Dünyanın En Eski ‘´Âşıklarına´´ Ait Takılar Mardin Müzesi´nde
MÖ 8200´lere tarihlenen bir mezarda ortaya çıkarılan biri kadın biri erkek iki yetişkin bireyin üzerinden çıkan kolye uçları ve boncuklar Mardin Müzesi´nin kazılar salonunda sergilenmektedir.
Tarih: 10.8.2018 08:38:36/ 1120okunma / 0yorum

Ilısu Barajı Kurtarma kazıları kapsamında Boncuklu Tarla yerleşiminde MÖ 8200-7500 yıllarına tarihlenen bir mezarda biri kadın biri erkek iki yetişkinin üzerinden çıkan takılar Mardin Müzesi kazılar salonunda boncuklu tarla vitrininde yer almaktadır.
Mardin Müzesi arkeologları tarafından Boncuklu Tarla yerleşiminde gerçekleştirilen kazılar kapsamında aynı mezar içerisinde bulunan biri kadın biri erkek iki yetişkinin mezarı, İtalya´da Valdaro´daki (Mantua) mezarlıkta ve Diyarbakır-Bismil Hakemi Use´de bulunan âşıklardan yaklaşık 2000 yıl daha eskidir.
Boncuklu Tarla yerleşiminde ortaya çıkarılan mezarlarda yoğun olarak ele geçen kolyeler, kemerler ve kemer tokaları, kemik kakmalı süs eşyaları, düğmeler, küpeler ve diğer küçük süs eşyaları yerleşim yerinde Neolitik Dönem´de yaşamış olan toplulukların din-inanç, estetik, ölüm, öteki dünya gibi inanç gelenekleri ile ilgili bilgiler vermektedir.
Boncuklu Tarla yerleşim yerine de ismini veren ve MÖ 8200-7000 yıllarına tarihlenen boncukların, hammadde ve tipolojileri çeşitlilik göstermektedir. Boncuk yapımında serpantin, kireçtaşı, klorit, kumtaşı, kemik, obsidiyen, fosfat, turkuaz, bakır, malakit ve değişik çay taşları kullanılmıştır. Boğa başı, geyik, leopar, yaban keçisi biçiminde, gerçekçi hatlarla biçimlendirilmiş boncuklar (pendant) ile yılan, kuş ve akrep biçimli diğer buluntular, sembolik, ritüel, inançsal ve estetik işlevleri oldukları düşünülen buluntulardır. Boncuklu Tarla´da ele geçen hayvan biçimli ve insan biçimli boncuklar, Yakındoğu´da birçok Neolitik Dönem yerleşiminde ele geçen insan figürinleri/heykelleri, hayvan figürinleri/heykelleri, figürlü taş objeler, boyalı veya figürlü kemik plaklar, taş vazolar üzerinde işlenen motiflerle hem görsel hem de sanatsal yönleriyle benzer özellikler göstermektedir.
Çanak Çömlek öncesi Neolitik Dönem´e tarihlenen ve tamamı mermerden yapılmış 10´dan fazla kemer tokası bulunmuştur. Çeperinde birkaç adet deliğiolan kemer tokalarından biri mezardaki iskeletin pelvis bölgesinde in situ açığa çıkartılmıştır.
Boncuklu Tarla´da ele geçen kemik plaklar ve kemik kakma, MÖ 9. binyıla tarihlenmektedir. Kemik plaklardan birinin üzerine yapılmış iki örümcek motifi, Yakındoğu Neolitik Dönem için ilk örnektir. Söz konusu motifler kemik plak üzerine kazılmış olan iki örümcek motifinin (kakma yuvalarının), yeşilimsi taşlara (malakit ve fosfat) kakma tekniğiyle yapıştırılmasıyla üretilmiştir. Benzer bir kakma tekniği yine bir kulak tıkacı üzerinde de uygulanmıştır. Söz konusu iki örnek Yakındoğu Neolitik Dönem kakma tekniğinin sağlam olarak ele geçmiş en önemli örnekleridir.
Mardin Müzesinde bulunan dünyanın en eski aşıklarının üzerinden çıkan takıların günümüzden 12.000 yıl öncesine ait olduğunu dile getiren Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Boncuklu Tarla bu süreç içindeki ölü gömme adetleri ile beraber ilk yerleşik hayata geçişin bulunduğu bir alan. Kuzey Mezopotamya´nın en eski neolitik yerleşim yerlerinden bir tanesi boncuklu tarla. Bu alandaki kazı çalışmalarında avcı toplayıcılıktan artık Üretici hayata geçen ve organize bir köy hayatına geçişin bulunduğu bir alanı görüyoruz diye konuştu.
Erdoğan, ‘´Geçmişteki bilgi bugün de var ve kullanılmaya devam ediyor. Takıların iyileştirici etkisi, takıların koruyucu etkisi nazardan saklayıcı etkisi, sosyal statü etkisi hepsi devam ediyor. Dünyanın en eski takıları en iyi işlenmiş. Mardin Müzesi´nde herkesi görmeye bekliyoruz. Dünyanın en eski aşkları aslında Hazreti Adem ile Havva´nın da bu coğrafyada olmasında aslında aşkın doğduğu bir coğrafya. Aşkın da yerleşik hayata geçtikten sonra ki ilk izlenimi de yine Mezopotamya´da görmeye devam ediyoruz. Binlerce yıl Önce aşıktılar takıları birlikte başlarına bir şey geldi, Ve öbür dünyaya yeni anne rahmindeki gibi gömülüp uğurlanan insanlar 12.000 yıl önce ki o takıları da yapıldığı haliyle Müzeye buraya baktığınızda geçmişe bir yolculuk yapabiliyorsunuz geçmişteki o insanların taktıkları takıları dokunabiliyoruz biz çok şanslıyız onların hissettikleri onların bütün yaşamıyla ilgili şeyi yaşanmışlıkları İnsanın aklına geliyor. Biz Mardin müzesi olarak kendi coğrafyamızdaki bütün o kültürel serüveni ziyaretçiye açıyoruz gösteriyoruz bilgi etiketiyle işte uzmanların anlatımıyla Sadece onu merak eden ziyaretçiye ihtiyacımız var müzeye bekliyoruz´´ dedi.
Müze Müdürü Nihat Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü;
‘´Ilısu barajı kurtarma kazıları kapsamında kazıların yürütüldüğü boncuklu tarlada ilk defa o yerleşik hayata geçişin organize bir şekilde konutların inşa edildiğini görüyoruz. Depo sulama alanları, organize köy hayatının oluştuğunu yuvarlak planlı ev tipolojisini kare planlı ev tipolojisine geçtiklerini görüyoruz. Burada binlerce üretilmiş boncuklar mevcut kazı alanı adını da oradan alıyor. Takıların ve süslemenin insan hayatında ne kadar önemli bir yer kapladığını o yerleşik hayatta gördüğümüz bir alan. Burada ölü gömme gelenekleri karşımıza çıkıyor herkes kendi evinin tabanında ana rahmindeki gibi gömülmüş bu evlerden 118 tane birey çıkardık. Bu evlerin içinde ana rahmindeki gibi gömülmüş yeniden öbür dünyaya doğuma inancının oluştuğunu ve ata kültü ile atasını kendi evinin altında saklama, aile aidiyetle ilgili duyguların yoğun olarak yaşandığını görüyoruz. Yine bu alanda üretici bir topluma geçişle birlikte bu süslenme kısmındaki takıların yapılması bu takıların insan hayatındaki o dönemdeki statüsüyle ilgili taşların koruyuculuğu doğa kültürü ile ilgili figürlerin yerine boncukların kullanıldığı ünik bir alan olarak görüyoruz. Bu mezarların içinde yine özel bir mezarımız var yüz yüze gömülmüş bir kadın erkek figürünün aynı anda ölmeleri ile birlikte dünyanın en eski aşkları olarak yorumladık ve üzerindeki takılar süslenme durumları de o statüleri ile ilgili hem erkeğin, hem kadının süslendiğini ona ait boncuklar var en önemli şeylerden birisi de günümüzden hemen hemen 10. 200 MÖ 8200´lerde bakırın bakır çağı dediğimizden binlerce yıl geriye attı, bakırı kullanmış bir toplum, bakırdan boncuklar yapmışlar işlemişler.Mezarlar antropolojik açıdan incelenmeye devam ediliyor bu bireyler bunlar üzerindeki takılarımız da Müzemizde boncuklu tarla seksiyonun içinde şuan sergiliyoruz. O dönemde kullanılmış olan bakır ve deniz kabuklarından yapılmış takılar var, emik takılar var bunların hepsi sosyal statü işte. Kendini iyi hissetme doğaya karşı tılsımlar, hastalıklardan kötülüklerden korumayla ilgili takıların mutlaka iyileştirici koruyucu bir etkisine inanıyorlar ki bu kadar yoğun şekilde yapmışlar muhtemelen buradan da tüm coğrafyaya bu takıların gittiği bir üretim merkezi olduğu düşünülüyor çünkü üretim aletlerini de bulduk. üretim teknolojisi açısından da en önemli. Teknolojik açıdan boyut atlattığı bir alan, kendi döneminde bu kadar eski, bu kadar ince işçilikli başka takı yapım merkezi yok yani. Takının da doğduğu bir merkezden bahsediyoruz. Binlerce takı çıkardık bu alanda bunların değişimli olarak sergiliyoruz 200- 300 parça şuan sergiliyoruz.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Öğretim Üyesi Rana Taşkın kitabını imzaladı
Öğretim Üyesi Rana Taşkın kitabını imzaladı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Dalı Öğretim üyesi Rana Taşkın 3. Kitabını imzaladı.
Türkiye´nin en Büyük Çadır Kütüphanesi
Türkiye´nin en Büyük Çadır Kütüphanesi
Midyat İlçe kaymakamı Hüseyin Tekin “Proje kapsamında iki kıl çadırda kurulan kütüphanede 20 bin kitap bulunuyor”
Mardin Müzesi Eğitim ve Sanat Atölyelerini İstanbul´a Taşıyor
Mardin Müzesi Eğitim ve Sanat Atölyelerini İstanbul´a Taşıyor
Mardin Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen ‘´çocuk sanat festivali´´ kapsamında eğitim etkinliklerini İstanbul´a taşıyor.
Öğrencilere Karne Hediyesi Tiyatro Gösterimi
Öğrencilere Karne Hediyesi Tiyatro Gösterimi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallede ki çocuklara karne hediyesi eğitici tiyatro oyunu
YAZAR METİN AYDIN ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ
YAZAR METİN AYDIN ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ
İstasyon Anadolu Lisesi, Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında, 24 Aralık günü düzenlenen programa yazar Metin Aydın´ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Yıllık Hazırladı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Yıllık Hazırladı
Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan almanak beğeni topladı.
Cemalettin İrken´in Zeytin Çekirdekleri
Cemalettin İrken´in Zeytin Çekirdekleri
Ünlü belgesel yönetmeni Cemalettin İrken´in, hazırladığı “Zeytin Çekirdekleri” belgeseli TRT belgesel kanalında görücüye çıkacak
"Masal Şehri Mardin" Karma Fotoğraf Sergisine Yoğun İlgi
"Masal Şehri Mardin" Karma Fotoğraf Sergisine Yoğun İlgi
Vali Mustafa Yaman´ın fotoğraflarının da yer aldığı sergi beğeni topladı.
Mardin´de dinozor fosili bulunduğu iddiası
Mardin´de dinozor fosili bulunduğu iddiası
Artuklu Üniversitesi (MAU) Arkeoloji Bölümü Öğretim Grevlisi Dr. Ergül Kodaş, bulunan parçaların milyonlarca yıl öncesine ait biyolojik kalıntı olduğunu belirterek, bunun deniz canlısı olabileceğine de dikkat çekti.
TÜGVA Kızıltepe Temsilciliğini Açıyor
TÜGVA Kızıltepe Temsilciliğini Açıyor
Türkiye´nin birçok ilinde teşkilatlanan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), önümüzdeki günlerde Kızıltepe´de temsilcilik açacak.
Mardin çocuk ve gençlik tiyatro festivali başlıyor
Mardin çocuk ve gençlik tiyatro festivali başlıyor
7. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali gerçekleşecek.
Mardin, turizmin merkezi olma yolunda ilerliyor
Mardin, turizmin merkezi olma yolunda ilerliyor
Mardin´den sağlanan huzurun ardından Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar ile kent, turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.
Mardin´de düzenlenecek sempozyum için kayıtlar doldu
Mardin´de düzenlenecek sempozyum için kayıtlar doldu
Mardin´de, 1-3 Kasım tarihlerinde “Bir Dünya Kadın” sloganıyla düzenlenecek olan ve uluslararası katılımcıların da yer alacağı sempozyum için açılan kayıtlar doldu.
Mardin´de turizm rekoru
Mardin´de turizm rekoru
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, yılbaşından bu yana, yatılı ve günübirlik Mardin´e ziyaret eden misafir sayısının 3 milyon kişiyi bulduğunu söyledi.
´Ben Deli Değilim´ Tiyatrosu Kızıltepe´de
´Ben Deli Değilim´ Tiyatrosu Kızıltepe´de
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde Oyun akıl hastanesine düşen bir adamın hayatının anlatıldığı "Ben Deli Değilim" adlı tiyatro oyunu öğrencilerle buluşacak.
Nusaybin´e gelen turistler davul zurnayla karşılandı
Nusaybin´e gelen turistler davul zurnayla karşılandı
İzmir´den Mardin´in Nusaybin ilçesine gelen turist kafilesi davul, zurna ve kemençeyle karşılandı.
Mardin´den Masalcılar geçti
Mardin´den Masalcılar geçti
3. Geleneksel Mardin Masalcılar Buluşması, masal meraklılarına unutulmaz anlar yaşattı.
Mardin´de ‘Şehrime hoş geldin´ konseri
Mardin´de ‘Şehrime hoş geldin´ konseri
Kente üniversite okumak için gelen gençler, Yalın konseriyle coştu
Mardin´in ilk çağdaş takı sergisi açıldı
Mardin´in ilk çağdaş takı sergisi açıldı
Araştırma Görevlisi Dr. Nesrin Yeşilmen, Mardin´in ilk çağdaş takı sergisini açtı.
Mardin´de ´Masal Günleri´ başladı
Mardin´de ´Masal Günleri´ başladı
´Mardin Masalcılar Buluşması´nda 49 masalcı bir araya geldi.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv