Güneydoğulu Gazeteciler Şanlıurfa´daydı.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısı ile ŞUÇGAD tarafından düzenlenen özel gecede, Güneydoğulu gazeteciler bir araya geldi
Tarih: 12.1.2019 09:26:24/ 395okunma / 0yorum

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu bünyesinde bulunan bölgedeki gazeteciler, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´ın ev sahipliği  yaptığı gecede “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladı.

              10 Ocak Dünya Gazeteciler günü dolayısıyla Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (ŞUÇGAD) tarafından Cumhuriyet Tesisleri´nde organize edilen etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreteri Abdulkadir Acar, İl Jandarma Komutun Yardımcısı, Karaköprü Belediye Başkanvekili Bekir Sıtkı Akyol, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Cemiyet Başkanı Atilla Durak ve Yönetimi, Batman Cemiyet Başkanı Ercan Atay ve Yönetimi, Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı Arif Kurt ve yönetimi, Kilis Cemiyet Başkanı Nezir Çağlar, Kilis 79 TV Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alpdağ, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dışkaya, Kamu Kurum Müdürleri, STK temsilcilerin yanı sıra Şanlıurfa´nın dört bir tarafından gelen basın mensupları katıldı.

               Dernek faaliyetlerinin içerisinde yer aldığı sinevizyon gösterisiyle başlayan gece, Urfa sıra gecesi ile devam etti. Gazetecilerin doyasıya eğlendiği gecede Urfalı sanatçılarda sahne aldı. Birçok parçanın seslendirildiği gecede gazeteciler halay çekerek gecenin tadını çıkarmaya çalıştılar. Geç saatlere kadar süren gazeteciler gecesi Hasan Ocakoğlu´nun stand up gösterisiyle son buldu.

         ‘Basın milli irademizin dördüncü kuvvetidir´

            Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak, “Ülkemizin dördüncü kuvveti olan basınımızın özgür ve kalemine sadık, yeni bir yıl geçirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Kamuoyunun, doğru, tarafsız ve eksiksiz bilgilendirmesi adına büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek kutsal bir görevi icra eden basın mensuplarının, milli irademizin dördüncü kuvveti olduğu gibi demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biridir.” Dedi.

         ‘Karadeniz´de bir hafta boyunca Şanlıurfa kaleme alındı´

“İçişleri Bakanımız Süleyman Soylunun destekleriyle "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Güneydoğu´dan 30´a yakın gazeteciyle Karadeniz Bölgesinde yerel yönetimlerle bir araya geldik.” Diyen Başkan Tahir Gülebak, “Karadeniz bölgesinden görev yapan 40 basın mensubunu Şanlıurfa´mızda ağırlayarak. Şanlıurfa turizmine katkı sağladık. Karadenizli kardeşlerimiz memleketlerine giderek Şanlıurfa´mızı bir hafta boyunca kaleme aldı. Vatanına, milletine ve devletine bağlı Türk Basını, Suriye´de yaşanan olayları kamuoyuna aktarmak için geldikleri Akçakale sınır hattında onları ziyaret edip eksiklerini gidererek baklava ikramında bulunduk.” Dedi.

‘Sektör maddi ve manevi imkânsızlıklar içinde kıvranıyorlar´

10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde, Türkiye genelinde çalışan basının durumunu göz önüne alırsak” cümlesini kuran Tahir Gülebak, “sektör çalışanlarının maddi  imkânsızlıklar içerisinde kıvrandıklarını bütün kamuoyu bilmektedir. Şanlıurfa´mızda çalışan gazeteci arkadaşlarımızın, asgari ücret dahi alamadan maddi imkânsızlıklar içinde görevlerini yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Özellikle sahada çalışan Gazeteci arkadaşlarımız çeşitli sözlü ve fiili şiddete maruz kalmaktadırlar. Şiddet olaylarının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın 24 saat yanlarında olacağımızı ve haklarını sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini istiyorum.” Diye konuştu.

‘Şanlıurfa için tek kalem buluşmalarını gerçekleştiriyoruz´

“Bu yüzden bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın çok hızlı bir şekilde sendikalaşmaya gitmelerini sağladık.” Cümlesini kuran Gülebak, “Bu yıl sahada çalışan meslektaşlarımın çoğu Medya-İş Sendika üyesi oldu. Medya-İş Sendikamızla üye arkadaşlarımızı herhangi bir kazada kullanabilecekleri 20 bin TL ferdi kaza sigortası yaptırdık. Ankara´ya giden basın mensuplarımızın Medya-İş sendikası konuk evinden çok cüzi bir ücretle konaklamalarını sağladık. Dernek olarak düzenlediğimiz “ŞANLIURFA İÇİN TEK KALEM” buluşmaları kapsamında yerel yönetimlerle dernek binamızda bir araya gelip Şanlıurfa için yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. İlçelerimizde görev yapan gazeteci arkadaşlarımızı tek tek ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinledik ve çözüm ürettik.” İfadesini kullandı.

‘Bütün kurumlarla istişare halinde çalışıyoruz´

“Dernek binamızı oluşturarak adeta Şanlıurfa´nın basın merkezi haline geldik. Şanlıurfa adliyesinde bir basın ofisimiz yoktu. Sayın Başsavcımızın büyük katkılarıyla ve çalışmalarıyla artık adliye binasında basın ofisi oluşturuldu. Başsavcılıkta, Emniyet Müdürlüğünde ve birçok kurumda Whatsapp bilgilendirme grubunun kurulması için girişimlerde bulunduk. Valiliğimizin, Savcılığımızın, Emniyet Müdürlüğümüzün yardımıyla hem Şanlıurfa´mız için hem de halkımız için yanlış haberlerin önüne geçmiş olduk. Meslektaşlarımızla kaynaşmak amacıyla ŞUÇGAD sporu kurarak 35 yaş üstü futbol turnuvalarına katıldık. Sadece bununla kalmadık “En Hızlı Muhabir Koşu” düzenleyip en hızlı koşan ekibi seçtik. Başsavcımızla yerel basının kaynaşmasını sağlamak amacıyla futbol turnuvası düzenledik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramındaysa Şanlıurfa´ya en uzak ve yardıma muhtaç köy okulu belirleyip Gazeteci arkadaşlarımızla o okula yardımda bulunduk. Okulun çevre düzenlemesine katkı sağladık.” Şeklinde konuştu.

‘Yapmış olduğunuz iş kamu görevidir´

AK Parti Şanlıurfa İl Başkan Vekili Orhan Çelik, “10 Ocak çalışan gazeteciler günü hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ulusal ve yerel gelişmelerde bizleri anında haberdar etmek için gece gündüz çalışan çok kıymetli basın çalışanları hepinizi saygı sevgi ile selamlıyorum. Basın bilgi paylaşımının, halkın bilgilendirmenin ve demokrasinin en önemli vasıtalarından biridir. Türkiye´nin çok önemli bir süreçten geçtiği bu günlerde gazetecilik mesleğinin nedenli önemli olduğunu söylemek gerekir. Sizler anayasal hak olan bilgi edinme, aydınlanma ve doğruya ulaşma anlamında insanların ihtiyacı olan enformasyon ve bilgi aktarmakla mükellef olan değerli arkadaşlarımızın, yapmış olduğunuz iş kamu hizmetidir, insanlığa hizmettir. 15 Temmuz hain darbe gecesinde halkımızla mücadele etmekle birlikte halkımızla beraber günlerce kol kola durdunuz en güncel bilgileri, anlık haberleri halkımız ile paylaştınız, emeklerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Düzenlenen etkinlik bizleri büyüledi´

  Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik, Gazetecileri zor şartlar altında görev yaptıklarına dikkat çekerek “Bugün Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´ın düzenlediği etkinlik, gerçekten de bizleri büyüledi. Bu kadar kişiyi bir araya getirmek çok güzel ve anlamlıdır. Bugün aramızda Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Batman, Adıyaman, Kilis ve Gaziantep  ve Şırnak cemiyet başkanları bulunuyor. Ve bu kadar kişiye ev sahipliği yaptığı için ve bize Şanlıurfa´yı görme şansı tanıdıkları için Tahir Gülebak´a teşekkür etmek istiyorum ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.” Dedi.

En çileli en zor yollardan geçiyorlar

Şanlıurfa büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreter, “Bu milletin doğru haber alması için iyi ve güzel şeyleri bilmenin yanında acı günleri de kendilerine hatırlatan o anlarda yanlarında olan, en çileli konularda, en zor yollarda hayatlarını ortaya koyarak ilkeli doğru haberciliği ulaştırmak adına birçok şeyi göze alan basınımız güzide mensupları hepinizi saygı dolu sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

       Cumhuriyet Sosyal tesislerinde verilen yemeğe 500 dolayında gazeteci ve davetli katıldı.

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104 Yıl Dönümü
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma çok yıldızlı bir otel için araştırma yapıyor.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkez´inde düzenlendi.
 Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Başka illerde bulunan televizyonlarda tanıtımlarını yapan Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına tepki
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı Gazeteciler Cemiyetleri Mardin´de bir araya gelerek, yerelde sorunlarını masaya yatırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Mardin TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu Başkanlığına Deniz Hitay yeniden seçildi.
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Mardin Savurkapı Mahalle Muhtar adayı Murat Cura, verdiği vaatlerle dikkat çekiyor.
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin desteğiyle Artuklu Belediyesi tarafından yürütülecek 2 milyon 500 bin lira bütçeli ´Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi´nin tanıtımı yapıldı.
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak Ve Yükümlükleri Toplantısı Mardin´de Yapıldı
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yerel yönetim olarak desteklerimiz devam ediyor”
Bülent Arınç Mardin´de
Bülent Arınç Mardin´de
TBMM eski Başkanı Ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç Mardin´de
Veysi Şahin´den Teşekkür
Veysi Şahin´den Teşekkür
Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Vefat eden annesinin taziyesi için arayan ve gelenlere teşekkür etti.
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv