Kızıltepe Atık Su Arıtma Tesisi Törenle Açıldı
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışıyla önemli ve büyük projelere de can veriyoruz” dedi
Tarih: 26.10.2018 19:58:20/ 331okunma / 0yorum

     Yapımı iki yıl süren, Marsef yönetim Kurulu Başkanı  Masum Özdemir´in  yükleniciliğini yürüttüğü Atık Su araıtma tesisinde, katı kısımlar Mardin Çimento fabrikasında yakıt, bio gazdan elektrik üretimi, temiz su ise tarlarda sulama amaçlı kullanılacak. 

  Mardin Büyükşehir Belediyesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı´nın (IPA) desteğiyle  bitirilen Kızıltepe Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı törenle yapıldı. Törene Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın yanı sıra, Avrupa Birliği Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Christian Danielsson  AB´den gelen heyet, ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri katıldı. Tören esnasında bitirilen tesisler ile ilgili brifing verilirken, tesisin bölgeye olan faydaları da anlatıldı.

Yüzde 90´ını bitirdik

Açılışta bir konuşma yapan Vali ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, şehirde çevre konusunda da hassas bir çalışma içinde olduklarına değinirken, “Bu hassasiyetle daha önce sadece yüzde 10´u bitirilmiş atık su artıma tesislerini bir yılda yüzde 90´ının tamamlayarak hizmete açtık” dedi. Yaman şöyle devam etti:, “İki yıl önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın teveccühleri ile Mardin iline Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladık. Göreve başlar başlamaz ‘Sizin için çalışıyoruz” diyerek çalışmalarımızı yaptık. Biz ilimiz için önemli olan projelere her zaman dikkate aldık. Dünyanın en bereketli topraklarından birisi olan Mezopotamya Ovası´nın daha çevreye duyarlı, daha korunabilir ve iyi tarım yapması açısından önemli olan IPA tarafından desteklenen projenin olduğunu öğrendik. Ama proje kapsamında sadece yüzde 10 gerçekleşme sağlanmıştı.  Hemen kolları sıvayarak yüzde 90 oranında kalan işleri bitirilmesini sağladık. Tesisimiz çağrı projesi kapsamında en önemli tesistir”.

İş birliği devam edecek

Mardin´de çevre konularında IPA ile işbirliğinin devam edeceğini açıklayan Yaman, “Bölgeye gelen huzur ile başta Mardin olmak üzere huzur iklimi oluştu. Bu iklimle beraber ilimizin daha yaşanabilir bir şehir olması için çaba verdik. Gençlerimizden kadınlarımıza, yaşlılarımızdan çocuklarımıza kadar herkesin mutlu olacağı bir şehir için çalıştık. Çevreye duyarlı bir belediye olmayı da önemsedik. Bölgenin çevreye duyarlı bir şehir olmasında katı atık yönetimi ve sanayi ve evsel atık yönetiminin iyi kurgulanması ve faaliyete geçirilmesi elzemdi. Bu nedenle IPA ile bu projeye can verdik. Bundan sonra IPA ile işbirliğimiz devam edecek. Bundan sonra açılacak hibe programları için Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak müracaat edeceğiz” diye konuştu.

Yeni müjdeler

Yaman çevre ve su ile ilgili projelerde yeni müjdeler de verdi: İçme suyu ile ilgili yapılan çalışmaları dile getiren Yaman, “IPA ile görüşmelerimiz devam ediyor. Başka önemli projeleri de birlikte yapmak istiyoruz. Bu vesileyle Kızıltepe İçme Suyu Projemiz ihale edildi ve şu an sözleşme yapılmak üzere.  Projeyle Beyaz Su´dan gelen tek ishale hattı IPA tarafından verilen destekle ayrılacak ve Artuklu ilçemize su direk gelmiş olacak. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da bu bağlamda iyi bir destek ve koordinasyon sağlıyor. Bu vesileyle projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Öte yandan kısa bir konuşma yapan Avrupa Birliği Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Christian   Danielsson ise yapılan projelerin önemine vurgu yaparken, Türkiye´nin Suriye´de yaşanan iç savaşta 3.5 milyon mülteciyi ağırlayarak önemli bir iş yaptığını ve bu çabayı takdir ettiklerini ifade etti. Danielsson “Mardin Atıksu Projesi ile altyapı iyileştirilmiş ve alıcı unsurlardaki kirlilik düşürülerek atık su sektöründe bölgenin AB ve Türk kalite standartlarını karşılaması sağlanmıştır. 2007´den bu yana Avrupa Birliği´nin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) fonları ile Türkiye´deki çevre projelerine 700 milyon Avro´nun üzerinde yatırım gerçekleştirilmiştir. “Çevre ve İklim Eylemi Sektör Operasyonel Programı” kapsamında AB üyeliğine aday ülke olarak Türkiye IPA fonlarından yararlanmaya devam etmektedir. Program kapsamında 3 adet eylem yer almaktadır; su, atık ve sürdürülebilir kalkınma için çevre yönetimi alanlarıdır. Türkiye´nin adaylığı sonrası ikinci mali işbirliği programı olan 2014-2020 yıllarını kapsayan ve uygulama dönemi 2025 yılı sonunda tamamlanacak olan IPA-II programı çerçevesinde AB´ye aday ülkelere yaklaşık 11.7 milyar Avro tutarında fon tahsis edilmiş olup, bunun yaklaşık 3.5 milyar Avro´su Türkiye´ye tahsis edilmiştir“ dedi.

            Konuşmaların ardından açılış kurdelesi hep birlikte kesildi.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104 Yıl Dönümü
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma çok yıldızlı bir otel için araştırma yapıyor.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkez´inde düzenlendi.
 Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Başka illerde bulunan televizyonlarda tanıtımlarını yapan Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına tepki
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı Gazeteciler Cemiyetleri Mardin´de bir araya gelerek, yerelde sorunlarını masaya yatırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Mardin TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu Başkanlığına Deniz Hitay yeniden seçildi.
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Mardin Savurkapı Mahalle Muhtar adayı Murat Cura, verdiği vaatlerle dikkat çekiyor.
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin desteğiyle Artuklu Belediyesi tarafından yürütülecek 2 milyon 500 bin lira bütçeli ´Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi´nin tanıtımı yapıldı.
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak Ve Yükümlükleri Toplantısı Mardin´de Yapıldı
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yerel yönetim olarak desteklerimiz devam ediyor”
Bülent Arınç Mardin´de
Bülent Arınç Mardin´de
TBMM eski Başkanı Ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç Mardin´de
Veysi Şahin´den Teşekkür
Veysi Şahin´den Teşekkür
Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Vefat eden annesinin taziyesi için arayan ve gelenlere teşekkür etti.
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Ne mutludur o kişi ki yoldaşı, haset değildir…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv