DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
Tarih: 20.2.2019 15:33:57/ 657okunma / 0yorum

Dicle Kalkınma Ajansında gerçekleştirilen imza töreninde Kızıltepe ticaret borsası ile 12 milyon Türk Lirası yatırım projesine DİKA tarafından 4 Milyon hibe desteği sağladığı projede  imzalar atılarak Mardin´e kazandırılacak.  

Dicle Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Mardin hububat merkezinin yer tahsisi sağladığı ve Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından yürütülen proje kapsamında Mardin´in gıda sektörü değer zincirinin iyileştirilmesi amacıyla modern gıda analiz ve ticaret altyapısının kurulması ve gıda sektörü rekabetçiliğinin artırılmasına yönelik olmak üzere teknik kapasitesinin güçlendirilmesinde önemli rol oynayacak.

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, sanayici ve üretici temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen programda Mardin´in Kızıltepe ilçesi yeni hububat merkezine kurulacak projeden Mardin´de tahıl üretimi başta olmak üzere tarımsal üretim ve ticaretini yapanlar ile Mardin OSB de yer alan imalatçı firmalar tarla tarımı ve gıda sanayiinde istihdam edilenlerle yereldeki tüccarların ticaret yaptığı firmalar ve sanayi ürünlerinin satıldığı firmalar faydalanacaklarını belirttiler.

Proje hakkında bilgi veren DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ TRC 3 bölgesinde yatırımların hızla arttığını kaydederek, “Kızıltepe Ticaret Borsasının “Yeni Hizmet Binası ile Modern Ticaret Borsası Altyapısının Kurulması” projesi ile entegre bir şekilde üç bileşenden oluşmaktadır. Modern gıda laboratuvarı kurulması, müzayede salonu ve elektronik satış sisteminin kurulması, eğitim salonları ve konferans salonunun kurulması, eğitim faaliyetleri (iş güvenliği, dış ticaret, laboratuvar, müzayede sistemi, lisanslı depoculuk, laboratuvar akreditasyonu, yetkili sınıflandırıcı belgesi alımı hizmetleri verilecek. Proje bütçesi Toplam 12 milyon Tl ve modern gıda laboratuvarı kurulması, müzayede salonu ve elektronik satış sisteminin kurulması, eğitim salonları ve konferans salonunun kurulması, dış ticaret destek merkezinin kurulması olduğunu belirtti.

Projenin genel hedefinin Mardin ilindeki tarımsal ürünlerin doğru analiz ve şeffaf ticareti ile üretim ve ihracatını geliştirerek sektörde katma değer sağlanması olduğunu kaydeden Altındağ, “Bütün kesimlere fayda sağlayacak bir altyapı oluşturmak ve bu sayede bilgiye sayalı tarımsal ekonomiyi geliştirmek projenin genel hedefini oluşturmaktadır. Bölge´nin dış ilişkilerinin geliştirilmesi önceliği altında Bölge´nin dış ilişkilerinin geliştirilmesi tedbiri ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ekseni ile doğrudan ilişkilidir. Mardin de üretilen tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğu ihraç edilmesine karşın ilde gıda analizine yönelik yeterli bir altyapı bulunmamaktadır. Ürünlerin ihraç edilmesi sürecinde kontrol aşamalarında yaşanan olası sorunlar ve yeniden analiz gerektiren durumlarda ciddi bekleme kayıpları oluşmaktadır. Ayrıca tarımsal üretim yapan çiftçilerin ürünlerini pazarlamalarında geleneksel buğday pazarı uygulaması ile aracılara komisyon vermek suretiyle ciddi gelir kayıplarına maruz kaldıkları görülmektedir. Bu durum ürün ve fiyat dengesinin de kontrol edilememesine ve dönemsel manipülasyonlarla üretici çiftçileri tüccarlara bağlı hale getirmektedir” dedi.

Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin gıda analiz laboratuvarının bölgede önemli bir yeri olduğunu kaydederek proje ile , tarım ve gıda ürünlerinin katma değerinin arttırılması, çiftçilerin kaliteli ürün üretme eğilimlerinin ve iştahlarının arttırılması, tüccar ve tarımsal ürün tedarikçilerinin kalite ürüne erişimlerinin arttırılması, Ürün kalite, fiyat dengesinin bulunması, yerel gıda üreticilerinin kalite kontrolü yapılmış ürünler kullanması, yerelde üretilen ürünlerin coğrafi işaretli olarak daha katma değerli hale gelmesi, tüketicinin daha kaliteli ürünlere dolaylı olarak erişiminin sağlanması, bölgede üretilen tarım ve gıda ürünleri için alternatif pazarlar oluşturulması ve bu pazarlara erişimin geliştirilmesi, bölgede borsacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi, bölgede Lisanslı Depoculuk faaliyetlerinin geliştirilmesi ve E-pazar faaliyetlerine geçiş sağlanması amaçlanmaktadır. Bize destek veren tüm bileşenlere ve Dicle Kalkınma ajansına teşekkür ederiz” diye konuştu.

    MASİAD Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan Dicle Kalkınma Ajansının, bölgeye dönük yaptığı yatırım desteklerinin, kentin ve bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağladığını belirterek, OSB olarak kendileirne düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını bildirdi.

    Uncular Derneği Başkanı Veysi Duyan, eksikliği hissedilen bir yatırıma verilen desteğin yanında olacaklarına vurgu yaparak "Tarıma dayalı bir sektörde bölgenin böyle bir projeye ihtiyaç vardı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

    Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun Lİsanslı Depoculuk sektörüne bölgede ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Mardin´de faaliyettet 3 tane lisanslı depo olduğunu, 7 tane içinde izin aşamasında beklediğini ifaede etti. Sun " Altyapıtı oluştursak, bölgeye hzimet edecek imkana sahip olacağız" dedi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DİKA Modern Ticaret Borsası için destek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldığını söyledi.
 Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan gelen Zine Tatar, eşi Ahmet Tatar ile birlikte Mardin´de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge  genç nüfusu ile insan cevheridir”
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge genç nüfusu ile insan cevheridir”
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) başkanı Halil El´in “Genç nüfusumuz bölgemizin kalkınması ve ülkemizin ihracatı için işlenmesi gereken büyük bir cevherdir."
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve TÜYAP yöneticileri Midyat ilçesine çıkarma yaptı
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv