GAZETECİ ADNAN AVUKA´DAN DEMİREL ARŞİVİ
Gazeteci Adnan Avuka´nın Kaleminden Süleyman Demirel
Tarih: 19.6.2015 11:03:35/ 888okunma / 0yorum

             Önceki gün yaşama veda 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, anıları ile Mardin´de yaşatılacak. 1992 yılında, dönemin Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile kurduğu koalisyonda Mardin´e Başbakan olarak gelen Süleyman Demirel´i dönemin DYP İl Başkanı Ferhan Bozkuş karşılamış ve adeta tüm protokolde yer alarak ona eşlik etmişti. Bozkuş, Mardin´in içinde bulunduğu sorunları çözüm önerileri ile beraber bir dosya halinde sunduğu Demirel´e verdiği brifing ile de adından söz ettirmişti.

             Mardin´in o dönemdeki en büyük sıkıntısının su olduğunu belirten Ferhan Bozkuş, “Brifingi verdikten sonra Demirel, telefonla iller bankası ve diğer yetkilileri arayarak Beyaz Su Projesi´nin derhal hayata geçirilmesi konusunda talimatları olmuştu“ dedi.

              Bozkuş, Süleyman Demirel ile yakın çalışmasının kendisine çok büyük şeyler kattığını söylüyor. Demirel´in her zaman Mardin ve Mardinlileri sevdiğine dikkat çekerek, “Mardin ve Mardin insanlarını çok sevdiğini her zaman söylerdi ve hatta Mardin Nusaybin istikametindeki şimdiki Ortaköy´de hemen caddenin yanındaki yerde bir kuyu vardı ve bu kuyunun adını da “Süleyman Demirel” adını koymuştuk” dedi.

          Dönemin Mardin Belediye Başkanı Aydın Saraçoğlu ise, ”Benim Süleyman Demirel´e hazırladığım ilin sorunlarını içeren dosyanın en önemlisi şehrin biran evvel beyaz suya kavuşturulması idi. Ayrıca, tarihi Mardin´in UNESCO´ya alınması, Mardin´deki eski yapı binaların restorasyonları yanısıra havaalanının yapımı başlıca isteklerimizdi” dedi.

              Dönemin DYP İl Başkanı Ferhan Bozkuş, “Her şeyden önce Demirel´in bir devlet adamı olduğunu söylüyor. Sözünün eri biri olarak adlandırdığı Demirel´in siyasetteki yeri asla doldurulamayacaktır“ açıklamasında bulundu.

 

Mehmet Emin Değer: “Demirel´in Yeri Doldurulamaz”

             Uzun yıllar Süleyman Demirel ile beraber siyaset yapan, aynı sokakta komşuluk yapan Türk-Irak Dostluk Derneği eski Başkanı Mehmet Emin Değer, “Hatasıyla, sevabıyla elli sene Türk siyasi hayatına damgasını vuran, neredeyse cumhuriyetle yaşıt olan bir devlet ve millet adamını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum” dedi.

            Gençlik yıllarından beri Demirel´i takip eden Değer, asıl tanışmasının da 1986 yıllında olduğunu söyledi. 12 Eylül askeri darbeden siyasi yasaklı hala gelmesiyle beraber, yasakların kalkması için mücadele verdiğini anlatan Değer, “1986 yılında yasakların kalkması için o büyük mücadelenin içinde kendimi buldum. İşimi gücümü bırakıp o dönemdeki bütün organizasyonlar içinde oldum. Daha sonra 1987´de DYP Mardin 3.sıra Milletvekili Adayı oldum. 1989´da DYP Yüksek Haysiyet Divanı üyesi seçildim. 1991´de tekrar aday oldum aynı sıra verilince istifa ettim. İstifamı işleme koymadılar, bende seçim çalışmalarına katılmadım. Daha sonra Fehim Adak Ağabey Ankara´daki ofisime geldi. Yeter artık kabul etmiyorum gelip beraber çalışacağız dedi.   

             Bende 1995 seçimlerinde Nihat Erin´inde 3.sırada olduğu seçimde beraber Fazilet Partisi´nde çalıştık.” dedi.

             2001 yılında Ak Parti´nin kuruluşu ile beraber siyaset hayatına burada devam eden Mehmet Emin Değer, Süleyman Demirel´e saygıda kusur etmediklerini söylüyor. “Cumhurbaşkanı Sayın Demirel, Güniz sokağa inince hem komşuluk hem de eski bir dost sıfatıyla sık sık sohbetlerimiz oldu. Bir çok defa kavga edercesine tartışmalarımız oldu. Fakat ben saygıda kusur etmeden hep itirazlarımı yaptım. Bir gün, eski birkaç bakanında olduğu sohbette, Ak Parti ve kurucu kadroyu tenkit etti. Bende kendisine efendim siz hiç Kürtçülük yaptınız mı? Siz şeriatı getireceğim ideasında bulundunuz mu? Aslında bu tuhaf sorular  Demirel´e sorulacak sorular değil. Yüzü kızardı ne demek şimdi bu dedi. Cevabım: Benim maksadım siz bunları yaptınız mı ki üç defa darbelere maruz kaldınız. Siz milletin iradesini devlete taşımak istediniz. CHP´nin şemsiye altında ifsat komiteleri hakim olmasın diye milletle bizde peşinizde koştuk. Size o gün yapılan bugün bu iktidara yapılmak isteniyor. Belki rahatsız olmuş, o anda eski bakanlardan biri içeri girince bende hemen cevabını almadan ayrıldım.”

            Değer, “Cumhurbaşkanı iken hayatımda bir sefer makamına çıktım. Oda Bediuzzaman´ın hakikat çekirdeklerinden alıntı sözlerini büyük harflerle yazarak masasına koydum. İkimiz yalnızdık 28 Şubat´ın hararetli günleri idi. İlk sözü ona okudum. “Menfaat üzerine dönen siyaset canavardır!” tepkimi koydum ve çıktım. Bir daha da köşke çıkmadım. Güniz sokağa indiği tarihlerde ofiste iken telefonum çaldı. Mehmet Emin neredesin göresim geldi. Gittim sohbet ettik. Mardin´i anlattıkça bana şöyle bir sual tevcih ettiler. O zaman Amerika´nın Irak´a müdahale edeceği yeni konuşuluyordu. Amerika Irak´a müdahale ederse ne olur, bende 25-30 sene Irak´ta istikrarsızlığın başlangıcı olur, Ortadoğu ve Türkiye´de yansımaları çok büyük olur dedim. Kendisi de belki 50 yıl veya daha fazla sürecek bir çalkantı dönemi olur dedi. Amerika´nın Irak´a müdahalesinden sonra bu sohbeti birkaç yerde anlatırken, kimse inanmak istemiyordu. Hatta Iraklılarda inanmıyorlardı. O gün konuştuğumuz dostlar bu gün çok haklı çıktınız diyorlar. Benim gıyabımda müşterek dostlara hep güzel şeyler söylerdi. Hatta bir konu ağzımdan kendisine söylenmiş, M.Emin söylüyorsa doğrudur demiştir. Bana olan inancı tamdı. Kendileri Başbakan iken dönemin Milletvekili arkadaşlarımız il teşkilatını fesh etti. Bölgedeki değerli şahsiyetlerin onuruna dokundu. Organize ederek Mardin´in yönetimini, ileri gelenlerden başta Ferhan Yıldız (Ağa), Hacı Şakir Duyan başta olmak üzere birçok kişiyle birlikte, bir kış günü meclisteki gurup toplantısında bizi kabul ettiler. Hoş geldiniz faslından sonra döndü Ferhan Ağa, Şakir Ağa bu kış kıyamette sizi Ankara´ya getiren nedir diye sordu. Allah hepsine rahmet etsin. Ferhan Ağa dedi ki derdimizi M.Emin size anlatacak efendim dedi. Onun üzerine, genel merkezin fesih kararını ya siz düzelteceksiniz yahut bize imkan vereceksiniz biz düzelteceğiz, dedim. Yahu dedi sizde bu birlik ve güç olduktan sonra beni bile devirirsiniz. Bu iş kolay hallederiz, şeklinde yanıtladıktan sonra, M.Emin kalk heyeti Anadolu Kulübüne götür benim adıma ağırla, dedi. Hatıralarımı mümkün olduğunca kısa anlattım. Kendileriyle hatıralarımız çoktur. İleride belki bir kitapta toplayacağım“ dedi.

 Haber:Adnan Avuka

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallerde yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi.
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Mardin´in Midyat ilçesinde, dur ihtarına uymayarak kaçan bir araçta yapılan aramada 15 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
  Altındağ Görevine Döndü
Altındağ Görevine Döndü
Geçtiğimiz günlerde, kurumun önünü açmak için görevinden ayrıldığını açıklayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ görevine döndü.
 Mardinli Gençler Uçacak
Mardinli Gençler Uçacak
Mardin´de Yükseliyoruz sloganı ile, turizm hizmetine giren sıcak hava balonlarını Mardinli gençler uçuracak
  Altındağ görevinden ayrıldı
Altındağ görevinden ayrıldı
DiKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “kurumun ve yatırımların önünü açmak için görevimden ayrılma gereği duydum”
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru, Ankara´da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarında görücüye çıktı.Mardin Standını Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ziyaret etti.
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Kalekim Mardin´in Artuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde aşure etkinliği düzenledi.
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin´de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen ´Teröre lanet kardeşliğe davet´ mitingine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.
 Şehit Babanın,  oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Babanın, oğlu 26 Yıl aradan sonra ayni tarihte şehit düştü
Şehit Abdullatif Emen, 13 Eylül 1993 yılında şehit düşen babasının yanında toprağa verildi. yana
Şehitleri Anma, Annelere Destek Yürüyüşü
Şehitleri Anma, Annelere Destek Yürüyüşü
Mardin´de bir gurup bayraklarla, şehitleri anma ve Diyarbakır´da otur eylemi yapan annelere destek yürüyüşü yaptı.
Mardin Şehidine Ağladı
Mardin Şehidine Ağladı
Mardin´in Ömerli İlçe Kırsalında terör örgütüne karşı sürdürülen operasyonda, Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva şehit düştü.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv