DİKA´dan Kızıltepe´ye tam teşekküllü modern analiz laboratuvarı
Toplantıda 12 milyonluk projenin sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalandı.
Tarih: 28.12.2018 20:51:34/ 314okunma / 0yorum

Kızıltepe Ticaret Borsası, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile güdümlü proje desteği kapsamında geliştirilen “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 12 milyonluk projenin sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalandı.

Kızıltepe Hububat Merkezi alanına DİKA ve Kızıltepe Ticaret Borsası projesi kapsamında kurulacak olan 12 milyonluk “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinde imzalar atıldı. DİKA ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter,  ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Proje kapsamında Kızıltepe yeni hizmet binasına kavuşarak DİKA´ desteği ile modern gıda laboratuvarı kurulması, müzayede salonu ve elektronik satış sisteminin kurulması, eğitim salonları ve konferans salonunun kurulması,  dış ticaret destek merkezinin kurulması, laboratuvar akreditasyonu yetkili sınıflandırıcı belgesi alımı alanları oluşturulacak.

İmza törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Dicle Kalkınma Ajansı olarak bu yatırım ile en büyük yatırımlarımızdan birini tanıtmış olacağız. Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi ile ilimize en yakın gıda analiz laboratuvarımız Antep´te. Bizim burada Kızıltepe ticaret Borsamız ile yapacağımız proje ile TRC 3 bölgesi ve 9 ile hitap edecek bir proje. Projemizde Gıda analiz ve ticaret borsası merkezimizle müzayede salonumuz, laboratuvarımız, vatandaş alıcı ve satıcı arasında kalmayacak. OSB de çalışan yatırımcılar hububatçılar bu projeden faydalanacak. GAP suyu Mardin´e aktığında çok daha aktif olacak.  Hedefimiz tarımda kazanan çiftçiyi geliştiren bir model oluşturmayı planlıyoruz. 18 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

        Mardin´de OSB ekonomide lokomotif

      Mardin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, getirilen un ihracat sınırlaması ile OSB sıkıntılar yanşadığına dikkat çekerek, Mardin OSB´nın; un, bulgur, makarna ve mercimek ihracatında, ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını söyledi. Karaboğa” Önce Buğday ithal et, sonra un ihracatı yap uygulaması ile Türkiye´de Un ihracatından birinci sırada buluna  Mardin OSB yatırımcılarını zor duruma soktu. Bu konuda Gümrük ile Ekonomi Bakanlıkları nezdinde girişimlerimiz oldu. Kısıtlamanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Ticaret Borsasından Vali Yaman´a teşekkür

Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin Mardin valisine yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “ Bu projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Şahin konuşmasında tarımsal alanda ki istatistik bilgileri paylaşarak tarımsal üretiminde  bölgenin başarısına değindi. 

Mardin Valisi Mustafa Yaman bölgede huzur ve güven ile artan işgücü turizme dikkat çekerek Mezopotamya ovasının verimi ve organize sanayi bölgesinin gelişmesi ile bölgede ki işsizlik sorununda azalmaya neden olacağını kaydetti.

Yaman konuşmasında Dünyanın en verimli ovalarından bir tanesinin Mardin ovası olduğuna dikkat çekerek,“ İlk tarımın yapıldığı en uygun topraklar. O nedenle bütün amacımız bütün gayretimiz o topraklar bozulmadan iyi tarım yapılıp ve sürdürülebilir tarım olarak devam etmesi. Bu gayretle hem kamu kurumları Valilik başta olmak üzere belediyelerimizde gerekli gayreti gösteriyorlar. Çevre ile ilgili yatırımlarımızı bitirdik. Bazılarına başarılar neticesinde atık problemleri, katı atık problemlerini  onların hepsini çözüyoruz. İyi tarım yapılırken alt yapısına uyulması gerekiyor. Bu nedenle de çiftçimiz hem yenilikleri takip ediyor, hem sanayide girişimi sağlıyor. Hem de başkanlarımız birliklerimiz gördüğünüz gibi gayret göstererek hem çağrı programlarına proje sunarak ta bu alt yapı çalışmalarında büyük bir gayret sarf ediyor.  Mardin DiKA´dan en iyi desteği alan ilimiz.  İstikrar sağlandıkça inşallah daha iyi hizmetlerde bundan sonra gelecek” dedi.

Bölgeye Yeni Organize sanayi bölgeleri kazandırılıyor

Yaman, sanayi bölgemiz daha çok gıda kümeleşmesi olan gıda ağırlıklı sanayisi olan, bir organize sanayi bölgesi olduğunu belirterek, “ . Sanayi bölgesinde, 1. Etapta alt yapı çalışmaları bitti. İkinci etabın ihale sürecindeyiz. İnşallah en kısa sürede oradaki tahsisler yapılacak 3.cü ve 4. cü organize sanayi bölgelerini de  Nusaybin ve Midyat´ta alakalı şu anda yer araştırması yapılıyor. Onlarda kısa süre içerisinde inşallah tüzel kişilik kazanacak ve onlarında tahsisatları siz değerli yatırımcılarımıza veya dışarıdan gelen yatırımcılarımıza , sizin ortak olacağınız yatırımcılara verilecek” diye konuştu.

Yeni geçici personel alımları yapılacak

Bölgenin en büyük sıkıntılarından birinin istihdam olduğunu belirten Vali Yaman, “Bu istihdamı da hep birlikte çözeceğiz. Devamlı kamu kurumlarına TYP´den geçici istihdamla bu işi çözmek mümkün değil. Daha kalıcı istihdamı sağlamak durumundayız. Bütün gayretimizde bu Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu geçici istihdama ilişkin bir sürü alım geliyor. Açılacak olan bu sanayi tesisleri, daha kalıcı bir istihdama yol açacak bütün gayretimizde bu kalıcı istihdam için olduğunu kaydetti.

Konuşmasında son olarak Mardin´de ki turizm verilerine değinen Vali Yaman, bölge de huzurun bozulmaması için tüm tedbirlerin alındığını kaydederek , “Mardin gelişiyor. 500 bini yatılı olan toplamda 3 milyon turistin ziyaret ettiği kentte inşallah bu rakamların 2019 da 2020´de ve bundan sonraki senelerde daha da artacağı bir sürece giriyoruz. Huzur sağlandı. Bölgede bu devamda edecek, huzuru bozacak her türlü sıkıntıyı gidermek bizim görevimiz. Yeri geldiğinde de sınır ötesinde de huzuru sağlamak için zaten her türlü Devletimiz tedbirini almış durumda çalışıyor. Bu sürdürülen huzur siz kıymetli yatırımcıların yüzünü güldürecek” dedi.

Hububat Merkezinden  projeye büyük destek

Gıda Analiz Laboratuvarının ve ticaret borsası binasının yapılması için yer tahsisi noktasında projeye büyük destek veren Kızıltepe Hububat Merkezi  Başkanı Mehmet Şerif Öter Kızıltepe Hububat Ticaret olarak hububat merkezi açılışını gerçekleştirirken bu projenin hayalleri olduğunu belirtti. Kızıltepe de yer temini tahsisinde bulunmaktan şahsım ve derneğimiz adına mutluluğumu ifade etmek diyen Başkan Öter , “Bu vesile ile de bize tahsis konusunda yetki veren her zaman bize destek veren Zahireci arkadaşlarım bizi yalnız bırakmadılar. Salona teşrif ettiler ben onlara da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın en kaliteli Kırmızı Mercimegi Kızıltepe ovamızda yetişmektedir.  Dünyanın en kaliteli Makarna ve Buğdayları Kızıltepe ovamızda yetişmektedir. Türkiye´de en çok ihracat yapan OSB organizemizdir.  Neden bu paydaşların içerisinde o tarım sektörü bileşenleri içerisinde onun sahici ve de tarım sektörü arasında Ticari köprü vazifesini gören bir ticaret merkezi olmasın.  Biz bu şekilde hayal ederek yola çıktıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından projenin protokol imzaları atıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Emniyet Müdürü Onar´dan Pastalı Kutlama
Emniyet Müdürü Onar´dan Pastalı Kutlama
Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, gazetecilerin gününü yaş pasta ile kutladı.
Bengi Efetürk´ten Gazeteciler Cemiyetine ziyaret
Bengi Efetürk´ten Gazeteciler Cemiyetine ziyaret
Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, Mardin gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Bektaş Gazetecilerle Buluştu
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Bektaş Gazetecilerle Buluştu
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş “Mardin´de Adalet hızlı işliyor, dava dosyalarında hızlı sonuç elde ediyoruz”
Güneydoğulu Gazeteciler Şanlıurfa´daydı.
Güneydoğulu Gazeteciler Şanlıurfa´daydı.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısı ile ŞUÇGAD tarafından düzenlenen özel gecede, Güneydoğulu gazeteciler bir araya geldi
Başsavcı Bektaş´tan Mardin Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Günbegi´ye ziyaret
Başsavcı Bektaş´tan Mardin Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Günbegi´ye ziyaret
Başsavcı Bektaş, gazetecilerin adli yargı sistemi içinde, kamuoyunu doğru bilgilendirme hususunda önemli ve zor bir görev üstlendiğini söyledi.
Vali Yaman “ Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladı.
Vali Yaman “ Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladı.
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla, gazetecilerle kahvaltıda buluştu.
Mardinmasa´dan Gazeteciler günü kutlaması
Mardinmasa´dan Gazeteciler günü kutlaması
Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan mardinmasa ekibi, Mardin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti, gazeteciler gününü kutladı.
        GGF Genel Başkanı Çelik” Bayramımıza yeniden kavuşmak istiyoruz”
GGF Genel Başkanı Çelik” Bayramımıza yeniden kavuşmak istiyoruz”
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyon Genel Başkanı Mehmet Çelik ” 55 yıl önce gazetecilere verilen haklar geri alındı.”
TGK Genel Başkanı Kolaylı´ın Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
TGK Genel Başkanı Kolaylı´ın Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
Kolaylı: Gazeteciler, 10 Ocak 1961´den daha iyi haklara sahip değil…
Başsavcı Bektaş, Gazetecileri Ziyaret etti.
Başsavcı Bektaş, Gazetecileri Ziyaret etti.
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.
Mardin´de kar yağışı
Mardin´de kar yağışı
Mardin´de kırsal alanlarda kar etkili olmaya başladı, emniyet vatandaşları uyardı
  DİKA Genel Sekreteri Altındağ “  Kültürel Mirasımız En Büyük Zenginliğimizdir”
DİKA Genel Sekreteri Altındağ “ Kültürel Mirasımız En Büyük Zenginliğimizdir”
Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi” faaliyetleri kapsamında öğretmenlere yönelik kültürel miras eğitimlerinin ikincisi Batman´da gerçekleştirildi.
KMM´ de Mardin´in sorunları masaya yatırıldı
KMM´ de Mardin´in sorunları masaya yatırıldı
Mardin Küçük Millet Meclisi Toplantısında, Mardin´in ekonomik durumu ve yerel tohumların korunması tartışıldı.
Milletvekili Demirkaya´dan örnek davranış
Milletvekili Demirkaya´dan örnek davranış
Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, vefat eden dayısı Sitam Demirkaya için, taziye yemeği yaptırmadı, taziye evinde sigara içirtmedi.
Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de anıldı.
Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de anıldı.
Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de düzenlenen bir yürüyüş ile anıldı.
Yeni Nesil Gazeteciler umut vadediyor
Yeni Nesil Gazeteciler umut vadediyor
Mardin´de ilk defa başlayan "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı"nın genç gazeteci adayları gelecek vadediyor
Yerel Seçim Koordinasyonu Kuruldu
Yerel Seçim Koordinasyonu Kuruldu
19-20 Aralık tarihinde Ankara´da organize edilen ve Dokuz8HABER´in isteğiyle, ‘Yerel Medya Buluşması´na Körfez gazetesinin de içinde bulunduğu 20 farklı şehri temsilen katılan yaklaşık 30 yerel medya kuruluşu temsilcisi, #Seçim2019 Yerel Medya Koordinasyonu kurma kararı aldı.
3 ile vali atandı
3 ile vali atandı
3 İl´in Valisi değişti,Şehit edilen Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi´nin yerine de Osmaniye Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman´ın atandı.
MTDF. Başkanı Öter Yol Kapatan Güvenlik Duvarların kaldırılmasına Başlanması Olumlu.
MTDF. Başkanı Öter Yol Kapatan Güvenlik Duvarların kaldırılmasına Başlanması Olumlu.
MTDF. Başkanı Öter Yol Kapatan Güvenlik Duvarların kaldırılmasına Başlanması Olumlu.
DİKA´ya "Altın Değerler" ödülü
DİKA´ya "Altın Değerler" ödülü
Türkiye´nin en büyük ekonomi organizasyonlarından biri olan “2. İstanbul Ekonomi Zirvesi´nde” Dicle Kalkınma Ajansı ‘Altın Değerler´ ödülüne layık görüldü.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv