İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır´da, oturma eylemi yapan anneleri ziyaret etti
Çocukları dağa kaçırıldığı iddiasıyla oturma eylemi başlatan ailelerin sayısı 11´nci gününde 28´e yükseldi. Kulp´ta yaşanan patlama nedeniyle kente gelen
Tarih: 13.9.2019 18:46:50/ 496okunma / 0yorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, oturma eylemindeki aileleri ziyaret etti. Onlarla sohbet eden Soylu, “Söyledikleriniz bütün Türkiye´yi titretti. Herkesi kendisine bir kere daha getirdi. Bütün Türkiye sizinle tek yürek. Öyle sonuçlar alınacak ki ama sizin bu büyük dirayetinizden Allah razı olsun” dedi

            Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla oturma eylemi başlatan ailelerin her geçen gün sayısı artıyor. HDP il binası önünde annelerin oturma eylemlerinin 11´nci gününe girilirken aile sayısı 28´ya yükseldi. Dün oturma eylemine 2 aile daha katıldı. HDP Diyarbakır il binası önünde çocukları dağa kaçırılan ailelerin oturma eylemleri 11´nci gününe girerken, ailelerin mücadelesi çığ gibi büyüyor.  Dün itibariyle Bitlis´ten ve Diyarbakır´dan gelen iki aile ile birlikte sayı 28´e yükseldi.

“Oğlumun yaşadığını öğrendim”
Bitlis´ten oturma eylemine katılan annelerden Saliha Mert, oğlu Yetiş Top´u aradığını söyledi. Oğlunun şimdi 24 yaşında olduğunu, 18 yaşında gittiğini belirten Mert, “Oğlum 2015´te gitti. Hiçbir yerde olduğunu bilmiyorum bana öyle söylediler. Ölüsünü vermedikleri için şüphelendim, oğlumu araştırdım. Sağ olduğunu, yaşadığını öğrendim. Ama bana nerede olduğunu söylemiyorlar. Onların peşinden hep gidiyordum, onların nerede olduklarına bakıp gidiyordum. Soruyordum, soruşturuyordum. Söylüyorlardı yaşadığını, yaralı kurtulduğunu. Benim oğlum İstanbul´da kalıyordu" dedi.

“Arkadaşı onu yoldan çıkartıp gönderdi”
Oturma eylemine Diyarbakır´dan katılan diğer bir acılı anne ise Sevda Demir oğlu Fatih Demir´in 4 yıl önce Hani´den götürüldüğünü ifade ederek “Hani´den geldim. Oğlum 24 yaşındadır. 19 yaşına girdi, kaçırıp götürdüler. Arkadaşı onu yoldan çıkartıp gönderdi. Oğlum işe gidiyordu, işten eve geliyordu. Ben hep ona diyordum oğlum bak kendine dikkat et, etraf kötü olmuş. Sizi yoldan çıkartmasın. ‘Yok anne kimse beni yoldan çıkartmaz. Ben deli miyim. Çalışıp annemi hacca göndereceğim´ diyordu. Bir gün geldi sanki kafasını üşütmüştü. Bellidir, insan çocuğunun farkında olmaz mı. Ben hemen çalıştığı yerden işten çıkarttım, Malatya´ya gönderdim. Orada arkadaşları kötüdür oğlumu yoldan çıkarıyorlar, kandırıyorlar diye. Malatya´ya bir gün kaldı. Ondan sonra kocam işteydi geldi, Fatih´in dağa gideceğini duyduğunu söyledi. Telefon gelmiş Diyarbakır´dan bunu söylemiştir. Kocam bir taksiyle, oğlum bir taksiyle, amcası bir taksiyle herkes bir yoldan çıktı. Dedik bir yerde yolunu kapatıp yakalasın. Gidene kadar Lice´ye yetişti. Lice´ye gittik, ‘Dediler biz katılmış vermiyoruz´ O gün bu gündür ben görmedim. Teröristler, ‘biz dedi o bizi kabul etti, biz size vermiyoruz.´ Dört yıldır hasretten yanmışım, ölmüşüm. Gücümüz kadar, umut oluncaya kadar bekleyeceğiz. Bir hayırlı haber bize verilse sonuna kadar bekleyeceğiz” diye konuştu. Acılı anneler oturma eylemine katılarak, umutla bekleyişlerini sürdüreceklerini kaydetti.

“Söyledikleriniz bütün Türkiye´yi titretti”
Bu arada Kulp´ta yaşanan patlama nedeniyle Diyarbakır´a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, oturma eylemi yapan aileleri ziyaret etti.   Ailelere destek sözü veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annelerden biri ile sohbet etti.  Soylu, “Söyledikleriniz bütün Türkiye´yi titretti. Herkesi kendisine bir kere daha getirdi. Bütün Türkiye sizinle tek yürek. Öyle sonuçlar alınacak ki ama sizin bu büyük dirayetinizden Allah razı olsun. Dün senin kızın gibi bir kızı getirdik. Hiç merak etmeyin. Onun annesiyle kucaklaşmasını bir görseydiniz. Hiç endişe etmeyesiniz. Ama böyle yürekli anaların sayesinde yapıyoruz biz bu işi” diye konuştu. Bakan Soylu´nun sözleri sonrası büyük sevinç yaşayan anne bakanı kucaklayarak teşekkür etti.

“Bütün ülkemizin çocukları için buradalar”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu anneleri ziyaretinin ardından ise gazetecilere yaptığı açıklamada bulundu.  Annelerin çocuğunun herkesin çocuğu olduğunu kaydeden Bakan Soylu, bu annelerin çocukları gibi bir çocuğu anneleri ile buluşturduklarını söyledi. Bakan Soylu, "Devam ediyor inşallah öteki çocuğunu da buluşturacağız, sabırla. Cumhurbaşkanımızın hem selamlarını getirdim hem de bu yaptıkları bütün Türkiye´ye ve bütün dünyaya ortaya konan haykırışa olan desteklerini getirdim. Kendi çocukları için burada değiller, bütün ülkemiz biliyor ki bundan sonraki tüm çocuklar için buradalar ve bütün ülkemizin çocukları için buradalar. Demiri eritecek yürekleri var. Bütün ülkemiz onları destekliyor. Bu yaptıkları mesele çok kıymetlidir. Terörle mücadele eden kardeşlerinizden birisi olarak söylüyorum, o kadar kıymetlidir ki bu on yıllar sonra çok daha iyi anlaşılacak. Bu bir terör örgütünün bir siyasi partinin terör örgütüne kendisini kullandırmasının sonunu oluşturacak hayırlı bir adımdır hem de güçlü bir adımdır. Bu annelerin evlatlarını da terör örgütünden kurtarabilecek en önemli adımdır. Bütün Türkiye onları destekliyor. Hepimiz onları destekliyoruz. Üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Daha dün Diyarbakır´da bu annelerin evlatları gibi bir kız çocuğunun anneleri ile buluşturmanın ve bu kucaklaşmanın onurunu yaşadık. O kucaklaşma bir baba olarak söylüyorum yüreği olan gönlü olan insan olan herkesi başka bir noktaya taşır´´ diye konuştu.

“Bu anneler bir haykırış ortaya koyuyorlar”
Kulp´taki cenaze töreninden geldiklerini kaydeden Bakan Soylu, ‘´Biraz önce bir cenazeden geliyoruz. O cenazede yaşadıklarımız burada bu annelerin yaşadıkları Allah izin verecek ve bu millet de destekliyor. Devletimizin de gücü ile bu annelerin de kuvveti ile bu acıları bu topraklarda bitireceğiz. Sadece bu topraklarda bitmeyecek Allah´ın izni ile etrafımızdaki coğrafyada da bu uluslararası terör destekçilerine annelerin yüreği ile büyük bir ders vereceğiz, veriyoruz da hep birlikte veriyoruz. Bir vecibemiz vardı, sorumluluğumuz vardı, gelip bu insanlara burada destek vermek, milletimizin adına destek vermek, onu yerine getirdik. Milletimiz de bilsin ki burada bu anneler bir haykırış ortaya koyuyorlar. İnşallah çok güçlü bir sonuç alacağız´´ şeklinde konuştu.

“Anne gönlü demiri eritecek gönüldür´”
HDP´nin çocukları annelerin dizlerinden alıp terör örgütüne katan yapı olduğunu dile getiren Bakan Soylu, şöyle devam etti: "Diyarbakır´da herkes biliyor ki, Mardin´de herkes biliyor ki Kızıltepe´de, Nusaybin´de herkes biliyor ki HDP teşkilatları bu annelerin masum çocuklarını dizlerinin dibinden alıp terör örgütüne katan yapıdır, herkes biliyor, bizde biliyoruz ve gereğini yerine getiriyoruz. Diyarbakır´da bu olaylarla ilgisi olmayan herkes biliyor ki bir tek cümle söylerler, evet belediyeleri ve teşkilatlarıdır bu kadar basit, ne yaptığını bu anneler çok iyi biliyor, bu millet çok iyi biliyor. Bu millet feraset sahibidir, anne gönlü demiri eritecek gönüldür." Bakan Soylu, konuşmaların ardından HDP il binası önünde oturan babalarla da bir araya geldi. Bakan Soylu, babalarla kucaklaşarak yanlarında oldukları mesajını verdi. Bakan soylu ve beraberindekiler daha sonra bölgeden ayrıldı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nevzat Özpelitoğlu Balıkesir´den yaman bir Vali geçti: MUSTAFA YAMAN
Nevzat Özpelitoğlu Balıkesir´den yaman bir Vali geçti: MUSTAFA YAMAN
Balıkesir´den bir gazetecinin kaleminden Vali Yaman
Mardin Emniyet Müdürü Çetinkaya “Önce Huzur”
Mardin Emniyet Müdürü Çetinkaya “Önce Huzur”
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Derneği üyeleri, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Mardin Fuara damgasını vurdu
Mardin Fuara damgasını vurdu
Mardin, Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine damgasını vurdu
Mardin´in Yeni Emniyet Müdürü Çetinkaya
Mardin´in Yeni Emniyet Müdürü Çetinkaya
Resmi Gazetede Yayımlanan Emniyet Müdürü Kararnamesi ile Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne atandı.
Mardin Emniyet Müdürü Değişti
Mardin Emniyet Müdürü Değişti
Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan Onar Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğüne atandı
Mardin Şahmaran Kadın Platformu´ndan taciz açıklaması
Mardin Şahmaran Kadın Platformu´ndan taciz açıklaması
Derik İlçesinde temizlik görevlisinin öğrencilere cinsel istismar davası öncesi, Mardin Şahmaran Kadın Platformu bir açıklama yaptı.
Demirkaya´dan Ahilik Haftası açıklaması
Demirkaya´dan Ahilik Haftası açıklaması
Mardin AK Parti Milletvekili Cengiz Demirkaya, Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası etkinlikleri nedeni ile açıklama yaptı.
Aşure´de Kadın Dayanışması
Aşure´de Kadın Dayanışması
Mardin Valiliği Yalım Aile Destek Merkezi, bünyesindeki öğretici ve kursiyerler aşure etkinliği düzenledi
Şehit Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva için mevlit okutuldu
Şehit Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva için mevlit okutuldu
Mardin´de Şehit Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva ve güvenlik güçleri için Mevlid-i Şerif okutuldu.
Gazi ve Şehit Aileleri Mardin´de
Gazi ve Şehit Aileleri Mardin´de
İl Emniyet Müdürü Onar, şehit annelerinin elini öptü
   Eylem Hazırlığında 2  Terörist Yakalandı
Eylem Hazırlığında 2 Terörist Yakalandı
Mardin Emniyet Müdürlüğü ile MİT Başkanlığı ekiplerinin ortak operasyonu ile Metropollerde eylem yapma hazırlığında olan 2 terörist yakalandı.
Şehit güvenlik korucusu tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı
Şehit güvenlik korucusu tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı
Ömerli İlçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan güvenlik korucusu Evren Başçı, tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin babası Abidin Başçı, ´´Vatan sağ olsun. Bayrak için can vermeye hazırız´´ dedi.
Güneydoğu Basını, Batman´a Çıkarma yaptı
Güneydoğu Basını, Batman´a Çıkarma yaptı
Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğinde, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF) bünyesindeki 9 ilin gazetecileri bir araya geldi.
Artukbey´e bir ödül daha
Artukbey´e bir ödül daha
Türkiye Avrasya Tüketicileri Koruma Derneği, Artukbey´i önerilen marka ödülüne layık gördü
Mardin Şehidini Dualarla Uğurladı
Mardin Şehidini Dualarla Uğurladı
Mardin´in Ömerli ilçesinde PKK´lı teröristlerin yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan jandarma uzman onbaşı Mehmet Acar, dualar ve gözyaşları arasında toprağa verildi.
Yaman, birimleri ziyaret etti
Yaman, birimleri ziyaret etti
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, birimleri ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Mardin  Balon turizmine kapılarını açtı
Mardin Balon turizmine kapılarını açtı
Mezopotamya´nın antik kentinde ilk balon havalandı. Vali Mustafa Yaman ve il protokolü ilk uçuşu gerçekleştirdi.
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin´den  Logo Açıklaması
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin´den Logo Açıklaması
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin´den, belediyenin yeni logosu ile ilgili açıklama geldi.
GGF Başkanı  Çelik´e bir görev daha
GGF Başkanı Çelik´e bir görev daha
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Mardin gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik Turizm ve Tanıtma Platformu Mardin Temsilciliğine getirildi.
Mardin´de yollar buz tuttu 18 araç kaza yaptı 9 kişi yaralandı
Mardin´de yollar buz tuttu 18 araç kaza yaptı 9 kişi yaralandı
Mardin-Midyat karayolu üzerinde i Buzlanma meydana geldi 18 araç birbirine girdi, 9 kişi yaralandı
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv