Bugün, 5 Ağustos 2020 Çarşamba

Gazeteciye, saldırıya kınama

GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.

         Şanlıurfa´da, il protokolü, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların bulunduğu, ?Kent Konseyi? toplantısında, Şanlıufa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak, konuşma kürsüsünde yumruklu ve sözlü  saldırıya uğradı. Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, saldırıyı yazılı bir açıklama ile kınadı ve yetkilileri göreve davet etti.

          GGF Başkanı Çelik, sebebi ne olursa olsun, kamu görevi yapan gazetecilere kaba kuvvet uygulama  ve saldırının kabul edilir yanı olamayacağına vurgu yaptı.Çelik yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

          ? Şanlıurfa´da  oluşturulan ?Kent Konseyi? seçimleri öncesinde; başkan adaylarının konuşmalarının ardında söz alarak , ?Kent Konseyi? seçimlerinin  merkez ilçelerle sınırlı tutulmasının yanlış olduğunu, 10 ilçenin görülmezden gelinmemesi gerektiğini, tüm sivil toplum kuruluşlarının bu çatı altında eşit bir şekilde yer alması talebinde bulunan Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi  Muhtarlar Daire Başkanı olduğu ileri sürülen kişinin, ?Yalan söylüyorsun, provokasyoncusun? sözleri ile  başlayan tartışma sonunda, daire başkanının yakını olduğu ileri sürülen bir kişi tarafından yumruklu saldırıya uğramıştır.

            Salonda; Vali Yardımcısı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin bulunduğu bir ortamda,  kamuoyu adına görev yapan Şanlıurfa  Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´ ın,  Büyükşehir Belediyesinin Muhtarlar  Daire Başkanının yakını tarafından darp edilmesi, basın camiasını hem üzmüş hem de  gelinen noktada tedirgin etmiştir.

         Adı geçen şahsın, yöneticilerin gözü önünde kamu adına görev yapan bir gazeteciye saldıracak  kadar gözü dönmüş ise, farklı zamanlarda neler yapabileceğinin düşünülmesi bile rahatsız edicidir. Görevi başında saldırıya  uğrayan bir kamu görevlisi için, yapılması gereken tüm idari ve adlı işlem ve müeyyidelerin, meslektaşımız için de  yerine getirilmesi hususunda Büyükşehir Belediye Başkanlığını, Şanlıurfa Valiliğini ve Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ediyoruz.

          Gazetecilerin, bu tür saldırılarla yıldırılamayacağını deklare ederken,  meslektaşımızın yanında olduğumuz belirtir  ve olayı en şiddetli şekilde kınadığımızı, Kamuoyuna saygı ile duyururuz.?

 

YAZARLAR