DİKA´dan Kızıltepe´ye tam teşekküllü modern analiz laboratuvarı
Toplantıda 12 milyonluk projenin sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalandı.
Tarih: 28.12.2018 20:51:34/ 387okunma / 0yorum

Kızıltepe Ticaret Borsası, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile güdümlü proje desteği kapsamında geliştirilen “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 12 milyonluk projenin sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalandı.

Kızıltepe Hububat Merkezi alanına DİKA ve Kızıltepe Ticaret Borsası projesi kapsamında kurulacak olan 12 milyonluk “Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinde imzalar atıldı. DİKA ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter,  ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Proje kapsamında Kızıltepe yeni hizmet binasına kavuşarak DİKA´ desteği ile modern gıda laboratuvarı kurulması, müzayede salonu ve elektronik satış sisteminin kurulması, eğitim salonları ve konferans salonunun kurulması,  dış ticaret destek merkezinin kurulması, laboratuvar akreditasyonu yetkili sınıflandırıcı belgesi alımı alanları oluşturulacak.

İmza törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Dicle Kalkınma Ajansı olarak bu yatırım ile en büyük yatırımlarımızdan birini tanıtmış olacağız. Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi ile ilimize en yakın gıda analiz laboratuvarımız Antep´te. Bizim burada Kızıltepe ticaret Borsamız ile yapacağımız proje ile TRC 3 bölgesi ve 9 ile hitap edecek bir proje. Projemizde Gıda analiz ve ticaret borsası merkezimizle müzayede salonumuz, laboratuvarımız, vatandaş alıcı ve satıcı arasında kalmayacak. OSB de çalışan yatırımcılar hububatçılar bu projeden faydalanacak. GAP suyu Mardin´e aktığında çok daha aktif olacak.  Hedefimiz tarımda kazanan çiftçiyi geliştiren bir model oluşturmayı planlıyoruz. 18 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

        Mardin´de OSB ekonomide lokomotif

      Mardin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karaboğa, getirilen un ihracat sınırlaması ile OSB sıkıntılar yanşadığına dikkat çekerek, Mardin OSB´nın; un, bulgur, makarna ve mercimek ihracatında, ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını söyledi. Karaboğa” Önce Buğday ithal et, sonra un ihracatı yap uygulaması ile Türkiye´de Un ihracatından birinci sırada buluna  Mardin OSB yatırımcılarını zor duruma soktu. Bu konuda Gümrük ile Ekonomi Bakanlıkları nezdinde girişimlerimiz oldu. Kısıtlamanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Ticaret Borsasından Vali Yaman´a teşekkür

Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin Mardin valisine yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “ Bu projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Şahin konuşmasında tarımsal alanda ki istatistik bilgileri paylaşarak tarımsal üretiminde  bölgenin başarısına değindi. 

Mardin Valisi Mustafa Yaman bölgede huzur ve güven ile artan işgücü turizme dikkat çekerek Mezopotamya ovasının verimi ve organize sanayi bölgesinin gelişmesi ile bölgede ki işsizlik sorununda azalmaya neden olacağını kaydetti.

Yaman konuşmasında Dünyanın en verimli ovalarından bir tanesinin Mardin ovası olduğuna dikkat çekerek,“ İlk tarımın yapıldığı en uygun topraklar. O nedenle bütün amacımız bütün gayretimiz o topraklar bozulmadan iyi tarım yapılıp ve sürdürülebilir tarım olarak devam etmesi. Bu gayretle hem kamu kurumları Valilik başta olmak üzere belediyelerimizde gerekli gayreti gösteriyorlar. Çevre ile ilgili yatırımlarımızı bitirdik. Bazılarına başarılar neticesinde atık problemleri, katı atık problemlerini  onların hepsini çözüyoruz. İyi tarım yapılırken alt yapısına uyulması gerekiyor. Bu nedenle de çiftçimiz hem yenilikleri takip ediyor, hem sanayide girişimi sağlıyor. Hem de başkanlarımız birliklerimiz gördüğünüz gibi gayret göstererek hem çağrı programlarına proje sunarak ta bu alt yapı çalışmalarında büyük bir gayret sarf ediyor.  Mardin DiKA´dan en iyi desteği alan ilimiz.  İstikrar sağlandıkça inşallah daha iyi hizmetlerde bundan sonra gelecek” dedi.

Bölgeye Yeni Organize sanayi bölgeleri kazandırılıyor

Yaman, sanayi bölgemiz daha çok gıda kümeleşmesi olan gıda ağırlıklı sanayisi olan, bir organize sanayi bölgesi olduğunu belirterek, “ . Sanayi bölgesinde, 1. Etapta alt yapı çalışmaları bitti. İkinci etabın ihale sürecindeyiz. İnşallah en kısa sürede oradaki tahsisler yapılacak 3.cü ve 4. cü organize sanayi bölgelerini de  Nusaybin ve Midyat´ta alakalı şu anda yer araştırması yapılıyor. Onlarda kısa süre içerisinde inşallah tüzel kişilik kazanacak ve onlarında tahsisatları siz değerli yatırımcılarımıza veya dışarıdan gelen yatırımcılarımıza , sizin ortak olacağınız yatırımcılara verilecek” diye konuştu.

Yeni geçici personel alımları yapılacak

Bölgenin en büyük sıkıntılarından birinin istihdam olduğunu belirten Vali Yaman, “Bu istihdamı da hep birlikte çözeceğiz. Devamlı kamu kurumlarına TYP´den geçici istihdamla bu işi çözmek mümkün değil. Daha kalıcı istihdamı sağlamak durumundayız. Bütün gayretimizde bu Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu geçici istihdama ilişkin bir sürü alım geliyor. Açılacak olan bu sanayi tesisleri, daha kalıcı bir istihdama yol açacak bütün gayretimizde bu kalıcı istihdam için olduğunu kaydetti.

Konuşmasında son olarak Mardin´de ki turizm verilerine değinen Vali Yaman, bölge de huzurun bozulmaması için tüm tedbirlerin alındığını kaydederek , “Mardin gelişiyor. 500 bini yatılı olan toplamda 3 milyon turistin ziyaret ettiği kentte inşallah bu rakamların 2019 da 2020´de ve bundan sonraki senelerde daha da artacağı bir sürece giriyoruz. Huzur sağlandı. Bölgede bu devamda edecek, huzuru bozacak her türlü sıkıntıyı gidermek bizim görevimiz. Yeri geldiğinde de sınır ötesinde de huzuru sağlamak için zaten her türlü Devletimiz tedbirini almış durumda çalışıyor. Bu sürdürülen huzur siz kıymetli yatırımcıların yüzünü güldürecek” dedi.

Hububat Merkezinden  projeye büyük destek

Gıda Analiz Laboratuvarının ve ticaret borsası binasının yapılması için yer tahsisi noktasında projeye büyük destek veren Kızıltepe Hububat Merkezi  Başkanı Mehmet Şerif Öter Kızıltepe Hububat Ticaret olarak hububat merkezi açılışını gerçekleştirirken bu projenin hayalleri olduğunu belirtti. Kızıltepe de yer temini tahsisinde bulunmaktan şahsım ve derneğimiz adına mutluluğumu ifade etmek diyen Başkan Öter , “Bu vesile ile de bize tahsis konusunda yetki veren her zaman bize destek veren Zahireci arkadaşlarım bizi yalnız bırakmadılar. Salona teşrif ettiler ben onlara da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın en kaliteli Kırmızı Mercimegi Kızıltepe ovamızda yetişmektedir.  Dünyanın en kaliteli Makarna ve Buğdayları Kızıltepe ovamızda yetişmektedir. Türkiye´de en çok ihracat yapan OSB organizemizdir.  Neden bu paydaşların içerisinde o tarım sektörü bileşenleri içerisinde onun sahici ve de tarım sektörü arasında Ticari köprü vazifesini gören bir ticaret merkezi olmasın.  Biz bu şekilde hayal ederek yola çıktıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından projenin protokol imzaları atıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104 Yıl Dönümü
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma çok yıldızlı bir otel için araştırma yapıyor.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkez´inde düzenlendi.
 Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Başka illerde bulunan televizyonlarda tanıtımlarını yapan Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına tepki
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı Gazeteciler Cemiyetleri Mardin´de bir araya gelerek, yerelde sorunlarını masaya yatırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Mardin TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu Başkanlığına Deniz Hitay yeniden seçildi.
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Mardin Savurkapı Mahalle Muhtar adayı Murat Cura, verdiği vaatlerle dikkat çekiyor.
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin desteğiyle Artuklu Belediyesi tarafından yürütülecek 2 milyon 500 bin lira bütçeli ´Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi´nin tanıtımı yapıldı.
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak Ve Yükümlükleri Toplantısı Mardin´de Yapıldı
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yerel yönetim olarak desteklerimiz devam ediyor”
Bülent Arınç Mardin´de
Bülent Arınç Mardin´de
TBMM eski Başkanı Ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç Mardin´de
Veysi Şahin´den Teşekkür
Veysi Şahin´den Teşekkür
Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Vefat eden annesinin taziyesi için arayan ve gelenlere teşekkür etti.
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv