"Huzur ve güven kalmadı”
PKK´nın, sivilleri de hedef alan saldırılarını kınayan Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlar, örgütün silah bırakıp, eylemlerine son vermesini ve Türkiye´yi terk etmesini istedi.
Tarih: 18.8.2016 19:10:54/ 512okunma / 0yorum

PKK´nın, sivilleri de hedef alan saldırılarını kınayan Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlar, örgütün silah bırakıp, eylemlerine son vermesini ve Türkiye´yi terk etmesini istedi. Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, terör örgütü PKK´nın sivilleri de hedef alan saldırılarına sert tepki gösterdi. İhlas Haber Ajansı´na (İHA) konuşan vatandaşlar, örgütün huzur ve güven bırakmadığını belirterek, silah bırakıp, eylemlerine son vermesini istedi.
Siirtli esnaf İsmet Ertaş, şiddet ve olayların artığını belirterek, bunun da vatandaşlara huzur ve güven anlamında rahatsızlık verdiğini kaydetti. Esnafın durumunun kötü olduğu, 20.00´dan sonra iş yerlerini kapatmak durumunda kaldıklarını anlatan Ertaş, “Bu olayların sona ermesini temenni ediyoruz. Artık yeter" dedi.

“Milletin canına tak etti”
Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nedim Kuzu, bölgede yaşanan bombalı terör saldırılarının artık milletin canına tak ettiğini belirterek, “Bölgemizde biz istikrar ararken, yatırımcıyı çekmeye çalışırken bu tür olayların yaşanması hem insanlarımıza, hem ülkemize, hem de bölgemize büyük zarar veriyor. Bu terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz ve bölgemizde artık bunları istemiyoruz. Yani yeter artık kardeşim. Başbakanımız hükümetimiz bölgeye yatırımcı çekmek için güzel ekonomik paketler açarken bu olayların baş göstermesi hepimizi etkiliyor" diye konuştu.

“Sığınılacak tek liman demokrasidir”
Siirt Belediye İşçi Sendikası Başkanı Halit Akınay da şiddet, silah ve sivilleri öldürmekle hiç kimsenin başarılı olma şansının olmadığını söyledi. Akınay, “Burada tüm toplumun tüm kesimlerin tek sığınacağı liman demokrasidir. Şuan bu şiddet yapanların doğru olmadığı gibi, öldürülen sivillerde hepsi masum günahsız insanlardır. Biz inanıyoruz ki bundan sonra halk siyasetin önünde olduğu için doğruları yapacak ve yapmaya da devam edecek" şeklinde konuştu.

“Herkes terörün kirli yüzünü görüyor”
Diyarbakırlı Mehmet Arzu ise çok acı bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu belirterek, “Bunu herkes görüyor. Küresel güçlerin taşeronluğunu yapan malum kişiler sivil, asker, polis demeden her tarafa bir korku salmaya çalışıyorlar. Bu terörün kirli yüzünü herkes görmeye başladı. Şiddetle kınıyoruz. Faillerin en kısa zamanda yakalanmasını diliyoruz” dedi.
Mehmet Aslan, terör örgütü PKK´nın saldırılarını kınadıklarını anlatarak, artık kimsenin acı çekmesini istemediklerini vurguladı.

“Tüm vatandaşları birliğe davet ediyoruz”
Batman merkezli Güneydoğu Anadolu Turizmciler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Aslan da turizmciler olarak saldırıları kınadıklarına dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“Hep birlikte terör olaylarına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz Terör sadece Türkiye´nin sorunu değil tüm dünyanın sorunudur. Tüm dünyanın ırk ve din ayırımı yapmadan el ele verip terörü bitirmesi gerekiyor. Yapılan her terör eylemi Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nin turizmini çökertiyor. Tüm vatandaşlardan birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozacak her türlü eyleme karşı her kesi davet ediyorum.”

“Hak, bomba patlatmakla aranmaz”
Batmanlı Mustafa Seven, patlamaların halkta büyük tedirginliğe neden olduğunu dile getirerek, “Hiç bir hak arama yöntemi bu tür bombaların patlatılmasıyla aranmaz. Böyle bir şeyi kesinlikle ret ediyoruz. Son zamanlara ki patlamalarda sivil insanlar yaşamını yitiriyor. Bu tür patlamaların insanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde olması büyük bir tepki ile karşılanıyor. Biz bunu kesinlikle tasvip etmiyoruz. Bu tür eylemlerin derhal sona erdirilmesini istiyoruz” dedi.
Mehmet Bozkurt ise saldırıların ciddi sivil kayıplarına neden olduğunu belirterek, bunları tasvip etmediklerini vurguladı.

“Hak ettikleri cezayı bulmalılar”
Bingöllü Emrah Solmaz, terör örgütü PKK´nın sivil, asker ve polis demeden katliam yaptığını belirterek, örgütü ve eylemlerini nefretle lanetlediğini ifade etti. Fetullahçı Terör Örgütü´ne karşı yürütülen mücadelenin terör örgütü PKK´ya da aynı şekilde yürütülmesini isteyen Solmaz, “Bölücü terör örgütünün ne kadar unsuru varsa kamu kurum kuruluşlarından ilişkileri kesilerek hak ettikleri cezayı bulmaları gerekiyor. PKK´ya yardım ve yataklık eden kim varsa gereği derhal yapılmalıdır. Bizler Bingöllüler olarak, Zazalar olarak her dönemde terör örgütüne kadar dik duruş sergiledik. Terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırıları tasvip etmiyoruz, her zaman da karşılarındayız. Terör örgütünü lanetliyoruz, kınıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Teröre müsaade etmeyeceğiz”
Köy korucusu Vahdettin Sönmez, korucular olarak yıllardır terörle mücadeleyi devam ettirdiklerini aktararak, şunları söyledi:
“Sonuna kadar, ölümüne kadar götüreceğiz bu mücadeleyi. Üç beş bombayla milleti tehdit etmekle, sokakları tehdit etmekle bazı yerlere kavuşacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bizler devlet olarak, vatandaş olarak, Bingöllüler olarak bunlara müsaade etmeyeceğiz. Bizler FETÖ´cularla, PKK´lıların yıllarca bu bölgede birlikte bazı operasyonları gerçekleştirdiğini biliyoruz. Bunun herkes farkında bu terör örgütleri yıllarca birlikte çalıştı. İnşallah Devletimiz bunların üstesinden gelir, İnşallah bu pisliklerde içimizden temizlendiği zaman PKK´da kendiliğinden çözülecektir.”

“OHAL süreci PKK´ya çevrilmeli”
Hüseyin Kalan da son günlerce FETÖ olaylarıyla birlikte daha fazla güç alan PKK´nın eylemlerini arttırdığını anlatarak, “Devletin OHAL sürecini PKK´ya da çevirmesi gerekiyor. Kamu kurumlarında olan PKK ve HDP yandaşlarının biran önce temizlenmeli ve yargıya teslim edilmeleri gerekiyor. PKK terör örgütü ve FETÖ terör örgütünü lanetliyorum” diye konuştu.

“Artık çocuklar yetim ve öksüz kalmasın”
Mardinli Musa Kavan ise her yerde bombaların patlatıldığını ifade ederek, “Bizler Mardin halkı olarak bir esnaf olarak huzur istiyoruz. Bu bombalı eylemler olmasın, insanlar ölmesin. Bizim bölgeye, tüm Türkiye´ye huzur gelmesini istiyoruz. Artık insanlarımız ölmesin, çocuklar yetim ve öksüz kalmasın. Başka bir şey istemiyoruz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Huzur güven kalmadı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında muhtarlar ile bir araya geldi.
 Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dicle Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altında “2008-2017 yılları için, İllerin GSMH´den aldığı paylara göre, sırası en çok değişen iller arasında Mardin 3. Sırada yerini al
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanına kurulan Kızılay Standına üniversitenin öğrenci ve idari personelleri destek verdi.
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallerde yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi.
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Mardin´in Midyat ilçesinde, dur ihtarına uymayarak kaçan bir araçta yapılan aramada 15 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
  Altındağ Görevine Döndü
Altındağ Görevine Döndü
Geçtiğimiz günlerde, kurumun önünü açmak için görevinden ayrıldığını açıklayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ görevine döndü.
 Mardinli Gençler Uçacak
Mardinli Gençler Uçacak
Mardin´de Yükseliyoruz sloganı ile, turizm hizmetine giren sıcak hava balonlarını Mardinli gençler uçuracak
  Altındağ görevinden ayrıldı
Altındağ görevinden ayrıldı
DiKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “kurumun ve yatırımların önünü açmak için görevimden ayrılma gereği duydum”
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru, Ankara´da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarında görücüye çıktı.Mardin Standını Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ziyaret etti.
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Kalekim Mardin´in Artuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde aşure etkinliği düzenledi.
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin´de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen ´Teröre lanet kardeşliğe davet´ mitingine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv