İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Tarih: 13.7.2017 12:06:31/ 7096okunma / 0yorum

             Yıl 1994 Mardin Valiliğinde İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini ifa ediyorum.   Tunceli Nazimiye Kaymakamı Mehmet Ersoy Mardin Valiliğine atanıyor. Vali Yardımcıları ile misafir kaldığı çimento fabrikasında hoş geldine gidiyoruz. Kararlı ve sevecen duruşu hala gözlerimin önünde.  Vali yardımcısı, bazen de vali vekilliği görevini yürüttüğü dönemde birlikte görev yaptık.

    Bugünkünü konumunu o dönemde hedef olarak belirlemişti. Sohbet ettiğimizde merkez sağda bir partinin Türkiye´nin geleceğine damga vuracağını ve kendisinin de bu partide yerini alacağını söylüyordu.  

     İçişleri Bakanlığında hedeflerine ulaşana başarılı bürokrat ve etkin politikacı Mehmet Ersoy´u ziyaret ediyoruz. 1994 yıllarda bugünleri nasıl görebildiğini soruyorum. Alçak gönüllüğünü ön planda tutarak sadece gülümsüyor.

              Yıllarını ülkenin çeşitli il ve ilçelerinde  Kaymakam, Vali Yardımcısı ve Vali  olarak yoğun bir şekilde hizmet vererek geçiren, Mardin eski Vali Yardımcısı Mehmet Ersoy´un  İçişleri Bakan Yardımcısı görevine atanması Mardin de  sevinçle karşılandı.  Mardin´de duayen Gazeteci ce Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka ile İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy´u Makamında ziyaret ettik.

   İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile Mardin´de başlayan başarı merdivenlerini tırmanma hikayesini konuştuk. Mardin´de 30 yaşında tarihi bir sınır kentinde, deneyimli valilerle görev yapmanın kendisi için bir şans olduğunu söyledi.

      Mardin´in Ersoy´un yaşamındaki yerini soruyoruz

   Ersoy “ Mardin benim için yaşama  başlama okulu gibi bir şey. 30 yaşında Vali Vekilliğini fiilen 6 ay gibi uzun bir süre yaptım. Birlikte görev yaptığımız dönemin Valisi Ahmet Kayhan, OHAL Valisi Ünal Erkan´ın siyasete atılması ile OHAL Valiliğine geçici olarak  atandı.  Ben Vali Vekili olarak Mardin Valiliğini 6 ay süre yürüttüm. Bu bir mülki idare amiri için önemli bir deneyim fırsatıdır. Organize Sanayi Bölgesi, İl Özel İdaresi, Sınır Ticareti, yatırımlar, gelişmeler bir anda kendimi genç yaşta, ağır ama yararlı ve anlamlı bir oluşumun yönetimde buldum.”

    Fikret Güven ile Baba- Oğul Gibi çalıştık

Ahmet Kayhan´ın başka ile Vali olarak atanması ile Mardin Valiliğine atanan Dönemin Valisi Fikret Güven ile baba-oğul gibi görev yaptıklarını ifade den Ersoy “ Fikret Güven donanımlı ve bilgili bir valiydi. İlerisini görebilen olayları iyi tahlil edebilen ve seri karar verebilen bir Vali idi. Vali Ahmet Kayhan döneminde yürüttüğüm görevleri incelemiş, kurulu sistem ve uygulamaları incelince, aynı yöntem ile çalışmalarını sürdürmemi istedi. İki deneyimli vali ile çalışmam, Mardin´in hareketli ticareti, konumu, yatırımı ve turizm alanındaki yeri, dünya kenti konumunu koruması hayatıma yöne vermemde etken oldu diyebilirim

       İçişleri Bakan Yardımcısı  Mehmet Ersoy  Doğu ve güneydoğu illerindeki terör olaylarının son bulacağını söyledi. Ersoy ” Bugüne kadar hangi ülke terörden fayda görmüştür. Bu gençleri kandıranlar  çeşitli ülkelerde  krallar gibi yaşarken, kandırdıkları insanları açık ve net olarak ölüme gönderiyorlar. Bu meseleler  bir Kürt meselesi değildir. Bu meseleler  Ortadoğu meselesidir.100 yıldır Avrupa süper güçleri çizdikleri ve yapmak istedikleri projeyi şimdi hayata geçirmek istemektedirler.

           Kürtçülük adıyla olay yaratanlar, bu terör olaylarından  en çok mağdur olan  Kürtlere en büyük ihaneti yaptıkları artık herkesçe bilinmektedir.

            Suriye Devlet Başkanı Beşer Esat kendi ülke insanlarına sahip çıksaydı ve adil bir hak ve yaşamlarını insanca   verilseydi, bugün Suriye bu duruma düşmezdi. Düşünün 80 yıldır Suriye´de yaşayan insanlara kimlik bile verilmiyordu. Oysa Bugün Suriye´den Türkiye´ye iltica eden  Suriyeli vatandaşlara T.C. kimliği  vermeye başlandı. Biz Türkiye olarak  Suriye halkı savaştan kaçarken hiçbir ülke  bunları kabul etmezken Türkiye´nin şefkati ile onlara kucak açarak milyon insanı bağrımıza bastık, bütün dünya ülkeleri Türkiye´nin yaptığı bu insanı yaklaşıma şaştı kaldı.

              Türkiye her konumda başarılı adımlar atıyor. Bugün Mardin    hava limanı, Yanında serbest bölge, yanında Organize Sanayi Bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi yetmediği için ihalesi bile yapılan ikinci bir organize sanayi bölgesi yapılıyor, Sanayiciler, İş adamları burada yer bulabilmek için yarış ediyor. Yabancı uyruklu sanayiciler de baş vuruları var. Demek ki Türkiye ve Mardin´de iyi adımlar atılıyor”diyor.

            1994-1977 yıllarında Mardin Vali Yardımcılığı Ve Vali Vekilliği  döneminde unutmadığı anıları arasında Mardinspor yönetiminde yer almayı aktaran Ersoy “Mardinspor Kongresi yapıldı ben Emniyetin  tesislerinde bu kongreyi yaptım. Herkes hayret etti. Mardin Valiliği ve Suriye´nin  komşu İl´i El Haseki  Valiliği yetkilileri  arasında sınır konuları ve ticari alanlarda görüşmelerde bulunmak  üzere onlar Mardin´e, bizde Mardin den Suriye Kamışlı ve Haseki ilçe ve illerinde bulunmak üzere toplantılar yapıyorduk. Kamışlı ve Haseki toprak, çamur içinde. Ben onların  kaymakam ve valilerine “Burada insanlar nasıl yaşıyor baksanıza her taraf çamur ve çöplük içinde  bu Suriye´nin hali ne olacak” diye sorduğumda Haseki  Valisi Mustafa Miro ” Gelin sizlere temizlik ihalesini verelim” deyince heyette kahkaha tufanı koptu.” dedi.

                                 TERÖRE DESTEK OLANLAR PİŞMAN OLACAK

                İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy,  terör konusunda ise  kararlı olduklarını ifade etti. Ersoy” Terör olayları bir Türkiye meselesi değildir, Terör bir Ortadoğu ülkeleri meselesi haline gelmiştir. Bakınız bugün Irak ve Suriye durumuna. Biz Türkiye olarak gerekli her türlü sınır dışında ve ülkenin sınırı içerisinde gerekli her türlü tedbirlerimizi almamış olsaydık, Allah korusun  bugün bir Suriye veya Irak gibi olacaktık. Hiç kimse endişelenmesin, ülkenin güven ve huzuru için gerekli tedbirlerimizi almış durumdayız. Sınır dışında ve  sınırlarımız içinde ,ama Terörü bitirmek kolay değildir. Bölge halkımızın bizlerle  olduğu müddetçe Allah´ın izni ile ülke hiçbir tehdit  altında olmayacaktır. Dün de gördük ve bugün de göreceğiz. Ülkemizde çok güzel şeyler vardır.  Her insanımızın ekmek vardır. Mutluluğu vardır bu ülke ne benim ve nede senindir bu ülke Milyonların Türk insanlarındır. Ülkemizin zenginliğini kıskanan ülkeler vardır. Bu güzelim ülkemizi hazmedemiyorlar, bu ülkemizin değeri ve kıymetini bilmek gerekir. Bölgemize terör örgütleri tarafından yanlış bir hareket yaptıkları takdirde karşılarında  güvenlik birimlerimizi, son cihaz ve silahlarla  en ağır şekilde  karşılarında bizleri  bulacaklardır.  Hükümetimiz kesinlikle teröre taviz vermeyecektir. Türkiye´nin,  hiç bir ülkenin, ne içte ve nede sınır ötesinde  insanlarına  zarar vermek istemez, kimsenin toprağında gözü olmaz, kimsenin de toparlaklarımızda gözü olmasına  müsaade ve müsamaha etmeyiz.   Bölge´de ve Ülkede, terör yok olacak, bitecek ve herkes mutlu olacaktır. Hiç kimse zannetmesin ki teröristler kış için hazırlığını yapıyor buna asla ve asla izin verilmeyecektir. Her şeyi biliniyor ve her gelişmeden  haberimiz vardır.  Vatandaşlarımızın mal ve namuslarına el uzatılacak eller kırılacaktır. Bunu herkesin bilmesini isteriz. Terör çok kalleştir. Köyüne giden bir kardeşimizin yada köye hizmet götüren görevlinin, yoluna döşenen EYP  patlatır vatandaşlarımızı şehit ederler, bu kalleşlik değil de nedir “ şeklinde konuştu.

            Gecenin geç saatlerin İçişleri Bakanlığındaki Makam odasında süren sohbetimizin ardından, biraz duygu yüklü ayrılıyoruz. Azmin ve kararlığın en güzel örneğini gördüğümüzü paylaşıyoruz, Adana Avuka ile.  İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, 1994 yılında karşılaştığım gündeki kararlı duruşu, sevecenliği ve ilerisine dönük görüşlerini deneyimleri ile pekiştirerek geliştirdiğini gözlemliyorum.

            MEHMET ERSOY KİMDİR?

            Mehmet Ersoy 26.04.1964 tarihinde Sinop-Boyabat´ta doğdu. İlk, orta, lise eğitimini aynı ilçede tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversite´si Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1987 yılında Kastamonu Kaymakam Adayı olarak Mülki idare amirliği mesleğine kabul edildi. Kaymakam Adaylığı döneminde bir yıl süreyle İngiltere´de dil ve mesleki eğitim aldı.

        Sırasıyla İzmir-Kemalpaşa Kaymakam Vekilliği, Balıkesir-İvrindi, Konya-Çeltik, Tunceli-Nazımiye Kaymakamlıkları, Mardin Vali Yardımcılığı, Denizli-Buldan, Adana-Kozan, İstanbul-Çatalca ve Sarıyer Kaymakamlıkları görevlerinde bulundu. Buldan Kaymakamı iken Düzce Depremi nedeniyle üç ay süreyle Bolu Vali Yardımcılığında görevlendirildi. 22 Aralık 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Sarıyer Kaymakamlığı´ndan Yalova Valiliği´ne atandı. 02 Ocak 2010 tarihinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) görevlendirildi.

        12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Parti Sinop Milletvekili Seçildi. Milletvekilliği döneminde Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı, TBMM İçişleri Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, PAP Ve KEİPA Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 24. Dönem İkinci Yasama yılında ise İçişleri Komisyonu Başkanlığına seçildi.

        18.03.2016 Tarihli üçlü Kararname ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı.

        21.06.2017 Tarihli üçlü Kararname ile İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanan Mehmet Ersoy evli ve iki çocuk babasıdır. Ersoy iyi derecede İngilizce bilmektedir.

       

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
​SANATÇI-AKADEMİSYEN MEHMET ATLI İLE RÖPORTAJ
​SANATÇI-AKADEMİSYEN MEHMET ATLI İLE RÖPORTAJ
MEHMET ATLI: “MİMARLIK SADECE MİMARLARA, MÜZİK SADECE MÜZİSYENLERE BIRAKILAMAZ.”
“Ya Cennetlik Olursun Ya Da Hayatın Havarisi Kalırsın.”
“Ya Cennetlik Olursun Ya Da Hayatın Havarisi Kalırsın.”
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv