Bugün, 11 Temmuz 2020 Cumartesi

?HERCÜMERÇ-MİNİMAL METİNLER? OKUYUCUSUYLA BULUŞTU

?HERCÜMERÇ-MİNİMAL METİNLER? OKUYUCUSUYLA BULUŞTU

Haber-Yorum: Muzaffer DURU

 

Eğitimci-yazar Metin Aydın; 2018´de okurla buluşan 3´üncü kitabı ?Bisturi-Huzursuz Metinler? den bir yıl sonra ?hercümerç- minimal metinler? isimli yazılar (metinler) ile tekrardan okurlarıyla buluşuyor.

Kitap okurlarının tanıdığı Mardin/Kızıltepeli, yazar Metin Aydın: ?İnsanın içindeki birikenleri bir şekilde mecrasına kanalize etmesi lazım.? diyor. Aydın, ?hercümerç minimal metinler´ isimli eserinin arka kapağında, ??küçük küçük parçacıkları, aykırı sözler/fikirler çarpıcı tespitler; ironi, serzeniş ve felsefik derinlik ile içindekilerini şiir tadında yaklaşan metinler ile yazıya dökmüş. Yaşamın içinden süzülen felsefik derinliği olan sözleri hırçın ?hercümerç - minimal metinler´e dönüştüren Eğitimci-Yazar Metin Aydın, alışılmış dizgilerin dışına çıktığı gibi biçimsel olarak kalıpların çok ötesine taşarak alternatif bir sözlük yazımın örneğini vermekle okuyucuların karşısına çıkıyor. Yaşamın o derin sızılarını tenini ve yüreğini keskin bir bisturiyle parçalayarak hırçın metinlere dönüştüren Eğitimci Yazar Metin Aydın, son kitabı ?Hercümerç´ ile hiç bir edebi biçime sığmayarak söze odaklanıyor. Yer yer söz öbekleri yer yer öykü parçacıkları yer yer de dizelerle (ak) eteğindeki taşları döküyor. Çünkü; ?hizayı bozmak gerekiyor´ diyor.

Metin Aydın okuyucularına akıcı ve felsefik bir derinlikle sesleniyor? İmleç Kitap Yayıncılık tarafından basılan ?hercümerç- minimal metinler?, şair-yazar Hasan Uygun editörlüğünde hazırlandı. Metin Aydın, 94 sayfadan oluşan kitabını (hercümerç-minimal metinler) adadığı annesiyle ilgi olarak: ? babam annemden bahsederken; ? diktatörlüğü güzelliğinden geliyor der.?, cümlesinin hakkını kitabın sonuna kadar veriyor. Kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar derin ve felsefik düşüncelerin yer aldığını gözler önünde. Aydın´ın ?üryan? isimli şiir kitabındaki sayıklamaları bu son eserinde de ruhumuzun kıvrımlarında sarsıcı titremeler yaratıp, hem şiirlerinde hem de tüm düz yazılarında okuru tahrik eden, kışkırtan, başlıklar kullanmaya devam ediyor. 

Metin Aydın, akıcı ve düşündürücü yazıların yer aldığı ?hercümerç- minimal metinler´ ile okuyucuların başucundan ayıramayacak nitelikte bir eserle hafızalara kazınacak gibi görünüyor. 

Yazar Metin Aydın, denemelerden oluşan ilk eseri ?Biblo Hayat? (2010), şiir kitabı ?üryan?, (2016) ve ?Bisturi ? Huzursuz Metinler" (2018) adını taşıyan deneme kitabı ile okura ve yaşama bir meydan okuma, bir düello çağrısı niteliği taşırken, ezberi bozmada acımasız bir yüzleşmeden geri kalmıyor. 

?Yazmak içindekileri kusmaktır.? diyen yazar Metin Aydın; ?a´dan  z´ ye değişmek zorundayız.? la, alfabetik sıralama ile başladığı ?hercümerç? kitabında, ?zor soru soranımız kalmadı; e şimdi ne olacak halimiz!?  ve ?zorlama lütfen; kendin ol!? ile bitirmesiyle toplumun içinde bulunduğu buhranı okurları ile buluşturuyor.

Not: Kitaba bütün kitapçılardan ve bu linkten kolaylıkla ulaşabilirsiniz: https://www.kitabinabak.com/kitap/hercumerc--metin-aydin--imlec--kbk--9786054262960

 

YAZARLAR