DİKA´dan Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Dicle Kalkınma Ajansı´nın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajans´a sunulan “Midyat´ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz” projesi hayata geçiriliyor.
Tarih: 8.5.2019 10:13:11/ 342okunma / 0yorum

Dicle Kalkınma Ajansı´nın (DİKA) “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında, Mardin´in Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ajans´a sunulan “Midyat´ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz” projesi uygulanıyor. Projenin amacı, mesleki eğitimde kullanılan geleneksel yöntemlerin yerine yenilikçi yöntemlerin kullanılarak mesleki eğitim kalitesinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesidir. Proje mesleki eğitimin sağlam temellere oturtulması ile bireylerin gerekli bilgi ve donanıma sahip olarak iş gücü piyasasına dahil olmaları, sanayinin gelişmesine olanak verecektir. Toplam bütçesi 540 Bin ₺ olan proje, Ajans tarafından %75 oranında desteklenerek 405 Bin ₺ hibe desteği sağlanmıştır.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, desteklenen projenin sadece Midyat için değil Ajansımızın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) hatta ülke için örnek teşkil ettiğini söyledi. Çünkü eğitim sistemimizde en büyük eksiklerden biri olan mesleki eğitimde bilgi aktarımına dayalı geleneksel eğitim yaklaşımı yerine proje tabanlı öğrenme gibi yenilikçi yöntemlerin uygulanmasının amaçlandığını belirtti. Genel Sekreterimiz “Bölgemizdeki işsizlik sorununa çözüm üretmek adına, işsizlere meslek kazandırmak, meslek lisesinde eğitim gören öğrencilerin modern bir teknik eğitim alması ve mevcut iş sahibi kişilerin uzmanlaşması sağlanacaktır. Hayatın her alanında hızlı bir yarışı beraberinde getiren yenilikçi yöntemlerin ve güncel teknolojilerin kullanılması büyük önem arz etmektedir” diyerek konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Proje kapsamında beş ayrı eğitim laboratuvarının donatıları temin edilerek öğrenci ve kursiyerlerin eğitim almalarına hazır hale getirildi. Bunlar Metal İşleri Kaynak Atölyesi, iki adet Bilişim Atölyesi, PLC ve Kumanda Teknikleri Atölyesi, Pano ve Kompanzasyon Montörlügü Atölyesidir. Proje kapsamında 30 adet masaüstü bilgisayar, 4 adet dizüstü bilgisayar, 10 adet değişik tipte kaynak makine ve ekipmanı, 5 adet Pano Tasarımı ve Montajı Eğitim Seti, 10 adet PLC´li Kumanda Eğitim Seti ve 3 adet Kompanzasyon Eğitim Seti 8 adet sınıf dolabı, 80 adet kolçaklı sandalye temin edildi. Böylece PLC ve Kumanda Teknikleri, Kaynak Operatörlüğü, Pano ve Kompanzasyon Montörlügü eğitimlerinin verilebilmesi için gerekli teknolojik altyapı kuruldu. Yeni kurulan üç eğitim laboratuvarında; 46 öğrenciye 40 saatlik PLC ve Kumanda Teknikleri Eğitimi, 46 öğrenciye 40 saatlik Pano Tasarım ve Kompanzasyon Montörlügü Eğitimi, 40 kursiyere 40 saatlik Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kaynakçılık Eğitimi olmak üzere toplam 132 kursiyere altı grupta eğitim verildi.

Proje sayesinde bundan sonra yenilikçi yöntem ve uygulamalarla iş gücü piyasasının istediği mesleki becerilere sahip kaynakçılık alanında yetkin kaynakçı argon kaynakçılığı, gaz altı kaynakçılığı ve sualtı kaynakçılığı gibi kalifiye personel ve PLC ve Kumanda Teknikleri ile Pano ve Kompanzasyon Montörlügü alanında uzman personel yetiştirilecektir. Sonuç olarak Mardin´in Midyat ilçesi modern teknik altyapıya sahip bir meslek lisesine sahip oldu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DİKA Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIZILTEPE TSO´DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
KIZILTEPE TSO´DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.
 Mazıdağlı Kadınlar Marka mağazalara ürün hazırlıyor
Mazıdağlı Kadınlar Marka mağazalara ürün hazırlıyor
GAP İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında Mazıdağı Çok Amaçlı Toplum Merkezine devam edenle kadınlar ünlü markalara ürün dikiyor
Mardin, Zirveye Çıktı
Mardin, Zirveye Çıktı
Mardin Standı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde ziyaretçilerin akınına uğradı.
TOBB/TEPAV´ın Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaları devam ediliyor
TOBB/TEPAV´ın Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaları devam ediliyor
Mardin Maü-Oda/Borsa Para-Kredi Araştırması 2019´a Göre Genel İktisadî Konjonktür İş Âlemi İle İlişkilere De Yansıyor.
Kızıltepe Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi Oldu
Kızıltepe Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi Oldu
Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, TOBB ve Ticaret Borsaları tarafından kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.`nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte Ticaret Borsalarının Elektronik Ürün Senetlerine ( ELÜS) ilişkin borsacılık faaliyetlerinin değişeceğini kaydetti.
Buğday fiyatlarının hareketliliğine, bulgurculardan tepki
Buğday fiyatlarının hareketliliğine, bulgurculardan tepki
Mardin´de bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle hububatta verim düşüklüğü yaşanırken, bunu fırsata dönüştürenlerin buğday fiyatlarını artırması sanayicilerin tepkisine neden oldu.
Mezopotamya Ovasında Yerli Tohuma dönüş
Mezopotamya Ovasında Yerli Tohuma dönüş
Mezopotamya´nın En Eski Buğdayı Sorgül, Mardin Topraklarında Hayat Buluyor
Şeftali Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele
Şeftali Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele
ÖMERLİ İLÇE TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ŞEFTALİ BAHÇELERİ BAKIM –HASTALIK VE ZARARLILAR BAKIMINDAN KONTROL EDİLDİ
Mardin ve Granada Ticaret Odaları Kurumsal  Kapasite artırımında işbirliği yapacak
Mardin ve Granada Ticaret Odaları Kurumsal Kapasite artırımında işbirliği yapacak
Granada Ticaret ve Sanayi Odası İş birliği ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası´nın Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi tanıtıldı
 Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyimciler İstanbul Zirvesinde buluştu
Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyimciler İstanbul Zirvesinde buluştu
Mardin Tekstil Ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Halil El, bölgemizdeki yatırım fırsatlarını anlattı.
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldığını söyledi.
 Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan gelen Zine Tatar, eşi Ahmet Tatar ile birlikte Mardin´de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge  genç nüfusu ile insan cevheridir”
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge genç nüfusu ile insan cevheridir”
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) başkanı Halil El´in “Genç nüfusumuz bölgemizin kalkınması ve ülkemizin ihracatı için işlenmesi gereken büyük bir cevherdir."
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve TÜYAP yöneticileri Midyat ilçesine çıkarma yaptı
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv