz mı?

          Olmaz tabi. Hatta yüksek bir kar getirisi var. Birkaç ay önce buğdayın tonu 750 liraydı. Bu gün 1050 lira. Kredi alan buğdaya yatırdı. 2-3 ay içerisinde % 35 oranında kar etti. Kredi kullanabilen Gaziantepli işadamı, kredibilitesi düşük tutulan bir Mardinli işadamına karşı 1-0 galip oluyor. Kârdan biraz zararla bize karşı rekabet ediyor.

        Habur Kapandı Neler Yaşadınız?

       Bölgedeki olaylar kısa süreli de olsa bizi olumsuz yönde etkiledi. Cizre ve Silopi´deki sokağa çıkma yasakları Habur sınır kapısının kısa süreli giriş çıkışlara kapanmasına neden oldu. O dönemlerde ihracatımız düştü. Şimdi toparlandık.

        Habur´un Kapanması Gerekli miydi?

        Bunu cevaplamak için güvenlik durumunu da iyi değerlendirmek lazım. Güvenlik ve huzur ticaretten önce gelir. Güven ve huzurun olmadığı yerde ticaret olmaz.

        Biz olayı bu şekilde değerlendiriyoruz. Mardin Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak Habur´un  ticarete açılması için yoğun bir çaba harcadı.  Defalarca Şırnak Valisi ve Gümrük Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yaptı. Valimizin, Milletvekilimiz ve MARSİAD Başkanı Nasır Duyan´ın bu konuda girişimleri sonuç verdi. Şimdi Habur tıkır tıkır işliyor.

            Başka illerde yatırım yapmayı düşündünüz mü?

      

            Denedik olmadı. Ankara´da 5 yıl süre akaryakıt istasyonu çalıştırdık. Ama aklımız, gözümüz doğup büyüdüğümüz topraklardaydı hep. Toprak mı su mu çekti bilemiyorum. Biz aslında doğup büyüdüğümüz bu topraklara bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Onun için yatırımlarımızı hep buraya yaptık. Yapmaya devam edeceğiz.

                Son gelişmeler, bölgedeki çatışma ortamı sizi korkutmuyor mu?

         Bu çatışmadan rahatsızlık duymamak mümkün değil. Ama korkmuyoruz. Bölgenin kısa sürede huzura kavuşacağına inanıyorum. En zor anlarda bile biz yatırımlarımızı  sürdürüyoruz. Yeni Un fabrikasının maliyeti 18 milyon lira. Ben bu yatırımı Gaziantep veya bir başka ilde yapsam, kısa sürede  değeri iki-üç katına çıkar. Ama ben memleketimi, doğup büyüdüğüm toprakları tercih ediyorum.

          Marova Un Fabrikasını Salim İlhan ile birlikte geziyoruz. Son derece modern  bir fabrika. Her şey bilgisayar denetiminde. El değmeden dev silolara doldurulan buğday bir yerden değirmenlere aktarılıyor, oradan un olarak çuvallanıp kamyonlara otomatik olarak yükleniyor.

          Salim İlhan ile söyleşimizi  yaparken bir delikanlı bize köy ayranı ikram ediyor. Organize Sanayi Bölgesinde sıcakların başladığı bir mevsimde en güzel içecek. İkinci ayranı içtikten sonra söyleşimiz de tamamlanıyor.

           Mardin´in ekonomisine yöne veren bir başka işadamı ile yeni bir söyleşide bulunmak dileğiyle..

 

         

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv