Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve TÜYAP yöneticileri Midyat ilçesine çıkarma yaptı
Tarih: 1.3.2019 15:06:07/ 650okunma / 0yorum

          Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı  Hüseyin Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri ile ve TÜYAP Fuarcılık  yönetim kurulu başkanı Bülent Ünal ve yönetim kurulu üyeleri Midyat İlçesinde bulunan Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MAGİSAD) başkanı Halil El´in ev sahipliğinde, Mardin´de tekstil alanında yatırım yapan girişimci ve yatırımcılarla bir araya geldi. Toplantıda MARGİSAD Başkanı  Halil El, TÜYAP Yönetim Kurulu  Başkanı Bülent Ünal, MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin birer konuşma yaptı.

             MARGİSAD Başkanı Halil El, Dicle havzasında işsizliğin yoğun olduğu bir bölgede, hazır giyim sektörünün önemli bir yer aldığını söyledi. Bölgede 250 dolayında işletmenin bölgeye katma değer sağladığına vurgu yapan Halil El, sosyal dengenin sağlanmasında ve işsizliğin asgari düzeye indirgenmesinde Hazır giyim kuruluşlarının önemli bir görev üstlendiğine dikkat çekerek, Türkiye Moda ve Haır Giyim Federasyonuna ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

         Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, 10-13   Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek İFEXPO Hazır Giyim ve Kumaş Fuarı´nın tanıtım toplantıları  kapsamında Federasyon  üyesi  MARGİSAD ev sahipliğinde Mardin, Midyat´ta bölgedeki hazır giyimciler ile bir araya geldiklerini söyledi. Türkiye´de fakirlik edebiyatı ve şikayet kültürü yerine, üreterek ve ihracat yaprak zenginleşmenin zamanı geldiğini ifade eden Öztürk” 30 dernek ve 9 bin 300 sanayici ve 17 milyar dolarlık ihracat yapan bir çatı örgütüyüz. Büyükşehirlerde örgütlenmeye başladık. Anadolu olmadan olmaz dedik ve ülke geneline yayılmaya başladık. Sosyal dengenin korunmasında hazır giyim sektörünün önemini gördük ve nitelikli ürün yapmaya başladık. Daralan ekonominin, üretim, istihdam ve ihracatla  genişleyeceğine inanıyoruz. Biz büyük bir aileyeyiz, birlik ruhu ile kapasitemizi arttırabiliriz. Birbirimize rakip değil destekçiyiz.  Dünyada Tekstil ihracatında  7 sıradayız. Ama 17.milyar dolar rakamında takıldık kaldık. Bu rakamı aşmamız lazım. Bunun içinde fuarlara katılmamız, ürettiklerimizi pazarlama imkanı yakalamamız lazım. 10-13 Temmuzda açılacak fuara, hazır giyimci dostlarımızın katılmasını istiyoruz” dedi.

          TÜYAP Fuarcılık yönetim kurulu başkanı Bülent Ünal, dünya genelindeki fuarcılık ve ihracattaki gelişmeleri değerlendirdi. Batılı ülkelerin kendi aralarında ticaret yaparak güçlendiklerini, ABD´nin ticaret ve ihracat tekniği, Çin´in üretim tekniği ile zenginleştiği söyledi. Türkiye´nin komşuları ile ticari ilişkilerini gerektiği değerlendiremediğini de ifade eden Ünal “Nitelikli ürün yapma zamanı geldi. Bir kamyon domates satıp, bir telefon alıyoruz. O dönemi geride bırakmak lazım. Bölgedeki firmalarımız fuarlarla, ihracatla tanışma zamanı geldi.  Büyükşehirlerdeki firmaların Anadolu´da partner firmalarla çalışması lazım. Hazır giyimde 7 sıradayız, aldığımız pay 3,4 .Fuarlarla tanışmamız ve payımızı arttırmamız lazım. Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmamız  gerekir. Yoksa kısır bir döngü içine kalırız” şeklinde konuştu.

          Midyat İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin, çağdaş batı medeniyeti ve  gelişen teknoloji, kıtalar ve ülkelerin zengin olma şekil anlayışlarına yöne verdiğine dikkat çekerek, imalat sektöründekileri her zaman kahraman olarak gördüğünü söyledi. Dış ticaretteki açığın tekstil ile frenlendiğine vurgu yapan Tekin “ Çağdaş batı medeniyeti, Avrupa´nın o gelişmişliği teknolojideki üretimi onun ötesinde G-8 lerin oluşturduğu ülkeler. Uzakdoğu´ya baktığımızda nükleer çağı kucaklayan Çin, hemen yanı başımızda da yer üstündeki zenginlikleri değil, yer altındaki zenginlikleriyle Ortadoğu. Ama bir şey dikkatimizi çekiyor değil mi?  Bir taraftan insan haklarıyla hızlı bir şekilde gelişen Avrupa,  bir tarafta yer altı kaynaklarıyla refah sürmeye çalışan bir Ortadoğu. Baktığımız zaman ne görüyoruz. Yer altındaki o zenginliğin aslında yer üstünde her zaman refaha sebep olmadığını refahı getirmediği, yeraltından çıkan o petrolün bazen yer yüzende, yukarda kırmızı maalesef insan kanına sebep olduğunu hep beraber görüyoruz. Ortadoğu´da insanlar din değerleri üzerinden bir birlerini boğazlıyorlar. Dikkate edilirse çalışmayan toplumların akıbeti böyle oluyor maalesef. Avrupa´da ciddi network ağı olan mağazalar zinciri olan markalar Midyat ilçemizde çok güzel ürünler yaptırıyorlar. Gönünden geçen şu inşallah ilerleyen zamanda her birinizin dünya ölçeğinde saygıdeğer bir markası olur. Bunu yapabileceğiniz düşünüyorum.  Sizden sadece şunu rica ediyorum. Çok çalışmak, bunun yanında meslek ahlakına sahip çıkmaktır.” Şeklinde konuştu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldığını söyledi.
 Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan gelen Zine Tatar, eşi Ahmet Tatar ile birlikte Mardin´de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge  genç nüfusu ile insan cevheridir”
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge genç nüfusu ile insan cevheridir”
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) başkanı Halil El´in “Genç nüfusumuz bölgemizin kalkınması ve ülkemizin ihracatı için işlenmesi gereken büyük bir cevherdir."
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv