Güneydoğu Gazetecileri Kilis´te toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu´nun (GGF), gazeteciler cemiyeti başkanlar kurulu toplantısını Kilis´te yaptı.
Tarih: 16.12.2018 12:03:42/ 474okunma / 0yorum

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu çatısı altında bulunan,  Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman, Adıyaman ve  Şırnak Gazeteciler  Cemiyet başkanları ve temsilcileri, yerel gazete ve gazetecilerin sorunlarını gündeme getirmek, dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak amacı ile aylık toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir  de katıldı.

           Kilis Basın Cemiyeti (KBC) Başkanı Nezir Çağlar´ın ev sahipliğini yaptığı toplantı öncesi,  Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Emniyet Müdürü Günter Şenses, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Muhammet Ruhat Yaşar, KİTSO Başkanı H. Mustafa Celkanlı  ziyaret edildi.  Ziyarette Kilis hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu,  Kilis´te yayın hayatını sürdüren yerel gazetelerin gelinen noktada sorunlarını konuşuldu.

             Kilis Valisi  Recep Soytürk, valilik toplantı salonunda Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu başkan ve üyelerini valilik toplantı salonunda kabul etti. Samimi bir ortamda geçen toplantıda,  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir  ve Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik, kamu kurumların doğrudan temin yolu ile ilan vermeden, ihaleye çıkmalarının, yerel gazeteleri zor duruma düşürdüğünü  dile getirdi.

            Vali Soytürk, son dönemde iki ihalede, itiraz üzerine yaşanan sıkıntının vatandaşı nezdinde sıkıntı yaratma noktasına geldiğini, buna rağmen ihalelerin, devletin menfaati için doğrudan temin değil ihale yolunun tercih edilmesinden yana olduğunu söyledi.

            Kilis´te yaşayan Suriyeli vatandaşların sayısal olarak Kilis´te yaşayan vatandaşlardan fazla olduğuna işaret eden Vali Soytürk “Kilis yaşanılır, şirin bir kent. Ekonomisiyle, tarihi ve kültürel değerleriyle yaşanılabilir güçlü bir kent. Kilis´te Suriyeli vatandaşlarımız sayısal olarak, Türk vatandaşlarımızın  nüfusundan fazla. Suriyeli vatandaşları ticaret yapıyor, işyeri açıyor, işyeri açanlar vergi mükellefi ve sosyal güvenlik kurumunda sigortalı. Kilis eski günlerine dönüş yolunda. Suriye tarafındaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Suriye´de şartlar düzelirse, geri dönüşlerin yoğunlaşacağına inanıyorum. Kilis huzurlu ve güvenli bir şehir, görülmesi gezinmesi gereken, ticari ve konumu itibari ile yatırıma uygun bir şehir,” dedi

            Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yarımcısı  Prof. Dr. Muhammet Ruhat Yaşar, üniversitenin fiziki gelişimi, akademik ve öğrenci kapasitesi ve hareketliliği konusunda GGF üyelerine bilgi verdi. Yaşar, gazetecilerin ülke demokrasisinin temel taşları olduğunu söyledi.

           KİTSO Başkanı H. Mustafa Celkanlı, gazetecilerin ve basın temsilcilerin, dik durmalarının, halkın sesi, kulağı olmalarının  zamanı olduğuna dikkat çekerek, basın özgürlüğünün, ülkelerin kalkınmışlıkları ve vatandaşların özgürlükleri ile eş değer olduğuna vurgu yaptı

             2 bin nüfuslu en büyük ilçe

          Elbeyli Belediye Başkanı Süleyman Şimşek, belediye başkanlığı yaptığı ilçenin Türkiye´nin en küçük Kilis´in en büyük nüfuslu ilçesi olduğunu kaydetti. Şimşek gazetecilere ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

          Kilis İl yöneticileri ile yapılan görüşmelerin ardından toplanan GGF Yönetimi, resmi gazetede yayımlanan sarı basın kartı yönetmenliğinde, gazeteci temsilcilerinin, sarı basın kartları komisyonunda ne ölçüde yer alacaklarının üstü kapalı tutulmasının düşündürücü olduğu ortak kararına vardı. Konunun illerin milletvekilleri  aracılığı ile siyaset gündemine taşınmasını ve iletişim daire başkanlığı nezdinde girişimde bulunulmasına da karar veren yönetim kurulu, icra iflas ilanlarının yerelde yapılması ve yatırım ihalelerinin ilan yolu ile yapılması için, gerekli çalışma ve girişimlerin yapılmasını karar bağladı.

         Güneydoğu Anadolu  Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik, Kilis´te Kilis Basın Cemiyeti Başkanı Nezir Çağlar ve Başkan Vekili Abdullah Alpağ´ın ev sahipliğinde yapılan bölge toplantısının yararlı geçtiğini söyledi. Çelik “ GGF olarak aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızın birini Kilis´te gerçekleştirdik. Mesleki sorunlarımızı, meslektaşlarımızla tartışma, eksiklik ve aksaklıkları birlikte tespit edip çözüm yollarını bulma imkanı bulduk. Resmi ilanlarda sütun cm bedelini yükseltilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdik. Sarı Basın kartları yönetmenliğinde, kart komisyonunda gazeteci temsilcilerinin sayısının belirtilmemesi düşündürücüdür. Gelişmiş ülkelerde basın kartlarını, basın odaları verir. Gazetecilerin odalaşması ve bu konuda mesleki yasasının bir an önce çıkması beklentisi içindeyiz. Kilis il olarak, düşündüğümüzden daha gelişmiş, ekonomisi ve sosyal dokusu ile gelecek vaad eden bir şehir. KBC Başkanı Nezir Çağlar ve yönetimi ile il yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

         GGF yönetimi Kilis´te 30 hizmet yılını aşan Ahmet Yılmaz Çağlar ve Reşit Çelebioğlu´na “30 yıl hizmet anısına” plaket verdi.

          Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çelik´in başkanlığında yapılan  Toplantıya, Siit Cemiyet Başkanı Atilla Durak, Batman Cemiyet Başkanı Ercan Atay ve Yardımcısı Hatice Türkan, Şırnak Cemiyet Başkanı Cafer Balık, Mardin  Şanlıurfa Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak, Gaziantep Cemiyet Başkanı Arif Kurt ve Başkan Vekili Murat Atay, Adıyaman Cemiyet Başkan Vekili Mustafa Yücekaya, Kilis Cemiyet Başkanı Nezir Çağlar ve Başkan Vekili Abdullah Alpağ katıldı.

          Mardin Gazeteciler Cemiyetinden, Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz sahibi Murat Akgül, İletişim Gazetesi yazı İşleri Müdürü M.Sait Çakar ve Vahap Erdoğan, Kilis´teki toplantıya katıldı.

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallerde yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi.
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Mardin´in Midyat ilçesinde, dur ihtarına uymayarak kaçan bir araçta yapılan aramada 15 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
  Altındağ Görevine Döndü
Altındağ Görevine Döndü
Geçtiğimiz günlerde, kurumun önünü açmak için görevinden ayrıldığını açıklayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ görevine döndü.
 Mardinli Gençler Uçacak
Mardinli Gençler Uçacak
Mardin´de Yükseliyoruz sloganı ile, turizm hizmetine giren sıcak hava balonlarını Mardinli gençler uçuracak
  Altındağ görevinden ayrıldı
Altındağ görevinden ayrıldı
DiKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “kurumun ve yatırımların önünü açmak için görevimden ayrılma gereği duydum”
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru, Ankara´da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarında görücüye çıktı.Mardin Standını Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ziyaret etti.
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Kalekim Mardin´in Artuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde aşure etkinliği düzenledi.
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin´de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen ´Teröre lanet kardeşliğe davet´ mitingine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.
 Şehit Babanın,  oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Babanın, oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Abdullatif Emen, 13 Eylül 1993 yılında şehit düşen babasının yanında toprağa verildi. yana
Şehitleri Anma, Annelere Destek Yürüyüşü
Şehitleri Anma, Annelere Destek Yürüyüşü
Mardin´de bir gurup bayraklarla, şehitleri anma ve Diyarbakır´da otur eylemi yapan annelere destek yürüyüşü yaptı.
Mardin Şehidine Ağladı
Mardin Şehidine Ağladı
Mardin´in Ömerli İlçe Kırsalında terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonda, Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva şehit düştü.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv