Dicle Un Sanayicileri Derneği Kuruldu.
Mardin Merkezli Kurulan Dicle Un Sanayicileri Derneği 58 Un fabrikasını bünyesinde bulunduruyor
Tarih: 3.01.2018 10:01:39/ 2002okunma / 0yorum

  Haber:Mehmet Çelik

 Mardin Merkezli Kurulun Dicle Un Sanayicileri Derneği; Mardin, Diyarbakır ve Batman İllerindeki un fabrikalarını bünyesinde barındırıyor. İlk  Genel Kurul Toplantısında Derneğin Başkan ve organları belirlendi.Dernek Başkanlığına getirilen Veysi Duyan, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonuna katılmak için yaptıkları müracaatın olumlu karşılandığını söyledi.

      Mardin Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda, ilk genel kurul toplantısını gerçekleştiren, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan, daha önce bağlı oldukları Güneydoğu Un Sanayicileri Derneğinden, iletişim, yardımlaşma ve bilgilendirme eksiklik ve aksaklığından dolayı ayrılma kararı aldıklarını belirterek “ Kendi sorunlarımızı, kendimiz çözebileceğimizden yola çıkarak, Mardin, Diyarbakır ve Batman illerinde bulunan un sanayici meslektaşlarımızla, Dicle Un Sanayicileri Derneğini kurmaya karar verdik. “dedi.

       Dernek kuruluşunda, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu ile yaptıkları görüşmede üyelik taleplerinin olumlu karşılandığını vurgulayan Duyan “Federasyon 2018 yılında 6 Ocakta gerçekleştireceği ilk toplantısına, genel kurulumuzu  resmi üyelik başvurumuzu yapmamızı önermişti. Bugünkü Genel Kurul Toplantımızda, yönetim ve denetleme kurulu üyelerimiz seçtik ve TUSF´e katılma kararı aldık. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonuna temsilci delege için yönetim kuruluna tam yetki verilmiştir.” Şeklinde konuştu

      Daha önce  Bulgur ve Makarna üreticilerinin Urge projesine un sanayicilerinin de dahil edileceğini, faydalanmak isteyen üyelerin müracaatlarını yapmalarını isteyen Başkan Duyan “Şahsi kanaatime göre un sektörünün en büyük sorunlarından birinin merkezi hükümet tarafından Irak´ın güneyine giden unlarımıza uygulanan gümrük vergisi olduğunu düşünüyorum. Yönetim kurulumuzla beraber konuyu gerekli birim ve bakanlıklara taşıyacağız.” Dedi

          Veysi Duyan, Buğday, Kepek ve Un konularında, alış ve satış fiyatları, ihracat durumları, sektörde yaşanan olumsuzluklar, Kuzey Irak Durumu, Dahilde İşleme izin belgesi durumlarını, TMO Durumu, ithal buğday durumu  gibi sorunlar ve çözüm yollarını üyelerle istişare edileceğini sözlerine ekledi.

           Marsiad Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan, un sanayicilerini bir araya gelerek dayanışma ve güç birliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

           OSB Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Karaboğa, un sanayicilerinin bir araya gelerek dernekleşmesini, bir meslek kuruluşundan ziyade hak arama öncülüğünü de üstlendiğini hatırlatarak “ Mardin´e özgü gümrükte uygulamalar var, bununla mücadele etmek için örgütlenmeye ihtiyaç var.” Dedi.

        Marsiad ve OSB Eski Başkanı Şeyhmus Duyan, un sanayicilerinin bir arya gelmesinin bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlayacağını söyledi. Duyan “ Yıllar önce un fabrikalarının ilk kurucusuyum. İşleyişin nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Kaliteli unu ucuza satmanın mümkün olmadığını biliyorum.  60 kilo buğdaydan 50 kilo un çıkar. Bu şartlarda un´u buğday fiyatına satmanın zarar olduğunu hepimiz biliyoruz. Fiyat politikalarını sürekli istişarelerde bulunarak ve alınan kararlara uyarak belirlerseniz daha karlı çıkarsınız” dedi.

         Toplantıda, Vedat Timurağaoğlu Başkan Yardımcılığına, Burhan İlhan Sekreterliğe, Mehmet Kılıçaslan Saymanlığa, Abdurrahman Öner, Veysi Özkılıç, Mucip Süleymanoğlu, Şükrü Karaboğa ve Adil Tanelci asıl üyeliklere getirildi.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dicle Sanayicileri Derneği Kuruldu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Yaman´dan Mardin OSB´ye destek
Vali Yaman´dan Mardin OSB´ye destek
Mardin Organize Sanayi Bölgesi´nin atıksu arıtma sorunu, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman tarafından çözüldü
Mardin Bulguru Markalaştı
Mardin Bulguru Markalaştı
Mardin´in yöresel lezzetleri olan badem şekeri, kaburga dolması, içli köfte, sembusek ve kibe´nin ardından "Mezopotamya güneşi" olarak adlandırılan bulguru da tescillendi
KIZILTEPE TSO´DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
KIZILTEPE TSO´DA DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLDİ
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.
 Mazıdağlı Kadınlar Marka mağazalara ürün hazırlıyor
Mazıdağlı Kadınlar Marka mağazalara ürün hazırlıyor
GAP İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında Mazıdağı Çok Amaçlı Toplum Merkezine devam edenle kadınlar ünlü markalara ürün dikiyor
Mardin, Zirveye Çıktı
Mardin, Zirveye Çıktı
Mardin Standı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde ziyaretçilerin akınına uğradı.
TOBB/TEPAV´ın Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaları devam ediliyor
TOBB/TEPAV´ın Bölgesel kalkınmaya yönelik çalışmaları devam ediliyor
Mardin Maü-Oda/Borsa Para-Kredi Araştırması 2019´a Göre Genel İktisadî Konjonktür İş Âlemi İle İlişkilere De Yansıyor.
Kızıltepe Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi Oldu
Kızıltepe Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi Oldu
Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, TOBB ve Ticaret Borsaları tarafından kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.`nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte Ticaret Borsalarının Elektronik Ürün Senetlerine ( ELÜS) ilişkin borsacılık faaliyetlerinin değişeceğini kaydetti.
Buğday fiyatlarının hareketliliğine, bulgurculardan tepki
Buğday fiyatlarının hareketliliğine, bulgurculardan tepki
Mardin´de bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle hububatta verim düşüklüğü yaşanırken, bunu fırsata dönüştürenlerin buğday fiyatlarını artırması sanayicilerin tepkisine neden oldu.
Mezopotamya Ovasında Yerli Tohuma dönüş
Mezopotamya Ovasında Yerli Tohuma dönüş
Mezopotamya´nın En Eski Buğdayı Sorgül, Mardin Topraklarında Hayat Buluyor
Şeftali Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele
Şeftali Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele
ÖMERLİ İLÇE TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ŞEFTALİ BAHÇELERİ BAKIM –HASTALIK VE ZARARLILAR BAKIMINDAN KONTROL EDİLDİ
Mardin ve Granada Ticaret Odaları Kurumsal  Kapasite artırımında işbirliği yapacak
Mardin ve Granada Ticaret Odaları Kurumsal Kapasite artırımında işbirliği yapacak
Granada Ticaret ve Sanayi Odası İş birliği ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası´nın Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi tanıtıldı
DİKA´dan Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
DİKA´dan Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Dicle Kalkınma Ajansı´nın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajans´a sunulan “Midyat´ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz” projesi hayata geçiriliyor.
 Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyimciler İstanbul Zirvesinde buluştu
Uluslararası Tekstil ve Hazır Giyimciler İstanbul Zirvesinde buluştu
Mardin Tekstil Ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Halil El, bölgemizdeki yatırım fırsatlarını anlattı.
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldığını söyledi.
 Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan gelen Zine Tatar, eşi Ahmet Tatar ile birlikte Mardin´de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge  genç nüfusu ile insan cevheridir”
MARGİSAD Başkanı El, “Bölge genç nüfusu ile insan cevheridir”
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) başkanı Halil El´in “Genç nüfusumuz bölgemizin kalkınması ve ülkemizin ihracatı için işlenmesi gereken büyük bir cevherdir."
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve TÜYAP yöneticileri Midyat ilçesine çıkarma yaptı
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv