Fırıncı Çırağının Hayat Hikayesi
Mardin´de önce babasının adına İlköğretim Okulu, ardından kendi adına 200 kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptırdı.
Tarih: 20.10.2018 00:31:33/ 672okunma / 0yorum

Diyarbakır´da fırıncılık yapan, ardındna Almanya´ya işçi olarak giden Servet İncioğlu  (73),  okuma imkanı bulamadığı için kazancını, çocukların okumasına harcıyor.

             Vali Kayacan hayatımı değiştirdi

           Askaerlik dönüşü yerleştiği Diyarbakır´da fırıncı olarak çalışırken, dönemin Mardin Valisi Celal Kayacan´ın, her aileden bir kişi olmak üzere 100 kişiye Almanya´ya işçi olarak göndereceğini duyan Servet İncioğlu, şansını deneyip müracaat ettiği, bir ay içinde Almanya´nın Köln şehrine Fort fabrikasında işçi olarak  çalışmaya başladığını ve hayatının değiştiğini söyledi. İncioğlu “ O dönemler de Almanya´ya gitme  talebi çoktu. Vali Celal Kayacan her aileden bir kişiyi Almanya´ya göndereceğini duyunca hemen baş vurdum. Bir ay sonra Almanya´da buldum kendimi. Hayatımı değiştiren Vali Kayacan´ı rahmetle anıyorum. Yaptığım bu hayır işlerinde onun da payı var”dedi.

               Mesleğimi unutmadım

    Kısa bir süre Fort Fabrikasında çalışan İncioğlu, bir hemşerisinin fırın çalıştırdığını görünce, boş zamanlarını orda çalışarak daha çok kazanmaya başladığını, bir süre sonra fırına ortak olarak, fabrikadaki işi bıraktığını söyledi. İncioğlu” Fabrikada çalışırken yakınımızda bir hemşerimin fırını vardı. Bende de meslek özlemi. Zaman geçirmek ve biraz daha kazanmak için fırında çalışıyordum. Sonra fırına ortak oldum. Fabrikadan ayrılma zamanı gelmişti. Almanya´da yaşayan Türkler doğru dürüst ekmek bulamıyordu. Fırının yanında Türklerin damak tadına hitap edecek bir market açtık. Ve kendi işimizin patronu olduk. Allah yürü dedi. Kazandık, kazancımızla hayır İşlerine destek olmaya başladık. Almanya´da tüm hayır kuruluşlarında karınca kararınca katkım oluyor. Her Ramazan ayında Mardin´e geliyorum ve fitrelerimizi zekatımı burada dağıtıyorum. Toprak çekiyorum, eski anılarım çekiyor, hemşerilik vefa borcu çekiyor” şeklinde konuştu.

       Geçtiğimiz yıllarda babası Abdülhamit İncioğlu adına  bir ilköğretim okulu ve yanında cami yaptıran, hayırsever gurbetçi Servet İncioğlu , Artuklu Üniversitesinde eğitim gören kız öğrenciler için 200 kişilik bir yurt yaptırdı.

          Küçük yaşta fırıncı çırağı olarak hayata başladığını ve bunun için okuma imkanı bulamadığını söyleyen Servet İncioğlu “Eğitme, okula karşı özlemim var. Ben özlemimi, okuyamadığımın acısını, eğitime destek vererek gideriyorum. İçimdeki özlem, hasret,  babamın adına yaptırdığım İlköğretim okulunu görünce bir nebze gidiyor, rahatlıyorum.” Dedi

            Okuyan Adamdan Kötülük Gelmez

      Herkesin imkanları ölçüsünde eğitime katkı sağlamasının bir vatandaşlık görev ve sorumluluğu olduğunu ifade eden Servet İncioğlu “ Eğitime önem veren toplumlar gelişen ve dünya da söz sahibi olan ülke olma yolunda emin adımlarla ilerler. Okuyan insandan zarar gelmez, okuyan insan terörist olmaz, okuyan  insan memleketine ve çevresine yararlı olur. Eğitim her şeyin başıdır” dedi.

    Servet İncioğlu, 5 çocuğu ve 15 torunu ile Almanya´da hayatını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

             Kız Öğrenci Yurdu törenle açıldı

   Servet İncioğlu´nun yaptırdığı 200 kişilik kız öğrenci yurdu tören ile hizmete açıldı. Törende konuşan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Servet İncioğlu ile mahallede  doğup büyüdüklerini  sökeldi. Ağırakça “ Mardin´de ekmeğin 30 kuruşa satıldığı bir dönemde ammo sılo fırınında çalışan Servet İncioğlu, okuyamamanın özlemini eğitim kurumlarına hayırlı işler yaparak gideriyor. Hayırsever İncioğlu ile iki yıl önce karşılaştık. Bir cami veya taziye evi yaptırmak istediğini söyledi. Taziye evleri yapılıyor, Türkiye´deki hayırseverler de camileri yaptırıyor. Hayırlı bir iş yapmak istiyorsan çok ihtiyaç duyulan kızlarımız için yurt yaptır dedim. Beni kırmadı ve hemen 750 bin Avro para gönderdi. Kız öğrenci yurdunun temeli böyle atıldı. Kız öğrencilerimizin barınma sıkıntısı yaşandığı bir anda yurt tamamlanarak hizmete girdi. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi

        Artuklu İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, Servet İncioğlu´nun yaptırdığı Kız Öğrenci Yurdunun, kız öğrencilerin barınma sıkıntısı yaşadığı bir dönemde hizmete girmesinin anlamlı ve önemli olduğuna dikkat çekti. Öztürk “ İncioğlu ailesine teşekkür ediyorum  Büyük yürekli bir aile. Aile fertlerinin rızası olmasaydı Servet amcamız tek başına bu hayır işine karar veremezdi. Hayırseverlikte örnek bir davranış sergileyen Servet İncioğlu´na ne kadar teşekkür etsek azdır. Başımızın üzerinde yeri vardır. Yurt öğrencilerimizin Eğitimlerini sürdürmelerine katkı sağlayacaktır “ şeklindi konuştu

        Törene Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Yenigün, AÜ Genel Sekreteri Şahin Arpağ ve öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yavru TEMA Öğrencileri Kardeş Okulda
Yavru TEMA Öğrencileri Kardeş Okulda
Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu Yavru TEMA öğrencileri, yıllardır kardeş okul ziyaretlerini sürdürüyor
Mahalleyi seferber eden okul sevgisi
Mahalleyi seferber eden okul sevgisi
Okulu taşlayan gençler, okulu güzelleştirmek için çalıştı
70 Yaşında okuma-yazma öğrendi.
70 Yaşında okuma-yazma öğrendi.
Mardin´in Artuklu İlçesinde belediyenin açtığı okuma-yazma kursuna katılan 70 yaşındaki Nahide Arı “ Amacı
ŞAİR-YAZAR METİN AYDIN´IN YENİ KİTABI ÇIKTI!
ŞAİR-YAZAR METİN AYDIN´IN YENİ KİTABI ÇIKTI!
Metin Aydın, “Biblo Hayat” deneme kitabından sonra (2010, Babil Yayınları) şiir kitabı “üryan”ı (2016, lethe yayınları), ardından da üçüncü kitabı, ekim ayının son haftasında (2018, Kaos Çocuk Parkı), “Bisturi – Huzursuz Metinler” çıktı.
Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde kültürel bellek oluşturuluyor
Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde kültürel bellek oluşturuluyor
Tarihi Muzafferiye Medresesi olgunlaşma enstitüsü olarak eğitim hizmeti vermeye devam ediyor
Şırnak  Üniversitesinde  Hedefler Büyük
Şırnak Üniversitesinde Hedefler Büyük
Rektör Vekili Prof.Dr. Fuat Toprak “Küçük bir İTÜ veya Küçük bir ODTÜ olmayı hedefliyoruz”
Mardin Artuklu Üniversitesi Kapılarını, Mülteci Ve Göçmenlere Açtı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kapılarını, Mülteci Ve Göçmenlere Açtı
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça “ Eğitimde, kapılarımızı mülteci ve göçmenlere açtık”
Mardin´in tek sahafı yoğun ilgi görüyor
Mardin´in tek sahafı yoğun ilgi görüyor
Hüseyin Gündüz, Artuklu Üniversitesinde (MAU) Antropoloji Bölümünü kazandıktan sonra, Mardin´de sahaf açtı.
Yavru Temalar´dan Örnek Davranış
Yavru Temalar´dan Örnek Davranış
Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu Yavru Tema Öğrencilerinden Bir Örnek Davranış Daha
Artuklu Bilgi Evi YKS ve TYT Kurslarıyla Gençlerin Hizmetinde
Artuklu Bilgi Evi YKS ve TYT Kurslarıyla Gençlerin Hizmetinde
Vizyon projeleriyle Artuklu İlçesi´nde farkı hissettiren, toplumun her kesiminin ihtiyacına yönelik hizmetlerle ilçe halkının yüzünü güldürecek çalışmalara imza atan Artuklu Belediyesi, YKS ( Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ) ve TYT ( Temel Yeterlilik Testi ) hazırlanan öğrencileri unutmadı.
Eğitim ve Öğretim Yılı Coşkuyla Başladı
Eğitim ve Öğretim Yılı Coşkuyla Başladı
Mardin´de 2018 ve 2019 eğitim ve öğretim yılı başladı.
Mardinli Aileden Artuklu Kampüsüne Çeşme Hayratı
Mardinli Aileden Artuklu Kampüsüne Çeşme Hayratı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs´üne Sabahat Akgeyik Uzuner ve Nuri Uzuner tarafından çocukları Umut Uzuner anısına yaptırılan çeşme, törenle hizmete açıldı
Okullar açıldı, Yaz Okulları kapandı..
Okullar açıldı, Yaz Okulları kapandı..
Artuklu Belediyesi Yaz Okulları, 60 gün boyunca öğrencilere spor yapma imkanı sağladı.
 Artuklu Üniversitesi´nde Yeni Kayıtlar Başladı
Artuklu Üniversitesi´nde Yeni Kayıtlar Başladı
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) verilerine göre Mardin Artuklu Üniversitesine kayıt yaptırmaya hak kazanan 2530 öğrenci ile 463 Yabancı Uyruklu öğrenci için kayıt işlemleri, 03 Eylül 2018 tarihinde başladı.
Mezopotamya´dan Balkanlara Eğitim Projesi kitaplaştırılacak
Mezopotamya´dan Balkanlara Eğitim Projesi kitaplaştırılacak
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Prof Dr. Ahmet Ağırakça ortaklığında Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin başvurucu olduğu Mezopotamya´dan Balkanlara Eğitim Projesi´nin üniversite akademisyenlerinin ve Mardin Gençlik Merkezi´nin hazırladığı imkânlarla beraber Mardinli gençlere ve üniversite öğrencilerine ulaşmasının sevindirici olduğunu söyledi.
İdealist öğretmen okula rengarenk bir görünüm kazandırdı
İdealist öğretmen okula rengarenk bir görünüm kazandırdı
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde Serhat Güneş adlı sınıf öğretmeni, diğer öğretmenlerin de desteğiyle duvarlarına resimler çizdiği okula rengarenk bir görünüm kazandırdı.
Artuklu Üniversitesi, Kadrosunu Genişletti
Artuklu Üniversitesi, Kadrosunu Genişletti
Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksek Okuluna Prof. Dr. Fuat İpekçi atandı.
Kadınlara dönük bilgisayar kursu açıldı
Kadınlara dönük bilgisayar kursu açıldı
Mardin Büyükşehir Belediyesi, kadınlara yönelik bilgisayar kursu açtı
Mardin´de 52 noktada YKS tercih komisyonu kurulacak
Mardin´de 52 noktada YKS tercih komisyonu kurulacak
Mardin ve ilçelerinde 41´i okul, 11´i park, alışveriş merkezi (AVM) ve meydanlar olmak üzere 52 noktada YKS tercih komisyonları kurulacak.
Mardin´e 50 milyon TL´lik eğitim yatırımı
Mardin´e 50 milyon TL´lik eğitim yatırımı
Mardin´e Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ve Teknokent Koleji işbirliği ile 50 milyon TL´ye mal olacak 5 ayrı kampüsü içeren kolej için ilk adımlar atıldı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin
Sağanak
Bugün
12 / 8 °C
Sağanak
Çarşamba
10 / 7 °C
Sağanak
Perşembe
12 / 8 °C
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv